Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
kal001
Černá karta
Černá karta
Registrován: 27. dub 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od kal001 »

OndraSter píše:Debian má dobrý balíčkovač....
Já bych řekl že Debianí balíčkovač, tedy dpkg/apt/aptitude je, aspoň z mého pohledu, jeden z nejhorších. To co chválíš spíš vychází z koncepce Debianu, jejich politiky správy balíčků a repozitářů. Kdyby Debian používal RPM, výsledek by byl naprosto stejný.

Respektive troufám siříct, že by si možná pomohli, protože dpkg/apt/aptitude mají hned několik nepříjemných vlastností.
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od OndraSter »

Však jsem napsal dobrý = za tři :wink: .
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
kal001
Černá karta
Černá karta
Registrován: 27. dub 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od kal001 »

OndraSter píše:Taky jsem kdysi zkoušel X distribucí, začal jsem se slackwarem, přes debian až po Gentoo. Nyní všechny stroje jedou na Vistách (PC/notebooky) a stahovadlo přeinstaluju na Windows Server. Nastavovat linux z konzole? V čem je to lepší než RemoteDesktop, kde má většina softwaru (především ten od MS) spoustu klikátek? Radši budu deset minut klikat než se půl hodiny prohrabovat konfigurákama, hodinu hledat návody (postfix + cyrus-sasl + courier by mohl vyprávět, první konfigurace zabrala několik hodin, teď přidání relay smtp s autentifikací jednu hodinu - a to jen díky chybějícím easy how to's), na Windowsu to je ve většině případů naprosto intuitivní díky GUI.
K tomu bych měl ještě jednu poznámku. Nevím kolik X distribucí jsi vyzkoušel, ale srovnávat Windows Server s Gentoo nebo Debianem moc košer není. Tenhleten výčet nářků by možná vypadal jinak, kdyby jsi srovnával produkty RHEL a SLES. :wink:
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od OndraSter »

SLES = Suse linux enterprise server? RHEL je totéž akorát redhat, ty jsem bohužel nezkoušel. Šel jsem po rádoby user-friendly distribucích. (Gentoo výjimka)

Porovnávám Gentoo vs Windows Server pro člověka, co radši čte návody než zdrojáky.
Porovnávám Vistu (7, XP) vs běžné distribuce (Ubuntu, ...) co se týče user-friendly prostředí, možností a kompatibility a tady jasně Windows vede.

A mým účelem nebylo říct "Linux sux, berte Windows, jsou jednodušší", ale říct lidem, co to chcou zkusit, že linux není tak user-friendly jak se nowadays říká. Už jen tím, že existuje stovky distribucí s různými balíčkovači, vlastnostmi, chybami, dírami, problémy....

A sorry, ale dneska mě opravdu naštval saslauthd v Gentoo, který když ho vypnu přes /etc/init.d/saslauthd stop, tak mi pořád visí v paměti, přičemž postfix je na něm závislý, takže když se při restartu postfixu snažil nahodit saslauthd a jediné, co mi to řeklo bylo !! a já jsem byl půl hodiny bez mail serveru než jsem si toho všiml a 3x jsem kontroloval pět konfiguráků, to prostě není správné. (V žádném logu taky nebyl důvod proč se sasl nespustil.) To bude možná část proč to tak vyznívá :roll: . Na to odpovídej max do SZ, ať to tu není OT.
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
kal001
Černá karta
Černá karta
Registrován: 27. dub 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od kal001 »

OndraSter píše:SLES = Suse linux enterprise server? RHEL je totéž akorát redhat, ty jsem bohužel nezkoušel. Šel jsem po rádoby user-friendly distribucích.
Právě že tyto Enterprise distribuce jsou z toho mála co jsi napsal "nejlépe pasující" na tvé požadavky. Srovnání Enterprise RHEL vs. Windows Server 2008 dopadne úplně jinak než kritizovaná komunitní distra. Srovnávat komunitní řešení vs. enterprise řešení optikou jednoho dost dobře nejde, protože každé se podřizují jiným požadavkům.

