OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
aliencz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: BRNO
Kontaktovat uživatele:

OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od aliencz »

Dobrý den ve spolek Linuxáci.

Nějakou dobu se pokouším uzavřít otázku, jaký OS použít na skutečně pomalé PC (na dnešní dobu). Prioritou je samozřejmě legální se 100% a trvalou podporou, takže Win NT, 98 už nepadají v úvahu, W2000 ještě drží dobře i aktualizace, ale přeci jen už to není zrovna rychlý a jednoduchý OS. Na starší OS Windows už je dnes docela problém zajistit např. funkční prohlížeče s kvalitním zabezpečením, nebo antiviry, které neodebírají trvale skoro všechen výkon takto pomalých PC.

Tedy vznáším dotaz do sféry Open Source, hledám zkušenosti z praxe při nasazení k počítačům, kde sestava je např.:
Pentium II (266MHz)
128-256 MB SDRAM
4-8 GB HDD
a mírně lépe.

Použití takového PC je domácí kancelář, internet, hudba, divX a nějaké nenáročné medializace.
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od OndraSter »

DIVX??!!

Co třeba Slackware? Složitější na nastavení a správu, ale dá se.

Nebo Xubuntu (Ubuntu s Xfce).

A (pokud jsi masovrah) nebo zkus Gentoo :twisted: .
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od bubanek »

Na takové sestavě si asi těžko pustíš video větší než 50x50....

Ale na to ostatní by mělo Xubuntu stačit.
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od Josko »

Tomu Xubuntu by som odporučil podtom nejaké tweaky: prekompilovať kernel len s nutne potrebnými modulmi a tie dať ako zabudované do jadra(nie modlulovo) http://wiki.ubuntu.cz/Kompilace%20kernelu a tiež povypínať služby http://wiki.ubuntu.cz/Zrychlení%20startu%20systému
Poprípade ak by to boli i686 (P II by mal už byť) stroje tak nasadiť ArchLinux.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
aliencz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: BRNO
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od aliencz »

OndraSter píše:DIVX??!!

Co třeba Slackware? Složitější na nastavení a správu, ale dá se.

Nebo Xubuntu (Ubuntu s Xfce).

A (pokud jsi masovrah) nebo zkus Gentoo :twisted: .
Jo v poho, to mě napadlo jako první, ona většina uživatelů, kteří by byli cílovou skupinou pro takto slabé PC nemá tušení, co to DivX je, akorát by si chtěla "přehrávat filmy" ... a jelikož nepozná PC od kafemlejnku, tak je podle mě jedno, jestli začíná s Windows, nebo Linuxem.

Chlapi valíte to na mě zhurta, ale řekl jsem si o to. Nebyl by nějakej snadno instalovatelnej balíček bez nutnosti jakýchsi kompilací a dodatečných složitých úprav? Něco jako hodně malinké cosi (základní OS) ke kterému bych doinstaloval potřebné podprogramy pro práci s Internetem, Medii, Vypalováním, Kanceláří a Ochranou a TEČKA ...? Aby to bylo jednoduché jako sbalit holku. :-) (tedy v našem/mém věku) :-)
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od OndraSter »

"Aby to bylo jednoduché jako sbalit holku. (tedy v našem/mém věku)" -> zkus Gentoo :D

Ale teď fakt. Zkus to Xubuntu, je jednoduché na nastavení a mělo by se na tom použitelně hýbat.
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
aliencz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: BRNO
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od aliencz »

Díky za tip.
MartenP
Nováček
Nováček
Registrován: 17. úno 2007

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od MartenP »

Taktéž je možno doporučit Debian s nějakým lehčím prostředím (XFCE, Fluxbox, Openbox,...)
LENOVO ThinkPad R61, Xubuntu 9.04 64-bit

Navštivte Mártenův blog o Linuxu a noteboocích
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od Josko »

aliencz: Z mojej skúsenosti ti poviem že Xubuntu na kompe pod 192MB RAM pôjde určite horšie než 2000ka čo sa týka bootu.. Ale zas programy potom už behajú v pohode. Jednoducho ale ak z toho chceš vytiahnuť maximum tak jedine sa s tým treba trochu vyhrať ako som hovoril služby, kernel a tak. Na takýto komp som nakoniec dal ArchLinux (ťažko sa to inštaluje, hlavne pre niekoho kto s linuxom nerobil ale podľa návodu sa to dá nejak zbúchať, určite ľahšie ako Gentoo)
Ale najlepšie keď vyskúšaš Xubuntu a uvidíš ako behá, či to bude stačiť. Potom na tie divxy - možno by ich prehral mplayer, je celkom nenáročný.. nejaké nižšie rozlíšenia...
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
NEONET
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2007
Bydliště: Ostrava - Hrabůvka

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od NEONET »

co takhle slax? - udelat si na jejich strankach muzete vlastni distro
MB: Gigabyte P35-DS3R *|*CPU: Intel C2D E6850 @ 3.6Ghz *|*RAM: 4GB @ 800Mhz CL4 *|*GPU:Radeon HD3850@730/2048MHz *|* Windows 8 x64
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od bubanek »

