Recenze Arctic Freezer 360 a ASUS ROG STRIX LC 2 360

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Recenze Arctic Freezer 360 a ASUS ROG STRIX LC 2 360

Příspěvek od Arm0r! »

Dnes se podíváme v recenzi ne dva výkonné AIO vodníky. Jedním z nich je osvědčený Arctic Freezer 360 AIO a druhým kandidátem do souboje je ASUS ROG STRIX LC 2 360. Jaký bude ARCTIC Liquid Freezer II 360 AIO? Bude stačit na ASUS ROG STRIX LC II 360, který je dražší? Dokáže ASUS uhájit svojí cenu pro chladič? To zjistíme záhy, jen co se otestují oba chladiče. Čtěte dále ...

Vodní chlazení Arctic Liquid Freezer II 360 AIO je kompletní uzavřený set AIO set pro chlazení procesoru. Kromě chladiče tu najdeme jen to nejnutnější a to ventilátory jinak nic moc dalšího. Dokonce ani manuál ne, ale o tom až později. Bohužel krabici nemám, ale jedná se o standartní příslušenství dodávané snad ke každému chladiči, ale co mohu stoprocentně říct, rozhodně chudší. Nesmím zapomenout na velké mínus a to je, že chybí manuál! A ten jsem neztratil, ale nebyl tam ani od novoti. (Chladič byl nový, nebyl ani zánovní ani vrácený). Návod si člověk musi čili najít na internetových stránkách Arcticu.

Obsah balení Arcticu bohužel nemám k dispozici pro vyfocení, ztratil jsem krabici a mám jen kit pro LGA1700.. Má chyba, za to se omlouvám, ale na internetu se dá najít co všechno obsahuje tento vodník.

Druhým kandidátem do souboje proti AC Liquid Freezeru je - tedy ASUS, kterým je ASUS ROG STRIX LC II, tedy další uzavřený AIO set pro chlazení procesoru. Uvidíme jak si povedou oba kandidáti

ASUS naopak nezklamal a obsah balení i feeling pocitu luxusu za ty penize tam prostě jsou. To nikdo nezapře. Obsahuje balení chladič + pumpa, 3 svítící ventilátory (jedná se o ARGB verzi), spousty šroubků a bracketů na různé sockety, rozhodně více než u AC. Viz obrázky ASUSu. Viz obsah balení ASUSu. :

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jak sami z fotek můžete vidět opravdový luxusní "výbavu" tohoto AIO od ASUSu. Ten na kvalitě nešetřil a kdo by chtěl i nálepky ROG a podobně, ty tam jsou taky :). Podotknu jen, že balení je velmi luxusní a bohaté, viz obrázky. K tomu není třeba více slov. Snad jen, za mně jednička. I ten feeling a pocit luxusu tam prostě je.

Nejprve si řekneme něco o rozměrech a vlastnostech obou chladičů než půjdeme k samotnému testování. Viz níže :

Obrázek

Jak můžete vidět vlastnosti daných chladičů máme. Nyní si představíme mašinu na které se bude testovat

Testovací sestava :

Procesor: i9 14900 KF (OC 5.5GHz P-Core, E-Core 4.4GHz @ 1.385v)
i9 14900 KF (Undervolt 4.5GHz P-Core, E-core 4.4GHz @ 1.323v

AIO 1 : AIO Arctic Cooling Freezer II 360 + ASUS ROG STRIX LC II 360
AIO 2 : ASUS ROG STRIX LC II

Deska : ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI ( bios 1611 )
Grafika : Gainward Phoenix RTX 4070 Ti SUPER, 16GB RAM
Paměti : 2x32 GB G.Skill Trident Z RGB 6000MHz, CL30 ( @ 6400MHz )
Disky : M.2 NVMe Samsung 990 Pro 2TB (system) + M.2 NVMe Gigabyte 256GB + Crucial 500GB
Zdroj : Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
Case : Fractal Design Meshify 2

Teplota v místnosti při testech obou chladičů : 23°C, U obou chladičů byla použitá teplodivá pasta MX-4 . U každého z výsledků se jedná o PEAK teploty, nikoliv průměr!

Instalace chladičů : Oba dva překvapí milým intuitivním procesem, který je jednoduchý a zvládne ho opravdu každý. U ASUSu, je backplate plastový, u AC je hliníkový. K instalaci jako takové asi není moc co dodávat. Vše šlo bezproblému dohromady. Akorát u ASUSu se mi nepovedlo rozjet na poprvé podsvícení, ale to jen byla moje chybička.

Nyní přejdeme konečně k testům. Jste zvědaví? Tak čtěte a sledujte dále! Výsledky testů v OC režimu : Vše běželo na daných taktech, které jsem zmiňoval v testovací sestavě, tedy 5.5GHz, chladič Arctic jel s ventilátory na plno, u ASUSu se to nedalo poslouchat, takže jsem dal autmoatickou regulaci, přičemž v loadu začal ventilátor opravdu řvát a nejde ho nepřeslechnout.

