Karta na rendering

Cokoli se týká koupě nové grafiky, upgradu starší či porovnání různých typů.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO

Odpovědět
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Karta na rendering

Příspěvek od Hargi »

Zdravím. Mám problém s výberom GPU pre rendering - hlavne blender, neskor možno aj maya. Videl som už vela testov a porovnaní kariet pre rendering, no každý test ukazuje iné, až protichodné výsledky.

Teda moje otázky :
- Je lepšia nvidia s CUDA, alebo AMD a OpenCL ?
- Ohladom ceny - je lepšie ešte chvílu počkat na vydanie nových nvidia kartiet alebo je to jedno a ceny moc nepadnú ? Zatial to moc neponáhla, mesiac-dva ešte možno vydržím.
- Oplatí sa zobrat profesionálne karty ako Quadro ? Rovnako tu sa testy nezhodujú a niekde je P4000 daleko za 1080 ti, inde naopak.


V pár testoch je o dost lacnejšia AMD vega 64 na úrovni ako 1080 ti. Ide mi o najlepší pomer cena/výkon, momentálne pozerám po ASUS GTX 1070 ROG STRIX. Cenový mili tak približne do 700€. Hry nehrám skoro vobec.
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
michal3d
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. úno 2007

Re: Karta na rendering

Příspěvek od michal3d »

Tak to záleží predovšetkým na tom aký render engine chceš používať. Napr. taký Maxwell pokiaľ viem momentálne ide len na NVIDIA GPU, toľko používaný VRay podporuje aj OpenCL a teda aj AMD GPU, ale pri prezentáciach myslím väčšinou spomínajú predovšetkým NVIDIA GPU dokonca už majú na nejakej úrovní implementovanú aj podporu NVLink. Každopádne na stránke Chaosgroup majú aj benchmark, ktorý ak by si tu stiahli nejaký borci s GTX1070 a nejakým adekvátnym AMD HW, asi teda Vega 56, tak by ti mohly dať aj odpoveď na to, ktoré riešenie je rýchlejšie (za predpokladu že by si mal záujem o Vray samozrejme).

Každopádne tak alebo tak si na začiatku musíš ujasniť predovšetkým o aký render engine máš záujem, odtiaľ sa to potom začne dalej odvíjať, ktorý HW je vôbec možné používať a prípadne ktorý je lepší.
MB: ASUS P9X79 CPU: Intel i7-4820K + Noctua NH-U12P RAM: 48 GB DDR3 1333 MHz GPU: EVGA GeForce RTX 2070 XC GAMING SSD: Intel 730 240 GB, Crucial MX300 1 TB
PSU: Seasonic X-560 SOUND: ASUS Xonar Essence ST + Xonar H6 + beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ω + Creative 6.1 6700 CASE: Cooler Master Silencio 650 LCD: HP Z32 4K
KEYBOARD: CM Storm Quickfire XT MOUSE: Logitech G502 HERO + G240 GAMING: Logitech G29, Xbox Elite Controller, Saitek X56 Rhino H.O.T.A.S. OS: Windows 10 Pro 64-bit
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Karta na rendering

Příspěvek od dexterav »

- Oplatí sa zobrat profesionálne karty ako Quadro ? Rovnako tu sa testy nezhodujú a niekde je P4000 daleko za 1080 ti, inde naopak.
platí v podstate to isté ako napísal hore michal že si to treba čeknúť
viacmenej ide o to že ak treba hrubú silu pokiaľ neni quadro to isté čo herná GK quadro prehrá, ak sa to nejako zopimalizovať tak prehrá často TOP herná z aj tým naslabším quadrom
btw P4000 zodpovedá 1080GTX
vega má vyšší výpočtový výkon všeobecne, problém samozrjme vznikne ked ju samotný soft nepodporuje tak ako má, ale to je všebecný problém
bez podpory zabudni na výkon
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Karta na rendering

Příspěvek od Hargi »

V blenderi a všeobecne 3D som viac-menej začiatočník a celkom sa ešte nevyznám. Potrebujem hlavne znížit ten extrémny čas renderingu cez CPU, ktorý trvá aj hodiny pri jednduchých pár sekundových animáciach. Potom sa možem posunút dalej :)

Doteraz som robil len cez cycles, no chcem mat dvere otvorené viac možnostiam, teda vidím to skorej na nvidiu, pravdepodobne zatial GTX 1070 ? Alebo mám počkat na nové karty a zníženie ceny či je to jedno?
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Karta na rendering

Příspěvek od dexterav »

mno kedy a či, poprípade aké hnusné ceny budú mať nové karty nevie nik :)
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Karta na rendering

Příspěvek od Hargi »

Čakat teda asi nebudem :)
Pozeral som po ASUS 1070 rog strix, no možem mat len za 50€ naviac MSI 1080 AERO, no s menším a pravdepodobne hlučnejším chladením oproti ASUS-u. Ktorá karta je výhondnejšia z pohladu ceny aj prevádzkových vlastností ?
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
Shakall605
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2011
Bydliště: Vidíte ten palác? Tak tam ne. (Ostrava)

Re: Karta na rendering

Příspěvek od Shakall605 »

