Kvalita filtrace textur GTX 4xx vs. HD 5/6xxx

Cokoli se týká koupě nové grafiky, upgradu starší či porovnání různých typů.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO

Odpovědět
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Ache »

HEAD píše:Ja tam porad zadnej rozdil nevidim vsechny 3 obrazky sou stejny :) .
Ale framerate jiný, a o tom to je. Ty jsi třeba příkladem, že nvidia a Ati můžou různý šizení procházet, prostě to nepoznáš. :wink: A já jsem jeden z mála komu to filtrování HD5000 vadí.
Proto zkouším tu GTX 470 a můžu říct že nebýt hluku, tak je to parádní karta. Ale finální verdikt ještě dělat nebudu, stále karty zkouším. Mě se na radeonu nejvíc líbí ten vzhled, 29cm karta + luxusně vypadající chladič s chlazením PCB na druhé straně, tomu já řikam Hi-End! Být takový chladič na GTX470, vsadím se že by byla určitě tišší. O radeonu ani po OC nevím (900MHz je skoro maximum, pak už jedině volty nahoru, což dělat nebudu, nějaký drobný fps navíc už mě nějak nezajímá).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Fofrer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. pro 2004
Bydliště: Praha

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Fofrer »

pokud neni optimalizace normalne videt, tak at si tam klidne je.. resis srajdy.. ale to uz sem rekl - v trakmani to beru, tam je to videt.. ale jinde :?
CPU: Intel Core i7 6700K@4600MHz MB: Asus Z170-A , RAM: 16GB DDR4 Kingston HyperX 2133@2800MHz, SSD: Samsung 850 PRO 256GB, HDD:WD 3TB + 3TB, ZK: Sound Blaster Z, GK: Asus R9 290@1170MHz 4GD5, LCD: Asus PB248Q
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Ache »

Fofrer píše:pokud neni optimalizace normalne videt, tak at si tam klidne je.. resis srajdy.. ale to uz sem rekl - v trakmani to beru, tam je to videt.. ale jinde :?
Takže jinými slovy: nvidia má zbytečně dobrý obraz na standardní nastavení ovladače a zbytečně jí to sráží výkon? (nejhorší kvalita přidala v samovi 8% a nic skoro poznat není)

Ten filtr u Ati: Ono je to vidět všude kde je podobná textura - ten filtr je vždy stejný, takže spíš záleží jak moc si toho lze na jakým povrchu všimnout.
Jak sem napsal, kdyby to nebylo vidět tak to neřešim.

A ještě jinak: Jak moc je tedy Fermi špatná karta když všechny testy jsou při vysoké kvalitě (default nastavení ovladače), když úplně stačí nejnižší kvalita (obraz je stále hezčí než na ATi)? :wink:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Pavel.P.
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 28. lis 2005
Bydliště: UHB

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Pavel.P. »

Ache píše:....
Ukaž rozdíl kvality v Crysis a nově technologických hrách. Dík.

...
Fofrer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. pro 2004
Bydliště: Praha

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Fofrer »

taky by me zajimalo neco novyho nez stary hry... co kdyz jsou v nich nestandartni optimalizace AF obsazeny a Ati se s tim vyrovna takto? A kdyz uz tak je divny ze predchozi generace to nema .. a opravdu ty obrazky z 98% stejne nejsou pro me zadny problem. Ukaz nejaky rozdil treba z Unigine bench.
A mimimochodem zda se ze to vnimas jen ty - nikdo jiny to tu neresi. :wink:
Ja uz to resit nehodlam - jestli predstavis neco noveho, jenom dobre - ale at je fakt neco videt :lol:
CPU: Intel Core i7 6700K@4600MHz MB: Asus Z170-A , RAM: 16GB DDR4 Kingston HyperX 2133@2800MHz, SSD: Samsung 850 PRO 256GB, HDD:WD 3TB + 3TB, ZK: Sound Blaster Z, GK: Asus R9 290@1170MHz 4GD5, LCD: Asus PB248Q
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Ache »

Pavel.P. píše:
Ache píše:....
Ukaž rozdíl kvality v Crysis a nově technologických hrách. Dík.
No už mě to poměřování obrazu pomalu přestává bavit, když to podle některých je srajda, ale budiž, dokud mam obě karty porovnávat můžu. Věř mi, že je opravdu šumafuk zda je ta hra z roku 2010 nebo 2000, stačí najít texturu na který je ten banding nejvíc vidět a máš to pak v každé hře (včetně toho teoretického AF testeru v tom článku). Je tedy vidět, že v AMD se to snažili zamaskovat, ale na některých texturách je to prostě velice znatelné.

