Schéma okruhu: vadí pumpa za radiátory?

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět
Lqa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 18. srp 2010
Bydliště: Praha

Schéma okruhu: vadí pumpa za radiátory?

Příspěvek od Lqa »

Dobrý den,

stavím si do PC nové vodní chlazení, a abych neměl skříň plnou dlouhých hadic vychází mi jako nejoptimálnější schéma zapojení: expanzivka - pumpa - radiátor - monoblok na desce, blok na grafice - expanzivka

Moje otázka zní: Nebude životnost pumpy negativně ovlivňovat fakt, že do ni přes expenzivku (je s ní přímo spojená) jde ohřátá kapalina z radiátorů? Nebo řekněme kapalina do 42°C (teplejší okruhem asi protékat nebude) ještě nemá na pumpu žádný významný vliv?

Model pumpy: Laing DDC-1T Plus

Děkuji za případné odpovědi.
MB: Asus PRIME X299-DELUXE; CPU: Intel Core i7-7820X; RAM: G.SKill TridentZ RGB 16GB (4x8GB) DDR4 3600; GPU: EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3 GAMING, 11GB GDDR5X; Zvuková karta: Creative Sound BlasterX AE-5; SSD: 2x ADATA XPG GAMMIX S11 Pro, M.2 - 1TB; HDD: 2x Seagate Desktop HDD - 3TB; Mechanika: Asus DRW-24F1MT; Zdroj: Seasonic Prime Ultra Titanium - 750W; Case: Cooler Master Cosmos II
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Schéma okruhu: vadí pumpa za radiátory?

Příspěvek od Shaquille »

ahoj, nema... teplota vody v okruhu bude +/- stejna
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Lqa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 18. srp 2010
Bydliště: Praha

Re: Schéma okruhu: vadí pumpa za radiátory?

Příspěvek od Lqa »

No dle mých vlastních zkušeností se teplota kapaliny za bloky a radiátorem dokáže docela lišit, obzvlášť když mi pumpa nejede na 100% otáčky kvůli hluku.
V původním okruhu jsem měl právě teplotní sondy za bloky i radiátorem a rozdíl teplot kapaliny byl třeba i 8°C.

Opravdu tedy ty teploty kapaliny kolem 40°C nijak životnost pumpy neovlivní?
MB: Asus PRIME X299-DELUXE; CPU: Intel Core i7-7820X; RAM: G.SKill TridentZ RGB 16GB (4x8GB) DDR4 3600; GPU: EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3 GAMING, 11GB GDDR5X; Zvuková karta: Creative Sound BlasterX AE-5; SSD: 2x ADATA XPG GAMMIX S11 Pro, M.2 - 1TB; HDD: 2x Seagate Desktop HDD - 3TB; Mechanika: Asus DRW-24F1MT; Zdroj: Seasonic Prime Ultra Titanium - 750W; Case: Cooler Master Cosmos II
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Schéma okruhu: vadí pumpa za radiátory?

Příspěvek od ToxicTears »

životnost pumpy určitě ne, ale nicméně ohřátou vodu bych nechtěl mít v pumpě, nicméně v expanzce bych chtěl mít už zchlazenou vodu. Ta pumpa ve finále nějaký otáčky má, tak nemusít tlakovat teplou vodu, navíc se může rosit expanzka. To jest jenom můj názor, já to vždy dáva až za radoš.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
Leon_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2015

Re: Schéma okruhu: vadí pumpa za radiátory?

Příspěvek od Leon_ »

Lqa píše:rozdíl teplot kapaliny byl třeba i 8°C.
To bolo skor teplota v loade vs IDLE ne? :D Inak píšeš blbosti.

RIESIT PORADIE KOMPONENTOV VODNEHO CHLADENIE JE UPLNE ZBYTOCNE. Už si to krista boha zapametajte, že neexistuje nic ako ohriata voda v urcitych castiach okruhu. Rozdiel je zanedbatelny 0,5-1 stupen. Je to proste trápny mýtus. Ja chapem, že niektorym nepusti logika ako moze nieco teple a potom ztudene neschladit, ale ta voda tam nestoji, tecie 150 litrov/h pri optimalnom prietoku a proste sa premiesava. Ako keby som pustil z kohutika horucu a studenu.

Je XY testov po nete, omieľa to tu stále dookola aj MaWa, testoval to aj Jayz

https://www.youtube.com/watch?v=RnPB_q51iVk

Aj samotne EKWB to pise.
https://www.ekwb.com/blog/useful-tips-part-2/
.
Lqa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 18. srp 2010
Bydliště: Praha

Re: Schéma okruhu: vadí pumpa za radiátory?

Příspěvek od Lqa »

Leon_ píše:To bolo skor teplota v loade vs IDLE ne? :D Inak píšeš blbosti.
Jako ty teplotní senzory mi to ukazovaly, tak maximálně, že by byly špatně kalibrované...
Běžně mi to ukazovalo za bloky např. 32 °C a za radiátorem 25°C, tak že bych měl malý průtok?
Jinak rád bych podotkl že mám velký okruh s externím 9x140mm radiátorem. V celém okruhu je cca 5 litrů kapaliny.
MB: Asus PRIME X299-DELUXE; CPU: Intel Core i7-7820X; RAM: G.SKill TridentZ RGB 16GB (4x8GB) DDR4 3600; GPU: EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3 GAMING, 11GB GDDR5X; Zvuková karta: Creative Sound BlasterX AE-5; SSD: 2x ADATA XPG GAMMIX S11 Pro, M.2 - 1TB; HDD: 2x Seagate Desktop HDD - 3TB; Mechanika: Asus DRW-24F1MT; Zdroj: Seasonic Prime Ultra Titanium - 750W; Case: Cooler Master Cosmos II
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Schéma okruhu: vadí pumpa za radiátory?

Příspěvek od MaWa »

Špatná čidla nebo tak malý průtok, že pak to možné je. Ale to by opravdu musel být průtok snad 30 litrů za hodinu nebo nějak opravdu jinak mimo, protože mám vyzkoušeno, že průtoky nad cca 60 - 80 litrů za hodinu jsou naprosto OK.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Lqa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 18. srp 2010
Bydliště: Praha

Re: Schéma okruhu: vadí pumpa za radiátory?

Příspěvek od Lqa »

Moc všem děkuji za reakce.
ToxicTears píše:v expanzce bych chtěl mít už zchlazenou vodu. Ta pumpa ve finále nějaký otáčky má, tak nemusít tlakovat teplou vodu, navíc se může rosit expanzka.
To vnitřní orosení expanzivky nějak vadí? Doteď se mi to dělo běžně a nijak jsem to neřešil..
MB: Asus PRIME X299-DELUXE; CPU: Intel Core i7-7820X; RAM: G.SKill TridentZ RGB 16GB (4x8GB) DDR4 3600; GPU: EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3 GAMING, 11GB GDDR5X; Zvuková karta: Creative Sound BlasterX AE-5; SSD: 2x ADATA XPG GAMMIX S11 Pro, M.2 - 1TB; HDD: 2x Seagate Desktop HDD - 3TB; Mechanika: Asus DRW-24F1MT; Zdroj: Seasonic Prime Ultra Titanium - 750W; Case: Cooler Master Cosmos II
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Schéma okruhu: vadí pumpa za radiátory?

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Asi nevadi, tiez ju mam orosenu, pivo je tiez najlepsie orosene.
Odpovědět

Zpět na „Voda“