Enermax AIO Liqtech TR4 360

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Enermax AIO Liqtech TR4 360

Příspěvek od flanker »

Pokud uslyšíte název společnosti Enermax, mnozí si vybaví okamžitě počítačové zdroje. Případně i skříně a ventilátory, méně z vás také bude vědět, že Enermax se vrhl i na chladiče pro procesory. A stejně jako více firem, i Enermax se pustil do více a více populárních allinonů. Dnes si přečteme o jejich snad nejlepším počinu, chladiči pro procesory Threadripper.
Threadripper není až tak těžké uchladit, alespoň v základě. Zvládne to i vzduchový chladič či nějaký starší AIO s redukcí na TR4 socket (tuto redukci obdržíte automaticky v balení procesoru Threadripper). Jenže s přetaktováním už to tak žhavé nebude.
Obrázek


ÚVOD A TEORIE
A proto přispěchal na pomoc Liqtech 360 TR4 od Enermaxu. Dělá se i jeho menší provedení, ale pointa je podobná. A tou je plné pokrytí IHS procesoru. Ono když se totiž podíváte na samotný TR4 socket a nebo samotný procesor, hned vám dojde, že klasický chladič jej plochou nemůže plně pokrýt.
Obrázek

Obrázek
S délkou hadiček nebudete mít potíž, mají 40cm a navíc mají polyamidové vrstvy s nulovou propustností (neměla by vysychat časem vnitřní kapalina)

Obrázek
Návrh pumpy s vroubkováním minibloku pro lepší odvod tepla a také pumpa je údajně schopna v maximu přenést až 450l kapaliny za jednu hodinu. To je slušné!

1. plné pokrytí IHS procesoru
2. dlouhé hadičky s PA vrstvou
3. vroubkovaný blok CPU a výkonná pumpa
4. možnost uchladit až 500+W na CPU

K bodu 4 se dostaneme v další kapitole.

OBSAH BALENÍ
Obrázek
Obrázek
Kurýrní službou mi dorazila tato ohromná krabice. Netušil jsem, že bude až tak veliká. Nechybí informace o 100% pokrytí IHS procesoru a podpoře TR4 socketu. Z jiného pohledu na krabici nechybí info o možnosti uchladit až 500+W na procesoru! Hrubým odhadem vám dopředu mohu říci, že takový 4 GHz Threadripper 1950X s 1.325V si řekne "pouze" okolo 280-300W. S takovým chladičem tedy půjdeme s napětím ještě dále! Podobný chladič by se hodil i na Core i9, ačkoliv je tam IHS o něco menší.

Obrázek
Zadní strana krabice nám představuje technické údaje samotného AIO chlazení. Jak rozměry, tak technické údaje o pumpě.

A co nalezneme v samotném obsahu? Vše bylo pečlivě zabalené v sáčcích a uloženo do pěnového polystyrenu.
Obrázek
tři ventilátory 120mm
sada instalačních šroubů
teplovodivá pasta Enermax
Kabely pro napájení včetně molex
přehledný tištěný manuál
samotný AIO chladič


instalační manuál je jasný a přehledný
Obrázek
Obrázek

Obrázek
Zde vidíme samotné káblíky, molex redukci a v ruce držím 3pwm vstupy do jednoho výstupu

Obrázek
šroubky k ventilátorům a k instalaci CPU bloku, teplovodivá pasta

Obrázek
Obrázek
Ventilátory jsou celkem tři, každý z nich má gumové pady, které mají tlumit vibrace. Zajímavý je i vysoký rozsah otáček ventilátorů - od 500 až po 2300 otáček/min Konektor je 4-pin PWM.

Obrázek
Obrázek
Samotný blok s integrovanou pumpou má podsvícený nápis "Enermax". Styčná plocha je pak měděná základna pro lepší odvod tepla. Uchycení bloku do socketu je jasné, TR4 nelze dát opačně.

Obrázek
Potěší délka kabelu napájení pumpy. Obyčejně jsem s AIO míval problém s délkou kablíku (někdy pouhých 10-12 cm). Tento kabel má ale velmi dostatečných 30cm!

Obrázek
Radiátor pojme trojici ventilátorů (teoreticky z druhé strany další tři) a je tedy velmi dlouhý. Žebrování je provedeno čistě, bez ohnutých "vlnek", designově je i radiátor vylepšen o boční nápisy. Rozměry je 394mm.

Obrázek
Obrázek
Všimněte si dlouhých hadic, ty mají 40cm délku.

SPECIFIKACE A TESTOVACÍ SESTAVA
Specifikace jsem ofotil z manuálu, netřeba více slov.
Obrázek

A nyní testovací sestava a co nás všechno čeká. Pro test jsem použil zatím nejvýkonnější desktop CPU, který dokážete zakoupit AMD Threadripper 1950X (i9-7960X ještě v obchodech není) a vmístil je do desky Zenith Extreme. Zdroj klasicky už Corsair AX1200 a paměti 4x HyperX Predator v celkové kapacitě 32GB. Po updatování BIOSu jsem změřil teploty v klidu i v zátěži pomocí HWINFO a Coretemp poslední verze. Nejdříve na základním napětí, poté na 4 GHz a poté na absolutním maximu. Měřil jsem v testu Cinebench R15, AIDA 64 stress test a X265HWBOT 1080P. Pro zajímavost jsem změřil i přibližnou hlučnost ze vzdálenosti 50cm. Mějte na paměti, že mám otevřený benchtable, v uzavřené case by se hodnoty mohly drobně lišit.
Obrázek

INSTALACE CHLADIČE
Instalace samotného komplexu chlazení je jednoduchá. Prvně musíte vědět, jak otevřít pomocí šroubováčku socket základní desky a dostat do ní procesor Threadripper.
Obrázek


Po zpětném zajištění procesru v socketu už můžete přejít na chladič. Pomocí šroubků přichytíte integrovaný blok s pumpou k desce (podobně jako na X99/X299) - nepotřebujete tedy žádný backplate.
Obrázek
Obrázek

Pak nainstalujete ventilátory na radiátor a vše správně zapojíte. Ostatně, celý návod jsem shrnul i do videa níže.
Obrázek

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=LUZIP7Hk86M[/youtube]

VÝSLEDKY MĚŘENÍ
U měření nás budou zajímat aspekty teplot v zátěži a hlučnosti. Pro zajímavost jsme naměřil i maximální hlučnost, kdy pumpa i ventilátory jedou na plný kotel.

