Chřastění větráku a přeskakování taktů

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
Typy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2011
Bydliště: Brno

Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od Typy »

Dobrý den,
pořídil jsem si kartu Sapphire R9 280x Dual-X a karta v zátěži "chřastí", děje se to jak při hraní, tak při benchmarkování, ale nikoliv když v Sapphire Trixx ručně nastavuji otáčky ventilátoru (Karta musí být v zátěži, aby se vibrace/chřastění projevilo). Když lehce zatlačím z boku do plastu, tak chřastění/vibrace přestanou. Díval jsem se na internet a toto je přesně můj problém: https://www.youtube.com/watch?v=kP8Js8d8w6s . Sice ve videu je "návod", jak se zbavit problému, ale nejsem si úplně jistý, zda-li je to ta nejlepší možnost.

Druhý problémem je přeskakování Memory clock ze 150 na 1500 a Core clock ze 300 na 501. (Zde přikládám graf: http://oi60.tinypic.com/2rnwn7b.jpg) Děje se to při sledování videa na Chrome.
Všechny informace ke kartě přikládám do přiloženého souboru.

Děkuji
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Přeskakování taktů při videu je u AMD bohužel normal, je to stav driverů a zatim neni fix, karty totiž neví jestli k tomu co potřebuje má zvýšit takty nebo ne, takže se zccela zbytečně dostává z idel stavů. Pokud máš dost silnej procesor doporuuji vypnou HW akceleraci jak v prohlížeči tak ve flashi.

A co se toho chřastění týče, viděl jsem spoustakrát, je to nekvalitní výrobek, železné plechy nejsou správně připevněny k heatpipe a tak vibrujou a tim jak do ní mlátěj dělaj tenhle zvuk. Buďto fyzicky nejdi která to dělá a ňák ji zaklíni nebo to klidně reklamuj.
Typy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2011
Bydliště: Brno

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od Typy »

Procesor je i3-2120, takže to asi vypínat nebudu :D K tomu chřastění, našel jsem pár názorů, jak to spravit - odšroubovat větráky a znovu zašroubovat. Reklamovat nechci, jelikož kartu mám z aukra (fakturu a vše mám, jen by to byla zbytečná komplikace, karta jako taková běží, vzhledem k CPU, velmi dobře).
Čím bych to měl zaklínit? Nerad bych do své case dával něco(materiál), co může způsobit nehodu.

EDIT: Rozdíl mezi zapnutou a vypnutou HW akcelerací. http://oi62.tinypic.com/mih47o.jpg
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne, prostě zjistit kterej vibruje a třeba... jej něčim zakápnout, nebo přiletovat, nebo tam prostě něco vrazit aby už nevybroval, takhle to myslim.

Co se I3 týče, 1080p ve flashi by SW měla dávat levou zadní.
Typy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2011
Bydliště: Brno

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od Typy »

Byla by hloupost podepřít grafickou kartu, jak to udělal ve videu, třeba nějakým dřívkem, aby se ta karta o to mohla opřít a tím by se narovnala?
1080p dává v pohodě, horší to je u videí na youtube, které jsou 1440p/2160p (kvůli kvalitě).
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud máš takovej display, 4K na youtube je vesměs tak mizerné (rozlišení vs bitrate) že při pohybu jsou tam horší artefakty jak v 1080p. Ale jak myslíš, prostě tě to bude stát spotřebu v 2D, toť vše.

Já nevim jak víc to mam prostě rozepsat, šah na kartu za chodu, zjisti prostě co tam vibruje, a upevni to. Jak, to necham na tobě.
Typy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2011
Bydliště: Brno

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od Typy »

Na youtube hodně uživatelů nahrává videa s rozlišením 1080p v kvalitě 2160p, protože komprimovací algoritmus zachová detaily 1080p. Zkusím to podložit dřevem. Štvou mne ale ty změny v clocks. Kamarád má R9 270x a nic takového nezažívá. Mohlo by to být tím, že má Catalyst 14.6 a já mám Catalyst 14.4.
Typy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2011
Bydliště: Brno

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od Typy »

Větrák začne chřastit, když je na 53% a trvá to do 60%. Nastavím, aby tyto otáčky přeskočil z 50 rovnou na 60. Myslím, že to problém vyřeší. Pořád ale nevím, co to přeskakování clocků.
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od LoCo99 »

vypni hw akceleraci v prohlížeči a ve flashi a zvyš power limit v catalystu
Typy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2011
Bydliště: Brno

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od Typy »

HW akcelerace vypnuta. Power limit navýšen na +20. Pořád to "skáče". Mohlo by to být tím, že mám Catalyst 14.4 a ne 14.6 Beta, respektive, mohlo by to vyřešit problém?
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od LoCo99 »

no tak to zkus, případně upravit v biosu karty TDP limit
Typy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2011
Bydliště: Brno

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od Typy »

Při hraní problém s grafikou není. Asi ten problém nechám jak je. Budu doufat, že na životnost karty to vliv mít nebude. Upřímně bych nerad něco zkazil, když polezu do biosu.
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od LoCo99 »

při hraní ti takty nepadaj ? jestli to skákání taktu je jen u videí tak to byla ta HW akcelerace a zrovna chrome to má nějak jinak než ostatní prohlížeče (tam nejsou myslim videa ve flashi pokud vim ?)
Typy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2011
Bydliště: Brno

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od Typy »

Při hraní a benchmarkování jsou takty "pevně přibité" na stanovenou operační hodnotu 1020 a 1500 (ted jsem zkoušel taktovat na 1060 a 1540). Stává se to jen při brouzdání v Chrome (on ten flash player v sobě má zabudovaný, nebo nevím)
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od LoCo99 »

kdyžtak zkus jentak stáhnout firefox , tam v nastavení (je po poslední záložka nastavení a nastavení se dementně otvírá napravo takovou divnou nabídkou) vypnout HW akceleraci a kouknout na to
scR47
Nováček
Nováček
Registrován: 12. zář 2011

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od scR47 »

Zkus v Catalyst nastavení odškrtnout políčko "Použít existující nastavení kvality videa u internetového videa" v záložce Video > Celková kvalita videa. Taky zkus vypnout AMD Steady Video.
- Quiet PC -
CPU: Intel Core i5 3570 - RAM: 2x4GB Patriot DDR3 1866MHz CL9 Viper 3 - MB: Asus P8Z68V - GPU: Zotac GTX 1060 6GB - PSU: Seasonic S12II-520 - COOLER: Scythe SCMGD-1000 Mugen MAX - CASE: Zalman Z3 Plus
Typy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2011
Bydliště: Brno

Re: Chřastění větráku a přeskakování taktů

Příspěvek od Typy »

Zkoušel jsem to v Opeře a je to stejné.

AMD Steady Video jsem měl vypnuté a to políčko "Použít existující nastavení kvality videa u internetového videa" také bylo odškrtnuté. Zaškrtnuté tam mám pouze Vynutit plynulé přehrávání videozáznamu.
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“