Čtyřjádrový procesor - AMD nebo Intel?

Vše kolem srovnání a rad s nákupem procesorů.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Odpovědět
Yixi
Nováček
Nováček
Registrován: 20. srp 2008
Bydliště: Tokyo - Japan
Kontaktovat uživatele:

Čtyřjádrový procesor - AMD nebo Intel?

Příspěvek od Yixi »

Dobrý den...

Plánuju upgrade mojeho PC avšak chci pouze vyměnit procesor, což nese i následek výměnu desky. Chtěl bych koupit čtyřjádrový procesor s minimálním výkonem 2GHz avšak nevím, zda li AMD nebo Intel. Když jsem se orientačně koukal a porovnával, zjistil jsem, že AMD čtyřjádrové procesory pro socket AM2+ řady Phenom jsou poměrně levné se slušným výkonem, avšak s nízkou L2 cache. Kdežto Intel procesory s jádrem Kentsfield mají slušný výkon, kolem 8MB L2 cache avšak jsou podstatně dražší (v porovnání s AMD je to až kolem 2000,-).

Osobně mám v domácnosti dva průměrné počítače, každý s jiným procesorem. Na počítači s AMD vše funguje perfektně, je to muj primární počítač a nemohu si stěžovat, avšak počítač s Intelem mi připadá o něco zdatnější, výkonnější a to mají oba dva stejnou pracovní frekvenci. Ale přesto, v případě koupi nového čtyřjádra bych se asi přiklonil více k AMD.

Jak důležitou roli tedy hraje L2 cache? Vím k čemu slouží, ale mám pocit, že zas tak významné to být nemůže.

Co se týče základní desky k čtyřjádrovému procesoru, tak bych potřeboval aby pochopitelně doporučený procesor do desky pasoval a fungoval, aby disponovala minimálně dvěma sloty pro pamětové moduly RAM, SATA konektory, IDE konektorem (min. jeden), min. 1x PCIe a možnost připojení 2 větráků (12V) přímo na desku.

Počítač který chci upgradovat nyní disponuje tímto HW:

- Elitegroup RS485M-M AM2 Motherboard
- AMD Sempron 2800+ 1.6GHz (na tom už se fakt pracovat nedá :-)
- 1536MB RAM DDR2 533MHz (1024+512)
- Gigabyte ATi Radeon X1600 Pro 768MB 600MHz (taktovaná)
- 2x IDE HDD 80GB
- Zdroj 350W

Pokud by někdo doporučil k procesoru desku s DDR3, nebude to snad nijak vadit, ale zatím bych preferoval DDR2, vysvětlím níže. Pochopitelně asi bude zapotřebí i koupě nového zdroje, nemyslím že 350W by to utáhlo, odhaduji to na 600W a výše. Harddisk chci později dokoupit také lepší, 160GB v podání dvou IDE disků mi už jaksi nedostačuje.

Ještě tedy k těm procesorům. Jsem hardcore hráč a proto chci procesor zaměřený na výkon pro hry především (řikáte si co to je za hardcore hráče s 1.6GHz cpu :-P ale věřte nebo ne, mužu vám ukázat videa, jak mi na týhle sestavě běží např. Crysis :-) 35FPS na střední...). Na počítači také často renderuji 3D grafiku, pracuji s photoshopem apod.

Asi ta nejduležitější věc... Musím se vejít do těch 10tisíc cca. To je důvod, proč chci koupit pouze desku, procesor a zdroj. Ale myslím, že to by se mělo do 10 tisíc v pohodě vejít (dělal jsem si předběžný odhadový součet na Alza.cz a šlo to v pohodě.) Další komponenty bych dokoupil časem.

Snad jsem příspěvek umístil správně, jsem si nejistej jen tím procesorem, od toho se odvíjí další věci... Předem děkuji komukoliv za rozumnou a nápomocnou odpověď ;-)
Ali Hasan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: PD

Re: Čtyřjádrový procesor - AMD nebo Intel?

Příspěvek od Ali Hasan »

Ber, co sa ti viac pozdava.

Vplyv cache na vykon: http://www.tomshardware.com/reviews/cac ... ,1709.html - pozri co na tom stroji pobezi a uvidis ci sa oplati alebo nie. Cache je velmi precenovana vec.
If you can´t make it good, make it look good...

Q6600 @ 3,2GHz (400x8) @ 1,344V+ Noctua NH-U12P @ 600rpm /, Sapphire Radeon HD3870 + Zalman VF-900 Cu, 8GB RAM A-Data Vitesta EE @ 960MHz 5-5-5-18, Gigabyte EP35-DS3R, Raid 0 - 1,5TB (2x750GB/16MB WD7500AAKS), + 640GB WD6400AAKS SATAII/16MB cache, DVD-RW/LiteOn LH-20A1S + DVD-RW/LiteOn LH-20A1P, SB Audigy 2 Platinum EX, SkyStar HD2 + SkyStar 2, Genius HT5.1, LCD 20" 16:10 - FSC S20-1W, Enermax Liberty 500W, Vista x64 Ult.
Raoul Duke
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. čer 2007

Re: Čtyřjádrový procesor - AMD nebo Intel?

Příspěvek od Raoul Duke »

//Velikost L2 bych nebral jako moc důležitou věc podle které vybírat procesor, na jeho výkon ve většině aplikací nemá výrazný vliv.

Pokud se chceš vejít do 10K je jednoznačná volba Q6600, dnes už je to sice "dědeček" ale např. podle testu, má při své ceně, stále hodně co nabýdnout.
V porovnání s procesory AMD není ani drahý, spíš naopak (když vezmeš v úvahu výkonem srovnatekné cpu, taky má větší OC potenciál), cena viz: Intel x AMD.
Jen další blázen, v bláznivém království.
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“