Vaše teplota vody v zátěži?

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od Elkim »

Ahoj,

jakou máte teplotu vody (CPU i GPU na vodě v OC)? Rád bych porovnal případný rozdíl s těmi, co mají radiátor vevnitř bedny, mimo bednu a případně venku.

Díky
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od PKBO »

Já bych v tom Michale asi nehledal velkou vědu, máš to venku kde je +- 0, doma budeš mít +-22 (já 26) a v bedně +-35 a v tom bude asi takovej rozdíl teplot i vody...
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od Elkim »

Nehledám v tom vědu, jen mě to zajímá. Na OCN jsem četl, že rozdíl teplot mezi radiátorem v bedně a mimo bednu je 10°C (teplota CPU a GPU). S vodou 5 °C pod pokojovku to bude ještě víc. Tak by mě zajímalo, kolik se lidem drží teplota vody v loadu, i když tam je hodně proměnejch (radiátor, větráky, pumpa) apod...
Stratos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2003
Bydliště: Hvožďany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od Stratos »

ja mam oba rady uvnitr skrine a mam to nastavene tak ze hranicni teplotu vody udrzuju kolem 36°C mohlbych to mit nastavene vice agresivneji ale to uz by nebylo tak tichy...
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od Elkim »

To mi už přijde celkem dost 36°C na to, že máš dva radiátory. Co jsem prolejzal OCN a dozvěděl se i od lidí , co provozujou vodu tak smysl vodního chlazení spočívá a je efektivní, když nejde teplota vody nad pokojovou teplotu.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od MaWa »

Elkim píše:To mi už přijde celkem dost 36°C na to, že máš dva radiátory. Co jsem prolejzal OCN a dozvěděl se i od lidí , co provozujou vodu tak smysl vodního chlazení spočívá a je efektivní, když nejde teplota vody nad pokojovou teplotu.
eh what ? toho docílíš buď tak, že buď použiješ chiller, nebo radiátor máš venku. obě tyto varianty používá naprostá minorita lidí...

naopak, vodní chlazení je tím efektivnější (co se týká hlučnosti), čím vyšší teplota vody je - protože tím méně se musí točit fany, aby vyzářily určité množství tepla z radiátoru... :idea:
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od Elkim »

Čím vyšší teplota je, tím méně se musí točit fany aby ochladily vodu? To fakt nechápu. Přece čím studenější voda je, tím líp odebírá teplo z HW (ochlazuje ho)? Nebo ne?

Asi to fakt nechápu :shock:
RAD-x
Červená karta
Červená karta
Registrován: 24. dub 2008
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od RAD-x »

MaWa píše:
Elkim píše:To mi už přijde celkem dost 36°C na to, že máš dva radiátory. Co jsem prolejzal OCN a dozvěděl se i od lidí , co provozujou vodu tak smysl vodního chlazení spočívá a je efektivní, když nejde teplota vody nad pokojovou teplotu.
eh what ? toho docílíš buď tak, že buď použiješ chiller, nebo radiátor máš venku. obě tyto varianty používá naprostá minorita lidí...

naopak, vodní chlazení je tím efektivnější (co se týká hlučnosti), čím vyšší teplota vody je - protože tím méně se musí točit fany, aby vyzářily určité množství tepla z radiátoru... :idea:
Speciálně tuhle tvoji poučku, speciálně od tebe Mawo teda vůbec nepobírám... tady to smrdí trollismem :lol: já si život bez podchlazený vody už ani neumím představit, jak mám na CPU víc než pokojovou teplotu, jsem nervozní. Je to asi o tom, jak kdo vnímá slova efektvní a voda...pro mě to znamená docílení nejnižších teplot který se dají udržet než to začne kondenzovat, bez ohledu na spotřebu, takže v létě je pro mě chiller naprostá nutnost, ještě před třemi lety jsem dokonce přes léto nasazoval SS a izoloval celou desku, voda která skondenzovala měla dokonce odvod trubičkou která byla v plastické gumě kolem patice, byl tam vytvořený kanálek na její odvod a jel jsem permanentně na -40°C. To bylo na Gulftownu kterej frčel na 4,9GHz HTon...to mělo koule.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od MaWa »

Elkim píše:Čím vyšší teplota je, tím méně se musí točit fany aby ochladily vodu? To fakt nechápu. Přece čím studenější voda je, tím líp odebírá teplo z HW (ochlazuje ho)? Nebo ne?

