Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

V tom případě Fedora
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Flegy »

zdar, nevite nahodou nekdo o nejaky minimalisticky linuxovy distribuci.
pozadavky jsou nasledujici:
mini-pc misto routeru
ftp a mail server
stahovani torrentu, rapid atd
sharing dat s windowsima kompama

je mi jasne, ze se to da udelat i z velkejch distribuci, ale rad bych neco malyho, klidne textovyho, aby se to veslo na pidi ssd disk.

dekuji za rady
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Josko »

Debian netinstall a cez apt-get naťahať len potrebné služby.
Prípadne ak chceš vyššiu optimalizáciu ako i386 tak Archlinux (i686) podobne sa dá doťahať len potrebné.
Ak je to 64bit tak čo sa týka optimalizácie je to jedno.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Flegy »

neco co by se vtestnalo trebas na 512MB ssd ? :oops:
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Josko »

Debian netinstall sa vojde ak nenainštaluješ veci čo nechceš.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Flegy »

dekuji mockrate vam obema. pripadne se zeptam na nejake detailnejsi problemy pres sz, pokud vam to nebude proti srsti. :)
deluX
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. úno 2006
Bydliště: valmez
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od deluX »

Zdarec,
potreboval bych poradit, kterou distribuci Linuxu zvolit. Mám AMD Duron 1,6Ghz, 512 MB RAM, 120 GB HDD, GeForce MX440. Zadna slava (:D). Jde mi o co nejvetsi rychlost systemu. Mam to na hudbu, internet, programovani a q3 :). Vyse radite xUbuntu, ale to na jeste mnohem slabsi PC. Kamarad mi radil at zkusim treba klasicke Ubuntu, jenom neakou starsi verzi ve ktere by nemelo byt tolik grafikych vychytavek.

btw je pravda, ze kdyz napriklad v Linuxu spustim q3 a graficka cast Linuxu se prestane pouzivat tak se uspi? Tim bych toereticky mel docilit jeste vetsiho vykonu nez s winXP ne?

Vdek za vsechny rady
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

Na takovýto stroj bych opět doporučil Xubuntu. Ubuntu by jsi tam taky rozjel v pohodě, ale s Xubuntu to bude svižnější.
Zkoušet starší verzi je blbost, nejsou tak doladěné jako ty novější + přicházíš o nejnovější programy.
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Josko »

deluX: Môžeš dať s 512MB ram aj normálne Ubuntu ak ti viac vyhovuje Gnome, len potom vypni nepotrebné služby: http://wiki.ubuntu.cz/Zrychlení%20startu%20systému a poprípade môžeš ak budeš mať na to chuť skúsiť si vytvoriť odladenejší kernel: http://wiki.ubuntu.cz/Kompilace%20kernelu aby zbytočne neukusovalo niečo z toho mála - 512MB.

Ja osobne ak chceš čo najvyšší výkon a nevadilo by sa ti s tým chvíľu hrať a ladiť tak by som dal Archlinux, jednak sú balíky optimalizované na i686 a je tam menej zbytočných vecí a lepšie ukontroluješ čo nainštaluješ takže by sa nainštalovalo Gnome-light (inštalácia a následná konfigurácia systému však vyžaduje v prípade že nemáš aspoň nejaké skúsenosti s linuxom prečítanie nejakého toho wiki na webe Archlinux-u ale dá sa zvládnuť, prípadne sa môžeš ozvať tu na fóre).

Ale ak sa ti s tým nechce moc hrať, tak ako hovoril Bubanek daj si Xubuntu a máš vystarané viac-menej.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
deluX
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. úno 2006
Bydliště: valmez
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od deluX »

Prave s Linuxem moc zkusenosti nemam tak pudu do toho XUbuntu. Aspon trochu se s tim naucim a pak kdyztak pokrocim k neake te kompilaci :)

