Může grafická karta ničit procesor?

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od TwoSeconds »

Stará PC sestava: i5-4590, Kingston DDR3 1333 MHz 8 GB, Seasonic S12G 600W, MSI B85-G43, MSI R9 280 3G
Nová PC sestava: Ryzen 1600, Corsair DDR4 Vengeance LPX 3000 MHz 8 GB, EVGA 650 GQ 650W, ASUS Prime B350-Plus, MSI R9 280 3G.

U starého počítače se mi 3x pokazil procesor a zdroj, desku jsem prodal funkční. Nejdřív jsem si myslel, že za to může vadný zdroj, ale po koupi Ryzenu se mi to stalo znova. Po třech týdnech se
nejdřív zhoršil zvuk(musel sem ve Windowsu přidat +10 volume než normálně), mikrák začal vypadávat a týden na to(měsíc po zakoupení) se při hraní PC seknul. Po restartu jsem měl černou obrazovku a klávesnice a myš nechtěli svítit.

Může tohle způsobovat grafická karta nebo je problém někde jinde? GPU má stále stejný výkon jako při zakoupení a sem tam jsem měl problémy s takty, kdy pokud jsem používal MPC-HC a pustil jsem cokoliv co způsobuje, že mi vyskočí okénko potvrzení správce ve Windowsu, tak se mi locknuli takty na úplně základní na Chipsetu, něják 827 MHz. To se dalo lehce vyřešit restartem.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od werygood »

Nebydlíš v nějakém echt starém baráku? Ostatní elektrické spotřebiče jedou normálně?
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od TwoSeconds »

Bydlím v komunistickém činžáku, ale to fakt nevím jestli je problém. Měl jsem problémy se spotřebiči, ale podle mě to je kvůli stáří, ne kvůli elektřině, kdo ví.
Jelikož jsem vyměnil všechno až na skříň, grafickou kartu a přepěťovou ochranu tak opravdu nevidím jiného viníka. Buď neumím montovat PC a pokaždé něco zkratuju(což pochybuju), přepěťová ochrana je vadná(což nevím proč by to takhle blblo) a nebo to dělá grafická karta.
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od segestes »

Proč zakládáš nové vlákno? Tady https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=128&t=266317 už ses na to jednou ptal a několik lidí ti napsalo svůj názor, že by to klidně mohla dělat grafická karta. Akorát jsi to nechtěl slyšet a vyvracel jim to...
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od killerek »

Sem si rikal, ze uz sem to jednou cetl ...
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od TwoSeconds »

segestes píše:Proč zakládáš nové vlákno? Tady https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=128&t=266317 už ses na to jednou ptal a několik lidí ti napsalo svůj názor, že by to klidně mohla dělat grafická karta. Akorát jsi to nechtěl slyšet a vyvracel jim to...
To sice ano, ale pořád mám konfliktní názory od lidí. A většina říká, že grafická karta nemůže nikdy nic udělat s CPU. Maximálně s PCI slotem nebo samotnou grafickou kartou, i kdyby byla něják vadná.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od killerek »

Jakykoliv vadny komponent využívající elektrinu je ti schopen odpalit jakykoliv jiny další komponent, když jsou propojene a zapnute.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Co chceš slyšet? Čistě teoreticky ano. Datové piny PCI-E jdou z GPU až do CPU. Kdyby do nich GPU pustilo voltáž může odpálit i CPU. Stát se to může, ale za svou životní praxi jsem tohle nikdy neviděl.
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od HafanPetr »

TwoSeconds píše:Bydlím v komunistickém činžáku, ale to fakt nevím jestli je problém. Měl jsem problémy se spotřebiči...
Jakou tam máš přepěťovou ochranu (značka, typ)?
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od TwoSeconds »

HafanPetr píše:
TwoSeconds píše:Bydlím v komunistickém činžáku, ale to fakt nevím jestli je problém. Měl jsem problémy se spotřebiči...
Jakou tam máš přepěťovou ochranu (značka, typ)?
Momentálně mám od kamaráda Eaton Protection Strip 4 FR(bohužel až po zničení Ryzenu), kterou měl navíc, jelikož ta stará prepěťovka začala pískat se zdrojem když se pokazil starý PC, u Ryzenu si nejsem jistý jestli přepěťovka pískala, ale párkrát když jsem pustil PC tak jakoby něco puklo(elektricky myšleno)v PC.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od AllowedCry »

