Pomoc s nastavením UEFI/BIOSU PC "lamě"

Vše kolem ovladačů k deskám či integrovaným komponentám, včetně BIOSů a jejich úprav.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
azmirr
Nováček
Nováček
Registrován: 17. dub 2018
Bydliště: Ostrava Poruba

Pomoc s nastavením UEFI/BIOSU PC "lamě"

Příspěvek od azmirr »

Zdravím, předem přiznám ze jsem trochu BIOS neznalý a lezu tam vyloženě jenom když musím a šahám jenom na to čemu "rozumím" a vím že "nerozbiju".

Zjistil jsem že BIOS v mém PC je pravděpodobně +- default nebo jak to nazvat nastaven (i když by teoreticky neměl, pc byl skládán v CZC, ale co už...), takže bych se rád poradil s místními odborníky, co z mého nastavení je špatně/šlo by nastavit jinak/lépe, nejlépe samozřejmě tak, abych z PC vymáčkl maximum (nejvíc bych to potřeboval upřímně z procesoru :oops: )

sestava:
procesor: intel i5 7400
grafika: MSI Radeon RX 570 ARMOR 4G OC, 4GB GDDR5
základka: MSI B150M MORTAR - Intel B150
ramky: HyperX Fury Black 8GB DDR4 2133
disk: ADATA Ultimate SU800 - 256GB + Seagate BarraCuda - 1TB
zdroj: corsair cx450
chladič CPU: silentium spartan 3

zde screeny možného nastavení mého biosu(některé pouze informativní - sem je cvaknul kdyby ukazovaly něco blbě): https://photos.google.com/share/AF1QipP ... 5LVU9TX2N3

Moc díky všem za rady a věcné tipy k biosu :)
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Pomoc s nastavením UEFI/BIOSU PC "lamě"

Příspěvek od werygood »

Nemáš K CPU ani Z desku, z CPU nic nevymáčkneš.
azmirr
Nováček
Nováček
Registrován: 17. dub 2018
Bydliště: Ostrava Poruba

Re: Pomoc s nastavením UEFI/BIOSU PC "lamě"

Příspěvek od azmirr »

třeba HPET bylo původně zaplé, vypl jsem a dostal jsem navýšení fps třeba v pubg o 20%, pokles lagu, stutteringu atd, žádné podobné nastavení tam není?
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Pomoc s nastavením UEFI/BIOSU PC "lamě"

Příspěvek od werygood »

Zvláštní, defaultně je HPET vyplé (aspoň u W10). Ty ho na těch fotkách už Disabled máš, tak mě to ani nenapadlo.
azmirr
Nováček
Nováček
Registrován: 17. dub 2018
Bydliště: Ostrava Poruba

Re: Pomoc s nastavením UEFI/BIOSU PC "lamě"

Příspěvek od azmirr »

přes konzolový příkaz ukázal windows vyplý, ale šel jsem se radši podívat a v biosu byl zaplý, tak jsem vypl, a když přepínám okna, trvá to dýl, ale ve hře jsem získal mnohem větší výkon, něco za něco. Ten XMP nebo co to je u ramek to jsem taky zapínal já a nebylo to, doporučil mi to nějaký benchmark at to udělám, tak jsem to zapl, ani nevím jestli to k něčemu bylo.

Plácnu třeba jenom co mě při prvním pohledu tak nějak "uhranulo" jako laika, command rate 2 u ramek? na netu čtu že 1 by měla být lepší? max bandwith u ramek 1066 MHz když to jsou 2133 ramky je taky normal to se nějak dělí? Nerozuím tomu, určitě podobných věcí tam bude víc.

Fakt asi pomůže každý blbost, tu HPET mi nikdo neporadil až po 50 lidech to jeden týpek tak víceméně plácnul a mi to šíleně pomohlo, takže i nějaká "blbost" může udělat hodně, proto ocením každou "blbinu" co bych mohl změnit nebo zlepšit, vypnout/zapnout atd.


Na netu jsem třeba našel názor na tohle nastavení, a že to někomu hodně pomohlo nebo třeba jenom část z toho, podle vás nic z toho nic změnit nemůže?

BIOS Settings - CPU Configuration 1. Active cores = ALL 2. CPU C state support = DISABLE (disable for all the cores. The C-state has to do with parking the cores for lower power consumption, or something like that). 3. Hardware Prefetcher = DISABLE 4. Adjacent Cache Line Prefetch = DISABLE
Odpovědět

Zpět na „Ovladače a BIOSy“