brigáda - postav mi vodníka

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Girmly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. bře 2014

brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od Girmly »

Ahoj,

hlásí se někdo dobrovolně, za adektávní poplatek mi zavodnit kompa? Sám si na to netroufám, leč mé požadavky jsou vysoké.
Chci za normálních okolností neslyšný komp se schopností 100% pasivního provozu s automatickou regulací na základě teplot.

Core i5 4670K
MSI Z87-G55
Sapphire R9 290
Enermax Hoplite
počítám s nákupem pasivního PSU
Praha 8, kousek od metra

Těším se na první zájemce. :)
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od MaWa »

No asi takhle...

1) Píšeš plně pasivní provoz ale na druhou stranu regulaci podle teploty. Tak jak ?
2) Jakou přesně R9 290 Sapphire máš ? Part number ?
3) Počítáš s tím, že ta bedna je na vodní chlazení totálně nevhodná tudíž pokud to nemá být nějaký bastl tak že to bude chtít novou bednu ?
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Girmly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. bře 2014

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od Girmly »

Ahoj MaWa, díky za první vlaštovku.

1) očekávám, že se to bude schopný vypnout například při teplotě komponent do 50°C. Tj. bude se to chovat jako se dnes chová chladič ASUS STRIX. V nejhorším aby to prostě bylo neslyšné. Komp mám na zemi vlevo vedle stolu mimo přímou viditelnost.
2) 290 TriX OC, nemá nijak zvláštní PCB https://www.alza.cz/sapphire-r9-290-tri ... 517842.htm
3) Bedna má prostor 2x140 nahoře a 120 vzadu, to by na radiátory mělo stačit. http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/ ... =55&no=142
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od MaWa »

ad 1) Pokud to má být tiché, tak se regulace řeší podle teploty vody a ne teploty komponent. Protože voda má nějakou akumulační schopnost a nemá smysl roztočit větráky jen proto že CPU je zrovna na 100% zátěži, když ta voda to teplo pobere...
ad 2) Tak znova, jakou přesně R9 290 Sapphire máš ? Upřesním to, jakou přesně R9 290 Sapphire Tri-X OC máš ? Dělaly se tři pro každou je jiný blok (a pro jednu z nich už ani žádný blok není). 11227-00, 11227-03 a 11227-13.
ad 3) Pokud to chceš mít opravdu tiché tak 2x 140 a jednou 120 je málo. Navíc, podle informací na netu se nahoru 2x 140 dát nedá, protože je tam blbý offset pro ventilátory. A 120 mm dozadu nelze dát zároveň s radiátorem nahoru. Tudíž ti zbude 2x 120 nahoře a to je opravdu na tiché chlazení málo. Pokud to chceš mít opravdu tiché tak se bavíme alespoň o radiátoru 420 nebo 480 milimetrů.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Girmly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. bře 2014

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od Girmly »

1) klidně I podle vody, ale chtěl bych vypínat I pumpu. Nevim jak je hlučná, ale v pasivním módu chci být prostě pasivní, pokud je to technicky možné. I kdybych si ručně udělal controller který prostě natvrdo vypnue pumpu při teplotě CPU/GPU pod 50°C, přičemž zapnutá pumpa se bude řídit teplotami vody.
2) 11227-00-40G
3) I výkonnější grafiky se standardně chladí jedním 140mm radiátorem, takže moje "pulgrafika" a "čtvrtprocesor" by měl 220 radiator zmáknout. Při zátěži není ticho nutné, neb slyšíš zvuky ze hry a tak. Cokoliv bude tišší než je to teď. Ale v klidu chci prostě pasivní chlazení, což věřím 220mm pasivně stačí, nebo sem tam aktitovaný.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Bratislava

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od racecar »

Pumpu nevypnes.

"Pulgrafika" ma rovnake tdp ako HE.

Standartne nechladi.

2x120 neni 220 :D Jeden 240 rad nebude v burne tichy ani chladny.

Este napis preistotu rozpocet.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od PKBO »

Nemůžeš vypnout pumpu, jak by se to asi chladilo... 5 mililitry vařící vodě obsažené v rozpáleném bloku asi těžko :)

Řekl bych, že máš úplně mylnou představu o takovém chlazení, 240 ti fakt neslyšně R9 290 + oc i5 neuchladí, natož pasivně a ještě ke všemu pod stolem...

