Upgrade GK v 6 let starém PC?

Cokoli se týká koupě nové grafiky, upgradu starší či porovnání různých typů.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO

Odpovědět
Mr Shrek
Nováček
Nováček
Registrován: 05. dub 2011

Upgrade GK v 6 let starém PC?

Příspěvek od Mr Shrek »

Ahoj.
Svůj poslední PC jsem si složil před víc než 6 lety. V poslední době jsem začal přemýšlet nad upgradem grafické karty. Vzhledem k tomu, že se již delší dobu v situaci na trhu neorientuji, tak jsem přišel pro radu sem.

Momentálně funguji na sestavě:

GABYTE Z87-HD3
Intel i5-4670k (zatím bez taktu, takže výchozích 3,4 Ghz)
16 GB RAM
MSI GTX 660 2GB

Chtěl bych vědět, jestli bych si polepšil novou GK, nebo by vznikl velký bottleneck skrz CPU? Zaujaly mě modely GTX 1660 Super 6GB apod. (takže cenová hladina do těch 7 tisíc). Nebo od Radeonu vypadá zajímavě karta RX 5500 XT 8GB.

Nikdy jsem nebyl náročný hráč. Nové hry rád vyzkouším, ale nikdy jsem netrval na maximálních detailech. Hraji ve FullHD a nemám v plánu jít výš. Proto mi současný stroj docela stačil. Až na poslední rok, kdy už jsem hodně limitovaný. Tropico 6 hraji v podstatě na nízké nastavení a občas trhaně. Planet Zoo je na tom podobně. Nový SW Jedi Fallen Order už je pro mě nehratelný. Anno 1800 jsem radši ani nepořizoval.

Myslíte si, že má cenu tento upgrade dělat? S vizí, že bych byl schopný zahrát i nějaké novější hry v nadcházejících letech? Případně jakou kartu vzít? Nebo poskládat celý nový PC? Na hry už tolik času nemám, takže bych nechtěl skládat nový PC zbytečně.

Předem díky za rady a přeji pěkný den.
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: Upgrade GK v 6 let starém PC?

Příspěvek od pilarius »

CPU bude nutné přetaktovat, i tak bude hrozit občasný stutter, ale zahraješ si stále cokoliv. Polepšíš si hodně.
Ta 1660 Super bude super, na 5500XT kašli, je předražená.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Upgrade GK v 6 let starém PC?

Příspěvek od Raikkonen »

Nová grafika rozhodně dost pomůže, ten nárůst výkonu bude dost značný. Přece jen GTX660 je už dlouho za zenitem a dávno nestíhá. Ke 4670k se hodí tak maximálně výkon GTX1070 nebo 1660 Ti, lepší grafiky už bude procesor spíš brzdit.

To přetaktování procesoru taky trochu pomůže, nedají se čekat zázraky, ale ještě chvilku by to vydržet na nenáročné hraní mohlo. Haswell má už nejlepší léta za sebou, některé hry už dnes chtějí víc než čtyřjádro bez HT a bude jich čím dál více. Ono se stačí podívat, nakolik je ve hře ten procesor zatížený - pokud tam bude neustále 100% a hra se bude trhat a mít nízké fps, tak tam už pomůže jen uplně nové PC.
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“