Ve slaxu je v základu spousta zbytečností, to bych nedoporučoval...
NEONET
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2007
Bydliště: Ostrava - Hrabůvka

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od NEONET »

na strnkach si muzes udelat co chces, vlozit co chces a jak chces (no ne uplne, vsak se podivej na www.slax.org)
MB: Gigabyte P35-DS3R *|*CPU: Intel C2D E6850 @ 3.6Ghz *|*RAM: 4GB @ 800Mhz CL4 *|*GPU:Radeon HD3850@730/2048MHz *|* Windows 8 x64
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od bubanek »

Však jsem se díval.
Už jen to, že se jádro kompiluje se vším možným nepotřebným je pro něj zbytečná zátěž navíc.
Pro takovéto situace je nejlepší volbou Gentoo/Archlinux, pokud nejsi odborník tak Debian a pokud úplný začátečník tak Xubuntu apod.
Live distribuce bych pro tohle použití zcela vynechal, protože ji nikdy nedokážeš dostatečně vyladit.
Enigma
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2007

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od Enigma »

A co třeba takový Damn Small Linux, může kolega o tom uvažovat?
gilhad
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2008

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od gilhad »

Vzhledem k jeho velikosti bych mozna doporucil empiricky pristup - stahnout a zkusit, co to udela :)

Jinak ja pouzivam k plne spokojenosti Gentoo (ano, jsem hardcore) na vsech pocitacich, od lonskych Core2Duo az po Pentiom 133 MHz, 48 MB RAM, ktere vesele slouzi jako server s uptimem bezne v radu let (a prerusovanym kvuli takovym vecem jako zapojeni UPS, instalace vetsiho HDD a tak) a zvladne toho prekvapive dost. Pravda filmy jsem na nem nezkousel, ale sveho casu jsem to pouzival jako server i pro GIMP bezici v Xkach, kde klient byla 486/100 MHz a propojeni prez 10 Mbit hub - pomale jak svina, ale fakt to fungovalo a ten GIMP byl o fous rychlejsi nez na te 486 :)
Pocitac bez Windows, to je jako ryba bez bicyklu!
Lojza
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. led 2006
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od Lojza »

S filmama to bude horší, Pentium II 400 MHz (+ GF4MX440 AGP2x jen tak pro doplnění) se při přehrávání Xvidu sakra zapotilo a kolikrát se to i sekalo, takže s čímkoliv slabším to bude problém. Doporučuji sehnat si Pentium III třeba 500 MHz seženeš to za asi 100 Kč a bude pokoj povalí na tom všechno :)
lord deathskull
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. zář 2005
Bydliště: PCE
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od lord deathskull »

nejsem teda sice zadnej extra expert na LINUX:) ale co zkusit ARCH? Me na starsich PC docela vyhovuje, akorat se teda trosku zapotis u nstovovani, no (podle toho jak ses zbehlej v LINUXu). Ale jinak pro pomale PC je to jasna volba, kdyz si k otmu hodis jeste treba Xfce, tak si myslim, ze to bude OK.
ASUS x99 Deluxe, intel Xeon E5-2695 v3; 2x8GiB A-DATA XPG, AMD 7970 , SSD 120GB, HDD 2x1TB, 2x2TB, Vodní chlazení
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od zombux »

já nechci rejpat, ale jestli by nejlepší řešení nebylo ten šrot vyhodit a za pár šupů koupit něco současného, třeba z druhé ruky, stejně to bude mít výkon o světelné roky dál... na tomhle nemůže fungovat nic, bez ohledu na operační systém
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Skim
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. led 2005
Bydliště: Praha

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od Skim »

ještě damn small linux by mohl být vhodný, mám ale dojem, že běhá jen z CD (respektive mám ho vypálený jako startovací na CD), je možné, že by šel šoupnout i na disk (nějak..) sice jsem ho jen zkoušel, ale ta distruibuce byla fajn.. mělo to v sobě prohlížeč internetový, pdfek, obrázků i cosi na způsob wordu (na jméno se mě neptejte..)
kdyžtak ještě někde v záloze vyštrachám to ISO a někam uploadnu.. pač má asi 20 nebo 30 mb :-)
jo a ještě si vzpomínám, že po nabootování ten systém bral 24 mb ram.. (zkoušel jsem to na té PIV 2.8 GHz), když jsem to zjistil, tak myslel, že mě omejou :-)
O'old PC MB MSI 865PE Neo2-P CPU Intel P4 Prescott 2.8 GHz (800/1MB/1.35V) Spire SP450B0 RAM DDR 2GB PC3200 A-DATA CL3, VGA Leadtek Winfast A7600 GT TDH 256MB DDR3 (G73,128 bit,560/1400)+Primecooler PC-VGAHG2 AL (5V) Audio Sblive! 5.1 HDD Hitachi HDS722516VLAT80 (164,7 GB), DVD LG 4160B Case E-case BT C808 PSU Seasonic SS-400ET LCD NEC MultiSync EA191M (19"/PVA)
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Re: OS pro pomalý počítač, je Linux výhrou?

Příspěvek od OndraSter »

Není potřeba uploadovat, pořád existuje: http://www.damnsmalllinux.org/
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“