Taktování procesorů Intel

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
ICE
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 02. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Taktování procesorů Intel

Příspěvek od ICE »

Z důvodu množení threadů typu "OC P4 2,4@2,8GHz" otevírám tento thread pro dotazy ohledně tohoto FAQ a taktování CPU Intel obecně. V případě nějakého specifického problému nastavení BIOSu nebo problému s deskou položtě dotaz do sekce desek pro CPU Intel. Než založíte nový thread, hledejte zda už neexituje thread probírající Vaší desku.

Předpoklady pro pohodové taktování:
1. Je třeba kvalitní základní deska. Z běžne prodávných značek lze doporučit ASUS, ABIT, ze sféry levnějších pak například Gigabyte, MSI. Desky od Intelu jsou sice stabilní a precizně provedené, ale taktovat na nich nelze. Také u některých značkovch počítačů nejsou v BIOSu přístupné žádné ladičské menu. Intel poskytuje nově utilitu na taktování, ladění a testování systému pro tyto desky. Můžete si ji stáhnout zde.
2. Je třeba pořádný chladič! BOX chladiče stačí většinou na mírné, střední (někdy i docela slušné) přetaktování. Jsou poměrně kvalitní a zespodu asi pokarbonované. Nicméně pro hardcore OC je dobre sahnout po necem z produkce Zalmanu ci Thermaltaku. Pokud máte tray procesor a nechcete utracet moc penez za chladič pak jsou dobré a cenově přístupné chlaďiče Spire. Pro všechna PIII lze naprosto doporučit Spire Falcon Rock II/Whisper Rock IV. Když kupujete nový procák P4, tak radši BOX... tak dobrý chladič za tuto minimální cenu neseženete. U CPU P4 Prescott je chadic uz dost hlucny, investuje do lepsiho. AC Freezer by mohla byt dobra volba. Megatest chladičů pro P4, Test 4 univerzálních chladičů, Chlazení P4 se 140W
2.a) Použijte mezi chladič a procesor nějakou kvalitnější pastu. Nemusí to být hned AC ceramic, ale růžové/zelené žvýkačky co používal třeba dříve hojne Cooler Master opravdu nejsou dobré. Čím vyšší tepelná vodivost, tím lepší.
3. Dobrý case je základem úspěchu. Zdoj naležato nahoře a odsavný větrák udělají své. Rozhodně se vyplatí investovat pár korun byť do levného casu, který tyto vymoženosti má. Doporučuji, pokud nemáte mnoho peněz asi nějaký 3R, či podobný Pokud chcete investovat, pak skvělé casy vyrábí mnoho výrobců... Namátkou Chieftec, Thermaltake, Cooler master, AOpen (doporucuji AOpen H700B 350W) a další. Správná cirkulace vzduchu je základ a bez něj vám vaše přetaktované CPU nemusí uchladit ani sebelepší chladič. Potřeba je taky dost silny zdroj, P4 dost zere a nejaky 300W noname vam sestavu nemusi utahnout. Pro P4 jsou idelani zdroje ENERMAX se silnou 12V vetvi. Ovsem postaci i solidni Fortron nebo AOpen pripadne Chiftec, 550W LC, EC pro P4 radeji od 400W nahoru.
4. U P4 si vypněte HT a "falesny" PAT (tzn. technologii chovajici se jako PAT na deskach s i865)

Taktování CPU
U procesorů rady Pentim, Pentium MMX, Pentium Pro je na 99% odemčený násobič. Stačí naswitchovat podle návodu na desce správnou frekvenci a jede se :) MMX jdou taktovat velice dobre, obyč pentia hůř.

