HD7970 vs GTX960

Cokoli se týká koupě nové grafiky, upgradu starší či porovnání různých typů.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO

Odpovědět
Programos
Nováček
Nováček
Registrován: 03. zář 2011

HD7970 vs GTX960

Příspěvek od Programos »

Ahojte,
řeším pro mě takovou celkem záhadu.

Momentálně sem jel na Saphire Radeon HD7970 3GB. Uvažoval jsem o upgradu tak a půjčil si od kamaráda MSI GTX960 4GB a vioalá, dle passmark.com a obecně jsou na tom tyhle dvě karty skoro stejně.

Zapojil jsem tedy GTX960, nainstaloval ovladače a zkusil pár her, s GTX960 jelo všechno o mnoho lépe.
FPS ve hrách
7970 / 960
Doom Ultra 30fps vs 90fps
Argo 25fps vs 50fps
Player Unknowns battleground 25fps vs 40fps


Pak jsem se podíval na videa na youtube, kde je spousta videí na HD7970(ku překvapení celkem nových videí, asi 7970 zažívá nějakou renesanci) a jak výborně s ní jde hrát BF1 na Ultra, DOOM na ultra(100+fps) atd.

Tohle mě nutí přemýšlet - a někde tedy musí být chyba.

Poraďte prosím, kde by mohl být problém a jestli se mi vyplatí ta 960(za 4k).

Prostě, podle mě fakt musí bejt někde problém.... a já zatraceně nevím kde a proč, když ty karty mají bejt skoro stejný a na youtube jim všechno fičí, tak proč né mě a mám třeba v doomovi těch málem 60fps míň. Myslel sem že komponentům jakž takž rozumím, ale očividně asi ne.


EDIT:
Moje sestava jinak
16GB ram
i5-2500k
ssd
ovladače s HD7970 Radeon-Crimson-ReLive-17.2.1
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od pilarius »

Souboj těch karet je dost vyrovnaný, ale z hlediska výkonu vyhrává rozhodně HD 7970. Velkou roli hraje taky takt jádra - chce to aspoň 1 GHz.

Problém tam být musel, nejspíš nejela na 3D taktech, ale zůstávala třeba na 500 MHz. To můžeš vysledovat třeba v MSI Afterburneru.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od Dithius »

ta karta 7970 je docela zajimavej počin protože kvůli GCN architektuře ještě doteď podporuje DX12 a ma vykonu relativně hodně na to jak je stará.

Pokud chceš vytahnout z 7970 něco víc, tak rozhodně pořadně vyčisti chladič (nepsal jsi jakou maž edici/výrobce) přepastuj pastu za nějakou kvalitni a mužeš taktovat pokud máš kvalitní/vykonější zdroj.

7970satka by ještě dnes byla sloušnou kartou kdyby nesla 6 GB, protože 3 gb je skutečně málo už dnes, takže maximalně 1080p

ja jsme měl tuhle grafiku na 1250 MHz s:
http://www.jscomputers.cz/produkt/Alpen ... =001078006

ale to na vysoke voltaži s dobrou pastou a silným ofukem a Vram jeli na 8 Ghz s tweaky a zvyšenou voltaži. Doteď tahle kraska jede u segry v PC kde je bottlekovana Phenomem II X6 na 4,2 GHz.

jinak doporučuju přez DDU odinstalovat veškere drivery a nainstalovat čistou instalaci jenom drivery bez žadného control centra a tak a s Afterburnerem taktovat a nezapomenout odemknout PowerTune nebo jak se to jmenovalo na max.

v Afterburneru kolik ti jde posunout posuvnik u PowerTune ? myslím že je nějaky bios co to odemkne až na +50%

P.S. už jsou dostupne drivery 17.4 novější než máš ty
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
Programos
Nováček
Nováček
Registrován: 03. zář 2011

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od Programos »

Zdarech chlapaci.

Diky moc za rady, moc si toho cenim, potreboval jsem utvrzeni nekoho kdo s tou kartou ma zkusenost.

Jinak se jedna konkretne o tuhle https://www.newegg.com/Product/Product. ... 6814102961 coz by mel byt referencni model.

Co se me tyka, 1080p je pro me akorat, diky tomu taky usetrim ;0) Zkusim jeste posasit ty ovladace a nainstalovat ten burner. Pokud me nasere tak ji nataktuju do kremikovyho nebe(minimalne ji s tim budu vyhrozovat).

