Jakou distribuci pro uplnou lamu..

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Sattero
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. dub 2004
Bydliště: Brno

Příspěvek od Sattero »

xka se resetuji pomoci ctrl alt backspace :)

Jinak očividně se nehrabeš v systému. Já se hrabu a proto funkční Ubuntu je jen po instalaci :D No o 7.04 bych to netvrdil, ta pro jistotu na mobilních radeonech ATi nejede a má problém se dostat vůbec do shellu. Počkám si na fedoru, tu znám od 4ky a je dobrá, ale dokud Linux nebude mít PS, Corel a další, není proč na něj přejít, budu jen testovat, abych se něčemu přiučil. Pokud chcete jiný OS i na práci a rozumné používání, tak Mac OS X, který je již pro x86 :)
Pracovní násroj: Sony VAIO Duo 13
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

lukasstr píše:Mac OS X
Je nestabilný systém skoro ako windows a programov je ešte menej ako na linux a väčšina sú aj tak porty linuxových programov + nejaké programy čo vyrobil apple alebo si apple vynútil a okrem toho cena nič moc - to už radšej kúpim windows.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Sattero
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. dub 2004
Bydliště: Brno

Příspěvek od Sattero »

Josko píše:
lukasstr píše:Mac OS X
Je nestabilný systém skoro ako windows a programov je ešte menej ako na linux a väčšina sú aj tak porty linuxových programov + nejaké programy čo vyrobil apple alebo si apple vynútil a okrem toho cena nič moc - to už radšej kúpim windows.
Opravdu o Apple a Macu víš prd. Stabilní je právě mnohem více než Linux a Windows... Sám sem jel na zapůjčeném G4 PowerBooku asi 2 roky společně s normálním NB s windows a linux. Mac OS X bezchybně jelo a nic se nepokazilo. Windows padal a byl několikrát reinstal, Linux o tom by se dalo polemizovat, ale pokud máte ATi a jste trochu zvědavý člověk, tak Linux vydrží ve skvělém stavu 4 dny, poté bude už jen "fungovat" asi měsíc a pak se zhroutí a to nedělám těžké zásahy do systému. Na Applu sem si hrál jak malej se vším a se mi zdálo, že si lišta klepe na plochu, co sem to za vola :D Cena je 4000kč, Vista začíná na stejné ceně (DVD verze) a pokračuje až do 13000kč, takže cena je stejná? Mě osobně se nezdá. Dokonce i betaverze OS X pro x86 (Jas) funguje perfektně, pokud se Vám podaří nainstalovat... není to problém, ale instalátor má problém se Sata disky.
Pracovní násroj: Sony VAIO Duo 13
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

[quote="lukasstr"][/quote]
Práve keby si x86 verziu OS X (a to už dávno nie je žiadna betaverzia, pretože x86 macy sa už nejakú dobu predávajú) viac testoval by si zistil že je skutočne nestabilá to že sa hráš s ikonkami ti systém veľmi nerozhodí. A okrem toho si sa tu verejne priznal k warezu, pretože Jas verzia je warez a nemáš právo podľa licencie od Apple to inštaľovať na obyčajný PC. A k cene neviem či si si nevšimol ale každá nová verzia OS X s nejakými updatmi sa platí ako nová, teda je to skoro ako keby mal človek platiť za service pack + musíš zarátať dvojnásobnú cenu PC oproti napr. IBMku s rovnakými parametrami. ATI som mal a systém mi nepadol, takže neviem čo tým chceš povedať, síce tie ATI ovládače nemajú oslnivý výkon ale stabilitu neznižujú. A nepleť powerpc verziu s x86 verziou, lebo linux chodí na powepc lepšie ako na x86.
A ak chceš zadarmo OS X tak si nainštaľuj darwin alebo freebsd a máš to len bez grafických sránd a môžeš si tam dať nejaké opensource grafické prostredie.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Sattero
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. dub 2004
Bydliště: Brno

Příspěvek od Sattero »