Voda o které tu mluvíš tě bude stát 10 000 + s prací počítej klidně do 15 000 s rozumnou skříní tak aby to fungovalo "téměř pasivně" rozhodně to ale nebude s vypínací pumpou...

Rozumnější ve tvém případě bude koupit nějakého odhlučněného fractala, velkou D15 na procesor a koupit nežravou grafiku ala 1070..
Girmly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. bře 2014

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od Girmly »

Ponětí mám male, proto jsem tady. :)
Když už pumpa nejde vypnout, jde aspoň zpomalit tak aby byla fakt neslyšná?
Bedna je vedle stolu dobrým s přístupem vzduchu.
Sestava bere z wattmetru do 250 Wattů během hraní, vodní chladič na Fury X chladí 250 Wattů celkem s přehledem, takže dvakrát větší radiator by měl zvládnout tak nějak 2x tolik.
10K za součástky zní v rozpočtu fajn.
Mayki
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2004
Bydliště: Nejmladší město ČR

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od Mayki »

Já mám pumpu asi 50cm před očima, jede na 70%, v mém případě 87 l/h a není vůbec slyšet. Teplota vody 30°C. Vůbec neřeš nějaké vypínání pumpy, není to potřeba.
Ryzen 9 5900X, Asus ROG Strix X570-E, G.Skill Ripjaws V Black 32GB(2x16GB) 3600MHz, RX 6800XT a to vše pod vodou
Nějaké info : http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=259257 a fotky : https://imgur.com/a/S5C76
Alien Arcade Cabinet : https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=270645
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od MaWa »

Takhle http://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosik ... MDU6MXw%3d máš díly - neslyšitelná pumpa, nejlepší CPU a VGA blok, 240 mm radiátor nahoru, 120 mm radiátor dozadu ZVENKU, hadice, fitinky, kapalina.

Takto se ti to ale bude regulovat podle teploty komponent. Pokud to chceš regulovat lépe, automaticky podle teploty vody, potřebuješ toto http://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosik ... oxfA%3d%3d

Plus to samozřejmě chce tři 120 mm ventilátory.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Girmly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. bře 2014

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od Girmly »

Jo, do té regulace bych šel, cena jakž takž dobrý...
Ale radiator zvenčí se mi úplně nelíbí, potřebuju za kompem hodně manipulovat a pořád něco přepojovat, což by nedopadlo dobře..
Když na bednu koukám, mělo by se to vejít dovnitř normálně, radiator i větráky nahoře by se měly schovat do toho černého plastu.
Jakou bednu bych musel pořídit, aby to nějak dávalo smysl? Když už, tak odhlučněnou, s prachovými filtry, s dvířky a 4 USB, kdy alespoň 2 USB jsou dostupné přímo bez dvířek..
Ty "nejlepší" bloky a tak.. Jak dlouho to vydrží, než to budu muset vyměnit? A ten zbyteK?
Opravdu nestačí jeden 240mm radiator? Máte někde teplotní měření pro podobnou sestavu & setup?
Mohl by mi prosím někdo nahrát na jednom záznamu zblízka 120mm větrák na minimu a pumpu na minimu a maximu?

Když to vemu čistou logikou, je 240mm radiator patrně větší než ten TriX chladič a nemá problem s rotací teplého vzduchu uvnitř skříně, čili je nutně daleko efektivnější. AiO z Fury X tvrdí že je dimenzované do 500W, a to má 140 mm. Komp není košile, mým cílem není prát to na 40, chci to jen potichu za současných nebo nižších teplot, což například pro GPU je v tuto chvíli do 70°C.
Naposledy upravil(a) Girmly dne sob 10. pro 2016, 22:53, celkem upraveno 1 x.
Girmly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. bře 2014

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od Girmly »

Radiátor zespodu, větráky (v nejhorším Noctua slim) na to, pak by se měl Druhý radiator vejít dozadu zevnitř.
http://www.techarena.it/forum/vendo/608 ... 220-a.html
Předpokládám že na záda grafiky budou nějaké ty pasivy na paměti atd stačit, byť nejlépe nějaké větší.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Bratislava

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od racecar »

Ake noctua slim? :D

Bedna napr. Define S a 2x 360mm radiator. Ma porty, dvere aj filtre.

