FAQ: Vše o DMA ... jak ji zapnout, kde ji najít v OS atd.

Vše o CD-R/RW, DVD±R/RW, Blu-ray, HD DVD, ZIP, FDD a dalších.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Azzz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. říj 2004
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Azzz »

Mam jeden disc a ten je na MASTER


SESTAVA PC
Celeron 2.4
512DDR
FX5900XT
deska VIA PM800(stahl jsem new ovladace na desku a na vsechno)

ale pak mam nake VIA Raid tool a ten mi jako program nak nejde pise neco cervene [NO stand-alone disc and NO usable disc array atached , please check if any disc array is broken ]
Bathory
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2004
Bydliště: BlackworlD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bathory »

A jak jsi přišel na to, že ti disk nejede v DMA? Sám píšeš:
AssasineZombie píše:zarizeni 0 Ultra DMA 5
Zarizeni 1 nelze pouzit
DMA 5 ti nestačí? Všechno je evidentně v pořádku... :oops:
Bathory
Allex12
Nováček
Nováček
Registrován: 17. úno 2006

Příspěvek od Allex12 »

Zdravím. Již delší dobu se snažím vyřešit problém s rychlostí vypalování. Mám LG-GSA4160B a dokážu s ní pálit na 16xrychlostní Verbatimy pouze 4x.
Byl bych docela rád pálil zlatou osmičkou... Vypalovačku mám na samostatné kšandě jako Master, ve Vlastnostech si přečtu že aktuální režim přenosu (na zařízení 0 ) je Ultra DMA.
Používám jak jsem již napsal 16 rychlostní Verbatimy. Nero mi oznámí, že na tento disk může zapisovat pouze rychlostí 4x. Kolegové na stejná média pálí pohodlnou osmičkou.
Prosím o radu, nebo alespoň o pokus o diagnózu mého problému. Děkuji za info.
Bathory
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2004
Bydliště: BlackworlD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bathory »

Ale ty nemáš problém se DMA, když ji máš zapnutou, ale s firmwarem, tak proč to píšeš sem???
Bathory
vejv
Nováček
Nováček
Registrován: 06. bře 2006
Kontaktovat uživatele:

dma lg gsa 4163b

Příspěvek od vejv »

Mám desku ksi k7t 266 pro2, výše zmíněnou dvd, nemuzu u ni zprovoznit dma.
Pakliže dam odebrat řadič aby ho opět našlo tak ho najde dma jde ale jenom chvily , driver pouzivam 4in1 4,43 jelikoz jsem se nekde docetl ze s vysima to jiz moje neumi a paklize tam naistaluju napr 5,00 ktery mimochodem msi ma svych strankach tak pc startuje snad 3 minuty anic se ohledne dma nezmeni poradte co s tim
Mam s dma furt problémy driv mi dvd chodila bez problému a disk mi ne a ne na dma ted je to naopak
Mám je na ruznych kabelech.
Necroman
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2004
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Necroman »

Mam jeden dotaz, kolega ma notas Acer Aspire 3003 LMi a jeho Supermulti mechanika stale beha v PIO modu. V BIOSu skoro nic k nastaveni neni, zkousel jsem v nastaveni racicu dat volbu Pouzit DMA, ale i po restartu je tam porad PIO. Nevite, co s tim, jestli by pomohli treba nove ovladace zakladni desky, nebo nejaky fix do registru?
Diky
So sayeth the Wise Alaundo
ASUS P5K Deluxe WiFi | Intel Core2Quad Q9300 + Noctua NH-U12F | Patriot 4GB DDR2 800MHz CL4 | Sapphire AMD Radeon HD7770 1024MB GDDR5 | OCZ Agility 3 120GB + WD Blue 640GB | Cooler Master Centurion 534 Light | Enermax Liberty 500W DXX | Samsung SM 226BW
Bathory
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2004
Bydliště: BlackworlD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bathory »

Ano, měl jsem u notebooku podobný problém a vyřešil jsem ho zápisem do registru OS. V mém případě se jednalo o mechaniku LG GWA-4082N, která ke správnému nastavení na DMA potřebuje být jako Master, což nebylo pochopitelně možné, takže jsem si vytvořil soubor s příkazy do registru, který se vždy po spuštění systému sám zavede a přepne mechaniku z PIO na DMA. Jak je z toho patrné, tak OS se sám po restartu vrátí do PIO, proto je nutný ten spouštěcí soubor...