Asi to fakt nechápu :shock:
Ano, ale o tom se tady nebavíme. Zaměňuješ přenos tepla z bloku do vody a přenos tepla z vody do vzduchu radiátorem.
Pro to první je samozřejmě nejlepší mít co nejnižší teplotu vody. Protože, když například budeš mít teplotu vody 50 stupňů tak teplotu VGA budeš mít 80 stupňů. Když snížíš teplotu vody na 20 stupňů, bude teplota grafiky 50 stupňů. Prostě ten rozdíl mezi teplotou vody a teplotou dané komponenty je přibližně stále stejný (inženýři z fyziky prosím prominou zjednodušení).
Pro to druhé je ale lepší pravý opak. Čím vyšší teplota vody, tím vyšší teplota radiátoru, lamel v něm atd. a pak už je to celkem jednoduchá fyzika - pokud máš třeba tepelný výkon PC 500W ztrátového tepla, tak tohle teplo se musí tak jako tak vyfoukat z radiátoru. A pokud budeš mít teplotu v místnosti 25 stupňů a teplotu vody 40 stupňů, budou muset mít ventilátory na stejný tepelný výkon vyšší otáčky, než když při stejné teplotě v místnosti budeš mít teplotu vody 50 stupňů. Opět je to trochu zjednodušené ale takto to funguje. Proto taky existuje extrém - pasivní chlazení. Pokud ti nevadí teplota vody 60 nebo 70 stupňů a máš dost velký radiátor, tak to jde i bez fanů.

Takže buď můžeš mít vodní chlazení "na výkon" a pak chceš dosáhnout bodu jedna, nebo chceš vodní chlazení "na ticho" a pak ti jde spíše o bod dva.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od Elkim »

Díky za vysvětlení tedy ale myslím, že jsem to skloubil dohromady. Pařím už hodinu ACU na ultra při 3930K na 5GHz a 780Ti při 1411MHz/1950MHz, teploty CPU jsou kolem 40°C, GPU nejde nad 30°(spíš 27°C stabilně) a že mám někde 3 120větráky, o tom ani nevím. A teplota vody teď večer 16°C. Takže mám v uvozovkách extrémní vodní chlazení a úplné ultra low noise ticho.
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od LoCo99 »

akorát pak klepeš kosu když jdeš spát a máš 2 peřiny
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od havli »

Jo, podchlazena voda je pekna vec. Ja jsem takhle pred casem testoval P4, radiator za okno a teplota vody 5°. Sice to bylo s mizernym 2x120 radiatorem s hustymi zebry... ale zase ty dve Delty 120mm @ 3000rpm tomu trochu pomohly. :-D

Dokonce jsem porazil i par lidi s SS. :twisted: Musim prekonat lenost a nejaky dalsi CPU trochu potrapit, dokud je zima.
http://hwbot.org/submission/2366431_hav ... .76_points
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od MaWa »

pěkný výsledek :thumbsup:
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od Elkim »

LoCo99 píše:akorát pak klepeš kosu když jdeš spát a máš 2 peřiny

Nechápu. Je mi teplo, sedím tu v tričku a voda má zrovna při ACU, jak už jsem psal viz výše 15,4°C (ochladilo se). Jen si hlídám, aby nešla na 10°C kvůli kondenzaci.

havli píše:Jo, podchlazena voda je pekna vec. Ja jsem takhle pred casem testoval P4, radiator za okno a teplota vody 5°. Sice to bylo s mizernym 2x120 radiatorem s hustymi zebry... ale zase ty dve Delty 120mm @ 3000rpm tomu trochu pomohly. :-D

Dokonce jsem porazil i par lidi s SS. :twisted: Musim prekonat lenost a nejaky dalsi CPU trochu potrapit, dokud je zima.
http://hwbot.org/submission/2366431_hav ... .76_points

Pecka no :) Já jak to nechám chvilku běžet na full a bez loadu, tak jde teplota vody pořád a pořád dolu, pravděpodobně by na těch 5°C šla taky, možná ještě níž. Uvažoval jsem o performance Noctuách, zatím tam mám NF P 12 3x a možná k tomu druhou 360, až bude tepleji :)
RAD-x
Červená karta
Červená karta
Registrován: 24. dub 2008
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od RAD-x »

Však to je uplně normální, to jen v čechác se zase zaspala doba o 20 let, já když vidim jak se ty lidi mučej tim nesnesitelnym randálem na vzduchu, jak řežou IHS...někteří je berou plynovým hořákem a stejně sedí u hlučný krávy která se po větším OC smaží zaživa. Já mám ticho, teploty +/- pokojový a jsem v pohodě, když měnim platformu, udělám si novou sponu za 50Kč a už snad 7-8 chladim skoro totožnou mašinou, kromě CPU bloku...pro high endáře je voda nutnost a podchlazená voda povinost...jinak je to o ničem...to je jak tunit dieselovou oktávku a řikat, že je to hustý, jenže neni.
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od oneb1t »

ticha se da dosahnnout i pouze na vzduchu zalezi jen kolik chces investovat :) a lepsi vyrobci vydavaj s novou patici i novou sponu takze to taky neni nejakej problem
stejne tak se da dosahnout s dieslovou octavkou docela slusnej vykon je to jen o investicich (a zaroven kour jak z kamen :D :D)
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... Tstgd0IePE

//edit morke - vyděleno OT
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od Elkim »

No jo, jasně on je tak zvaný hi-end vzduch, který dokáže být za určitých okolností ULN. Jenže je to trochu kontraproduktivní. Je hezký, že se dá s dražším chladičem jet na 200-300 rpm, aby byl vedle běžícího PC dopad špendlíku na koberec slyšet víc, jak start 747 jak píše jeden expert na jednom fóru ale ten chladící výkon tam v tomto případě stejně není.