U všech ostatních procesorů vyrobených po srpnu 1998 je násobič zamčený (kromě pokusných králiků onačených ES). Taktuje se pouze zvyšováním FSB. Při zvedání FSB se zvedá také frekvence PCI a pamětí. PCI by nemělo být vyšší než 38 MHz. To většina zařízení zvládne. Novější desky mají PCI/AGP lock, takže to zapněte a tím si zamknete frekvence PCI a AGP na defaultních hodnotách 33/66MHz. Taktuje se pomalu po krocích. O něco se zvedne frekvence a nechá se proběhnout nějaký test který CPU zatíží. Stačí i několikrát za sebou puštěný 3D mark. Pokud je CPU stabilní, zkusí se přetaktovat o kousek výs. Při prvním náznaku nestability se zvedne v BIOSu napětí. Pro Copperminy se nemusíte bát ani napětí 1,9V, pro novější jádra pak není dobré překročit hranici 1,65V u NW resp. 1,5V u Prescotta. Informace o průrazných napětích jsou v info threadu o CPU. Jakmile se zdá že jsme dosáhli nejvyšší možné frekvence se slušnou voltáží a nepřílš vysokou teplotou při zátěži (do 70°C u Prescotta, 60°C u P4 NW a tualatinu, starší CPU snesou i teploty vyšší, ale více než 65°C by taky mít něměly. Duty cycles se u P4 zacinaji vlkádat po 70°C, Prescott ma tuto hranici nastavenou individualne) pustíme program Prime 95(nebo obdobný zátěřový test) a pustíme několikahodinový torture test a test krátkých a dlouhých bloků. Pokud to PC přežije a neslitne, pak je stabilni :) Pokud něteré měridlo hlásí příliš vysokou teplotu je na místě ji zkontrolovat i fyzicky. Sáhněte na chladič, pokud je vařící tak je něco spatně. Měl by být nanejvýše teplý :) . Pokud je příliš studený a PC se kouše, pak je možná na místě zkontrolovat jeho správné uchycení. Nové Prescotty umožňují snížení násobiče na 14! Tím pádem můžete mít větsí FSB!!!

Maximální frekvence co se dají z různých procesorů vyždímat najdete zde.

Obecně se dá říci, že maxima jednotlivých jader při běžném chlazení jsou:

P III/Celeron Coppermine - 1200 MHz
P III/Celeron Tualatin - běžně 1600 MHz, někdy i kolem 1800 MHz
P IV/Celeron Wilamette - kolem 2,2 - 2,3 GHz, vetšinou jen 2 GHz
P IV/Celeron Northwood - do 3,5 GHz
Celeron D - dobry kus i 3,8 GHz :)

PRŮRAZNÁ NAPĚTÍ
Průrazné napětí 0,09 mikronu - 1,55V
Průrazné napětí 0,13 mikronu - 1,75V
Průrazné napětí 0,18 mikronu - 2,10V
Průrazné napětí 0,25 mikronu - 3,00V
Průrazné napětí 0,35 mikronu - 3,70V


Paměti
Záleží na tom, jaké máte paměti. Pokud jsou to lepší OCZ, Corsairy, Kingstony pak si můžete dovlit nastavit paměti MHzově "výš". Pokud máte něco slabšího (PQI, Seitec atd...), tak je nastavte níž... při taktování se jim zvedne frekvence zaroveň s FSB a proto jsou k dispozici různé děličky, trocha teorie

SNDS
- nebojte se. potkalo to par magoru co zadratovali CPU na šíleném napětí a pak jim shořel. Pokud u NW nepřekročíte 1,65V pak se nemáte čeho bát.

Podrobný návod na taktování procesorů Intel PIV najdete zde (i865PE, i875P) a zde (i955X+přehled chipsetů a procesorů)

Hodně štěstí

ICE
edit by mhl: opraveny "mrtvé" odkazy, přidány informace
Naposledy upravil(a) ICE dne ned 3. pro 2006, 00:20, celkem upraveno 1 x.
mhl
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 17. úno 2004
Bydliště: Brno

Příspěvek od mhl »

Z důvodu množení threadů typu "OC P4 2,4@2,8GHz" otevírám tento thread pro dotazy ohledně tohoto FAQ a taktování CPU Intel obecně. V případě nějakého specifického problému nastavení BIOSu nebo problému s deskou položtě dotaz do sekce desek pro CPU Intel. Než založíte nový thread, hledejte zda už neexituje thread probírající Vaší desku.
Satiriasis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2004
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Satiriasis »

Chtel bych se zeptat jaky je prurazny napeti u Intel Pentium D 820,nebo spis nejaky rozumny... Mam to na vodniku a nepreleze 45st,tak tp chci trochu vystavit :-D ... No vzhledem k tomu ze tam jsou 2x Prescott 2.8Ghz,tak by melo mit 1.55v - vic jak 1.45v bych sam do Prescottu nepoustel,ale stejne neni to nejak moc? Kdyz to ma na default 1.25v?
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvek od Vivec »

já myslim že 1,45V je v pohodě, klidně bych zkusil i 1,5V
Satiriasis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2004
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Satiriasis »

