Chlazení peltieru hliník vs heatpipe

Vše co se týká chlazení vzduchem - větráčky, ventilátory, žebrované pasivy, atp.

Moderátor: morke

Odpovědět
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Chlazení peltieru hliník vs heatpipe

Příspěvek od Holda »

Řeším na jednom projektu chlazení kaskády 2x dvou peltiérů. Ty nechladí žádný aktivní zdroj tepla, jenom mají podchlazovat měděný plech 10x10 cm na cca. -30 °C.
Jak je nasizovat už nějak mám dané dohromady, ve výsledku budu chladit cca. 200 W na ploše 4x8 cm.
Přemýšlím co bude výhodnější (a i levnější - prototyp), zda obrácené dvě klasické věže jako třeba Fera 3, nebo pořádný kus hliníkového profilu (168x280 mm, 3 kg, základna 12 mm, 14 žeber).
Dokážete někdo ze zkušeností říct, jak se ten hliník bude chovat se 2ks 140 mm fanů, nebo jak se dobrat nějakého výpočtu?
Bylo by to konstrukčně mnohem snazší, než spojovat základny dvou chladičů a přidávat tím další tepelný přechod, nemluvě o výšce celého řešení.
Obrázek
Díky
.
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Chlazení peltieru hliník vs heatpipe

Příspěvek od PET5 »

Domnívám se, že pokud musí být ty dvě věže s tepelnými trubicemi obráceny směrem dolů, tak bude jejich účinnost výrazně snížena, neboť kondenzovaná kapalina uvnitř trubic pak nemůže volně stékat, ale bude nucena vzlínat. Pak záleží na tom, jak hladký je vnitřní povrch trubic. Běžné chladiče procesorů by měly používat trubice s různě upraveným vnitřním povrchem, aby kapalina lépe vzlínala, ale pořád se počítá spíše s provozem ve vodorovné poloze, a tedy s malým převýšením.

Pokud by to šlo obrátit, nebo alespoň položit na bok, tak bych doporučil řešení s tepelnými trubicemi. Jinak bych spíše volil masivní hmotu klasického hliníku.

EDIT: nejsem konstruktér chladičů, ale obecně lze říct, že velká hmota základny je dobrým vodičem tepla, které by se mělo následně rozprostřít do co největší plochy. Pro výslednou teplotu bude rozhodující rozměr plochy, které bude předávat teplo proudícímu vzduchu. Tipuji, že 200 W je docela dost na pár žeber. Pomohlo by zřejmě husté děrování, pokud je stěna žeber tlustá.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Chlazení peltieru hliník vs heatpipe

Příspěvek od Holda »

To si uhodil hřebík na hlavičku, být ta montáž možná klasicky, tak jdu taky do věží. Takhle mi to přijde jako loterie. Jasně ty chladiče se můžou prodat vždycky, ale je to zase práce navíc.
Našel jsem pár kalkulátorů, ale dávají úplně jiné výsledky.
Ještě připadá do úvahy voda, ale potřeboval bych custom waterblock s rozměry 8x4 cm.
.
Odpovědět

Zpět na „Vzduch“