Josko píše:
lukasstr píše:
Práve keby si x86 verziu OS X (a to už dávno nie je žiadna betaverzia, pretože x86 macy sa už nejakú dobu predávajú) viac testoval by si zistil že je skutočne nestabilá to že sa hráš s ikonkami ti systém veľmi nerozhodí. A okrem toho si sa tu verejne priznal k warezu, pretože Jas verzia je warez a nemáš právo podľa licencie od Apple to inštaľovať na obyčajný PC. A k cene neviem či si si nevšimol ale každá nová verzia OS X s nejakými updatmi sa platí ako nová, teda je to skoro ako keby mal človek platiť za service pack + musíš zarátať dvojnásobnú cenu PC oproti napr. IBMku s rovnakými parametrami. ATI som mal a systém mi nepadol, takže neviem čo tým chceš povedať, síce tie ATI ovládače nemajú oslnivý výkon ale stabilitu neznižujú. A nepleť powerpc verziu s x86 verziou, lebo linux chodí na powepc lepšie ako na x86.
A ak chceš zadarmo OS X tak si nainštaľuj darwin alebo freebsd a máš to len bez grafických sránd a môžeš si tam dať nejaké opensource grafické prostredie.
Ale pane pane, kdybyste nedělal andílka, přece si nekupujete každý software. Jinak s ikonkami si opravdu nehraji, za co mne máte? Jenomže normální x86 legální verze ještě nejde nainstalovat na x86 komply, tedy běžné kvůli jinému biosu. To sem ale nepatří, pořád mě zaráží jak tu srovnáváte SP a verze. U Windows si vemte, že 2000 vs XP je jen modernější vzhled a páru funkcí a chyb to mělo při vydání tolik, že byste to ani na prstech několika stovek lidí nespočítal. Mac OS X se ladí a pokud Vám vadí, že 10.4 si musíte koupit, když máte 10.3, tak si vemte, že tyto verze jsou dosti odlišné a novější je velmi zmodernizována a většinou má nejenom nový vzhled, ale i spoustu funkcí a nové druhy postupů práce. U Windows produktů si taky kupujete pouze verze jakoby s SP + nové GUI (Vista vs XP je trochu jiné kafe vůču kernelu, což je dosti zásadní věc). Navíc označení OS X jste značně nepochopil. 10.4.X - to X jsou jakoby SP a různé mini modernizace. Radši si připlatim za stabilní systém 4000 jednou za 2 roky, než 13000 za systém, který ani za 2 roky není stabilní! Nevím, ale srovnáváme trochu špatně. Stabilita OS X je právě v komunikaci s HW, ale Windows rozjedete na spoustě různých HW komponentů. Pokud se Vám nelíbí politika, přejděte na Linux, ale já potřebuji profesionální aplikace a ten mi zatím Linux nedokáže nabídnout.


Pro nováčky se zdá vhodná distribuce PCLinuxOS, je v angličtině, ale po instalaci stačí pár kliků a máte systém v mateřštině :)
Pracovní násroj: Sony VAIO Duo 13
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

[quote="lukasstr"][/quote]
Neviem či si sa díval na changelist ale medzi 10.4 a 10.3 - číslovanie som pochopil pozri koľko verzií vyšlo od roku 2001 http://www.opensource.apple.com/darwinsource/ a to zásadné rozdiely sú maximálne medzi 10.2 a 10.4 medzi ostatnýmy je ešte menej rozdielov než medzi W 2K a W XP (aj keď XP bolo bez SP a SP2 dosť crap systém, a OS X výde takmer bez chýb). S tým biosom je to pravda (ale už sa ten nový bios nevolá bios ale EFI) preto sa tam dáva opensourcový darwin ako mikrokernel a ten následne vie spustiť aqua (grafický systém OS X). A práve to že sa dá Linux a aj Windows spustiť na väčšom množstve komponentov mi vyhovuje nepotrebujem si nechať diktovať od jednej firmy čo si môžem a čo si nemôžem dať do PC a ktomu linux sa dá sputiť aj na powerpc macu a bol by to jediný systém ktorý by som tam dal, pretože tvoje profesionálne aplikácie neponúka ani OS X, alebo na ňom behajú nestabilne, a hlavne PPC verzie na x86, takže ak mac tak jedine G5.
A okrem toho použiteľnosť UI OS X je na bode mrazu hlavne dock a to že sa záložky File, Edit, View... prehodia hore. Ja keby som musel používať OS X tak asi po hodine by tam bolo X11 s GNOME, tak som to aj urobil, takže radšej zostanem pri Ubuntu s GNOME. I keď uznávam že pri pár úpravách - hlavne ak by Apple povolilo používanie na akomkoľvek PC-pretože na mac za 40 000 fakt nemám, prehadzovanie všetkého do findera a dock preč, je to omnoho lepší systém než Windows.

