Obecny nedostatek chipu

Cokoli se týká koupě nové grafiky, upgradu starší či porovnání různých typů.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO

Odpovědět
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Obecny nedostatek chipu

Příspěvek od killerek »

Tak me napadlo udelat tohle tema, protoze se to netyka jen GPU, ale vlasne uz skoro vseho a zacina se ta snehova koule slusne nabalovat. Popravde netusim, kam to vubec zaradit.

Realtek protahuje terminy dodani chipu:
https://www.digitimes.com/news/a20210412PD208.html

Intel to vidi blede i pres 2022:
https://www.washingtonpost.com/technolo ... -shortage/

Nvidia minimalne rok:
https://www.cnews.cz/nvidia-nedostatek- ... touply-3x/

A treba TSMC melo vypadek napajeni u jedne tovarny:
https://www.tomshardware.com/news/tsmc- ... ature-node
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Obecny nedostatek chipu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Platíme za monopolizaci výroby a soustředění téměř všeho na 1 oblast ve světě. A mohlo to bejt mnohem horší. Taiwan je sopečnej ostrov a nebo tam mohla vtrhnout čína.

Upřímně řečeno já jsem se prostě zabetonoval na místě a je to. Letos jsem plánoval upgrade na pořádnou 4K 120hz obrazovku, ale vše padá, budu hrát na svém nyní "relativně moderním ale na 4K kvůli starší GPU nemá" kompu a čekat co se stane.

Dělá mi to už i pracovní problémy, kdy něco co bych normálně sehnal za tejden a dostanu na to lhůtu 14 dní tak nyní je to bez ohledu na cenu aféra na měsíce a naštavní jsou všichni a klient neznalej situace (neni to jeho obor) to pak dává za vinu mě že mu nejsem schopnej sehnat pracovní nástroj a že jak je to možné když chce to samé co před vánoci a tehdy to ještě šlo (ano 3090 tehdy ještě byla i za normál cenu)....

Jestliže nestíhá vyrábět Realtek tak nás čeká nedostupnost boardů, bledě to vypadá i s VRM mosfety, atd. Zdá se že jedinej kdo jakžtakž furt stíhá ač jsou to šunky, je Intel. Prostě nebude nic, sám se připravuju na nejhorší a možná z číny necham poslat pár x99 boardů pro starý Xeony. Ty jsou všude a člověk nikdy neví kdy je bude potřeba povolat do boje když něco chcípne a náhrada nepůjde koupit.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Obecny nedostatek chipu

Příspěvek od Trek »

DOC_ZENITH píše: Dělá mi to už i pracovní problémy, kdy něco co bych normálně sehnal za tejden a dostanu na to lhůtu 14 dní tak nyní je to bez ohledu na cenu aféra na měsíce a naštavní jsou všichni a klient neznalej situace
Vždy ti rád pomůže kamarád scalper.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Obecny nedostatek chipu

Příspěvek od killerek »

Tohle tema je o vsech cipech a ne jen scalpovanych grafikach. Treba sem ted poptaval 10G switch. Cisco dodani 90 dnu a Juniper dokonce 180 dnu, coz je uplne mimo obvykle dodaci lhuty pro tyhle vcelku obycejne modely.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Obecny nedostatek chipu

Příspěvek od python.p »

Je to bída a mám to jak DOC, taky upgrade odkládám a naštěstí mám dvě 3070, sice za cenu 3080 před vánoci, ale to mi k dnešnímu dni stále přijde relativně v pohodě. Podle mě se to bude lámat v létě, pokud se to kolem září nezlepší, tak to bude velký špatný až do konce roku... A co terpve až ten HW co máme, začne umírat...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Obecny nedostatek chipu

Příspěvek od killerek »

Co myslite, jak pohne dostupnosti a cenami ohlaseny konec dodavek do Ruska od AMD/Intelu/MS/Sony/Nintenda/Samsungu a spousty dalsich firem? Nemam teda vubec predstavu o objemech dodavek u 150 milionove Ruska, ale nejak by se to na ostatnich trzich projevit mohlo, kdyz pro ne zustane vice HW.
Spalovac_mrtvol
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. dub 2008

Re: Obecny nedostatek chipu

Příspěvek od Spalovac_mrtvol »

Co jsem četl tak rusko je relativně malý odběratel co se týče čipů a gpu.

Ale je to smutný stejně, GPU už jsou ale strašně předražené a nemůžu sehnat ani menší věci jako atmega chipy, nebo bno085, které se prodávali za nějakých $5, když sem je před pár měsíci kupoval, jeden byl za $20, a teď už je mají buď za >$70 nebo vůbec na skladě.
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“