Bloky vydrzia dlhsie ako hw. Nema sa co pokazit.

Nie. 240mm nestaci ani nahodou.

Nechces to prat ale radsej varit? Pumpa tiez nevydrzi 100C. :)
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Girmly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. bře 2014

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od Girmly »

Sorry, měl jsem na mysli Scythe, ale čekám že Noctua je taky dělá:
https://www.czc.cz/scythe-sy1225sl12l-s ... 71/produkt

2x360? Prosímtě, já v tom nebudu mít Core i7 X a tři přetaktované Titany v SLI.

Tož.. očekávám že vše kromě GPU bloku půjde do nové sestavy, takže se ptám spíš na roky. :)

240 nestačí? Důkaz místo slibů prosím. Týpkovi v odkaze výše to patrně stačí.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od PKBO »

Tak asi už kluci nějakou tu vodu postavili, kor MaWa..

Tady máš třeba mojí vodu, 6950X, TDP řekněme tvých 250W, rad 360 na něm 3x push a 3x pull ventilátory, další 3 intake ventilátory.

Iddle 45 C, load 90C, pokud tomu dám hodinovej load, tak vyleze teplota vody natolik, že iddluju nad 55C ---> pokud nechám PC vychladit, bezprostředně po zapnutí má iddle cca 35.

A veškeré ventilátory jedu full load, řve to jak kráva i na iddle.

Ještě nějaké představy o pasivním chlazení 250W loadu ? :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Bratislava

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od racecar »

Vlhky sen o tichom vodnikovy v katastrofalnej bedni na vodu a 240mm rade sa prave rozplynul.

Mne sa nezdalo tiche ani x99 + 250w karta bez oc na 480mm 60mm radiatore pri teplote vody 40c.

Tak teda vela stastia s tym 240mm 25mm radiatorikom. :wink:
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Girmly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. bře 2014

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od Girmly »

Hezký. Mně nedává smysl, jak může být na stejný tepelný výkon s vodou třeba 4x větší radiator, než má například ta radiální GTX na fotce, která má taky TDP ke 250 W...
Můžete mi to nějak vysvětlit a opodstatnit? Myslel jsem že voda bude co do velikosti radátorů efektivnější.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od MaWa »

Girmly píše:Hezký. Mně nedává smysl, jak může být na stejný tepelný výkon s vodou třeba 4x větší radiator, než má například ta radiální GTX na fotce, která má taky TDP ke 250 W...
Můžete mi to nějak vysvětlit a opodstatnit? Myslel jsem že voda bude co do velikosti radátorů efektivnější.
Protože to chceš mít tichý. Tam ti okamžitě exponenciálně roste nutná plocha radiátoru. Pokud ti nebude vadit hlučnost jako má ventilátor na Fury X v plné zátěži, tak ti 240 mm radiátor na CPU a grafiku stačit bude. Ale pokud to chceš mít tiché tak ani omylem ne.

Ten 240 mm radiátor na který jsem dával odkaz v tom seznamu komponent má třeba maximální tepelný výkon cca 600W. Jenže s ventilátory na 3000 otáček a s delta T skoro 20 stupňů Celsia. Pokud to chceš mít s ventilátory třeba do 800 otáček a rozumným delta T, tak je výkon najednou čtvrtinový. Pasivně by ten radiátor nezvládl ani 100W imho. Prostě pokud chceš ticho tak musíš mít velkou plochu.

Ale já dělám vodní chlazení jen 12 let, tak třeba nemám pravdu :roll:
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od MaWa »

Ale jinak podle té fotky ano, ten zadní radiátor se tedy dá dát i dovnitř to vypadá. Akorát bych tam dal nějaký tenčí model, aby nebyl problém s místem.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Girmly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. bře 2014

Re: brigáda - postav mi vodníka

Příspěvek od Girmly »

MaWa, tvé schopnosti jistě nezpochybňuji, ale asi jsme si nerozuměli. :)
Mým cílem je mít tiché PC (pasivní) za normálních okolností, tj při webu, internetu atd. V zátěži očekávám hlučnost maximálně stejnou, jako nyní. Stále potřebuji 2 radiátory?
Odpovědět

Zpět na „Voda“