Radeon 7850 běží jen v Pci-express 2x režimu, v 16x nepostne

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
mira_
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. čer 2012

Radeon 7850 běží jen v Pci-express 2x režimu, v 16x nepostne

Příspěvek od mira_ »

Ahoj Všem,

kdykoliv vyčerpám všechny své znalosti, zkušenosti a esa v rukávech, obracím se na pctunning forum, protože vím, že se tu pohybují špičky v oboru, které už problém možná předtím řešily. O tom, že jsem googlil a progooglil jsem se k různým možnostem, už psát ani nebudu, je to samozřejmost.

Můj problém se týká kolem Radeonu 7850.
ZJistil jsem ten problém, až když jsem si chtěl postavit crossfire a důvod, proč mi pravděpodobně nešel sestavit Crossfire ze dvou radeonů 7850 byl právě ten, že jeden radeon mám nějaký divný.

Popíšu závadu:
Když ten radeon 7850 2gb dual-x:
http://www.sapphiretech.com/presentatio ... 110&&lid=1

vložím do pci-express 16x slotu, tak základní deska (v prvním případě Gigabyte 990FX-UD3 s biosem FE) prostě nepostne (1 dlouhej, 2 krátká pípnutí = video card error).
Když však kartu vložím do slotů Pci-express 8x a menší, tak karta v pohodě postne, ovšem ve widlích (7 i 8.1 ) to pak ukazuje v gpu-z, že ta grafika jede v pci-express x2, verze 1.1, když tam pustím ten gpu-z benchmark, co je součástí gpu-z po kliknutí na ten otazníček vpravo, tak karta přejde do pci-express x2 2.0. Ale víc prostě ne.

Původně jsem na tom přišel v mém počítači s deskou M5a-99X EVO, kde mi grafika šla v obou 2 horních pci-express slotech (do toho nejspodnějšího se nevleze kvůli rozměrům), ale vždy to ukazovalo právě pci-express 2x a chtěl jsem si po dlouhé době zase rozběhat crossfire.
Prvně jsem si myslel, že mám něco se základní deskou (chipset, drivery, bios atd...), ale je to na 100% grafikou, protože ve všech deskách nezávisle na tom, v jakém slotu ta karta běží, tak běží v pci-express 2x bez zátěže 2x 1.1 při zátěži 2x 2.0.

Na Battlefieldu 3 jsem rozdíl nebo nějaký propad ve výkonu nepoznal, když to běhá v pci-express 2x režimu. Je paradox, že mi připadla karta v FPS rychlejší, než když jsem přetaktoval tu druhou Radeon 7850 která běží v pci-express 8x režimu a která má jen 1GB paměti.

Díval jsem se taky jestli není nějaká nečistota na pinech karty v tom slotu, vše naprosto ok. A že bych měl zasviněné všechny sloty ve 2 základních deskách je blbost.
V biosu žádná taková možnost k ručnímu nastavení rychlostech pci-expressu není.

Sdělte prosím instrukce, nějak to dáme dohromady.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Radeon 7850 běží jen v Pci-express 2x režimu, v 16x nepo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jednoduché, ta karta je vadná. na 90% má studeňák pod GPu v oblasti PCI-E řadiče. Je k ničemiu, reklamovat.

Pokud už neni v záruce tak jí dát někam k mamince do PC ala někde kde se moc nehraje a tak ten 2x limit tam nebude denní brzdou a furt poslouží lépe jak integrovaná. Heh, nebo na ní můžeš těžit kryptoměny, ty nejsou bottlenecked prostupností PCI-E.... ale prostě nečekej ňáké řešení, neni, karta je fyzicky vadná.
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: Radeon 7850 běží jen v Pci-express 2x režimu, v 16x nepo

Příspěvek od Krteq »

Jj, pokud to ve všech slotech na více deskách nejede jak má, tak je prostě vadná karta.

Pokud možno reklamovat.
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Radeon 7850 běží jen v Pci-express 2x režimu, v 16x nepo

Příspěvek od oneb1t »

ono pci-e 2.0 2x bude brzdit tak o 15% muzes tomu pomoct jeste pretaktovanim PCI-E tyhle desky davaj v klidu 150mhz (sam to tak provozuju) a v klidu s tou kartou dozit
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Radeon 7850 běží jen v Pci-express 2x režimu, v 16x nepo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Bude to brzdit dost, čím více geometrie/polygonů se do GPu bude tlačit tím více. Já tu mam jednu GT240 upilovanou na 2x 2.0 a má to tak tak, v 1x jsem musel i force vypnout akceleraci videa ve flashi protože to způsobovalo bandwith do GPU dost velkej na to že nestíhalo renderovat (jednalo se o normální 1080p videa) a nebylo to plynulé, s OFF už lepší, v 2x režimu vesměs ok ale stejně to občas vykoplo tam či tam frame. Pro jakej takejs provoz to chce aspoň 4x slot.

