pomoc s výběrem distribuce a s rozdělením disku

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
orange_juice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. črc 2003

pomoc s výběrem distribuce a s rozdělením disku

Příspěvek od orange_juice »

čauky rád bych vyzkoušel Linux.Potřebuju ale vědět pár věci:
1)Chtěl bych Linux používat ke všem normálním věcem co dělám na windows...internet,maily,psaní www,hudba,dvd,úprava a prohližení fotek z digitálu......vybral jsem si Mandrake 10 co vy na to?
2)Mám disk rozdělenej na dva oddíly NTFS.Na C:\ mám systém a programy(hry) a D:\ kde mám dokumenty (hudbu,fotky atd.).Jak mám rozdělit disk při instalaci Madraka abych mohl z Linuxu přistupovat na D:\?Jaký souborový systém mám pro Linux použít?
Windows si chci nechat nainstalovaný kvůli hrám a věcem který nepudou na Linuxu.
TomV
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. lis 2003
Bydliště: Jihočeská Metropole (tm) ... lol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomV »

Takže :

Mandrake 10 bude dobrá volba. Co se týče rozdělení disku, tak tam je potřeba (pro jednoduchost jen jeden) oddíl na systém (aspoň 10 GB), oddíl na swap (tak 1024 MB), oddíl pro Wokna a nakonec oddíl pro data. Tím máme pěkně obsazené všechny čtyři primární oddíly a nemusíme čachrovat s rozšířenýma. Pokud jde o filesystém, tak tam bych to řešil asi takhle :

Linux - buď ReiserFS, nebo Ext3 - nechat to, co má Mandrake defaultně nastavený.

Linux swap - speciální oddíl, nemá filesystém.

WinXP - NTFS

Data - FAT32 - asbys sem mohl psát z Linuxu. NTFS jde z Linuxu pouze číst.
The problem has been eaten.Obrázek
Vanilkovou do velkýho kornoutu bych prosil... hodně velkýho... hodně vanilkovou
eraser
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. čer 2003
Bydliště: Severní pól - tam je Tuxům HEJ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eraser »

když už si se zmínil o DVD nevíte pls někdo soft pod linux co funguje jako DVD shrink? pls

na linux: ReiserFS
ze začátku se hodí všechny rpm distra MDK mezi nimi asi kraluje - takže dobrý výběr :P
Gentoo | XFCE | Mozilla Suite
ScooterBil
Nováček
Nováček
Registrován: 30. led 2009

Re: pomoc s výběrem distribuce a s rozdělením disku

Příspěvek od ScooterBil »

Chci si k WinXP nainstalovat ještě Kubuntu jako dualboot. Winy mam klasicky Cčko na systém a programy a D na data. Jak mam nainstalovat linux abych pak moh normálně přistupovat k datům vytvořenýma pod winama (mp3 apod)?
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: pomoc s výběrem distribuce a s rozdělením disku

Příspěvek od bubanek »

Při instalaci Kubuntu zmenšíš jeden z těch dvou diskových oddílů a vytvoříš nový pro Kubuntu (ext3).
Přistupovat na NTFS disky (windows) budeš moct automaticky.
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“