Jeste jednou dekuju. Kdyztak se ozvu s vysledkem.
Programos
Nováček
Nováček
Registrován: 03. zář 2011

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od Programos »

Omlouvam se za doublepost, ale aby to bylo videt.
Muzu prosim poprosit, jakym toolem mam odinstalovat stavajici ovladace, pprp kde ten tool stahnout?
A kde teda nejlip pro tuhle grafiku stahnout ovladace nove?

Vim, ze se ptam jako debil. Ale z vlastnich sil sem zkousel uz tolik, ze nevim co je dobre a co je spatne, protoze naposledy kdyz sem se snazil ovladace reinstalovat, tak sem s tim mel spoustu problemu. Mozna je to taky tim, ze jse mel prvne grafiku OC verzi od saphire, pak nvidii 760, pak upgrade na desitky, znova saphire a pak az 7970....

Predpokladam, ze behem tohodle procesu se mohlo lecos podelat, ale rad bych vyzkousel reinstal ovladacu jeste jednou predtim, nez preinstaluju cely OS na cisto. Chci se vyhnout tomu, davat zbytecne 4000kc za neco, co uz prakticky mam doma.
luke777
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. led 2007

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od luke777 »

Program ddu unistaler
http://www.guru3d.com/files-details/dis ... nload.html
Nejradeji delat v safe modu.
Jinak k tem ovladacum panove nahore to mysleji dobre nejnovejsi ovladace ale mam 280x coz je preznacena 7970 a crimson ovladace nejedou korektne takze kdyby se vyskytl problem vratit se k ne crimson ovladacum.
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od pilarius »

Jak to myslíš, že nejedou korektně? Jak dřív na R9 280X, tak i teď na HD 7950 mám nejnovější ovladače a problémy s nimi nemám.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
luke777
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. led 2007

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od luke777 »

No normalne vymenil grafarnu odinstaloval stare ovladace dal nejnovejsi a pripadlo me ze me blika obraz ve woknech.No a zjistil pres TechPowerUp GPU-Z ze skacou frekvence gpu v sekundovych intervalech z minima na max.Vratil na pred crimson ovladace a jede vse ok
Programos
Nováček
Nováček
Registrován: 03. zář 2011

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od Programos »

Pri instalaci ovladacu jsem mel dost podobny problem jako tady Luky. Tusim jsem nakonec instaloval neco jako "crimson minimal req". Kazdopadne to byla prvni indicie ze neco neni spravne. Protoze stavajici ovladace pred pokusem o reinstalaci jsem nemohl nikde najit.

Kazdopadne, asi to teda celkove bude problem ovladacu. Zkusim to dneska odpoledne s DDU + nove drivery jestli bude nejaky progress ve vykonu HD7970, jestli ne tak to vyhodim z okna ;]

@Pilarius, @Dithius
Doporucujete teda stahnout primo nejnovejsi crimson?

@Luke
Diky za odkaz.
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od pilarius »

Za sebe jo, problém s nimi nemám.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od Dithius »

Programos píše:Zdarech chlapaci.

Diky moc za rady, moc si toho cenim, potreboval jsem utvrzeni nekoho kdo s tou kartou ma zkusenost.

Jinak se jedna konkretne o tuhle https://www.newegg.com/Product/Product. ... 6814102961 coz by mel byt referencni model.

Co se me tyka, 1080p je pro me akorat, diky tomu taky usetrim ;0) Zkusim jeste posasit ty ovladace a nainstalovat ten burner. Pokud me nasere tak ji nataktuju do kremikovyho nebe(minimalne ji s tim budu vyhrozovat).

Jeste jednou dekuju. Kdyztak se ozvu s vysledkem.
jo reference není vůbec špatná ani pro 7970satku. Navíc jestli cheš ji někam dostat tak můžeš udělat dvě věci.

1) užit dobře fungujicího BIOS editoru pro 7970satku , jen prosim musíš vědět co dělaš ano. a opakuju měj dobrý zdroj protože když fakt začneš vyjiždět s napětím výš tak ta karta začne polykat hodně proudu.

