Přechod z Vist na Linux (notebook)

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
Majk44
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. pro 2004
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od Majk44 »

Zdravím,
tak jsem se konečně rozhoupal a rád bych přešel na svém osobním notebook Asus F5M - Windows vista na nějakou tu distribuci Linux. Jsem v této sféře amatér, ale jinak si s PC rozumím. Vybral jsem si Linux Mint. Chtěl bych se vás zeptat, zda - li s tímto přechodem jsou spojené nějaké problémy (notebook). Např. problémy s ovladačema apod. A zda - li se dá třeba někdy v budoucnu bez problému přejít zpět na Visty. Jak už jsem napsal, jsem v tomto směru opravdu amatér. Budu vděčný za každou radu, za každý postřeh. Děkuji předem....
CPU: AMD Athlon XP 2600+@ 2,3GHz MB: MSI 2K7N2 nForce2 OP: PQI 2x256 RAM 400MHz GK: Sapphire Atl. Radeon 9550@9600 HDD: Cuda. 120GB OPM: CD-RW/DVD 48x24x48 ......FIREFOX.....RULEzzz
NB: Asus F5M, Ubuntu 9.10 karmic koala
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od bubanek »

Nevím, být tebou tak si do začátku vyberu klasiku, tj. Ubuntu.
Navíc když nabootuješ z LiveCD, tak hned poznáš jestli ti to bude fungovat nebo ne. A podle toho se rozhodneš jestli budeš instalovat nebo ne.

Problémy můžou být s ovladači na wifi, webkamera atp., problémy s funkčními tlačítky. Nemusí fungovat uspání na disk, někdy ani do RAM.

Toť asi vše.

Zpět na Visty můžeš přejít, pokud máš instalační DVD. Každopádně počítej s možnou ztrátou dat --> zálohovat, zálohovat, zálohovat.
Majk44
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. pro 2004
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od Majk44 »

Ahoj,
díky,
1) myslel jsem si, že Mint je ještě přívětivější k začátečníkům?
2) o live cd ubuntu vím, na stolním PC jsem to jednu dobu testoval. Boužel z notasu se na live cd ubuntu nedostanu. Nevím čím to může být. Při restartu to LCD nenačte.
3) webku bych oželel....Ale ta wifi, ta by mě mrzela... Notebook mám připojen pouze přes wifinu. Snad by se to dalo vyřešit....?
4) Funkční tlačítka téměř nepoužívám, to by nebyl problém.
5) Instalační dvd samozřejmě mám ASUS support CD s win Vista.

Díky za tvoji odpověď.
CPU: AMD Athlon XP 2600+@ 2,3GHz MB: MSI 2K7N2 nForce2 OP: PQI 2x256 RAM 400MHz GK: Sapphire Atl. Radeon 9550@9600 HDD: Cuda. 120GB OPM: CD-RW/DVD 48x24x48 ......FIREFOX.....RULEzzz
NB: Asus F5M, Ubuntu 9.10 karmic koala
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od bubanek »

Nevím, ale Mint je takový méně oficiálně. Být tebou tak jdu do Ubuntu. To má docela dobrou podporu, resp. všechno najdeš na netu.

Jak to myslíš že ti nenačte LCD? Šlo z toho CD nabootovat a až potom nefungoval displej, nebo se to nedostalo ani do boot menu toho CD a rovnou se načítaly Windows?
Majk44
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. pro 2004
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od Majk44 »

Vše vyřešeno. Už jsem Linuxák :) Příjemně mě to překvapilo...Snad snadnější než windows.:) Zatím jsem se nepopasoval pouze s webcamerou, dokonce i funkční tlačítka běhají. Určitě budu mít pár dotazů, ty však budu směřovat do jiných témat. Děkuji a prosím LOCK
CPU: AMD Athlon XP 2600+@ 2,3GHz MB: MSI 2K7N2 nForce2 OP: PQI 2x256 RAM 400MHz GK: Sapphire Atl. Radeon 9550@9600 HDD: Cuda. 120GB OPM: CD-RW/DVD 48x24x48 ......FIREFOX.....RULEzzz
NB: Asus F5M, Ubuntu 9.10 karmic koala
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od bubanek »

Tak ahoj zítra :))
Kdyby ses nudil, tak se podívej na ubuntu wiki na nějaká vylepšení.
Např. Cairo-dock by se ti mohl líbit...
http://wiki.ubuntu.cz/Pracovn%C3%AD%20plocha
Majk44
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. pro 2004
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od Majk44 »