Gr8 Vivec píše:já myslim že 1,45V je v pohodě, klidně bych zkusil i 1,5V
Jn dik za nazor sam mam svyho Prescotta,kterej ma default 1.37 ,tak tam je to jasny tam se toho nebojim,ale tohle ma 1.25,tak jsem myslel ze je na tom trochu jinak... ale snad je to v poho... chladim to vodou ,tak uvidim kolik da... A jeste nevis jak to mam zatizit? Staci spustit 2x Prime95?? Uz si to automaticky kazdej ten prime zatizi kazdy jadro zvlast??? Nebo pripadne nejakej jinej zatezovej test? DIk
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraSter »

Chtel bych se zeptat - Cim overclocknout CPU Celeron II 633MHz?
Zakladka je ECS P6BAT-B
Vetrak si nepusti CPU na vic jak 41°C (ted mi tam bezelo super_pi, ktery na 32M po 10ti minutach provedlo neplatnou operaci a bylo ukonceno) a ted tam bezi Prime95 a drzi se to pod 41°C (po chvilce testovani to spadne na 38°C), takze s chlazenim snad nebude problem (a ten vetrak ma asi 500RPM jeste v zasobe)
mhl
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 17. úno 2004
Bydliště: Brno

Příspěvek od mhl »

OndraSter píše:Chtel bych se zeptat - Cim overclocknout CPU Celeron II 633MHz?
Zakladka je ECS P6BAT-B
Vetrak si nepusti CPU na vic jak 41°C (ted mi tam bezelo super_pi, ktery na 32M po 10ti minutach provedlo neplatnou operaci a bylo ukonceno) a ted tam bezi Prime95 a drzi se to pod 41°C (po chvilce testovani to spadne na 38°C), takze s chlazenim snad nebude problem (a ten vetrak ma asi 500RPM jeste v zasobe)
Četl si tenhle FAQ?
Jirka_CZE
Nováček
Nováček
Registrován: 03. bře 2006

OC CelD 2,26GHz

Příspěvek od Jirka_CZE »

Cauky,
mam malé dilema. Snazim se taktovat celerona 2,26 pomocí CoreCentre ve win. V pohode ho taktnu na 3,06GHz a SuperPI (1M za 56s) a v pohodě drzi a nepada (klidne 6xPI a drzi) ale jakmile zapnu nejakou hru tak zatuhne (dela to i kdyz ho znednu jen ja 2,4). Opravdu nevim co s tim je (VCore default 1,375V a pri 1,475V to pada taky).

Sestava:
MSI848P neo-V,CelD 2,26(90nm,Prescott,17x133),2xDDR400 256MB,80GB seagate, N6600GT(AGP).

Dekuji za vsechny rady
Wiruz
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. říj 2003
Bydliště: Pardubice

Re: OC CelD 2,26GHz

Příspěvek od Wiruz »

Jirka_CZE píše:Cauky,
mam malé dilema. Snazim se taktovat celerona 2,26 pomocí CoreCentre ve win. V pohode ho taktnu na 3,06GHz a SuperPI (1M za 56s) a v pohodě drzi a nepada (klidne 6xPI a drzi) ale jakmile zapnu nejakou hru tak zatuhne (dela to i kdyz ho znednu jen ja 2,4). Opravdu nevim co s tim je (VCore default 1,375V a pri 1,475V to pada taky).

Sestava:
MSI848P neo-V,CelD 2,26(90nm,Prescott,17x133),2xDDR400 256MB,80GB seagate, N6600GT(AGP).

Dekuji za vsechny rady
no kazdopadne bych netaktoval pres corecentr ale primo z biosu, muze to byt podle me i tim, navic nikdy nevis co to provede,

taky je mozny ze to padani her bude VGA, mas zamkle AGP/PCI
CPU: Intel Core i5 12600K @ -0,05mV COOLER: Deepcool AK400 MB: Gigabyte B660M Gamming X DDR4 RAM: Kingston 2x 16GB DDR4 3600 CL18 VGA Gigabyte Aorus RTX 3070 8GB @ 1800MHz/0,825V > 170W SSD / HDD: 1TB KC3000 NVME / Seagate BarraCuda 3TB CASE: Fractal Design Define Mini C PSU: Corsair RM550x 550W LCD: 27" Samsung ViewFinity S60UA IPS 2560x1440 @75Hz REPRO: Logitech Z3 2.1 MOUSE: CM MM720 KEYBOARD: MS Sidewinder X4 OS: Win 11 Pro 64
Obrázek
Obrázek
Jirka_CZE
Nováček
Nováček
Registrován: 03. bře 2006

Příspěvek od Jirka_CZE »

AGP/PCI lock mam zapnute, ale diky pres ten bios to jeste zkusim.