Co ten druhy dotaz?
btw je pravda, ze kdyz napriklad v Linuxu spustim q3 a graficka cast Linuxu se prestane pouzivat tak se uspi? Tim bych toereticky mel docilit jeste vetsiho vykonu nez s winXP ne?
Dik moc :)
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Josko »

deluX píše: Co ten druhy dotaz?
btw je pravda, ze kdyz napriklad v Linuxu spustim q3 a graficka cast Linuxu se prestane pouzivat tak se uspi? Tim bych toereticky mel docilit jeste vetsiho vykonu nez s winXP ne?
Nie, ale Q3 je tuším aj natívne pre linuxtak by teoreticky mohlo ísť rýchlejšie (OpenGL hry pre widows tiež, Direct 3D hry určite nie pretože tým musí wine prevádzať volania D3D do OpenGL čo je samozrejme spomalujúce).
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
kal001
Černá karta
Černá karta
Registrován: 27. dub 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od kal001 »

Jako začátečník bych se rozhodně vyhnul všem těm Blbuntu. a to z mnoha duvodu:

1) Katastofalni softwarova vybava - sice se vám často budou tvrdit, že ubuntu vychází z Debianu a má hodně balíčků, ale už vám neřeknou, že polovina balíčků Ubuntu je rozbitá, protože to nikdo neopravuje (zajímají je jen security záplaty) a na novou verzi si počkáte půl roku do nové verze Ubuntu.
Distribuce jako Opensuse nebo Mandriva nemají v zadech zadný Debian a balíků mají obrovské množství. Celkouvě jsou pak na tom mnohem lépe s aktuálnějším SW.

2) Baličkovaci system Debianu - Tahle sranda neumí ani takovou trivialitu jakou je downgrade balíku. Downgrade je proste sproste slovo a nepripada v uvahu -> uzivateli udelej si sam.

3) Blbuntu má spousty nesmyslných vlastností typu zablokování roota, zablokování ctrl+alt+backspace,.... atd. jistě, jde to opravit, ale pro by to člověk dělal, když ostatní distribuce tyhle psíkusy nedělají.

4) Absence gafických konfiguračních nástrojů.
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

Jo, ale Ubuntu narozdíl od výše jmenovaných funguje ;-)

Když jsem naposledy na OpenSuse (KDE i GNOME) zkoušel nainstalovat ovladače na grafiku, tak mě po restartu čekala černá obrazovka. Takže tolik ke "spoustě nových balíků", které ve skutečnosti vytváří nestabilní systém.

Kdyby sis něco přečetl o politice Ubuntu, tak bys věděl, že jejich cílem je mít stabilní operační systém. Pokud je balík vyladěn, je stabilní a plní svůj účel bezproblémově, proč ho měnit za něco, co nemusí vždy a všude fungovat. A když už uživatel opravdu chce nový balík, tak si ho prostě nainstaluje.

Jako uživatel jsem se na Ubuntu nesetkal s balíkem, který nefungoval tak jak měl, takže ani downgrade jsem nepotřeboval.

Zablokování roota je fajn věc. Ctrl+Alt+Backspace mi taky vadilo, ale ubuntu umí Ctrl+Alt+Del jako klasické windows, imho lepší pro nové uživatele.

"Gaickými konfiguračními nástroji" myslíš co?
kal001
Černá karta
Černá karta
Registrován: 27. dub 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od kal001 »

bubanek píše:Jo, ale Ubuntu narozdíl od výše jmenovaných funguje ;-)
Vím, že tahle diskuze je zbytečná, ale budeš muset přijmout fakt, že co uživatel to jiná zkušenost. Podle té mojí Ubuntu moc dobře nefunguje.
Když jsem naposledy na OpenSuse (KDE i GNOME) zkoušel nainstalovat ovladače na grafiku, tak mě po restartu čekala černá obrazovka. Takže tolik ke "spoustě nových balíků", které ve skutečnosti vytváří nestabilní systém.
Viz výše. Zrovna varianty Suse Linux používám řadu let jako svůj hlavní systém, a lepší podporu grafiky aktuálně nemá žádná jiná distribuce (jak množstvím ovladačů tak výkonem - což potvrzuje i Phoronix.com). Ubuntu buď naběhne OK, nebo nenaběhne, ta hrůza bulletproof-X zamrzne celý systém a problém je pak obtížně řešitelný, protože jediná cesta do konzole vede přes nepoužitelný runlevel 1 během bootu. dpkg recofigure xserver-xorg 95% vadné konfigurace xserveru neopraví, pouze nastaví tutéž potenciálně "nefunkční" konfiguraci. Na možnosti Sax2 (suse), nebo DrakX (Mandriva) to nesahá ani z rychlíku.