Od včerejška u toho sedím a nemůžu se od toho odtrhnout :), dost mě to pohltilo. Díky moc i za ten odkaz zajímavé.
Momentálně řeším problém obnovy zálohovaných emailů (zálohovány v winVista thunderBird). V ubuntu mi to thunderbird nechce vzit (spíš mi ani nedá možnost importu - možná jsme něco přehlídl). V tom základním, který v ubuntu je mi to hlasí špatný formát (radši bych TB).
Dál hledám něco podobnýho sopcastu - zatím postupuju podle tohoto: http://www.abclinuxu.cz/blog/kolmis/200 ... -na-linuxu

ale nevím jestli to není zatím nad mé síly.
Jinak opravdu paráda... Spokojenost. Ubuntu je maximálně vstřícné, krásně zpracované.
CPU: AMD Athlon XP 2600+@ 2,3GHz MB: MSI 2K7N2 nForce2 OP: PQI 2x256 RAM 400MHz GK: Sapphire Atl. Radeon 9550@9600 HDD: Cuda. 120GB OPM: CD-RW/DVD 48x24x48 ......FIREFOX.....RULEzzz
NB: Asus F5M, Ubuntu 9.10 karmic koala
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od bubanek »

Tak si nainstaluj thunderbird.
Tady máš základy, např. jak se instalují programy.
Majk44
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. pro 2004
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od Majk44 »

TB už mám nainstalovaný, myslím že v pořádku (postupoval jsme podle toho návodu). Boužel se mi nedaří tam převést ty zálohy z TB ve vistách.
CPU: AMD Athlon XP 2600+@ 2,3GHz MB: MSI 2K7N2 nForce2 OP: PQI 2x256 RAM 400MHz GK: Sapphire Atl. Radeon 9550@9600 HDD: Cuda. 120GB OPM: CD-RW/DVD 48x24x48 ......FIREFOX.....RULEzzz
NB: Asus F5M, Ubuntu 9.10 karmic koala
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od bubanek »

No a jakou chybu to vypíše? Nebo v čem je problém?
Majk44
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. pro 2004
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od Majk44 »

Když se snažím importovat staré maily/nastaveni/adresy (Tools/Import) nikdy mně to nedovolí odkazat TB přímo na místo, kde mám zálohu uloženou (soubor .pcv). U firefoxu mi to píše přímo, že nebyl nalezen žádný program, který by obsahoval záložky, historii nebo hesla. Omlovám se, ale já jsem maily a FF nezálohoval snad ani ve win, nikdy jsem neměl potřebu, až teď.
CPU: AMD Athlon XP 2600+@ 2,3GHz MB: MSI 2K7N2 nForce2 OP: PQI 2x256 RAM 400MHz GK: Sapphire Atl. Radeon 9550@9600 HDD: Cuda. 120GB OPM: CD-RW/DVD 48x24x48 ......FIREFOX.....RULEzzz
NB: Asus F5M, Ubuntu 9.10 karmic koala
dedko45
Nováček
Nováček
Registrován: 06. zář 2008

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od dedko45 »

skus sa pozrieť aj na toto možno sa ti to zapáči
http://www.youtube.com/watch?v=ZD7QraljRfM
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od bubanek »

Eh, nevím proč to sem píšeš, samotný Beryl už dávno neexistuje a Compiz Fusion je sám o sobě součástí Ubuntu.
Mimo to, se tu řeší problém s obnovením zálohy pro Thunderbird (který bohužel já neumím vyřešit).
Majk44
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. pro 2004
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z Vist na Linux (notebook)

Příspěvek od Majk44 »

Ahoj, zdravím všechny,
omlouvám se, že jsem se neozval dřív, boužel jsem byl mimo dosah milovaného internetu :)
Takže problém řeším jednoduše (nevím jak jinak a to jsem toho pročetl už mraky).
Moji zálohu (mozzila backup) rozjedu opět ve win. Zálohu si vytvořím manuálně, tzn. že maily, kontakty nakopíruju zpět na flash a nakopiruju si je do evolution (TB se mi nějak zprotivil :)). Zhruba tento postup:
http://proc.linux.cz/prevod-dat.html

Jinak jsem se to pokousel udelat i pres wine. Bouzel neuspesne. Nevadi dal uz se v tom vrat nebudu.

S ubuntu jsme zatim moc spokojenej. Sice neco vyresit da poradne zabrat, ale pak o to je z toho vetsi radost. Ale i to se bude casem menit. Az se bliz seznamime :).
Uz mam vyresen i mikrofon, razem se vrhnu na webku, ta mi dela stale problemy.

Díky
CPU: AMD Athlon XP 2600+@ 2,3GHz MB: MSI 2K7N2 nForce2 OP: PQI 2x256 RAM 400MHz GK: Sapphire Atl. Radeon 9550@9600 HDD: Cuda. 120GB OPM: CD-RW/DVD 48x24x48 ......FIREFOX.....RULEzzz
NB: Asus F5M, Ubuntu 9.10 karmic koala
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“