//edit mhl, promazano OT, tohle neni databaze OC, tady se řeší problémy
QWER
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. úno 2006
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od QWER »

ak sem poprve taktoval a dostal sem se s mim celeronem 2,4Ghz na 3Ghz ale Vcore mam nastaveny na 1.900V , kdyz dam min tak to to nejde.. CPU-Z mi hlasi kolem 2.00V spis pres 2V.. zda se mi to nak hodne.. poradite cim to muze byt?
max sem se dostal na 3150Mhz a to uz to asi po 5 minutach spadlo..

desku mam Asus P4P800SE
lukas85
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. úno 2006
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od lukas85 »

Mam P4 640 3,2 GHz s jadrem Prescott a v cpu-z mi to ukazuje 2809.9 MHz a napeti skace 1,32V-1,42V multiplier x 14.0 kdyz otevru nejakou slozku a donutim procesor pracovat tak se objevi 3211,2 Mhz s napetim 1,44 V multiplier x 16.0...je to normalni nebo je nekde problem?

Zkousel jsem ho i taktovat a dostal jsem se na hodnotu 3,84 Ghz vydrzel i 4,00 Ghz ale to uz neumesli pameti... Teploty mam s box.chladicem 33 v klidu a 50 pri zatezi(pri zakladnim taktu 3,2GHz)

Po pretaktovani na 3,84 se teplo ty zvedly o 5-7 stupnu(37,57) a v cpu-z mi to skace 3332Mhz - 3382,9Mhz. Bus speed se zvedlo z 800 na 960Mhz a FSB z 200 na 240Mhz...je to v poradku muzu to tak nechat?Napeti jsem nezvedal...
Láska je mechanizmus jenž vymysleli bankéři aby nás donutily přečerpat účet...
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Příspěvek od BubakB »

lukas85 píše:Mam P4 640 3,2 GHz s jadrem Prescott a v cpu-z mi to ukazuje 2809.9 MHz a napeti skace 1,32V-1,42V multiplier x 14.0 kdyz otevru nejakou slozku a donutim procesor pracovat tak se objevi 3211,2 Mhz s napetim 1,44 V multiplier x 16.0...je to normalni nebo je nekde problem?

Zkousel jsem ho i taktovat a dostal jsem se na hodnotu 3,84 Ghz vydrzel i 4,00 Ghz ale to uz neumesli pameti... Teploty mam s box.chladicem 33 v klidu a 50 pri zatezi(pri zakladnim taktu 3,2GHz)

Po pretaktovani na 3,84 se teplo ty zvedly o 5-7 stupnu(37,57) a v cpu-z mi to skace 3332Mhz - 3382,9Mhz. Bus speed se zvedlo z 800 na 960Mhz a FSB z 200 na 240Mhz...je to v poradku muzu to tak nechat?Napeti jsem nezvedal...
nie,to nie je problem,ale naopak,velke Plus.Ked nie prosesor vytazeny na 100% ale napr. na 10% sa automaticky podtaktuje na 2,8Ghz(14x nasobic)a znizi napatie.To ma dosledok na spotrebe procesora.A tym si setris na spotebe elektriky
Technologia sa nova EIST(Enhanced Intel SpeedStep),znizuje nasobic na 14x (u 65nm procesorov na 12x),a znizuje napatie o cca. 0,1V

Max. pretaktovanie s Boxom u serie 6x0 je tych 3,8-4,0Ghz

A pri 3332Mhz - 3382,9Mhz mas jake napatie?
lukas85
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. úno 2006
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od lukas85 »

A pri 3332Mhz - 3382,9Mhz mas jake napatie?
Porad stejne napeti skace mezi 1,32-1,42 V A co ty teploty?Slysel jsem jak se tu bavily ze u desek P5L...od asusu je spatne umistene teplotni cidlo...???
Láska je mechanizmus jenž vymysleli bankéři aby nás donutily přečerpat účet...
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Příspěvek od BubakB »

lukas85 píše:
A pri 3332Mhz - 3382,9Mhz mas jake napatie?
Porad stejne napeti skace mezi 1,32-1,42 V A co ty teploty?Slysel jsem jak se tu bavily ze u desek P5L...od asusu je spatne umistene teplotni cidlo...???
nechaj to tak,nech to napatie skace,cidlo,to neviem,nemam taku dosku.Este k teplote,max teplota 640 je okolo 65 stupnov takze este v pohode.