Informační tabulku o nominálních příkladech hlučnosti jsem převzal z webu:
Obrázek

1)Nejprve měření v základu:
Podívejte se na CPU info, CPU v praxi dokáže udržet zátěž až na 3700 MHz pří napětí okolo 1.25V, Turbo XFR může pak být až na 1.425V, ostatně toto napětí je asi maximální doporučené pro dlouhodobé přetaktování se slušným vodním blokem.
Obrázek

Pro odečet teplot korektně doposud funguje pouze HWINFO a Ryzen Threadripper Master utility! Ostatní software je zatím zabugovaný, přibližně správně ukazuje čidlo desky a Coretemp (podobné teploty jako Tdie)

Prvně jsem nechal nastavit řízení na auto otáčky, tzn měly daleko k maximu i v zátěži, vše se řídilo dle teploty Tdie, ačkoliv lepší by podle mě bylo nastavení tctl (z hlavy jsem totiž přesný rozdíl delty teplot nevěděl). Každopádně můžu s vědomím říci, že ventilátory se točily asi na 40% otáček maximálně a subjektivně byl PC tišší.
Obrázek
Obrázek

Vidíme, že teploty TCTL byly už relativně vysokých 92°C a TDIE do 65 °C, doporučená teplota u AMD je do 68 °C na TDIE.
Nicméně hlučnost byla velmi nízká, průměr je sice 46, ale realita byla drtivý čas okolo 41 dB. Špička vznikla totiž mnou pří pípnutí Facebook zprávy :-)


2)Měření v stabilním OC:
Ale aby chladič byl pořádně využit, bude to chtít samotné taktování. S Threadripperem se teprve trochu seznamuji v praxi, přesto co jsem vyčetl, většina lidí jej má problém uchladit nad 1.37V co do teplot s AIO chladiči. Není se čemu divit, CPU je ohromný a nějaké ty watíky spotřebuje. S custom vodníky lidi používají i 1.425V dlouhodobě.

Já právě použil napětí 1.375V a ponechal auto řízení dle BIOSu a dle nastavených hraničních teplot CPU. Přetaktování dosáhlo slušných 4050 MHz, v případě menší zátěže se CPU vyšvihl i na 4075 MHz (o jeden krok násobiče nahoru). Vcore v zátěži AVX se vyšvihl na 1.4V.
Obrázek

Teploty jsou slušné, dokonce lepší díky sepnutí ventilátorů na o něco vyšší otáčky než v defaultním stavu. TCTL teplota byla maximálně 87 °C, TDIE 60 °C.
Hluk zůstal podobný, až na prvotní výkyv v grafu, konstatněji se pohyboval kolem 45dB
Obrázek

Pro zajímavost spotřeba sestavy činila 432W, to není zas tak moc, čekal jsem osobně víc., Paradoxně je to dokonce méně, než měl můj přetaktovaný Core i9-7900X@4600 MHz!

3)Maximální otáčky:
No a zajímalo mě, co se bude dít při nastavení otáček na maximum (2300rpm). Ventilátory naprosto drtivě přehluší zvuk pumpy, takže ta už pak není co do hluku směrodatná.

Obrázek
CPU jsem posunul na 4180 MHz a napětí nastavil na 1.425V. Stabilní to již nebylo, AIDA mi hodila chybu asi po 3 minutách, ale na projetí testů je to ještě funkční frekvence. Spotřeba sestavy byla v AIDA AVX kolem 475W, možná by se časem vyšplhala ještě o nějakých deset watů dál.


Obrázek
58db už bych nenazval ničím tichým, a to jsem měřil ze vzdálenosti asi 30 cm. Ano, znám i větší hrůzy, například Scythe Ultra Kaze 3000rpm a nebo ještě hlučnější serverové ventilátory, které člověk občas pro overclocking použije. Teploty v testech byly 76°C TCTL, což je při této frekvenci a napětí luxusní!

ZÁVĚR
Obrázek
Na závěr můžu říci, že se jedná o dobře promyšlený Allinone. Potěší delší konektor pro zapojení pumpy, docela dlouhé a ohebné hadice a rozměrná kontaktní plocha. Osobně vítám i vysoký rozsah otáček ventilátorů, kdy můžete mít jak celkem tichý stroj s vysokým přetaktováním a nebo můžete Threadripper trápit až na krev při aktivaci maximálních otáček ventilátorů. Vysoký výkon Enermax LiqTech TR4 360 zcela jistě má a pokud nejste příznivci klasických vodníků z důvodu zkušeností a nebo jiných, pak vám tento allinone můžu k Threadripperu jasně doporučit. Dá se říci, že jsme odzkoušely, že chladič je vskutku schopný uchladit highendový procesor i v přetaktovaném stavu.
Malou výtku bych měl k absenci dolévat kapalinu. Přeci jen, také AIO chladiče nepatrně "vysychají". Možná tedy se s tím setkáme v nějaké příští revizi...
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Odpovědět

Zpět na „Voda“