Jednoduše a česky "Jak flashovat Bios"

Vše kolem ovladačů k deskám či integrovaným komponentám, včetně BIOSů a jejich úprav.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
Xaver
Nováček
Nováček
Registrován: 03. čer 2003

Jednoduše a česky "Jak flashovat Bios"

Příspěvek od Xaver »

Určitě to již někde bylo popsáno, ale popište někdo jednoduše a česky, jak flashnout Bios na deskách, asi nejlepší pomocí diskety.
Bude to sloužit mnoha začátečníkům bez zkušeností. Díky
Jiri Drak
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Č.K.

Příspěvek od Jiri Drak »

Vytvoris si spousteci disketu a nahrajes si na ni flashovaci program a bios, ktere si stahnes z webu vyrobce desky.
Nechas pocitac nabehnout z diskety a prikazem napr. awdflash newbios.rom provedes nahrani biosu (plati pro award bios, misto newbios.rom bude nazev biosu. U jineho typu biosu bude jen jiny nazev flashovaciho programu). Pri nahrani se te jeste program muze zeptat jestli chces ulozit stavajici bios (to se muze hodit) a urcite se te zepta jestli to fakt chces udelat. U neterych desek je take nejprve treba povolit prehrani biosu primo v biosu (fakt divna veta). Pokud si chces usetrit nervi, jestli ti pri flashovani nevypnou proud, tak pouzij UPS-ku :)
MB Asus P7P55D-E, CPU Core i5-750@3700MHz, RAM 16GB, VGA Radeon RX Vega 56
Suleky
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Suleky »

It's free software and it gives you freedom!
Xaver
Nováček
Nováček
Registrován: 03. čer 2003

Příspěvek od Xaver »

Díky alespoň za tyto 2 příspěvky, trochu jsem se ještě toulal po netu, něco přeluštil z manuálu /hlavně dle obr./ a něco domyslel.
Ráno jsem flashoval desku ASUS A7S333, tak to shrnu pro případné další nováčky ve flashování.
Pokud zná někdo lepší postup, ať se ozve.

1. Nabotovat PC ze Spouuštěcí diskety pro Win98
2. Zadat Format A:/s /Enter/
3. Zobrazí se nápis "Vložte disketu, která se má formátovat"
4. Vožím jinou /čistou/ disketu a spustím formátování

Někde na disku mám již zkopírované:
Flashovací program pro danou desku a nový Bios, který chci nahrát.

5. Na zformátovanou disketu /viz postup nahoře/ zkopíruji Flashovací program /u A7S333 AFLASH/ a nový Bios
6. Restartuji PC a znova nabotuji z této nové diskety, obsahující flashovací programa nový Bios.
7. Spustí se flashovací program a dále se postupuje dle instrukcí

Jak uvedl pan Jiří, někde lze uložit původní Bios
Jinak jsme dotázáni na jméno nového Biosu /u A7S333 je to AS331006.AWD/
Ještě pár kontrol čísel a datumů starého a nového Biosu, a stačí potvrdit flashování.
Přitom se modlit, ať nevypne proud nebo použít UPS-ku.
Pokud vše dobře dopadne, po restartu PC jede již s novým Biosem

Snad je to zřetelně napsáno, jinak mne opravte. Mějte se. Xaver
globalkiller
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. srp 2003
Bydliště: Rakovník (60km Praha,30km Kladno, 35km Louny)
Kontaktovat uživatele:

Já radši z CD.

Příspěvek od globalkiller »

No nechci do toho nějak moc dloubat,ale já radši Flashuju né z diskety,ale z bootovacího CD. Je to podle mě bezpečnější=mám u toho menší nervy, že se něco na disketě posere.
Main PC: AMD Athlon 2500+@2,31 GHz (11x210),Abit NF7-S,Corsair 2x512MB PC3200 CL2,Barracuda 7200.7+ 160GB,GeForce 2 MX400 64MB,Yamaha CRW-F1
Lite-On SOHW-812S,Zalman CNPS-7000Cu A,Zalman ZM80C-HP,Zalman ZM47-NB,Sun Microsystems 21",IntelliMouse Explorer 2.0
Sentenced
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Jotunheim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sentenced »