Navíc, 2x neni (resp donedávna nebyl standard), stadardy byly jen 1x 4x 8x 16x. A některé chipsety 2x režim odmítali, třeba všechny pre Z97 intely, tam mi karta jela jen jako 1x.
mira_
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. čer 2012

Re: Radeon 7850 běží jen v Pci-express 2x režimu, v 16x nepo

Příspěvek od mira_ »

DOC_ZENITH píše:Bude to brzdit dost, čím více geometrie/polygonů se do GPu bude tlačit tím více. Já tu mam jednu GT240 upilovanou na 2x 2.0 a má to tak tak, v 1x jsem musel i force vypnout akceleraci videa ve flashi protože to způsobovalo bandwith do GPU dost velkej na to že nestíhalo renderovat (jednalo se o normální 1080p videa) a nebylo to plynulé, s OFF už lepší, v 2x režimu vesměs ok ale stejně to občas vykoplo tam či tam frame. Pro jakej takejs provoz to chce aspoň 4x slot.

Navíc, 2x neni (resp donedávna nebyl standard), stadardy byly jen 1x 4x 8x 16x. A některé chipsety 2x režim odmítali, třeba všechny pre Z97 intely, tam mi karta jela jen jako 1x.
Díky za info.
Tady je právě ta otázka. Ta GT240 je slabá sama o sobě a v 1x nebo 2x režimu to asi fakt nebylo nic moc.

Já na té mé Radeonce 7850 2GB OC hrál v režimu x2 battlefielda 3 na ultra detaily na 50 - 80 FPS a dokonce jsem právě měl pocit, že je ta karta snad i o trošku rychlejší, jak moje druhá radeon 7850 1GB non-oc verze.

Co ji zkusit upéct? Mohlo by to pomoct? jak velká je odhadem šance, že by to pomohlo?
Když peču, tak peču na 180° po dobu 6 minut a nic nezhnědne, nezčerná, ani neupadne.
Dřív jsem pekl karty na 200°C a už jsem měl pocit, že to bylo destruktivní, ikdyž karty pak fungovaly.

Ta karta zvládne takty i přes 1000MHz a na pamětech kolem 1300Mhz, takže ten výkon bych měl v pohodě dohnat.


K reklamaci
Problém je v tom, že jsem kartu koupil na aukru, takže ten člověk už záručák asi taky mít nebude, navíc jsem si všiml, že jsou lehce hnědé nálepky na kartě (product number) (ale ta nálepka se sériovým číslem je stále bílá), takže mě to dohání k otázce, jestli to někdo nepekl už přede mnou.
Ten člověk, co mi tu kartu prodával, říkal, že mu s tím počítač vůbec nebootuje. Ale lidi toho nakecaj, beztak měl borec slabej zdroj, tak jsem ji vzal a zjistil trošku víc. A taky že na kartě neměl ani známky po teplovodivé pastě, takže se přehřívala, než jsem ji přepastoval AC MX2 a teploty jsou teď na krásných 35°C.
Naposledy upravil(a) mira_ dne úte 31. bře 2015, 17:54, celkem upraveno 1 x.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Radeon 7850 běží jen v Pci-express 2x režimu, v 16x nepo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Neboj mam 2 a tohle byly operace co GPu jako takové moc nevytíží šlo o komunikaci do a z ULC jednotky pro video. Pak mam další a ta jela jak nůž máslem (ostatně tahle činnost jde jak nůž máslem u na GF8400).

Co se her týče, ňáké to ovlivňovalo více a jiné méně, čím více geometrie tím větší propad. To že ti karta v režimu 2x jela rychleji než 16x označim za nemožné.
mira_
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. čer 2012

Re: Radeon 7850 běží jen v Pci-express 2x režimu, v 16x nepo

Příspěvek od mira_ »

DOC_ZENITH píše:Neboj mam 2 a tohle byly operace co GPu jako takové moc nevytíží šlo o komunikaci do a z ULC jednotky pro video. Pak mam další a ta jela jak nůž máslem (ostatně tahle činnost jde jak nůž máslem u na GF8400).

Co se her týče, ňáké to ovlivňovalo více a jiné méně, čím více geometrie tím větší propad. To že ti karta v režimu 2x jela rychleji než 16x označim za nemožné.
No, popravdě ani ta druhá mi neběžela nikdy v režimu vyšším jak 8x. Ale co jsem četl, tak rozdíl mezi 8x a 16x jsou tak 2 fps a to člověk v podstatě nemusí řešit.

Důvod, proč mi připadlo, že je ta x2 Radeon 7850 2GB OC rychlejší je ten, že má právě ty 2 GB paměti a v HD rozlišení už by se ten výkon mohl projevovat v tom, že u té 1GB radeonky 7850 non-co co mám už se asi musí víc komprimovat textury, aby se do paměti vlezly, jiné vysvětlení nemám.

Které amd chipety už zvládaly pci-express 2x?


edit: Jinak jsem si všiml, že to s tím x2 režimem není tak strašný, už x58 chipsety to podporovaly, viz:
http://www.intel.com/content/dam/doc/da ... asheet.pdf
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Radeon 7850 běží jen v Pci-express 2x režimu, v 16x nepo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Co jsem zkoušel tak z dnešních všechny, ina Nfoce mi to jelo, jen na Intelech to bylo pouze 1x.
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“