Jak už tedy zaznělo hodně záleží na tom jaký render engine použiješ. Ale obecně platí že nejvíce bude stejně ve většině případů cpu to táhne. Něco jako vray se moc nepoužívá, ani hw render kdy gpu využiješ v plném potenciálu. Osobně bych poradil se dívat na gpu s hodně ram kapacitou a hlavně mít dobrý cpu.
Víceméně jsou to postřehy při návštěvě studií jako framestore, MPC, double negative... Teďkom se sice tlačim do game studia ale i tam na pár výjimek se na render využívá cpu.
Pokud to máš jen jako hobby a najdeš si nějaky ten engine který bude ok, pak není problém, ale vím že dost těchto enginu třebas moc dobře nezobrazí takový výsledek jaký bys chtěl či některé efekty vůbec. Bohužel s blenderem jsem do kontaktu ještě nepřišel.
Jak budeš mít otázku rád zodpovím, jelikož nedávno jsem řešil podobný problém. :)
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Karta na rendering

Příspěvek od PET5 »

Blender používá pro rendering už nějakou dobu nástroj Cycles. Ten se dostává i do jiných aplikací, takže bude vhodné HW výbavu posuzovat podle požadavků tohoto nástroje. Je jej mám například v aplikaci Poser Pro 11. Neměl jsem čas moc hledat na webu, ale tady je alespoň jeden z benchmarků: https://code.blender.org/2017/11/cycles ... mark-file/

Samozřejmě jak říká Shakall605, u sestavy pro 3D se vyplatí primárně investovat do procesoru s co nejvyšším počtem výpočetních vláken. Rendering pomocí procesoru dává obecně nejlepší výsledky. Takový Threadripper pak v některých úlohách render vytvoří i rychleji, než třeba GTX 1080 Ti (viz odkaz výše).
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
michal3d
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. úno 2007

Re: Karta na rendering

Příspěvek od michal3d »

Úprimne, neviem o tom že by sa Cycles nejak extra používal. Osobne s ním skúsenosti nemám, ale s ohľadom na to, že sa v tomto biznise pohybujem už dlhé roky a pozerám rôzne galérie, tak naraziť na obrázok renderovaný v Cycles, to aby sa človek posnažil.

Pokial nejaký renderovací engine vyčnieva v používanosti, tak je to podla mňa určite Vray, čo je dané asi tým že je už dlho na trhu, je to naozaj kvalitný renderovací engine a momentálne má verziu hádam do všetkých bežne používaných 3D softvérov. Plusom je aj to, že kedže je tak používaný, tak sa dajú náisť tony tutoriálov, diskusíí na fórach atď.

Potom čo som si všimol, tak sa veľmi pekne darí aj (z vašeho pohľadu domácej) Corone a je naozaj neuviretelné a úžasné kam sa podarilo dotiahnuť Ondřejovi tento projekt z bakalárskej práce. No aspoň zatiaľ to majú teda postavené na filozofii využívania CPU na maximum, takže pokiaľ viem, tak GPU render nepodporujú. Čo ale moc nevadí, lebo Corona má extrémne kvalitný výstup a pritom je veľmi rychlá.

Čím sa dostávame k tomu, prečo vlastne Hargi má záujem o GPU rendering a aké plány s tým má? Ja teda osobne používam momentálne MODO (so základným renderom), ale GPU rendering ma zatiaľ vôbec neláka, lebo má spravidla nejaké aj funkčné obmedzenia a potom hlavne, ja robím s projektami že aj tých 48 GB RAM čo mám je mi niekedy málo, takže predstava že by som mal renderovať s 11GB RAM, čo je v súčasnosti asi tak maximum čo sa dá za nejakú rozumnú cenu ešte kúpiť, no to by bolo dosť kruté. :)
Takže GPU rendering môže byť za určitých okolností fajn, ale obzvlášť pri väčších projektoch je na to treba aj adekvátny HW a hlavne treba vedieť na čo to chcem použiť a byť si istý, že to na čo to chcem je GPU naozaj lepšie. Inak ja osobne by som tie € investoval do CPU a RAM, ale jak hovorím, záleží aké plány ma Hargi v tejto oblasti.
MB: ASUS P9X79 CPU: Intel i7-4820K + Noctua NH-U12P RAM: 48 GB DDR3 1333 MHz GPU: EVGA GeForce RTX 2070 XC GAMING SSD: Intel 730 240 GB, Crucial MX300 1 TB
PSU: Seasonic X-560 SOUND: ASUS Xonar Essence ST + Xonar H6 + beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ω + Creative 6.1 6700 CASE: Cooler Master Silencio 650 LCD: HP Z32 4K
KEYBOARD: CM Storm Quickfire XT MOUSE: Logitech G502 HERO + G240 GAMING: Logitech G29, Xbox Elite Controller, Saitek X56 Rhino H.O.T.A.S. OS: Windows 10 Pro 64-bit
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Karta na rendering

Příspěvek od Hargi »

Zatial plánujem robit jednoduchšie animácie, teda žiadne zložité scény náročné na RAM. Robím s cycles render vstavanom v blenderi, ten momentálne dostačuje a v budúcnosti sa už uvidí kam dalej :)

Momentálne kupovat nové PC neplánujem, možno na rok. Grafika mi už robí artefkty teda ide o preventívnu výmenu, kt. chcem využit na posilnenie výkonu v renderingu. Ono ak by som chcel 12C threadripper, vyšiel by ma spolu s doskou a 32GB ram na skoro 3-násobok ceny 1080.
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“