Gainward HD4850 512MB FAN PROBLÉM

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
MaaRAaaaa
Nováček
Nováček
Registrován: 26. zář 2009

Gainward HD4850 512MB FAN PROBLÉM

Příspěvek od MaaRAaaaa »

Zdravím,

mám jistý problém s "bazarovou" HD4850 od Gainwardu. Jakmile zapnu nějakou gamesu, která grafiku využívá na 100%, zhruba co pět minut mi zčerná obrazovka a grafika jakoby se vypnula (monitor se nevypne, jen zčerná). Problém trvá cca 5 vteřin, pak vše jede dál. Přijde mi, že mám nějaký problém s regulací větráčku. Jakmile zapnu cokoli na 3D, otáčky se slyšitelně snížej, ač se dá logicky očekávat opak. Ovladače mám nejnovější, aktualizoval jsem i BIOS karty. Ten jsem pak i upravoval v RBE a různě štelovat poměr teploty/otáček, flashnul, ale stejně nic a FAN si stále jede svojí. FurMark běží pár minut, než obrazovka zčerná, ale pak jde teplota úplně do mrtě, hodí to i artefakty a musím restart. Jsem zoufalej. Neví někdo co s tím?

Předem děkuji za každej nápad.
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: Gainward HD4850 512MB FAN PROBLÉM

Příspěvek od LoCo99 »

otevři catalyst control center a tam si vynuť nějakou rychlost ventilátoru, poznáš pak jestli se snižuje rychlost ikdyž to bych neviděl jako kámen úrazu

to co se ti děje je pravděpodobně "ovladač zobrazení přestal pracovat a byl uspěšně obnoven", kdyžtak zkus čistou instalaci windows

jakej máš zbytek sestavy a jaká byla původní grafika ? zajímal by mě zdroj

jinak možná by stálo za to sundat chladič, kartu očistit a dát novou pastu, pokud se nehřeje GPU ale zbytek karty tak i ofukovat nějak , záleží jak máš pořešenou skříň
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: Gainward HD4850 512MB FAN PROBLÉM

Příspěvek od pilarius »

Na ovládání větráčku můžeš ještě vyzkoušet Speedfan (vynucení stálého %) nebo MSI Afterburner.
To černání obrazovky mi moje HD4850 dělá taky, ale jen tak na 2 sekundy a pak jede v pohodě dál. Vzhledem k tomu, že to tak dělá už víc než rok a vzhledem k tomu, že je to jen párkrát denně, tak to neřeším. Dávám to za vinu připojení přes HDMI, protože na DVI monitoru mi to nedělala. Jinak mám Sapphire Vapor-X a mám u ní natvrdo nastaveny 40% otáčky - bez přehřívání to tak zvládá i Furmark.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
MaaRAaaaa
Nováček
Nováček
Registrován: 26. zář 2009

Re: Gainward HD4850 512MB FAN PROBLÉM

Příspěvek od MaaRAaaaa »

Další problém jest v tom, že ani po opakované odinstalaci a reinstalaci mi CCC nejde :( Mi přijde, že je ta karta hardwarově nějak v kopru. Zbytek sestavy je Intel C2Q q8200, 4GB RAM čehosi, deska Gigabyte GA-P35-DS4, systémovej disk WD 750GB CB. Zdroj mam 400W noname, ale odběr nejde přes 250wattů, takže ten stačí. Doposud jsem tam měl HD4830 a nebyl problém. Chladič je cajk, ve 2D chladí krásně a on by chladil zřejmě i ve 3D, pokud by se ten větrák skoro nevypínal. Ve winech mi to normal ukazuje, že se ty % rychlosti FANu zvyšují společně s teplotou, ale v reálu slyším, že větrák jede pořád stejně pomalu. Taky jsem si tam natvrdo nastavil v MSI Afterburneru i v AtiExpertTools rychlost, i třeba 100%, ale jakmile skočí karta do 3D, větrák zase jak když se zasekne...
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: Gainward HD4850 512MB FAN PROBLÉM

Příspěvek od LoCo99 »

takže po vynucení rychlosti fanu se ve 3D stejně skoro zastaví ?

máš správně zapojený napájení ? podle mě to totiž nestíhá zdroj, sice věřim tvýmu měření odběru, ale já měl na takovouhle sestavu 500W fortron bluestorm (4850 a phenom II, 2 disky, 2 mechaniky)

ten catalyst to se mi taky tušim stávalo, zkusil bych starší verzi ovladačů aspon
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Gainward HD4850 512MB FAN PROBLÉM

Příspěvek od CageJ »

DEAD karta

Mal som 3 z HD48xx, takze o tom viem... Vyzera to na VRM.. akurat som nechapal.. tebe sa vypnu ventilatory?
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“