A jak si tedy oba kandidáti vedly? Prní obrázek ukazuje teploty s OC na 5.5 GHz

Obrázek

Výsledký testů v UV režimu : Jako předchozí testy, vše běželo tentokrát v UV módu, tj. 4.5GHz s nižším napětím. Znovu podotknu, že u AC Freezeru běžely ventilátory na maximum a u ASUSu jsem musel dát automatickou regulaci, přičemž při jakékoliv činnosti (spuštění hry, nebo dokonce práce ve windowsu, hraní, nebo i testování PC se ventilátory rozjely stejně naplno, cca 2500 RPM)

Dále tady máme tedy druhou část testů, kde frčel procák na 4.5GHz

Obrázek

Testy jsme tedy viděli, takže si to tedy shrnneme vše dohromady. plusy a mínusy viz níže:

Obrázek

Finální verdikt:

Vzhledem k oboum chladičům a tím, že se jedná o uzavřené AIO sety, se dá očekávat různý výkon, každý výrobce si designuje chlazení podle sebe a má své "Features". Tady bych se pozastavil a řekl, že ASUS je co se týče features a feelingu (u tohoto chladiče), naprosto skvělý. Co už však nemůžu pochválit je backplate, který je plastový - nevím proč zrovna plastový, i když chladič není těžký, ale ocenil bych kovový. Dále mně nepotěšil ani výkon chladiče. Ventilátory jsou na maximu opravdu hodně hlučné a teploty jsou skoro na úrovni, někde drobně více, někde drobně méně než u AC, ale co je hlavní je ten cenový rozdíl. ASUS koupíte za cca 4500-5000 Kč, kdežto Arctic Liquid Freezer 360 AIO za 2500,- a přitom má stejné, někde i lepší chladící vlastnosti + nesmíme zapomenout, že má malý větráček, kterým ofukuje VRM ( a ten slyšet opravdu není a ani o něm nevíte, že tam nějaký je.). Ale abych jen nekritizoval ASUS, i AC Freezer má své mouchy. Například v podobě manuálu. Ten kdo se v tom nevyzná a nebo koupí si to nějaký řekněme normální uživatel, který není sběhlý v těchto věcech, tak bude tápat jak nainstalovat chladič, když tam není papírový návod, že. Dá se sice stáhnout / podívat se na něj přes mobil, ale je to celkem Škoda, že není i v papírové verzi. Příslušenství je malé, jen to nejnotnější, žádné RGB ventilátory a s nimi spojené kábliky nečekejte, ty tady totiž nejsou. A poslední věc, což není výtka, jen spíš upozornění, je to, že chladič (radiátor rozuměj) je opravdu velký a široký. Takže je potřeba dobře zvážit do jaké skříně si ho chcete pořídit a nejlépe se podívat na stránky výrobce nebo obchodu v jakých velikostech chladiče podporuje. ASUS jinak dosáhl takových výsledků jen díky tomu, že ventilátory běželi na maximum a hodnoty jsou zapsány jako peak u každého testovaného softwaru. Celkově průměr byl lehce horší, ale ty ventilátory ASUS opravdu nevychytal.

FInální rozhodnutí o tom co byste chtěli a koupili za chladič je samozřejmě jen a jen na Vás. Někdo nedá dopustit na značku, druhý zase například na výkon a třetí na hlučnost. Člověk musí vybírat pořádně a někdy i tak může šlápnout vedle. Což není případ testovaných chladičů. Oba dva mají své využití, oba mají své plusy i mínusy, které je dobré znát před případnou koupi. Hlavně ať to chladí a dělá to svou službu a dlouho slouží. Časem se stejně vždy objeví něco novýho, převratnýho nebo jen dost inovovanýho, kdy tyhle chladiče budou zase zastaralé svým způsobem. Evoluce v chladičích víceméně by se hodila, ale to jsou spíš už jen úvahy.

Osobní názor na AC Freezer Liquid 360 : Jje takový, že za mně bych si koupil AC Liquid Freezer 360 (případně 420) verzi chladiče, protože opravdu stojí za to. Osobně jej mám a používám již několik měsíců. Musím ale také zmínit to, že jednou byl na reeklamaci, protože selhávala pumpa. Jinak vše v pořádku. Chladící výkon je dost vysoký ia i při maximálních otáčkách je sice ventilátory už slyšet (foukání / proudění vzduchu, nikoliv ložiska, vrčení apod.), ale rozhodně méně než u ASUSu a dá se to přežít.

Osobní názor na ASUS ROG STRIX LC II : Chladič je to taky dobrý, chlazení je řekněme průměr, ale za ty ventilátory by měl dostat ASUS přes prstys, ty se opravdu nepovedy. Při koupi tohoto chladiěc zvažte jestli nekoupit i tišší ventilátory, ale je to další investice. Navíc za cenu kromě luxusu, kterým každopádně je, bych Ččekal, že alespoň ty ventilátory nebudou řvát. Jen díky tomu, že ventilátory se při testech rozjely na maximum, tak jen pro to má obstojjné výsledky, ale za cenu vysokého hluku. Chladič jinak po výměně ventilátorů by mohl být velmi obstojný a uchladit by měl i OClou i9 nebo ekvivalent AMD. Musím pochválit taky rozhodně širší podporu pro sockety, kterých je více než dost.

Za mně je vítěz Arctic Cooling Liquid Freeezer II 360 AIO. U ASUS je to podobné výkonem, ale bez výměněných ventilátorů bych jej nepoužil. Což je asi největší nevýhoda. Jinak by to mohla být taky dobrá alternativa, ale zase musíme vzít v potaz cenu. ASUS ROG STRIX LC I je 2x dražší a ještě dodávané ventilátory řvou jak blázen. Takže nad tím je taky potřeba popřemýšlet před případnou koupi. Na netaktované procesory, případně uzamnčené procesory je to vhodná volba při automatických otáčkách, případně když si nastavíte svou křivku v BIOSu, ale jinak nikoliv. Ty ventilátory jsou opravdu zlo.

Doufám, že se Vám dvoj-recenze líbila. Nezapomeňte sdílet. :)
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU:, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB:I GPU:RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
Odpovědět

Zpět na „Voda“