AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od no-X »

Ache píše:Referenční vysavač (podle vetšiny recenzí kromě diit
Nebude to tím, že DIIT jako jediný web napadlo tu milimetrovou vrstvu napůl vyschlý pasty oloupat a nanést tam něco normálního? Pokud tam to zvěrstvo ostatní weby nechaly, tak se není čemu divit, že se čip přehříval a regulátor přidával na otáčkách.

Na chladič bych to neházel, to zvorali pánové v testlabu v Torontu. Na čem několik týmů dlouhosáhle pracovalo pak de facto zlikvidoval jeden magor, kterej čip opatlal nějakou lacinou pastou ještě v nerovnoměrně tlustý vrstvě. Pokud takový diletantský přístup zhoršil hlučnost o 4 decibely (při OC o osm), tak to už je fakt průšvih, za kterej by měl někdo letět.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
723530
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. pro 2005
Bydliště: Břeclav

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od 723530 »

Obrázek

Za tento typ chladiče bych se vůbec nezlobil. Jak už tu někdo řekl, tak se nedrží teplo ve skříni, teď ty nové chladiče úplně nesnáším. Špatná zpráva ale je, že tyto typy chladičů se dávají jen na referenční karty.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od Ache »

no-X píše:
Ache píše:Referenční vysavač (podle vetšiny recenzí kromě diit
Nebude to tím, že DIIT jako jediný web napadlo tu milimetrovou vrstvu napůl vyschlý pasty oloupat a nanést tam něco normálního? Pokud tam to zvěrstvo ostatní weby nechaly, tak se není čemu divit, že se čip přehříval a regulátor přidával na otáčkách.
Nevytrhávej slova, znovu si přečti co jsem napsal a podívej se jaký hodnoty Ježek naměřil! A pak to porovnej s recenzemi ve světě.
Karta se snad na 75°C přehřívá?? :? Takovou hodnotu naměřil i Anandtech: http://images.anandtech.com/graphs/graph5261/43140.png
A i při tak nízké teplotě už chladič s přehledem překonává vše kromě dvoučipů: http://images.anandtech.com/graphs/graph5261/43143.png

A taky si srovnej otáčky. U GTX580 máš při teplotě 84°C cca 2400 Otáček (Aspoň u klasický ref. verze) a přesto je méně hlučná než Radeon HD7970 při 74°C a cca 2100 otáček (na Diit je 75°C @ 2160, takže počítam že při 74°C na Anandtechu bylo 2100)...

Prostě GTX580 která žere víc (podlě někoho i o 100W, ale podle mých měření je to tak cca 40 W nad HD6970) je tišší. A jestli je tomu jinak neuvěřím do doby než to vyzkouším!!! Což ale mam v plánu! Tu kartu snad nějak obstarám...

Zatím je verdikt jasný: HD6970 která žere stejně měla tišší chladič a to i přesto že byla půlka zacpaná DVI slotem... = Chladič navrhoval amatér, kopáč, výrobce vysavačů...

EDIT: I když té recenzi na Diit moc nevěřím... jako tvoje teoretická část je skvost. Ale ta Ježkovo měřená část... to je výsměch. A samotné měření té teploty a hlučnosti má jednu mouchu. Jednou při 75°C a 2160 otáček je 44dB a po druhé 40dB! A že je rozdíl ve spotřebě 44W při rozdílu teploty 3-4°C? :lol: :roll:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Michael24
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. led 2009
Bydliště: Rakovník/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od Michael24 »

Ne že bych nesouhlasil s tím, že je chladič hlučnější, ale na druhou stranu, nedělal bych z rozdílu 1.4db od HD 5870 nějakou velkou tragedii :)
PC: CPU: Intel Core i5 2500K @4.4 GHz + Coolink Corator DS Gk: MSI Radeon R9 280X Gaming RAM: Kingston 8GB 1600MHz CL9 SSD: Crucial MX300 1TB MB: Asus P8P67 Pro OS: Windows 10 Home x64
BudyCZ
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 10. lis 2007
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od BudyCZ »

