Selhnáni grafické karty Sapphire NITRO+ RX 7800 XT po studeném startu

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
Bobrej
Nováček
Nováček
Registrován: 30. led 2016

Selhnáni grafické karty Sapphire NITRO+ RX 7800 XT po studeném startu

Příspěvek od Bobrej »

PC se Sapphire NITRO+ RX 7800 XT vždy spadne do 20 sekund po startu Windows při studeném startu (PC bylo nějakou dobu vypnuté) a většinou nabootuje pouze do rozlišení 1024x768. Poté se restartuje, znovu nabootuje do win a vše funguje správně až do vypnutí pc. Není však žádný minidump, nic, nebyl ani žádný BOSD, pouze černá obrazovka a po několika sekundách restart. Takže předpokládám nějaký HW problém. Snažím se to vyřešit už 3 dny se strejdou googlem. Vyzkoušel jsem mnoho ovladačů AMD, odinstalovat ovladače pomocí DDU, plné aktualizace Windows 10 nebo 11, nastavit vypnutí fast bootu v BIOSu a Windows (vypnout fast boot a hibernaci), hrát si s BIOSem včetně jeho aktualizace a i něco dalšího na co si už nepamatuju. Jediné řešení, které jsem našel, je vyměnit tuto grafiku za mou starou kartu Sapphire RX580 Pulse a v tomto případě vše běží hladce. Mám Asus TUF gaming M550 plus, Kingston Fury Renegade Black 32GB, RYZEN 5 5500, Seasonic GX 850 (zdroj 850W). Momentálně uvažuji o vrácení této karty zpět do obchodu. Může mi někdo pomoci plz? Taky by mě zajímalo, kolik studených startů PC vydrží, během víkendu mám skoro 50 startů a ještě více selhání po studených startech.
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Selhnáni grafické karty Sapphire NITRO+ RX 7800 XT po studeném startu

Příspěvek od TomasX »

Zkusil bych jí u někoho jiného, pokud je kde.
Zdroj by to měl dávat v pohodě (pokud není vadný). Tohle nebude SW problém.
Jinak reklamace nebo vrácení - pokud je v záruce.

Když se místo vypnutí použije sleep nebo hibernace tak je to stejné ?
Bobrej
Nováček
Nováček
Registrován: 30. led 2016

Re: Selhnáni grafické karty Sapphire NITRO+ RX 7800 XT po studeném startu

Příspěvek od Bobrej »

Sleep je ok a hibernace fail vedoucí k černému monitoru který se vypíná a zapíná dokud to nevypnu ručně. Po opětovném spuštění (cold boot) se pěkně zopakoval problém popsaný nahoře.
Bobrej
Nováček
Nováček
Registrován: 30. led 2016

Re: Selhnáni grafické karty Sapphire NITRO+ RX 7800 XT po studeném startu

Příspěvek od Bobrej »

Tak už jsem problém vyřešil. Zkoušel jsem jiný PSU a PC dělal ještě větší problémy než před tím - zamrzal vždy při bootování Win. Dodatečný problém byl způsoben vadnou rozdvojkou pod stolem. Nicméně problém se studenými starty byl SW charakteru (asi). Po reinstalaci Win, kdy se problém pořád vracel, jsem ihned nainstaloval drivery na GK a chipset přímo od AMD. I tak si ale Win během instalace stačily stáhnout ovladače na grafiku a PC okamžitě vytuhnul. Dále jsem neinstaloval žádný dodatečný SW jako např. Armoury Crate. Od té doby vše běží jak má. Takže sumasumárum, podezřívám nějaké drivery které si Win stáhly automaticky či nějaký dodatečný SW jako Armoury Crate. Na 100% ale těko říci. Docela jsem ale překvapen dobrými teplotami na GK při plné zátěži kdy nejdou na víc jak 68°C při pokojové teplotě 20°.
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: Selhnáni grafické karty Sapphire NITRO+ RX 7800 XT po studeném startu

Příspěvek od GaGy »

Já ze svou 7800XT začínám mít podobný problém.. Prostě čas od času se monitor vypne ve hře ,obrazovka s černá a pomůže jen reset a po resetu toto:

Obrázek

Jedu to na default...
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“