ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

alko
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2007

ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od alko »

Prosím o radu, informaci : Mám ve starším PC spolehlivě fungující grafiku Radeon X1950Pro. Uvažuji o koupi nového monitoru 16:9 s nativním rozlišením 2560x1440. Grafická karta má podle specifikací na výstupech DVI Max. rozlišení 2560x1600. To ale neodpovídá poměru 16:9 a když jsem se díval do možností nastavení karty, rozlišení 2560x1440 jsem tam v nabídce nenašel. (Teď mám ale ke kartě připojené 2 monitory přes redukce na AGP, tak nevím, jestli tím není rozsah nabízených rozlišení nějak omezený). Bude možné monitor s uvedeným rozlišením na této kartě provozovat?
AL
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od AllowedCry »

Při zapojení DVI - D nevidím důvod, proč by 1440p nejelo, ale praktickou zkušenost nemám.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Musí se použít dual-link kabel. DVI umí při single-link max 1920x1200, při dual-link 2560x1600. Nejpravděpodobnější problém je absence dual-link kabelu.

X1950 má dual-link na obou výstupech.

Opět zopakui že to musí bejt dual-link DVI připojení. Adaptér z DVI na HDMI použít nelze, HDMI je defakto single-link DVI a na téhle staré kartě takové rozlišení nedá.
alko
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2007

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od alko »

Hm, nové monitory už DVI vstupy nemají. Aspoň ne takové, jaký chci. Žádná redukce DVI - HDMI tedy nedokáže přenést rozlišení 2560x1440 ?
AL
Comby
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. bře 2009

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od Comby »

DVI je viac kompatibilné s DisplayPort ako s HDMI:
https://visiontek.com/products/displayp ... dapter-m-f

+ ten dual link DVI kábel.
Naposledy upravil(a) Comby dne čtv 7. pro 2023, 15:13, celkem upraveno 1 x.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od Zivan »

alko: Levna pasivni redukce ne, drazsi aktivni jo. Pokud ji nekdo vyrabi.

Comby: Ten adapted je podle me opacny, z DP v grafice prevede obraz na dual DVI do monitoru. Opacne fungovat asi nebude.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od DOC_ZENITH »

alko píše: čtv 7. pro 2023, 14:19 Hm, nové monitory už DVI vstupy nemají. Aspoň ne takové, jaký chci. Žádná redukce DVI - HDMI tedy nedokáže přenést rozlišení 2560x1440 ?
ne. Ne z x1950pro. Kdby to byla třeba 1070 tak ano.

To co ti posílal Combi fungovat nebude. To je také single-link tzn max 1920x1200 a navíc je to z DP na DVI, ne naopak, tzn k x1950pro to nepřipojíš.
alko
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2007

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od alko »

Omlouvám se, ani toto by nepomohlo ?

Delock Kabel HDMI na DVI 24+1 obousměrný 5 m
Rozlišení až 2560 x 1600 @ 60 Hz

https://it.cz/vysledky-vyhledavani?navP ... ductDetail
AL
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne. To je jen kabel, je to to samý jako kdyby jsi si koupil redukci jen tohle máš s kabelem. Je to single-link kabel. Pro to co tam píšou potřebuje modernější GPU. Ten kabel ti pošle přes DVI out na novější kartě, třeba GTX980,1070 a pod do monitoru i více, prostě se jen použije ten DVI konektor na GPU a dáš to do HDMI 2.0 monitoru = máš tam HDMI 2.0 signál. Ale x1950 nic takového neumí.
alko
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2007

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od alko »

Děkuji za odpovědi, i když mě nepotěšily .
Nějaký ( aktivní ) převodník z DVI Duallink asi neexistuje ( Ať už na HDMI nebo Display port ) ?
Naposledy upravil(a) alko dne pon 11. pro 2023, 00:14, celkem upraveno 1 x.
AL
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne. Nebyl k němu důvod. Existujou nic moc převodníhy z DP na dual-link DVI pro připojení monitorů co nic jiného nemaj, ale naopak ne, používat archaické GPU s modernim high-res monitorem nedává smysl. x1950pro stejně nemá pro takovéhle rozlišení výkon ani v dobovejch hrách.
dlots
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od dlots »

Tento kabel by mohl fungovat (podle recenzí někomu 1440p fungovalo jiným ale zase ne)
https://www.amazon.com/VisionTek-Produc ... B0157RW0J4
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já o tom celkem pochybuju, ten kabel je ňákej tenkej. Dual-link kabely jsou obvykle tlustý, maj mnohem více vodičů. Spíš to bude 1440p přes single-link ala na o něco modernějších kartách co maj alespoň HDMI 1.4 support.
alko
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2007

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od alko »

To dlots : Děkuji za odkaz - vypadá to zajímavě. Pokusím se o tom kabelu ještě něco vypátrat.