//edit mhl, promazano OT, tohle neni databaze OC, tady se řeší problémy
havk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. srp 2005
Bydliště: SR : VK, CR:Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od havk »

Mám tu jednu zostavu s Celeronom 700 (66,6*10,5), bohužial cipset nepoznam, nemam ju konkretne teraz tu, problem je v tom ze v biose nie je ziadna moznost OC :lol: , je mozne tento CPU pretaktovat z Win softom?
BlackJack
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. bře 2006
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BlackJack »

Tak možné je všeličo, ale ako dlho to vydrží teda netuším :-D .....no podľa mňa sa to ani neoplatí
MB Gigabyte GA-965P-DS3, CPU Core 2 Duo E2140@2700MHz 1,376V real, CPU cooler Scythe Mine + Xilence 120mm, GPU MSI RX2600XT 512MB DDR3, RAM A-DATA Vitesta EE 2x1024MB 800+@899MHz 5-5-5-15 2V , HDD Maxtor DiamondMax10 300GB S-ATA, mechaniky hp dvd840i, Sony DW-D22A, zvukovka Audigy SB 4, krysa Logitech G5, klávesnica Genius KB-29e, repro 5.1 Elta 8880 CLS, sluchátka Icemat audio white siberia, case Aerocool ExtremEngine 3T BBA, zdroj Enermax Liberty 500W, LCD 20'' LG L2000C BF
Jarko01
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. bře 2005
Bydliště: Kosice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarko01 »

havk píše:Mám tu jednu zostavu s Celeronom 700 (66,6*10,5), bohužial cipset nepoznam, nemam ju konkretne teraz tu, problem je v tom ze v biose nie je ziadna moznost OC :lol: , je mozne tento CPU pretaktovat z Win softom?
Ak nema ziande moznosti OC v BIOS-e, pozri an dosku ci ma mozost menit aspon frekvenciu zbernice 66/100/133. ked ano, tak mu nastav natvrdo 100MHz FSB a (snad) pojde cez jeden gigac :roll:
Gigabyte EP35-DS3 rev. 2.1, iC2D E8400 @ 3.6GHz, Corsair XMS2 4GB RAM, ATi HD2400Pro, 24" Samsung 245B
Faethor
Nováček
Nováček
Registrován: 20. dub 2006

Dotaz od začátečníka

Příspěvek od Faethor »

Mám P4 Prescotta, 3Ghz. Zkoumám tady a přemýšlím, jestli se zvýšení taktu na cca 3,5Ghz projeví na hrách? Mám 1GB DDR RAM a grafiku ATI9600 256MB... Přiznám se že jsem čekal větší nárůst kvality u her, měl jsem popelnici :-D Vyplatí se tedy zvednout takt? Jak se to může projevit u her, tedy jestli o procenta, nebo desítky procent.. Já vím, není na to extatní odpověď, ale alespoň rámcově...

Díky moc :oops:
Jarko01
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. bře 2005
Bydliště: Kosice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz od začátečníka

Příspěvek od Jarko01 »

Faethor píše:Mám P4 Prescotta, 3Ghz. Zkoumám tady a přemýšlím, jestli se zvýšení taktu na cca 3,5Ghz projeví na hrách? Mám 1GB DDR RAM a grafiku ATI9600 256MB... Přiznám se že jsem čekal větší nárůst kvality u her, měl jsem popelnici :-D Vyplatí se tedy zvednout takt? Jak se to může projevit u her, tedy jestli o procenta, nebo desítky procent.. Já vím, není na to extatní odpověď, ale alespoň rámcově...

Díky moc :oops:
Vymen grafiku, a ani nebudes potrebovat taktovat :) a uvidis potom ten rozdiel pri hrach.
Gigabyte EP35-DS3 rev. 2.1, iC2D E8400 @ 3.6GHz, Corsair XMS2 4GB RAM, ATi HD2400Pro, 24" Samsung 245B
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“