Návod na zápis do registrů je zde:
http://www.cdrhard.cz/view.php?cisloclanku=1599113013
Bathory
Necroman
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2004
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

RE:

Příspěvek od Necroman »

Zkoušel jsem to manuálně změnit, potom se to ve správci zařízení zobrazovalo jako UDMA-2 (dal jsem tuto možnost, nevím, na kolik je mechanika stavěná). Po restartu se tam ale opět nastavilo PIO. Navíc, když jsem provedl tu změnu, tak v Neru se k vypalování stále nabízela jen rychlost 1x u DVD... což mi přijde poněkud zvláštní, pokud tam bylo nastaveno UDMA-2.
Ještě takový hloupý dotaz, jak vytvořit ten soubor který při startu změní ony hodnoty? Na tom odkazu je pouze návod, jak to změnit jednorázově. Třeba konečně toto pomůže.
So sayeth the Wise Alaundo
ASUS P5K Deluxe WiFi | Intel Core2Quad Q9300 + Noctua NH-U12F | Patriot 4GB DDR2 800MHz CL4 | Sapphire AMD Radeon HD7770 1024MB GDDR5 | OCZ Agility 3 120GB + WD Blue 640GB | Cooler Master Centurion 534 Light | Enermax Liberty 500W DXX | Samsung SM 226BW
Bathory
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2004
Bydliště: BlackworlD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bathory »

No však tam píšu, že se to do těch registrů musí zapisovat při každém startu počítače, protože si to naše skvělé XP neustále vrací zpět. Problém při vypalování jsem neměl...

Vytvoř si soubor se jménem např. UDMA-2.reg a do něj vlož:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0001]
"EnumPropPages32"="storprop.dll,IdePropPageProvider"
"InfPath"="mshdc.inf"
"InfSection"="atapi_Inst_primary"
"ProviderName"="Microsoft"
"DriverDateData"=hex:00,80,62,c5,c0,01,c1,01
"DriverDate"="7-1-2001"
"DriverVersion"="5.1.2600.2180"
"MatchingDeviceId"="primary_ide_channel"
"DriverDesc"="Primární kanál IDE"
"MasterDeviceType"=dword:00000001
"SlaveDeviceType"=dword:00000002
"MasterDeviceTimingMode"=dword:00010010
"MasterDeviceTimingModeAllowed"=dword:ffffffff
"MasterIdDataCheckSum"=dword:00022639
"SlaveDeviceTimingMode"=dword:00002010
"SlaveDeviceTimingModeAllowed"=dword:ffffffff
"SlaveIdDataCheckSum"=dword:00006441

Způsobů, jak to Windows při startu nechat načíst je víc, například ho myší zkopíruj do složky Po spuštění v panelu Start-Programy...

Pochopitelně ten kód musí být upraven podle seznamu v tom článku pro případ, že je mechanika jinde než na Primary-Slave a nechceš nastavovat UDMA-2.
Bathory
Necroman
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2004
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Necroman »

Zajímavé, poradne jsem se podival na to, co se vse pise v tech registrech a porovnal to s hodnotami, ktere jsi uvedl a zjistil jsem, ze tam ma u DVD vypalovacky:

Kód: Vybrat vše

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0001]
"EnumPropPages32"="storprop.dll,IdePropPageProvider"
"InfPath"="mshdc.inf"
"InfSection"="atapi_Inst_secondary"
"ProviderName"="Microsoft"
"DriverDateData"=hex:00,80,62,c5,c0,01,c1,01
"DriverDate"="7-1-2001"
"DriverVersion"="5.1.2600.2180"
"MatchingDeviceId"="secondary_ide_channel"
"DriverDesc"="Sekundární kanál IDE"
"MasterDeviceType"=dword:00000002
"SlaveDeviceType"=dword:00000000
"SlaveDeviceDetectionTimeout"=dword:00000001
==>"MasterDeviceTimingMode"=dword:00000010
==>"MasterDeviceTimingModeAllowed"=dword:0000001f
"MasterIdDataCheckSum"=dword:0001e414
"SlaveDeviceTimingMode"=dword:00000000
==>"UserMasterDeviceTimingModeAllowed"=dword:ffffffff
Prekvapily me predevsim ==> polozky :x
Zmenil jsem nasledujici