Takový RedHat Enterprise Linux vyjde levněji než Windows Server (placená je podpora, nikoli licence). Podle všeho podává v závislosti na aplikačním použití cca o 7% vyšší výkon na stejném HW než Windows server. Na rozdíl od Windows Server umí RHEL live migraci virtualizovaných řešení i mezi Opterony a Xeony...atd. Skutečných důvodů proč RHEL by se našlo hodně, a nepochybně proto taky dominují serverovému trhu. Je to přitom na hony vzdáleno nějakému Blbuntu, jehož LTS verzi považuji za totální výsměch. Bohužel už se stalo koloritem, že se vezme nějaké komunitní řešení, porovná se s entrprise Windows a řekne se, hele, já požaduji enteprise řešení a Linux nevyhovuje.... a přitom se zapomíná, že jsou tady Novell a RedHat, kteří ten bussiness dělají také, dobře a dlouhodobě lépe než Microsoft. :wink:
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od OndraSter »

Když jsi v tom takový profík, mají ekvivalenty Exhange apod ve formě klikátek? :oops:

Právě o těch klikátkách mluvím, o ty mi jde nejvíc. O tom, že linux vymáčkne "víc" výkonu vím, ale bez klikátek člověk má daleko větší problémy to nakonfit správně, počínaje jednou app co má 5 různých konfů až po to, že tahle app má v závislosti dalších 5 app s vlastními konfy.
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
kal001
Černá karta
Černá karta
Registrován: 27. dub 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od kal001 »

OndraSter píše:Když jsi v tom takový profík, mají ekvivalenty Exhange apod ve formě klikátek? :oops:
Expert v tom rozhodně nejsem. Spíše obecně upřednosťuji platformy Novell/Suse či RedHat/Fedora/CentOs takže si občas i něco z enteprise vyzkouším. Ekvivalentem Exchage by mohl být Opengroupware, zde je screen ze Suse Linuxu:

Obrázek

Obrázek

Splňuje to rámcově představu o grafickém klikátku? :)



// OndraSter - ano, jakžtakž to je OK. Exchange je tedy především mail server|klient|tisíc dalších věcí, něco jako je na screenshotech mají WinServer edice také.
cosotraX*
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2009
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od cosotraX* »

zdravim ... odesla mi deska a timpadem sly moje winy xp x32 do pryc... mam 4gb ram takze ty x32 nebyly moc koser ... nemam penize na novy system takze jsem zacal premyslet o linuxu.. jenze potrebuju pouzivat windowsove aplikace.. napriklad qip, atd.. obcas nejaka hra (gta 4 a ja nevim co jeste ... dale potrebuju na mysi pres logitech setpoint nastavit nejake 'bindy' atd... bojim se ze linux tohle nezvladne ... a nerad bych zas pouzival ilegalni windowsy.. nejake tipy? :)
Time machine: Intel Core i5 750 - 4.01 GHz - 1,3V| ASUS P7P55D | Kingston HyperX T1 2x4GB 1600MHz CL9 | AMD Radeon HD6790 1GB | Seagate Barracuda 7200.11 ST3750330AS | Seasonic SS-500ET | Primecooler MeshCase
Notebook: Acer TravelMate 5330 + Intel Core 2 Duo T5250 1.5 GHz | 3 GB ram
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od OndraSter »

Jakýkoliv linux, po cca 2 dnech pokoušení se o nastavení si stejnak zakoupíš Windows 7 Home Premium či podobné. Pokud máš spoustu svých oblíbených aplikací (natož her či speciálních ovladačů k periferiím), vzdáš googlování "jak to rozjedu pod wine, jak to nastavím v xorg.conf" apod velice rychle.
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

Ondro, ty jsi ale zlááá :lol:

Zkus si Ubuntu.
Nevím proč potřebuješ zrovna QIP, v Ubuntu máš Pidgin.
Makra pro myš by nemusela být problém.
Nicméně na GTA 4 zapomeň...