Zásobování ubuntu grafickými ovladači je úplná tragédie. Ubuntu typicky nabízí driver, který byl aktuální v době vydání distribuce a pak 6 měsíců utrum. Takové Opensuse Build Service má obrovské repozitáře ovladačů X.org pro všechen možný i nemožný HW v mnoha stabilních i vývojových verzích. To bychom se tu mohli začít bavit například o "skvělé" podpoře grafiik Intel v aktuálním ubuntu, jen tak pro demonstraci. V každé verzi to je něco. :wink:

Ovladač pro grafiku se mi v suse instaluje sám a vždy bez problémů.
Kdyby sis něco přečetl o politice Ubuntu, tak bys věděl, že jejich cílem je mít stabilní operační systém. Pokud je balík vyladěn, je stabilní a plní svůj účel bezproblémově, proč ho měnit za něco, co nemusí vždy a všude fungovat. A když už uživatel opravdu chce nový balík, tak si ho prostě nainstaluje.
Asi to budu muset napsat znova. Ubuntu není stabilní systém. Ubuntu je rychlokvašný pokus o bleeding edge distro se spoustou zabugovaných balíků. Tzv. LTS verze je úplnou parodií na dlouhou podporu, protože i tady Canonical záplatuje pouz security problémy. Pokud má balík funkční bug, který nepředstavuje hrozbu, pouz program nefunguje, nikdo ho neopraví do příští verze ubuntu. To mohu doložit! (takových příkladu si najdu desítky) :!:
Jako uživatel jsem se na Ubuntu nesetkal s balíkem, který nefungoval tak jak měl, takže ani downgrade jsem nepotřeboval.
To není odpověď. Já už tuto funkcionalitu v Debianu potřeboval mnohokrát. To je elementární vlastnost a její absence je nepochopitelný šlendrián.
Zablokování roota je fajn věc.
Proboha v čem? Pokud myslíš ten s prominutím žvást ohledně bezpečnosti, který prezentuje Canonical na svém webu, tak to je security by obscurity a dost hnusné oblbování nebohých BFU.
"Gaickými konfiguračními nástroji" myslíš co?
Znáš Yast v Suse nebo DrakX v Mandrivě? Netvrdím, že musí konkrétní ovládací centrum vyhovovat každému, ale co do rozsahu nastvitelných služeb Ubunu nic takového nemá. Prakticky vše v Ubuntu wiki začíná poučkou "otevřete konzoli"... V Suse nebo Mandrivě konzoli otevřít můžu, ale nemusím. :wink:
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

Opakuji že jsem Suse zkoušel na mojí (a podotýkám kvalitní Linux-friendly HW - Intel/nVidia) a nefungovalo.
K čemu je mi výběr z několika ovladačů, když ani jeden nefunguje?
Naproti tomu Ubuntu jede na všech počítačích, které jsem měl, ať už vlastní nebo sestavené pro někoho jiného.

Tečka. O tom že systém, který mi nefunguje je lepší než ten, který mi funguje mě nepřesvědčíš ;-)
I nadále budu doporučovat Ubuntu lidem, kteří si chtějí vyzkoušet "ten linux".
Normální uživatele totiž nemůže zajímat nic z toho, co jsi napsal. Lidi jsou rádi že to prostě nějak funguje. Navíc dát člověku, který o tom skoro nic neví, na výběr z pěti ovladačů je naprostá blbost. To se spíš lekne, že by mohl něco podělat a raději toho nechá.
kal001
Černá karta
Černá karta
Registrován: 27. dub 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od kal001 »