Kód: Vybrat vše

"MasterDeviceTimingMode"=dword:00002010
"MasterDeviceTimingModeAllowed"=dword:ffffffff
a hned to fungovalo v UDMA-2 i po restartu, aniz bych neco znova menil. :D
Jeste bych mel dotaz, jakou max rychlosti muze tato palirna fungovat... s UDMA-2 se mi v Neru nabidlo jen vypalovani DVD max 3x... coz asi neni maximum, co mechanika umoznuje. Specifikace vyrobce navic udava jen: "DVD+/-RW Dual Double Layer mechanika", tak nevim.
So sayeth the Wise Alaundo
ASUS P5K Deluxe WiFi | Intel Core2Quad Q9300 + Noctua NH-U12F | Patriot 4GB DDR2 800MHz CL4 | Sapphire AMD Radeon HD7770 1024MB GDDR5 | OCZ Agility 3 120GB + WD Blue 640GB | Cooler Master Centurion 534 Light | Enermax Liberty 500W DXX | Samsung SM 226BW
Bathory
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2004
Bydliště: BlackworlD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bathory »

No jo, ty tam ale máš secondary_ide_channel, zatímco já primary_ide_channel. Pokud je mechanika na secondary, tak s DMA problémy nebývají a XP to nastaví správně, aniž by se to muselo po restartu měnit...
Bathory
Necroman
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2004
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Necroman »

OK, tak UDMA-2 zůstává už i po restartu, Nero mi nabízí rychlosti vypalování 1x, 2x, 2.4x, 3x.
Je tu ale jedna divná věc, když tam vložím prázdné DVD-R značky Emgeton Aquarelle Azo, tak se mi nabídne jen rychlost 1x :? . Je možné, že ta mechanika neumí na toto medium pálit rychleji?... Btw. prý máš podobnou mechaniku - LG GWA-4082N, na jaké media ti to pálí v pohodě?
So sayeth the Wise Alaundo
ASUS P5K Deluxe WiFi | Intel Core2Quad Q9300 + Noctua NH-U12F | Patriot 4GB DDR2 800MHz CL4 | Sapphire AMD Radeon HD7770 1024MB GDDR5 | OCZ Agility 3 120GB + WD Blue 640GB | Cooler Master Centurion 534 Light | Enermax Liberty 500W DXX | Samsung SM 226BW
Bathory
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2004
Bydliště: BlackworlD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bathory »

No to ti toho moc nenabízí, bych skoro řekl, že ti ta DMA vůbec nejede. Ta mechanika v pohodě pálí až rychlostí 8x, ale je fakt, že některý média moc ráda nemá... viz. http://www.cdrhard.cz/view.php?cisloclanku=1599113017
Bathory
olafcv
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. zář 2005
Bydliště: Chomutov

4160b

Příspěvek od olafcv »

Ahojk ymám takový problém, mechanika se mi stále snaží přihlásit s rychlostí UDMA- 4. což je docela divoky a potom při pálení mi spadne do PIO modu a nevím jak se toho zbavit
IPHONE 6S Plus
Necroman
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2004
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Necroman »

Bathory píše:No to ti toho moc nenabízí, bych skoro řekl, že ti ta DMA vůbec nejede. Ta mechanika v pohodě pálí až rychlostí 8x, ale je fakt, že některý média moc ráda nemá... viz. http://www.cdrhard.cz/view.php?cisloclanku=1599113017
[offtopic]problém vyřešen, kolega si koupil verbatimky a hned mu to pálí v pohodě... možno promazat, popř. vytáhnout myšlenku, ať to nezabírá místo v tomto důležitém threadu :-)[/offtopic]
So sayeth the Wise Alaundo
ASUS P5K Deluxe WiFi | Intel Core2Quad Q9300 + Noctua NH-U12F | Patriot 4GB DDR2 800MHz CL4 | Sapphire AMD Radeon HD7770 1024MB GDDR5 | OCZ Agility 3 120GB + WD Blue 640GB | Cooler Master Centurion 534 Light | Enermax Liberty 500W DXX | Samsung SM 226BW
Lukfi
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. črc 2005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukfi »

Jaký jsou rychlosti různejch módů Ultra DMA? Určitě to někde bylo, ale ne a ne to najít. Vím že UDMA 4 = 66MB/s, UDMA 5 = 100MB/s a UDMA 6 = 133MB/s ale nevím jak je to s módy 2 a 3. Co jsem hledal na googlu tak někde je psáno že mode 3 je 44MB/s a v praxi se nepoužíval a jinde zase že mode 3 a mode 2 maj oba 33MB/s ale trojka má nějaký featury navíc. Jak to teda je? Díky.
Výkaly prosím umisťujte do záchodové mísy a nikoliv diskuzního fóra.
VitaCZ
Nováček
Nováček
Registrován: 29. dub 2005
Kontaktovat uživatele:

Re:Necroman diky

Příspěvek od VitaCZ »

Ahoj vim, ze se to sem nehodi. Ale diky zmene registru, ktery jsi tady popisoval se mi konecne podarilo prepnout HDD u NB z rezimu PIO do rezimu UDMA-5 ale zadny rozdil, napr. v nacitani WinXP nenastal. Hrozne pomalu mi ty XP nacitaj. Jedna se o NB Dell Latitude CPU- P4 1,8GHz 512MB Ram 30Gb HDD toshiba. Neni to co jsi a vlastne i ted ja zapsal do registru jenom jako na oko pro oklamani win. Napr Nero, aby palilo rychleji, ale veskutecnosti to jede porad na PIO?
Diky.
PS: cekal jsem narust zrychleni nacitani dat tak 1x
Bathory
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2004
Bydliště: BlackworlD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bathory »

No, pokud to nejede po změně registru, tak je potřeba provést změnu a restart... ale tady je háček v tom, že naše chytrý XP to mnohdy zase přehoděj zpět. U stolního PC s tím většinou není problém, páč stačí ten disk nechat samostatně na kšandě, ale u noťasů to je horší, kor když ty disky tam jsou často nízkootáčkový.

Doporučuji sehnat od výrobce nejnovější ovladače základní desky a ty nainstalovat.
Bathory
TomCZ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. kvě 2004
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomCZ »

Ahoj, tak jsem to tady tak pročítal a zkoušel, ale nic mi s mým problémem nepomohlo.
Problém je následující: Obě DVD vypalovačky vypalují jakoby přerušovaně - když sleduji LED, tak podle ní chvíli pálí, potom se zastaví a pak zase pálí a takhle pořád dokola. Buffer v Nero létá jako zblázněný např. 8% - 98% a pořád dokola. Ať nastavím jakoukoliv rychlost, tak se DVD pálí třeba celou hodinu. Kdysi mi pomohla reinstalace XP, ale teď se mi do ní nechce.
Zjistil jsem, že u vypalovaček mám nastavené PIO a nejde mi to přenastavit.

Konfigurace PC:
MSI 875P Neo
P4 3200 MHz
1 GB RAM

Disky a mechaniky:
Primary IDE Master HDD160GB
Primary IDE Slave neobsazeno/resp není
Secondary IDE Master HDD160GB
Secondary IDE Slave neobsazeno/resp není
Third IDE Master HDD 120GB
Third IDE Slave HDD 80 GB
Fourth IDE Master HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H20L
Fourth IDE Slave Plextor PX-708A

Ve správci zařízení mám u mechanik nastaveno DMA, je-li možné, ale u obou mi současný stav ukazuje PIO.

Zkusil jsem zde popsanou úpravu v registrech, vč. upraveného souboru, který se má automaticky načíst při startu XP, ale nedaří se.
TomCZ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. kvě 2004
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomCZ »

Ještě bych se raději ujistil, že úpravu v registru mám dělat v mém případě (viz.výše) na "složce" 0004 a v případě UDMA 66 mám nastavit 8010 ?

V mém případě jsem se pokusil přepsat hodnoty v registrech z původních údajů:
Master 20010 na 8010
Slave 0 na 8010

Po restartu byly zpět původní údaje. Zkusil jsem tedy export z registru a úpravu udělat do souboru, který jsem následně přetáhl do složky Po spuštění. Po restartu to ale vyhodí okno z dotazem, jestli chci skutečně udělat zápis do registru a když dám OK, hodí to chybu, že se nejedná o binrární záznam a jediné co jde je, že se pravým klikem dá Otevřít v... vybere se editor registrů a pak se to tam naleje. Pak předpokládám, že to chce restart a situace se opět opakuje. Jaký je jiný způsob spuštění souboru při startu ? Pokud možno bez nutnosti cokoliv odklikávat apod. ?
Odpovědět

Zpět na „Optická, výměnná a jiná zařízení“