2.A (nedoporučuju je to prasarna) referenční 7970satka měla vaporchamber. Pokud demontuješ ten červený fan, následně přepastuješ grafiku na nějakou hodně kvalitni daš dohromady chladič zpátky ale bez toho černo/červeneho tunelového krytu, tak jsi schopen nějakým silným ventilatorem chladit zvrch přímo žebroví vaporchamberu.

tohle je rx 480satka ale myšlenka toho chlazení je stejná:
Obrázek

problem ale je že musíš nahoře vyhnout lamely aby se vzduch/proud vzduchu tam dostal - tohle řešení je možne je to ghetto mod ale neříkam že to doporučuju

2.B) Oddělení měděného vaporchamberu od hlinikového Heatsingu - plat co kryje VRM + GDDR5. Ten heatsing je skvělej protože vystužuje kartu a chladi docela slušně. VRM chlazení je stejně tak duležite při OC 7970 jako u jadra.

pokud udělaš jednu tajnou techniku abys ododělil ten heatplate od vaporchamberu, tak heatplate bude samostatný (černá čast) a vaporchamber odpadne s lamelami. někdy se stane že lamelypopadaji a odletuji se dříve. ilustrace na obrazcích (připomínam že vaporchamber s llamelami jsou ta střední čast s měděnou zakladnou a heatsing na vrm a Vram jsou černe a ten chceme extrahovat - dostat zvlašť.

Obrázek

abys to udělal musíš vyhřat troubu a udělat si z alobalu patkya ten chladič zbaveny všech možných dílu prostě položit na ty patky tak, ať veaporchamber visi dolu. Patky se musí opírat jen o černou čast. myšlenka je taková, že když rozpališ troubu (nejlepe horkovzdušnou s horním grillem a rozhaněním vzduchu) tak pajka co paji veaporchamber k hlinikovému heatsingu povoli a veaporchamber padne na plech.

POZOR ale je tu jedno ryzyko a to že vaporchamber se taky začne nafukovat. To ti pomuže jako druhotny efekt odlepit se od heatsingu protože začne se zakulacovat - plyn v chamberu expanduje, ale rozhodně proces není takový že bys měl odejit od trouby. Stalo se že prostě chamber explodoval protože tlak v něm byl silnější než mez pevnosti stěny komory. mě se povedlo chamber oddělat do 2 minut a hned jsem vše vyndal. z chamberu byla bublina ale měl jsem pěknej chladič na cely zbytek PCB krom jádra.

Kčemu to je dobré? mužeš pak na 7970satku nasadit aftermarket chladič. Zde jsou dvě věci ale, na ktere bych rád upozornil.

1) Accelero co jde namontovat na 7970satku ma moc velky montažní rameček, a nelze ho na 7970satku namontovat spolu s obdrženým heatsingem.

2) nejlepší vysledky dostaneš s chaldiči jako Alpenföhn Peter, Alpenföhn Peter 2, uplně nejlepší je určitě Raijintek Morpheus GPU cooler a taky Prolimatech MK-26!.

u těhle chladiču je ale pořad problem s kompatibilitou a to protože jádro 7970 na PCB ma ochraný rameček. Ochrany rameček lemuje jadro (šediva část na dalším obrazku) a je vyžší než jadro takže tyhle chladiče bez platku na 7970 nedostaneš - chladič nepřilehne

Obrázek

tahle věc se řeši buťto timhle, že se da tahle věc mez chladič a jadro opatřena teplovodivou pastou na obou stranách (doporučuju tekutý kov)

http://www.jscomputers.cz/produkt/EK_Wa ... apter.html

a nebo některe z výše zminěných chladiču ho maji v poniklovane lepší verzi.

ještě jsem našel fotečku kde je ukazano proč CU adapter - a to jak dokoupený, tak od vyrobce nějakeho novějšího chladiče - je nutny pro upnutí

Obrázek

nenesu odpovědnost za připadne škody ani nikdo z ostatních lidí na PCtuningu.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
Programos
Nováček
Nováček
Registrován: 03. zář 2011

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od Programos »

Tak, DDU sem pustil, odinstaloval Nvidia/ATI ovladace, restartoval PC a neustalé kolečko restartu :-)
Už sem byl naštvanej a měl sem zálohu + připravenou instalačku, tak sem přemázl rovnou celý systém.

Po reinstalu se 7970 zdá být dost stejná jako před, vůči té MSI 960GTX 4GB si stojí ve všem co sem zkoušel o cca 30% hůř.... Už fakt nevím. Rozbitá přece být nemůže. Není problém někde ve zbytku mojí sestavy?