A nemůže být třeba i odchylka měření?
Mobo: ASUS B550-EXTREME / CPU: AMD Ryzen™ 9 5900X @ DEFAULT / Cooling: AMD Wraith Prism RGB LED / RAM: G.SKILL 32GB 3600MHz CL17 (2x16GB) / GPU: PowerColor RX 6800XT 16GB @ DEFAULT / HDDs :2x2TB SAMSUNG 980PRO, 2x2TB SAMSUNG SSD = 8TB SSD / PSU:Corsair HX1000i 1000W / CASE: Phanteks Enthoo Evolv X Tempered Glass stříbrná / Panel: 43" ASUS ROG Strix XG438QR 4K UHD HDR
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od Ache »

Michael24 píše:Ne že bych nesouhlasil s tím, že je chladič hlučnější, ale na druhou stranu, nedělal bych z rozdílu 1.4db od HD 5870 nějakou velkou tragedii :)
Dokonce na diit je HD5870 stejně hlučná jako HD7970 bez přepastování. :)
Což by na druhou stranu bylo dobré, protože HD5870 žádný hrozný vysavač nebyla. Hučela... hučela o dost víc než GTX580 ale dalo se to. :-) Ale já osobně bych nic horšího než GTX580 už nechtěl, tak je tak akorát na hraně. A proti GTX580 to prostě ve všech recenzích vysavač je i přes nízké otáčky - to je ten problém! Karta žere málo, ale hučí!
Dej na HD7970 chladič s GTX580 a dostaneš co? Ticho! :wink: - toť vše o kvalitě toho chladiče... Víc to fakt nemá smysl rozebírat, když ještě ani nejsou na trhu a není možnost to vyzkoušet... až možnost bude, snad se k nějaké kartě dostanu.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od ArgCZ »

má smysl řešit referáky když půjde vybrat tichou nereferenční? Mimochodem zrovna děravej HAF-X je přesně ta bedna který je úplně jedno zda má v útrobách kartu vyfukujcí vzduch ven nebo klasiku, 1-2 stupně co to udělá na ostatních komponentách, to fakt asi nikoho nevytrhne

spíš řeš AF, a potom to že bude mít po OC o 40% větší výkon než po OC GTX580
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od no-X »

Ache píše:Karta se snad na 75°C přehřívá?? :?
Ano. Pokud karta vinou špatně nasazeného chladiče (konkrétně kvůli pastě) dosahuje vyšších teplot než se správně nasazeným chladičem, dá se mluvit o přehřívání.

Mně se líbí, že výsledky DIIT ignoruješ, protože se ti nelíbí :-) Nicméně teploty o 8 °C / hlučnosti o 3 decibely nižší po výměně pasty naměřil i ComputerBase. Hmm, čím to asi bude? Určitě tím hrozným chladičem, který navrhoval amaterský výrobce vysavačů :roll:
Nejlepší moderátor ve výslužbě
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od webwalker »

Ache: Pokud tvrdíš, že GTX580 žere málo, dovol abych ti trochu osvěžil paměť:

Spotřeba dle xbit, kde to měří asi nejpřesněji, při vstupu GTX580 na trh:
Obrázek

No a proudové hodnoty na jednotlivých větvích také stojí za povšimnutí:
Obrázek
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
nevidany
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005
Bydliště: Č. Budějovice, Praha

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od nevidany »

Acheho NVidie jsou vždy ty nejméně žravé, s dokonalým tichým chlazením, vynikajícím úchvatným obrazem, bezchybnými ovladači... Navíc jsou ve skříni " Cooler Master HAF-X Nvidia Edition", kde jakákoliv NVidie s radostí pracuje a její majitel je vždy spokojen s otrockou prací, kterou pro něj vykoná :lol:
AMD grafika v Acheho PC nikdy nemůže splnit jeho požadavky, z prostého důvodu. Ikdyž ji zkusí, nikdy to nebude NVidia... :old9:
Takže vy ostatní, nechápu co tu řešíte :)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od DOC_ZENITH »