bubanek píše:Opakuji že jsem Suse zkoušel na mojí (a podotýkám kvalitní Linux-friendly HW - Intel/nVidia) a nefungovalo.
K čemu je mi výběr z několika ovladačů, když ani jeden nefunguje?
Naproti tomu Ubuntu jede na všech počítačích, které jsem měl, ať už vlastní nebo sestavené pro někoho jiného.
Jak jsem napsal ve svém úvodním příspěvku k této diskuzi, budeš se muset smířit s tím, že co uživatel to naprosto odlišná zkušenost. Tyhlety dohady jsou naprosto o ničem. :wink:
Tečka. O tom že systém, který mi nefunguje je lepší než ten, který mi funguje mě nepřesvědčíš ;-)
O to se ani nesnažím. Ale tohle vlákno není o tom co doporučuje Bubanek, takže myslím že čím více názorů a zkušeností, tím lépe.
I nadále budu doporučovat Ubuntu lidem, kteří si chtějí vyzkoušet "ten linux".
Ano. A to je taky správné řešení, protože pro začátečníka je výhodné, když používá totéž co člověk od kterého si nechá radit. :)
Normální uživatele totiž nemůže zajímat nic z toho, co jsi napsal. Lidi jsou rádi že to prostě nějak funguje.
Normálního uživatele myslím zajímá, že mu ubuntu při pokusu o spuštění Xserveru kvuli bullet-pfoof-X zmrzne a nemá se šanci dostat ani do konzole. Tak se může chovat jen idiotská distribuce. Nakonec to nevyřeší ani BFU ani poweruser, protože to prostě nejde. Takto se chová polovina HW, který mám k dispozici. Chápu že tvoje zkušenosti jsou jiné, ale budeš muset akceptovat že globálně to pro všechny holt neplatí. Já také respektuji, že máš problémy se suse nebo mandrivou a svá řešení ti nevnucuji jako jediná správná. :wink:

Uživatele samozřejmě zajímá že může spravovat 100% nastavení v GUI. V ubuntu lze v GUI nastavit jen těch nezakladnějších 10%. Ekvivalent k tomuto v ubuntu prostě neexistuje:
Obrázek

Navíc dát člověku, který o tom skoro nic neví, na výběr z pěti ovladačů je naprostá blbost. To se spíš lekne, že by mohl něco podělat a raději toho nechá.
To ti budu těžko vysvětlovat, když blbuntu nic takového nemá. Pro BFU uživatele stačí, že povolí nVidia repozitář, a nainstaluje se mu ovladač. Povolí ATI repozitář a nainatsluje se mu ovladač. O žádných dalších možnostech se ani nedozví. Je to o zakřížkování jediného políčka stejně jako v Ubuntu. Naopak neexistuje důvod, proč by Suse měli používat jenom idioti a jakákoli pokročilá možnost měly být zakázána. Existují jiné repozitáře s X11 ovladači, kde si nalistuješ a vybereš co chceš. Důležité je, že je to jednoduché pro BFU a zároveň to zbytečně neomezuje Powerusera.

Myslím že tady tuto dikuzi můžeme ukončit. Máš dobré zkušenosti s ubuntu, doporučuješ ubuntu. Já mám s ubuntu jen ty nepříšernější zkušenosti, doporučuji RPM distribuce, zejména suse a mandrivu.
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Josko »

Ak by som mal napísať zo svojich skúseností tak ak RPM distro tak Fedoru, myslím že Red Hat to zvláda lepšie než Novell.
Naposledy keď som skúšal SuSE tak to fungovalo asi tak že keď som pripojil ADSL Modem tak prestala fungovať USB klávesnica. To bolo tak 2 roky dozadu takže pravda je že možno už Novell s tým niečo spravil. V tej dobe to však na Ubuntu, Debiane aj Fedore šlo. A čo sa týka Mandrivi, neviem ako teraz ale 2 roky dozadu bolo tak poprepchávané všetkým možným že to malo odber ram pomaly jak Vista. A grafické nástroje pre istotu na všetko 2x-3x.
A keby to bolo s Ubuntu tak strašné ako píšeš tak by to asi nebolo dlhodobo naoblúbenejšie distro: http://distrowatch.com/
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Aigor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2006
Bydliště: Velka Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Aigor »

