šedivá místo černé - (nejen) GTX750

Všechny ovladače, problémy, řešení a doporučení pro grafické karty a nebo jejich BIOSy.

Moderátoři: morke, Walker1134

Odpovědět
Mates2106
Nováček
Nováček
Registrován: 20. čer 2014

šedivá místo černé - (nejen) GTX750

Příspěvek od Mates2106 »

Ahoj, potřeboval bych poradit s novějšími ovladači nVidie.
Problém je v tom, že po HDMI posílají omezené "televizní" RGB 16-235 - no a monitor je samozřejmě na 0-255, plné.
Úplně to zabije skvělý kontrast 3500:1 AMVA monitoru iiyama, co mám na filmy a na hraní.
Ve Windows 7 a novějších stačí vytvořit jakýkoli vlastní profil rozlišení NEBO do .ini souboru před instalací přidat asi 40x něco ve stylu "setdefaultfullrangeonHDMI" (dohledatelné na nVidiáckém fóru).
Problém je ale v XPčkách (a prosím, nesmějte se mi za ně. Některé věci v nich prostě jedou lépe)
Tam to probíhá tak, že do asi 65Hz je rozsah omezený, nad to někdy OK (jenom někdy!). Je jedno jestli jde o vlastní či přednastavený profil.
Hry každopádně přepnou zpátky na 60Hz, takže jsou vyšedlé.
Na DVI se tohle neděje, jenže u něj zase zmizí možnost nastavit vlastní profil - 72Hz potřebuju na filmy.
V současnosti to řeším velmi starým ovladačem (295.73), musím ale používat taky starou grafiku - GT440 - a té už notně dochází dech. ovladače 330něco a dál blbnou, ty mezi tím jsem nezkoušel, protože bych na nich stejně GTX750 nerozjel.

Přehazovat kabely pokaždé, když budu chtít hrát nějakou hru by bylo na hlavu.
Tak nevím. Už mi z toho asi hrábne.

Na podpoře u nVidie na to samozřejmě prdí, jak ohledně XP, tak ohledně W7 až 10.
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: šedivá místo černé - (nejen) GTX750

Příspěvek od pilarius »

Nastavuje se to v Ovládacím panelu NVIDIA - Monitor - Změna rozlišení (dole). Nastavení nedrží?
Jak to je s XP, to už z hlavy fakt nevyhrabu.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
Mates2106
Nováček
Nováček
Registrován: 20. čer 2014

Re: šedivá místo černé - (nejen) GTX750

Příspěvek od Mates2106 »

tam nic takového není a nikdy nebylo...
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: šedivá místo černé - (nejen) GTX750

Příspěvek od pilarius »

Obrázek
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
Mates2106
Nováček
Nováček
Registrován: 20. čer 2014

Re: šedivá místo černé - (nejen) GTX750

Příspěvek od Mates2106 »

hm... takový panel by byl pěkný, ale já to tam nemám. Ani u nejnovějších XP ovladačů 368.81...
Výběr omezený/plný rozsah mám jen u nastavení barev videa. To funguje dobře, ale pouze pro video.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: šedivá místo černé - (nejen) GTX750

Příspěvek od DOC_ZENITH »

XP na NV neuměj nastavit rozsah RGB na HDMI. To je známá věc. Pokud ti to jede na 65hz ok, tak si stahni utilitu CRU viz:

https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=76&t=194177

A použij jí k vynucení jiné defaultní refresh, tzn aby monitor pak uměl jen 65 a hry nemohly přepnout na 60 a pod. Či vypni extension block aby si to myslelo že se jedná o DVI, či jdi do extension blocku a zkus si tam pohrát s podporou YBCR a pod, dle mého názoru v této utilitě najdeš něco co zabere. Po každé změně musíš restartovat PC aby se projevila.

Ňáké linky na současné verze:

http://www.majorgeeks.com/files/details ... ility.html

https://forums.guru3d.com/threads/cru-c ... rt.410187/

Tamten post je už starej a nemůžu ho editovat.
Mates2106
Nováček
Nováček
Registrován: 20. čer 2014

Re: šedivá místo černé - (nejen) GTX750

Příspěvek od Mates2106 »

Dobře, díky - ale bude CRU na XP fungovat? Myslel jsem, že jede jenom od 7 výše.
Třeba nastavit obnovovací f mi s CRU moc nešlo, tak jsem to raději dělal pomocí nV ovládácího panelu.
-- mimochodem, nebude ten extension block taky v registrech?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: šedivá místo černé - (nejen) GTX750

Příspěvek od DOC_ZENITH »

SRY nevěděl jsem že je to jen NT6 a vejš, takže to máš smůlu no. V tomhle případě těžko radit no. Vim že by pomohl třeba adaptér z DP na DVI a do tohoto DVI pak strčit ten HDMI protože DVI nepodporuje limited range nělo by se to zobrazit korektně no (ať tě ani nenapadne adaptér z DVI na kartě na HDMI to jen převede vodiče a máš stále native HDMI, to nechceš), ale to už je HW řešení, SW, pokud stačí zvedat tu frekvenci, tak bych možná zkusil i fakt historický věci jako powerstrip a pod. Sorry ale XP jsou pro mně taková díra v historii která byla uzavřena z obouch stran. Už se jima moc nezabejvam, retro kompy maj win98 kvůli 16-bit SB kompatibilitě a když daulboot tak s win2000 protože tam jedou XP programy a narozdíl XP 2K umněj ISA síŤovky. To co fakt chce XP mi typicky jede na 2000 nebo 7, takže XP mi všude vymizely jako nepotřebný.
Odpovědět

Zpět na „Ovladače a BIOSy“