A jasně, diesel našlapat jde, sám ho mám ale pořád platí, že benzín je benzín. Vem si takovou JDM Hondu, ta točí 9k bílý pole, do eco otáček žere míň jak diesel a jak to sešlápneš přes 4,5k tak letíš. Všechno jsou to prostě jiný třídy.

Vzduch je mainstream a v něm je low cost i hi cost. Vzduch je hi-end a i tam je low cost (kde to je kolikrát horší jak vzduch) a hi cost, kde teprv začíná zábava. Spíš je to o tom, že voda je oproti vzduchu hodně variabilní. Co uděláš se vzduchem? Nic, ani kdyby ses zvencnul. U vody máš v podstatě volný ruce, čehož jsem příkladem. 16 cm tlustá zeď a jakej extrémní rozdíl to udělá. Spíš je to o tom, že (just sain, nic osobního) Stratos dá 25k za vodu a má chladicí výkon úměrný teplotám vody ne nad 36°C a relativní hluk, který je pro něj ze subjektivního pohledu snesitelný. Já dal 15t a mám 2,5x lepší teploty (neslyším NIC) a můžu si víc dovolit v OC viz 780Ti skoro na 1500MHz a 3930K na 5.2GHz a ještě by šla, kdy on sám psal, že končil na 4,5GHz nebo kolik.
Tím se nechci vytahovat, nebo machrovat, jen mluvím o varibialitě vody, kdy to nic nestojí, jen jednu díru do zdi a pár m hadic navíc.
nick_sekac
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. led 2009
Bydliště: Petrovice

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od nick_sekac »

Voda je možnosti v přenosu tepla na jiné místo super. Osobně toho zatím využívám pouze pro přenos tepla od komponent do boxu s radiátory pod skříní, abych nemusel mít u komponent žádný fany a nemusel tak řešit prach. Box jednou za čas vyluxuji bez obav ze statického náboje a je klid. Až budou pasivní zdroje schopné dodávat cca 700W, poputuje box asi taky někam za zeď :) Vodník se mi ozve akorát v zátěži (v běžné zátěži také neslyším nic), kde ho hravě přehluší ventilátor ze zdroje. To by musel jít i zdroj za zeď :D

Při těchto taktech do toho musíš rvát napětí jako blázen, ne? Teplota, neteplota. A jak jsi na tom s teplotami v létě, nebo máš radiátor někde ve sklepě?
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od MaWa »

Pasivní zdroje co zvládnou v zátěži 700W jsou...akorát "trošku" drahé = 12 tisíc...Super FLower Leadex Platinum 2000W nebo Corsair AX1500i (což je taky Super Flower).
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Vaše teplota vody v zátěži?

Příspěvek od Elkim »

nick_sekac píše:Voda je možnosti v přenosu tepla na jiné místo super. Osobně toho zatím využívám pouze pro přenos tepla od komponent do boxu s radiátory pod skříní, abych nemusel mít u komponent žádný fany a nemusel tak řešit prach. Box jednou za čas vyluxuji bez obav ze statického náboje a je klid. Až budou pasivní zdroje schopné dodávat cca 700W, poputuje box asi taky někam za zeď :) Vodník se mi ozve akorát v zátěži (v běžné zátěži také neslyším nic), kde ho hravě přehluší ventilátor ze zdroje. To by musel jít i zdroj za zeď :D

Při těchto taktech do toho musíš rvát napětí jako blázen, ne? Teplota, neteplota. A jak jsi na tom s teplotami v létě, nebo máš radiátor někde ve sklepě?
Mám vodu krátce, léto jsem ještě neřešil a asi ani nebudu, jak už jsem psal, budu se válet u bazénu nebo budu na chatě. Případně mám laptop ale desktop bude většinu času off. Nicméně řešení vidím v tom, že dám radiátor na západní stranu balkónu do stínu. Časem plánuju vzít druhou 360 Nemesise, chtěl bych si zkusit SLI KPE 780Ti.

V herních taktech 1411MHz/1950MHz se držím s voltáží do 1.3V, jde tam průměrně 1.28V. A u CPU cca 1.44V na těch 5GHz.
Pří benchování tam pouštím víc ale jen chvilkově :)
Odpovědět

Zpět na „Voda“