MB ASUS P8Z77-V LX, Intel Z77, LGA1155, DDR3
CPU Intel Core i5 2500K (3,3GHz, 6MB, socket 1155)
RAM Corsair 2x8GB DDR3 1600MHz CL10 (CML16GX3M2A1600C10) Vengeance Black
HDD Seagate Barracuda 7200.12, 3,5" SATA/600 NCQ, 32MB - 1TB
Zdroj Fortron AX550-60APN - 550W (80Plus), OEM
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od pilarius »

Předtím jsi psal třeba 30 vs 90 FPS, mně ten rozdíl přijde menší. :-D Na jakých taktech jede? Na kterých hrách to zkoušíš? Chce to fakt aspoň 1000 MHz na jádru (ještě lépe kolem 1100 MHz) a ideálně kolem 1500 MHz na pamětech. Mrkni třeba v MSI Afterburneru. Koukám, že přednastaveno má 925/1375, takže aspoň to jádro by to popohnat chtělo. Ten výkon je na těchto frekvencích vůči 4GB GTX 960 bohužel asi v pořádku. Vzhledem k tomu stock chladiči je ale další ladění otázka teplot a snesitelnosti hluku. Zdroj by teoreticky mohl taky dělat potíže, pokud je vysoko taktovaný i Sandy.
Zase za 4 k dnes seženeš řekl bych i lepší karty než GTX 960. Mezi novými je GTX 1050 Ti, mezi použitými s přehledem létají mezi 3-4 k R9 290(X) se slušnými chladiči, někdy dokonce ještě se zárukou.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od pbjun »

Řešil sem 7950 3GB která taky neměla výkon jako bych čekal, nakonec sem ji rozebral a zjistil, že thermalpady jsou na padrť a že snižovala výkon kvůli kaskádě co se přehřívala... Naobjednal jsem thermal pady, vyměnil rovnou všechny a bylo po problému...
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
Programos
Nováček
Nováček
Registrován: 03. zář 2011

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od Programos »

Takže, jsem se rozhodl, že buď pude do křemíkovýho nebe a koupí se nová, nebo ji pošteluju a prostě bude fungovat. Potřebuju ji minimálně vyčistit, a vyměnit teplovodivou pastu. Pak přijde na posun těch taktů.
Co jsem se dočetl, už když vyšla, tak ji klasicky bez úprav(i tuto referenční) natáhli na 1125mhz. Dokonce se dá prý taktovat i na 1250/1700. Nicméně, nikdy jsem netaktoval, možná tenkrát cpučka 486. Takže mám pár otázek. MSI burner jsem si nainstaloval. Co nainstalovat dál? Nějaký osvědčený stresstest nebo má něco zabudovaného i ten burner?

Kterou pastu mám koupit? Doporučíte?(plis odkaz czc či alza)
Co jiného zkontrolovat fyzicky na kartě před taktováním?
Něco dalšího, co bych měl vědět?

Jinak, momentálně má karta, přesně jak psal pilarius 925/1375.

Možná by se hodilo topic přesunout do nějaké jiné sekce :-)
EDIT: Btw CPU je taky stock nepřetaktovaný, přijde taky na řadu, ale až po GK.
Programos
Nováček
Nováček
Registrován: 03. zář 2011

Re: HD7970 vs GTX960

Příspěvek od Programos »

Update:
Tak jsem přetaktoval grafiku, ve hrách se jevila, že je najednou méně vytížená.
Nedalo mi to a začal sem sledovat CPU, napadlo mě že ho taky přetaktuju, takty mi kolísaly samy mezi 1.8ghz az 2.5ghz ... to mi začalo bejt hodně podezřelý.

A co že s tím bylo? CPU teplota 99°C. Tudíž se mi automaticky podtaktovával a nestíhal krmit grafiku. Od začátku tedy nebyl problém v grafice, ale v procesoru.

Vyměnil jsem teplovodivou pastu, která byla úplně na prach za MX4´(nevím jestli dobrá volba, ale měla pěkné parametry za rozumnoucenu). Stejně tak sem přepastoval GPU a dal nové thermal pady.

Výsledek je 4,4ghz na CPU při stabilních teplotách nepřesahujících 85%
1050mhz na jádru gpu a 1450mhz na pamětech gpu s teplotami prakticky stejnými jako před přetaktováním(a přepastováním)

Sumasumárum, jsem idiot, ale kdybych tenhle topic nezaložil a nepřesvědčili by jste mě o přetaktování grafiky, tak bych na to asi nepřišel. Po přepastování CPU najednou nárůst FPS o 50% minimálně.

Takže díky všem zůčastněným, kteří mi poradili, pomohli a přispívali do tohodle topicu.
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“