To DOC_ZENITH : Argument o tenkém kabelu zní logicky. Jen je tedy otázka, co je v té "kouzelné krabičce" uprostřed kabelu. Ostatní kabely pro Single link evidentně žádnou krabičku neobsahují ( aspoň jsem zatím na nic takového nenarazil a už jsem různých těch propojovacích kabelů a redukcí našel desítky).

Ještě mě napadla úvaha, jestli bych dokázal sehnat novější grafickou kartu, která má přímo výstup HDMI nebo Display port, ale musím se nejdřív podívat, jestli ta X1950Pro je osazená v AGP nebo v PCIexpress. A stejně zase zatím nevím, jaké PCIe ( jaká verze) je na tom starém MB a jestli by novější karta např. s PCIe x16 v tom boardu jela. A další otázkou je, jestli novější karta by měla staré ovladače ...... Ono to všechno souvisí se vším. Mám na tom starém PC řadu obtížně nahraditelných programů ( Photoshop, programy pro úpravu zvuků a slušnou zvukovou kartu ....) a nemůžu to všechno jen tak vyhodit .... Jasně, že nejlepší by bylo hodit to všechno do šrotu. Ale není to tak jednoduché. Dlouhé roky jsem čekal na dostupný OLED monitor s kontrastem, jako měly CRT monitory a teď, když se s mnohaletým zpožděním začínají konečně objevovat první vlaštovky, tak už nejdou k té staré mršině připojit .... :-(
Naposledy upravil(a) alko dne úte 12. pro 2023, 13:42, celkem upraveno 2 x.
AL
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Musej, protože DVI/HDMI signál nejde do DP zavést je nekompatibilní. Jde to jen z druhé strany kdy je na straně GPU DP a ono GPU propvádí konverzi, resp částečně, jsou aktivní i pasivní redukce, u těch pasivních se musí použít generátor taktů z GPU ala viz dříve kdy eyefinity GPU takto uměly max 2 monitory a zbytek musel bejt vedenej přes aktivní převodníky nebo nativně DP.

Všechny tyhle kabely bez krabičky jsou tedy pouze pro DP na DVI provoz, nikdy nebudou fungovat naopak.
dlots
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od dlots »

Ještě jsem našel tento převodník, který vypadá slibněji.
https://atlona.com/product/at-dp400/

Jde koupit např. zde na ebay za nějakých 1500 Kč (včetně poštovného a dph).
https://www.ebay.com/itm/395001291216
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano tohle by mělo fungovat.
alko
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2007

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od alko »

Děkuji vám za rady a za snahu, musím se napřed ponořit do hlubin svého počítače a připomenout si a pozjišťovat, co přesně tam je za HW. Kdyby se dala nahradit ta grafická karta, možná by to bylo cenově podobné a s menším rizikem, protože ty konvertory možná stejně nepomůžou ( grafická karta nabízí v ovladačích pro vysoké rozlišení pouze 2560x1600 a je tedy otázkou, jestli by šla do rozlišení 2560x1440 vůbec nastavit.....). Už dlouhé roky počítač používám a neměl jsem potřebu v něm něco měnit ( kromě rozšiřování paměti a výměny "plotnového" systémového disku za SSD ), tak už jsem některé věci pozapomněl. Ještě to trochu prostuduju a pak možná poprosím o vyjádření, pokud najdu nějakou grafickou kartu, která by ten můj problém třeba mohla vyřešit.
AL
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Co s tim vlastně chceš dělat? Radeony X1xxx jsou dobré jen jako pocitovka, ala ve své době jsem to měl, jinak jsou jako retro karty celkem useless. Nemaj drivery pro win98 a pro XP máš x krát lepší alterinativy mezi modernějšíma GPU co ti i pošlou těch tvejch 1440p nativně. Pokud to máš opravdu v AGP a je to AGP stroj tak tam si nemáš moc kam polepšit no. Já bych spíš udělal downgrade směrem ke kompatibilitě s win98. U NV se daj rozject až Geforce 7. A ty hry kde se bude GF7 trápit a X1950pro je dává citelně lépe jsou už moderní enginy co jedou na moderních PC, typu Bioshock, Crysis a podobně.
alko
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2007

Re: ATI RADEON X1950Pro rozlišení

Příspěvek od alko »

Já hry vůbec nehraju. Upravuju v Photoshopu fotky ze zrcadlovky s vysokým rozlišením, občas stříhám nějaké video ( v rozlišení full HD) , zpracovávám a upravuju nějaké zvukové nahrávky.... Zatím mě počítač nijak neomezoval. Grafiku mám vytaženou na 2 monitory redukcí na VGA , jeden na 1280x1024 a druhý 1920x1080. Chtěl bych si konečně pořídit OLED monitor ( velmi mně vyhovuje velikost obrazovky 26,5") který ale vyžaduje to vyšší rozlišení. Druhý monitor si chci ponechat ( malé LCD bohatě stačí), protože na něm mám "odhozené" všemožné lišty a ovládací panely Photoshopu, které mi nepřekáží na hlavním monitoru.
AL
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“