Si neumíš přeměřit zásuvku? Psaním sraček to těžko vyřešíš.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od L!po »

jo normálně tam vraž multimetr a změř kolik tam je proudu
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od TwoSeconds »

L!po píše:jo normálně tam vraž multimetr a změř kolik tam je proudu
Jj nice meme. haHAA.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od AllowedCry »

seš číča?
E :-D
Naposledy upravil(a) AllowedCry dne pát 29. čer 2018, 20:25, celkem upraveno 1 x.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
blaho
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 31. pro 2011
Bydliště: Nyíregyháza

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od blaho »

AllowedCry píše:seš píča?

Ja som stale tvrdil , že hardware od AMD je nebezpečny :D
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od L!po »

vždiť pochopil, že joke :) co si jako myslíš že změříš na zásuvce? tohle všechno je problém zdroje a ten by na bordel v síti umíral/kvičel atd... to nemluvím o dalších spotřebičích.. leda že by na tohle měl vlastní fázi a k ní ještě připínal cirkulárku nebo kompresor.. ale vzhledem k paneláku to asi nehrozí..
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od werygood »

Psal, že měl problémy se zdrojem i s ostatními spotřebiči...
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od L!po »

TwoSeconds píše:Měl jsem problémy se spotřebiči, ale podle mě to je kvůli stáří, ne kvůli elektřině, kdo ví.
furt míň pravděpodobný, než že je to grafika.. pokud ji vymění a bude to dělat furt pak bych možná tohle sci-fi začal řešit..

nemáš ještě nějakej prehistorickej spotřebič(pračka, vysavač, lednička..) na stejný fázi? předpokládám že tam máš na zásuvky jen jeden jistič ne?

a i tak, tyhle zdroje(PSU) by si to měly pobrat uplně v klidu sami.. určitě tím nekosit jednu komponentu za druhou.. tenhle shit leze z PC, ta grafika stejně stojí za starou bačkoru tak si kup novou a neřeš takovýhle pekla
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od HafanPetr »

TwoSeconds píše:Momentálně mám od kamaráda Eaton Protection Strip 4 FR(bohužel až po zničení Ryzenu), kterou měl navíc, jelikož ta stará prepěťovka začala pískat se zdrojem když se pokazil starý PC, u Ryzenu si nejsem jistý jestli přepěťovka pískala, ale párkrát když jsem pustil PC tak jakoby něco puklo(elektricky myšleno)v PC.
Spíš to vypadá na nějaký zkrat přímo v case, znám "borce" co namontovali desku bez podložek na case a pak se nestačili divit. :roll:

Zdroj je poměrně kvalitní a případné výkyvy v síti by teoreticky zvládnout měl. Pro jistotu tam můžeš dát kvalitnější přepeť. ochranu, např. https://www.czc.cz/apc-surgearrest-esse ... 09/produkt). Spíš to ale vidím na nějaký zkrat přímo v case. Samozřejmě můžeš koupit novou grafiku (ale můžeš ji odpálit stejně rychle jako CPU, včetně ostatních komponent).
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Může grafická karta ničit procesor?

Příspěvek od TwoSeconds »

Zdroj je poměrně kvalitní a případné výkyvy v síti by teoreticky zvládnout měl. Pro jistotu tam můžeš dát kvalitnější přepeť. ochranu, např. https://www.czc.cz/apc-surgearrest-esse ... 09/produkt). Spíš to ale vidím na nějaký zkrat přímo v case. Samozřejmě můžeš koupit novou grafiku (ale můžeš ji odpálit stejně rychle jako CPU, včetně ostatních komponent).
Ve skříni mám standoffy a všechno jsem namontoval tak jak ma být namontováno. Jediný problém co jsem měl se skříni je, že po zapojení case LEDek svítil power button když byl PC vypnutý a nesvítil když byl zapnutý, HDD LED svítil neustále a neblikal a reset na asus b350 prime plus nefungoval až do té doby než jsem to zapojil úplně někde jinde než je v manual.
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“