nevidany píše:nejméně žravé
Ne, žerou hodně a to nikdo nepopírá.
s dokonalým tichým chlazením
Ne, to taky nikdo netrví, jen jsou prostě tišší než Radeony co papaj méně, tudiž momentálně je ten chladič lepší. Ale i u NV platí že jedna generace good jedna shit. Třebas chladiče na GF8800GTX byly naprostá bomba, na GTX280 a 480 to bylo hlučné, na 580 je zas fajn.
vynikajícím úchvatným obrazem
To bohužel je od příchodu GF8 pravda.
bezchybnými ovladači
Chyby maj, ale na trhu nic lepšího neni. Nicméně HD7900 jsem ještě netestoval protože ještě žádná nebyla na skladech.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od maltra »

webwalker píše:Pokud tvrdíš, že GTX580 žere málo, dovol abych ti trochu osvěžil paměť.
To vobec nema cenu, ono proste majitel GTX 580 za ktoru pred rokom zaplatil milion penazi sa tazko zmieri s tym, ze jeho karta je po roku prekonana. Vela diskutujucich s GTX 580 v podpise proste treba brat ako zaujatych a nechat ich snivat ich sen :-).
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od Hladis »

maltra píše:
webwalker píše:Pokud tvrdíš, že GTX580 žere málo, dovol abych ti trochu osvěžil paměť.
To vobec nema cenu, ono proste majitel GTX 580 za ktoru pred rokom zaplatil milion penazi sa tazko zmieri s tym, ze jeho karta je po roku prekonana. Vela diskutujucich s GTX 580 v podpise proste treba brat ako zaujatych a nechat ich snivat ich sen :-).
To je zase hlod hodny rovnou smazani od moda (vcetne my reakce) :roll:
Obrázek
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od maltra »

Hladis píše:To je zase hlod hodny rovnou smazani od moda (vcetne my reakce) :roll:
A nie je to tak? Ved sa pozri ako nekriticky niektori majitelia tych kariet diskutuju.
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od Krteq »

Nebudeme tu snad řešit jakou kartu má který uživatel atd. :x

Co se týče soudů ohledně teplot a hlučnosti, počkejme na reviews produkčních vzorků, které by neměli mít už jednou sundávané chladiče (viz. vzorky od AMD).
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od Ache »

No já jen koukám co se to tu namnožilo za hlody. :)

Testy spotřeby jsem dělal na obou grafikách. U mě v běžné herní zátěži byl u HD6970 a GTX580 rozdíl cca 40-50W v průměru (s powertune +20% aby to nebylo limitováno). A teď po roce používání GTX580 hodlám udělat re-test, v jiných herních úsecích aby nebyly zaručeně limitovány procesorem (Mafii2 nahrazuji Stalkerem CoP při sun-shaft efektu, Crysis jiný úsek) i na HD7970 kterou otestuji také! A pokud bude dobrá, tak si jí velice rád koupím... takže ty vaše komenty... máte to zapotřebí? :roll:

A komentovat co má kdo za skříň? Je to velmi pěkná skříň s motivem nvidie a má parádní ventilaci! A Radeon HD6950/6970 se v ní kdysi ohřál (no ani moc ne, díky ní byl studenej a tichej) http://h-3.abload.de/img/hd6850-bednale8o.jpg :!:
A dokonce jsem jej hodnotil velice kladně! http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php? ... 3#p8139553 , kromě powertune a mírně horší filtrace to byla super karta za ještě lepší prachy. A jaká bude HD7970 se teprve uvidí! Jen ty testy hlučnosti mě docela zaráží, ale uvidíme!
Já jí otestuju objektivně jako HD6950/70!


Přeji vám více klidu a méně fanatizmu do nového roku! 8)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
R0mi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. čer 2007
Bydliště: Bratislava

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od R0mi »