Za sebe můžu říct, že čas od času nějaký to distro zkusím, jen tak na osahání a abych viděl jak to vypadá (jelikož mě správa Win primárně živí, neuvažuju o přechodu na Linux). Ale ač jsem byl napřed taky nadšenej z Ubuntu, po několika instalacích mě to přešlo. I když mají dobrou reklamu i slušnou základnu, mám pocit že ten systém je upravený pro BFU, který chce aby se mu "to samo nějak" zprovoznilo a on mohl stahovat z netu. Jakmile začnu chtít něco jinýho, nebo nedejbože mám problém, tak je ticho po pěšině. Na předposlední verzi jsem se zasekl u takové hlouposti jako změna rozložení klávesnice u serveru (terminál), řešilo se to 10 dní :-(

OpenSUSE jsem nemohl dlouho přijít na jméno po jedné jejich "prezentaci" na Invexu, kdy 20minut hejbali oknama a ohromovali "kůl" efektama, ale až jsme si to mohli osahat, sestřelil jsem během minuty jejich 4 předváděcí kompy kliknutím na nastavení menu. Ten týpek co to předváděl mi místo vysvětlení jenom pokrčil rameny a naprosto s klidem namítl, že to se přece stává a co bych nechtěl, když je to zadarmo :o :crazy:

Když se mi ale pořád stávalo, že Ubuntu se prostě neráčilo na značkovém železe ani rozběhnout (a samozřejmě nikdo nevěděl co s tím), zkusil jsem znovu OpenSUSE a dokonce sem už na něm rozjel pro firmu malej server. CZ Fórum mají sice malý, ale co sem potřeboval se hned vyřešilo.
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od OndraSter »

Taky jsem kdysi zkoušel X distribucí, začal jsem se slackwarem, přes debian až po Gentoo. Nyní všechny stroje jedou na Vistách (PC/notebooky) a stahovadlo přeinstaluju na Windows Server. Nastavovat linux z konzole? V čem je to lepší než RemoteDesktop, kde má většina softwaru (především ten od MS) spoustu klikátek? Radši budu deset minut klikat než se půl hodiny prohrabovat konfigurákama, hodinu hledat návody (postfix + cyrus-sasl + courier by mohl vyprávět, první konfigurace zabrala několik hodin, teď přidání relay smtp s autentifikací jednu hodinu - a to jen díky chybějícím easy how to's), na Windowsu to je ve většině případů naprosto intuitivní díky GUI. A radši otevřu Notepad či Notepad++ než nano. Proč? Zkuste se připojit se špatným kódováním a někomu uložit text s diakritikou.


Co tím chci říct - pro mnoho lidí je nejlepší distribuce Windows ;-) . Funguje na všem, problémy jsou spojené jen s exotickým HW (ten, který kupodivu v linuxu funguje :P ), špatnými pamětmi (a ATi grafikami :D (vtip!)).


Ono, každá distribuce má nějaké +:
Ubuntu to, že má silný marketing a říká lidem že linux není jen konzole
Gentoo že člověk má možnost ovlivnit vše
LFS je na tom ještě dál jak gentoo co se týče volnosti
Debian má dobrý balíčkovač, dost se používá na serverech díky záplatám, narozdíl od Gentoo je ale menší volnost (teoreticky) a "horší optimalizace na daný stroj"

Na druhou stranu, celý linux má i dost -:
Problémy s HW
Problémy s SW (co se týče konfigurace; nedodělaných a nepochopitelných errorů, ...)
Nastavování z komandlajny. GUI? No nevím jestli třeba takový postfix, cyrus-sasl či courier má klikátka
Rádoby linux-uživatelé (smažou Visty, nainstalujou ubuntu, nefunguje jim akcelerace a wifi, ale "Windows smrdí a Linux rulez" a za týden jdou zpět k W)
Linux-superfan - cpou linux všem ostatním

PS: Nechci rozjet flame, jen říkám svůj názor a nikomu ho necpu. Neříkám že Win se hodí všude, ale pro běžné uživatele je daleko lepší. Zkusit linux? Klidně. Ale uživatelé by měli být varování před tím, že linux není jen pohádka. Ba naopak.
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“