Já pro klid duse tu disketu pred flashovani jeste zkusim zkopirovat na HD .. pokud to probehne tak by se nic posrat nemelo.... ale jeden nikdy neví :D Bez UPS-ky bejvam obcas taky celkem nervozni.... :roll:
Huutamalla voi saada kiven itkemään vaan ei puhumalla toista anteeksi pyytämään, pyytämään
- ja niinpä meillä tuulta kylvetään

Spectral
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 08. čer 2003

Příspěvek od Spectral »

Sentenced>
Nevím jak u ostatních, ale u mě ten flashovací program nejdřív načte celý BIOS do paměti a teprve když ho v pohodě a bez chyb přečte, začne flashovat. Takže i kdyby byla disketa vadná, soubor by se nenačetl a flashování by nezačlo. Tedy, teoreticky... 8-)
Veterán
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Jája »

Spectral píše:Sentenced>
Nevím jak u ostatních, ale u mě ten flashovací program nejdřív načte celý BIOS do paměti a teprve když ho v pohodě a bez chyb přečte, začne flashovat. Takže i kdyby byla disketa vadná, soubor by se nenačetl a flashování by nezačlo. Tedy, teoreticky... 8-)
Některý flashery jsou tak debilní že to nenačitají předem :(
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
Sentenced
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Jotunheim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sentenced »

Presne tak - nektery flashery to proste dopredu neotestujou - takze "kontrola" pred Flashem je namíste :-D vim ze flash bez predchoziho kontrolniho nacteni jsem videl na nejakych "levnejsich" deskach :evil:
Huutamalla voi saada kiven itkemään vaan ei puhumalla toista anteeksi pyytämään, pyytämään
- ja niinpä meillä tuulta kylvetään

globalkiller
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. srp 2003
Bydliště: Rakovník (60km Praha,30km Kladno, 35km Louny)
Kontaktovat uživatele:

Nervy.

Příspěvek od globalkiller »

Mám z toho nervy, at už to dělá jakkoliv.
Nejvíc se měl nervy když jsem asi před 3rokama flashoval CD-R mechaniku Mitsumi CR-2801TE a za 20minut to udělalo v dosu jen 5čárek,byl jsem s toho na prášky :cry: a asi po půl hodině to najednou skočilo na konec a hotovo. :D
Další zajímavá věc je, že některý výrobci desek pěkně serou na BIOSy a už několikrát se mi stalo,že jsem stáhnul update a byl špatně zabalený a napsalo to chybu. No flashnuli by jste si to kdyby vám to napsalo CRC chybu archivu :?
Main PC: AMD Athlon 2500+@2,31 GHz (11x210),Abit NF7-S,Corsair 2x512MB PC3200 CL2,Barracuda 7200.7+ 160GB,GeForce 2 MX400 64MB,Yamaha CRW-F1
Lite-On SOHW-812S,Zalman CNPS-7000Cu A,Zalman ZM80C-HP,Zalman ZM47-NB,Sun Microsystems 21",IntelliMouse Explorer 2.0
Spectral
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 08. čer 2003

Příspěvek od Spectral »

Já jsem byl nejvíc posranej, když jsem to měl dělat poprvé v životě. Projelo to bez problémů, tak si teď pokaždé říkám, že když nevypadne proud, je to v poho.
Veterán
Jafido
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. čer 2003
Bydliště: Brno,Přerov,Podhoří

Příspěvek od Jafido »

Disketa je jenom pro opravdové adrenalinové sportovce. I když používáte jitý souborový systém než FAT nebo FAT32 pořád je lepší flashovat z jiného disku, stačí i nejmenší kapacity nebo není špatné vytvořit RAM disk.

http://www.wimsbios.com/index.htm?/HTML1/faq.html
Mrkni na 6 otázku, je to tam zpracováno do všech podrobností.
PS: Jo a není to česky
Prescott 650@17x200/1,4V,Intel i915 GAG,3072MB DDR400 ( 2.5-3-3-8 ),WD 320GB,MSI 6600 500/600 s VM-101
Barton 2500+@11x200/1,7V,Asus A7N8X Deluxe,2x1024MB DDR400 ( 2.5-3-3-11 ),Maxtor 400GB,ATI R9550@R9600 485/500 s VHC-L61
Odpovědět

Zpět na „Ovladače a BIOSy“