Ache ale je blbost testovat GTX 580 a 6970 ked tam rves az +20% powertune ked podla vela recenzii aby boli stabilne takty staci + 10% (mne osobne + 8%) http://extrahardware.cnews.cz/powertune ... e?page=0,1 cize tych 40-50w by si mal este raz otestovat inac je to na prd take hodnotenie ! Aj ked to moc rozdiel nebude ale aj tak ked uz chceme byt presny 8)
Ryzen 9 5950X//Noctua NH-D15 Chromax Black//ASUS PRO WS X570-ACE//Sapphire Nitro+ Radeon RX 6900 XT SE//G.Skill Trident Z Neo 32GB (2x16GB) 3600 MHz CL14 OC//Corsair MP600 PRO XT 2TB//Corsair MP600 2TB//WD201KRYZ 20TB, WD60EFRX 6TB, WD30EFRX 3TB, WD2003FYYS 2TB//Corsair HX750//Phanteks Enthoo Evolv X//Dell Alienware AW3423DWF//Teufel Concept E450 Digital//Logitech G PRO X Headset//ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition //HyperX Alloy Elite RGB//ROG Hone Ace Aim Lab Edition//
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od DOC_ZENITH »

R0mi píše:Ache ale je blbost testovat GTX 580 a 6970 ked tam rves az +20% powertune ked podla vela recenzii aby boli stabilne takty staci + 10% (mne osobne + 8%) http://extrahardware.cnews.cz/powertune ... e?page=0,1 cize tych 40-50w by si mal este raz otestovat inac je to na prd take hodnotenie ! Aj ked to moc rozdiel nebude ale aj tak ked uz chceme byt presny 8)
Jseš total offtopic a říkáš blbost. Powertune dokáže jen v některejch situacích snížit výkon/takty/vcore a tím ušetřit energii, jakmile se dostaneš do nastavení a situace kdy ti neomezuje výkon, tak ti ani neovlivňuje odběr takže nic přeměřovat nemusí.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od Ache »

no-X píše:Mně se líbí, že výsledky DIIT ignoruješ, protože se ti nelíbí :-)
Hej, tohle sem úplně přehlídl. Ano nelíbí se mi, měřený je to bůhví za jakých podmínek...
Vysvětli mi tedy proč jednou 2160 otáček vydává hluk 44dB a po druhé 40dB? Já tomu říkám blbě změřené (buď otáčky a nebo hluk a nebo obojí). A jako že 4dB není zrovna zanedbatelný rozdíl, takže pokud je to chyba měření, tak je kurňa veliká.
Mimochodem za jakých podmínek se na Diit testuje hlučnost, teplota a spotřeba?
Uzavřená bedna, otevřená, HAF-X Nvidia Edition :-D či benchtable?
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
R0mi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. čer 2007
Bydliště: Bratislava

Re: AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Příspěvek od R0mi »

DOC_ZENITH píše:
R0mi píše:Ache ale je blbost testovat GTX 580 a 6970 ked tam rves az +20% powertune ked podla vela recenzii aby boli stabilne takty staci + 10% (mne osobne + 8%) http://extrahardware.cnews.cz/powertune ... e?page=0,1 cize tych 40-50w by si mal este raz otestovat inac je to na prd take hodnotenie ! Aj ked to moc rozdiel nebude ale aj tak ked uz chceme byt presny 8)
Jseš total offtopic a říkáš blbost. Powertune dokáže jen v některejch situacích snížit výkon/takty/vcore a tím ušetřit energii, jakmile se dostaneš do nastavení a situace kdy ti neomezuje výkon, tak ti ani neovlivňuje odběr takže nic přeměřovat nemusí.
Ok tak potom nic som si myslel ze do toho tlaci viac pri 20% jak pri 10%
Tak potom sorry ache :)
A total offtopic som nebol sa tu to riesilo tak nepis blbosti DOC_ZENITH to ze som sa mylil ok beriem ale offtopic ee
Ryzen 9 5950X//Noctua NH-D15 Chromax Black//ASUS PRO WS X570-ACE//Sapphire Nitro+ Radeon RX 6900 XT SE//G.Skill Trident Z Neo 32GB (2x16GB) 3600 MHz CL14 OC//Corsair MP600 PRO XT 2TB//Corsair MP600 2TB//WD201KRYZ 20TB, WD60EFRX 6TB, WD30EFRX 3TB, WD2003FYYS 2TB//Corsair HX750//Phanteks Enthoo Evolv X//Dell Alienware AW3423DWF//Teufel Concept E450 Digital//Logitech G PRO X Headset//ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition //HyperX Alloy Elite RGB//ROG Hone Ace Aim Lab Edition//
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“