Za zkoušku nic nedáš, ztratíš jeden víkend života, ale stejně skončíš opět u Windows
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od nou »

som linuxak ale poviem ti na linux zabudni ak chces hry. s tym su naozaj problemi a ja si vydruzujem kvoly tomu 7. ale na druhu stranu mozes to skusit len si musis uvedomit ze linux nie je kopia windows.
cosotraX*
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2009
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od cosotraX* »

ja vim no .. jen na win nejsou penize :(
Time machine: Intel Core i5 750 - 4.01 GHz - 1,3V| ASUS P7P55D | Kingston HyperX T1 2x4GB 1600MHz CL9 | AMD Radeon HD6790 1GB | Seagate Barracuda 7200.11 ST3750330AS | Seasonic SS-500ET | Primecooler MeshCase
Notebook: Acer TravelMate 5330 + Intel Core 2 Duo T5250 1.5 GHz | 3 GB ram
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

Jak se tu řeklo. Za vyzkoušení finančně nic nedáš. :oops:
Benjamin Krejčí
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. led 2006

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Benjamin Krejčí »

Zdravím,
chtěl bych nějakou linuxovskou distribuci, ale pojede vedle W7 jako hlavní systém.
HW: Lenovo ThinkCentre, Intel Core 2 Duo E4400 2,0GHz, 2 Gb RAM, integrovaná grafika

na NT mám Ubuntu, ale nejsem si jist, jestli to bude dobrá volba na stolní PC.

Dekuji
PC: Lenovo ThinkCentre, Intel Core 2 Duo E4400 2,0GHz, motherboard Lenovo M55e, 2 GB RAM 667MHz, HDD - SATA WD 160 GB, zdroj 225W

HP/Compaq 6720s - Celeron M 2,13 GHz, 3 GB RAM
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

Proč by nebyla?
Benjamin Krejčí
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. led 2006

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Benjamin Krejčí »

bubanek píše:Proč by nebyla?
nevim, no 8-) si říkám třeba PC Linux OS jestli není ten třeba dělanej na stolní PC :D

Jinak předpokládám na Ubuntu nebude problém s HW, ne?

A ještě jeden dotaz. Rozchodím pod Ubuntu Photoshop CS3 ??

Díky
PC: Lenovo ThinkCentre, Intel Core 2 Duo E4400 2,0GHz, motherboard Lenovo M55e, 2 GB RAM 667MHz, HDD - SATA WD 160 GB, zdroj 225W

HP/Compaq 6720s - Celeron M 2,13 GHz, 3 GB RAM
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Josko »

Ubuntu je na desktop v pohode, a čo sa týka photoshopu tak ho rozbehneš ale nepôjde moc dobre http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... n&iId=6584 ...
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od nou »

naozaj neviem preco by to nebolo vhdone aj pre desktop. a ak je uz clovek zvyknuty na jedno distro tak je vhodne ho pouzivat aj nadalej.
a ten photoshop http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... ngId=40323 je okrem jednej vinimky oznaceny ako garbage teda nejde vobec.
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Josko »

Tých výnimiek je tam viac ked to rozbalíš a je tam aj gold takže s verziou kde bolo gold to pôjde.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Benjamin Krejčí
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. led 2006

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Benjamin Krejčí »

A ve verzi Ubuntu Studio je tam nějaký srovnatelný Software jako PS ?
PC: Lenovo ThinkCentre, Intel Core 2 Duo E4400 2,0GHz, motherboard Lenovo M55e, 2 GB RAM 667MHz, HDD - SATA WD 160 GB, zdroj 225W

HP/Compaq 6720s - Celeron M 2,13 GHz, 3 GB RAM
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“