PCLinuxOS nie je nič moc bo to výchádza z mandrivy, má to RPM (pre mňa veľké mínus) a teda padá to viac než windows - neviem či si to niekedy vôbec skúšal toto distro.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Sattero
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. dub 2004
Bydliště: Brno

Příspěvek od Sattero »

Josko píše:
lukasstr píše:
Neviem či si sa díval na changelist ale medzi 10.4 a 10.3 - číslovanie som pochopil pozri koľko verzií vyšlo od roku 2001 http://www.opensource.apple.com/darwinsource/ a to zásadné rozdiely sú maximálne medzi 10.2 a 10.4 medzi ostatnýmy je ešte menej rozdielov než medzi W 2K a W XP (aj keď XP bolo bez SP a SP2 dosť crap systém, a OS X výde takmer bez chýb). S tým biosom je to pravda (ale už sa ten nový bios nevolá bios ale EFI) preto sa tam dáva opensourcový darwin ako mikrokernel a ten následne vie spustiť aqua (grafický systém OS X). A práve to že sa dá Linux a aj Windows spustiť na väčšom množstve komponentov mi vyhovuje nepotrebujem si nechať diktovať od jednej firmy čo si môžem a čo si nemôžem dať do PC a ktomu linux sa dá sputiť aj na powerpc macu a bol by to jediný systém ktorý by som tam dal, pretože tvoje profesionálne aplikácie neponúka ani OS X, alebo na ňom behajú nestabilne, a hlavne PPC verzie na x86, takže ak mac tak jedine G5.
A okrem toho použiteľnosť UI OS X je na bode mrazu hlavne dock a to že sa záložky File, Edit, View... prehodia hore. Ja keby som musel používať OS X tak asi po hodine by tam bolo X11 s GNOME, tak som to aj urobil, takže radšej zostanem pri Ubuntu s GNOME. I keď uznávam že pri pár úpravách - hlavne ak by Apple povolilo používanie na akomkoľvek PC-pretože na mac za 40 000 fakt nemám, prehadzovanie všetkého do findera a dock preč, je to omnoho lepší systém než Windows.

PCLinuxOS nie je nič moc bo to výchádza z mandrivy, má to RPM (pre mňa veľké mínus) a teda padá to viac než windows - neviem či si to niekedy vôbec skúšal toto distro.
Konec diskuze, bavit se s zaritým fanatickým Ubuntistou opravdu nemá smysl, to jsem poznal již na IRC a Jabberech a fórech Ubuntu i v zahraničí. Až bude pro Linux software od Adobe, tak pro mě bude ekvivalentní náhrada pro mé potřeby, Gimp je výsměch, ikdyž je zdarma. Verze verze verze, kolik verzí je Linuxu (dister) a kolik jich je opravdu použitelných? Ani jedna, všude něco chybí a to Linux provozuji od roku 2001.

Zdravím všechny nefanatické uživatele OS. Všechny OS mají něco do sebe, můj favorit je OS X, ale používám Windows a Linux, ironie co? Ale jsem spokojen :)

PS: Apple nediktuje HW, ale uzavřel svoji platformu, aby jeho výrobky byly kvalitnější a to se daří, ač mají blbosti jako mag-safe atd.

PS2: PCLinuxOS jsem zkoušel a používal 3 měsíce a ani jednou nespadlo. Mandriva/Mandrake několik let a bez pádů. RPM není nevýhoda, prostě jiný styl a nenech si nakecat vše od páru lidí na ubuntu fóru, kteří si nevidí přes příkazovou řádku :)
Pracovní násroj: Sony VAIO Duo 13
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

lukasstr píše: PS: Apple nediktuje HW, ale uzavřel svoji platformu, aby jeho výrobky byly kvalitnější a to se daří, ač mají blbosti jako mag-safe atd.
Ak chceš používať ich OS tak disktuje, a teraz keď už tam aj tak nedáva lepšie IBM PowerPC procesory ani nemá prečo uzavierať. A veľmi sa mu teda nedarí, keďže Mac OS X má ešte menší podiel ako Linux, Apple drží v podstate iPod.
lukasstr píše: ubuntu fóru
Na tom fóre som nikdy nič nečítal, všetko pozerám na fóre gentoo alebo wiki gentoo, takže nič som si nedal nakecať proste rpm nie je len iný systém ale je to dosť zlý systém pretože závislosti poriadne neošetruje tak to vie po chvili urobiť pekný sajrajt-vlastná skúsenosť s Red Hatom.
A okrem toho nie som fanatický užívateľ OS, mal nejakú dobu aj OS X a kým som ho nepoužíval tiež to bol môj favorit :)
//A radšej to skončime bo sme už trochu OT :)
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Sattero
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. dub 2004
Bydliště: Brno

Příspěvek od Sattero »

trochu hodně OT :) Jinak jako distribuci pro nováčka bych právě viděl PCLinuxOS, ten má APT a Synaptic ala Debian, ale základ mandrivy, musím uznat, že to je extra jednoduchý systém pro nováčky. Ubuntu má problém s HW, hlavně novějším... no můj NB je rok starý a ještě dýl ty komponenty, takže 2 roky starým železem :) Dost často právě s ATi je kolize... Jinak OS X sem používal 2 roky :)... zase OT :D

Sám se rozhodni, mě jako nováčka kdysi zaujala Fedora... :) 30. vyjde 7má verze, tak taky zkus
Pracovní násroj: Sony VAIO Duo 13
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

lukasstr píše:APT
Máš pravdu má to apt tak to je dobré +, lebo je keď som to skúšal, to už bolo dávno tak to malo RPM ale to ešte len to distro začínalo takže možno aj preto bolo ešte neodladené, pamätám si prvú verziu ubuntu, tiež hrôza.
Fedoru som mam naposledy 3ku takže určite skúsim keď ju tu tak vychvaluješ :)
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Sattero
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. dub 2004
Bydliště: Brno

Příspěvek od Sattero »

No PCLinux první verze stála za kulový, ale nová je velmi vychvalovaná a zkoušel jsem ji, není špatná, možná pro začátečníky naprostý ideál, vše se dá naklikat a terminál vůbec nemusíte vidět, pokud nechcete.

Fedora 7 má být hodně dobrá a vrátit se trochu k tradicím z 4ky a 2ky, které byly na svou dobu mistrovské a pracoval jsem v nich. 5 a 6 stála za kulový, tak se uvidí. Já ji zkusím :)
Pracovní násroj: Sony VAIO Duo 13
kovacsszandi
Nováček
Nováček
Registrován: 17. črc 2019

Re:

Příspěvek od kovacsszandi »

Sattero píše:xka se resetuji pomoci ctrl alt backspace :)

Jinak očividně se nehrabeš v systému https://hu.flatfy.com/. Já se hrabu a proto funkční Ubuntu je jen po instalaci :D No o 7.04 bych to netvrdil, ta pro jistotu na mobilních radeonech ATi nejede a má problém se dostat vůbec do shellu. Počkám si na fedoru, tu znám od 4ky a je dobrá, ale dokud Linux nebude mít PS, Corel a další, není proč na něj přejít, budu jen testovat, abych se něčemu přiučil. Pokud chcete jiný OS i na práci a rozumné používání, tak Mac OS X, který je již pro x86 :)
Je tento chat stále aktivní? :?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou distribuci pro uplnou lamu..

Příspěvek od python.p »

Po 12 letech? Tak určitě :-D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“