Tak až tam zase vrazím radeona, jaká hra je technologicky navýši kromě Crysisu? (v něm vím o místě kde to je krásně vidět)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od sam_217 »

Právě naopak, ty obrázky stejný nejsou, a naopak sem myslel s tim ošizenym filtrovánim GTX470 - to ošizený filtrování vypadá líp, neý to normální! všimněte si textury kovu, tam je to krásně viděm vyznačil sem to, zde je vidět oco člověk přichází, tak textura je daleko detailnější, ale nejen že to přidává výkon GTX470, ale vypadá to ve výsledku líp než v normal nastavení...nechápu....
http://www.abload.de/img/gtx470s_osizenymfiltrogqv7.jpg
http://www.abload.de/img/hd5870fitrovaniosizenalru4.jpg

Jinak technologikcny navýši kromě crysis je metro 2033, Just Cause 2 např...
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Ache »

sam_217 píše:Právě naopak, ty obrázky stejný nejsou, a naopak sem myslel s tim ošizenym filtrovánim GTX470 - to ošizený filtrování vypadá líp, neý to normální!
Je to zvlášní, ale je to tak. Ale máš to vidět v pohybu - je to fakt hůř filtrovaný! Proto řikam, že sreenshot neřekne vše. To ošizený filtrování u nvidie totiž opravdu šidí filtr - textura někde ostřejší, ale se shimmeringem (defekt který na screenu neuvidíš, je vidět v pohybu, stejně jako ten defekt Atin)
Shimmering je na HD5870 naprosto minimalizován (kromě trackmanie), takže se dá říct, že filtruje nejlépe, ale mezi jednotlivými přechody filtrování je znatelný ten banding (ty pruhy) a ty jsou ale podle mě o dost otravnější než shimmering (jakoby zrnění).

EDIT: Tedy ta "rozmazanější" textura by třeba mě vůbec nevadila, ta nijak neruší, a nemít GeForcu a tebe, tak si toho nevšimnu taky, ale banding na HD5870 znatelný je (na screenu ale méně).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od sam_217 »

Ache píše:....
:lol: :lol: tak to je jediná věc s tou texturou který by mi bylo líto u ATi že to nemám jako na NV, ale fakt je že v pohybu je to asi důležitější že tam je vidět něco jinýho, ale každopádně je to postarší hra, rozhodně bych zkusi srovnat AF v crysis, v Metru 2033, Just Cause 2 třebas, pak Call of Duty 4/5/MW2...závodní hry (GRID, DiRT 2) ...
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Ache »

sam_217 píše: ale každopádně je to postarší hra..
Chlape, ta hra je skoro novinka (konec roku 2009) :-) - je to předělaný Serious Sam 1 do roku 2010, DX9 engine s HDR, ambient occlusion a pod efektama. A dokonce trilineárně filtrovanýma stínama! Nevím o jinej hře která má trilineárně filtrovaný stíny! Ale jak řikam klidně screen s crysis dam. metro zkusim testnout.
A jak stále opakuju: nezáleží na enginu. v AF testeru si to nasimulovat můžeš taky - tam můžeš řídit i LOD, typ mini a magni filtru...

EDIT: zběžně z toho tvýho seznamu vím, že COD4 jsem na to narazil také, ale na screnu to bylo blbě viditelný - spíš vůbec, zkusim najít jinej úsek na screen. Při hraní to ale bylo vidět krásně! Podlaha v takové chatrči na mapě Overgrown.
MW2 si nějak moc nevybavuji - tam jsem jen testoval vliv Antialiasingu + supersample (to samý co v UT2004 a za co jsi mi zjebal, že to je blbej engine), a COD MW je snad jedna z mála her kde dopad 4x supersamplu je skoro srovnatelnej s výkonem 4x supersample NV (kromě smouku - vejdeš na Ati do smoke a cuk, cuk, nvidia to dává v pohodě).

EDIT: Co do dole píšeš? Jakých 250fps?
Naposledy upravil(a) Ache dne pát 7. kvě 2010, 01:23, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od sam_217 »

Že by nvidia dávala 250FPS ve smoku? a Ati ne? nevěřim...a jeslti je to pravda tak jak to? jaktože dává ve smoku tak vysoký FPS?
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od durod »

Ache,nechci te nejeka prudit, ale jsem asi slepej, rozdily nevidim, kde se mam koukat?obrazky mam na liste, prepinam pomoci Ctrl+Tab, ale zadne zmeny nevidim
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
yuri.cs
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2007
Bydliště: hl.m. piva
Kontaktovat uživatele:

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od yuri.cs »

v tom SS je skutecne videt, ze ATi ma horsi filtraci textury travy; videt je to priblizne kousek pod xhairem
It will be amazing in case after 10GHz we will see 20GHz, 30GHz and so on, just like we witnessed the thorny way from 10MHz to 33MHz in the eighties. -xbitlabs.com
Max Casper
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. srp 2004
Bydliště: Prague

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Max Casper »

Já tam ty rozdíly vidím také. Je fajn, že si toho někdo všiml, snad se kvalita filtrování u obou výrobců sjednotí.
CPU: AMD Ryzen 7 5800X MB: GIGABYTE B550 AORUS PRO AX RAM: Crucial 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Ballistix Red HDD: Samsung 970 PRO 512GB & Crucial m4 128GB & Crucial MX500 1TB SSD VGA: MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G DVD: Samsung SH-S203B PSU: Corsair RM650x (2018) Case: Bigtower Chieftec BA-01B-B-SL LCD: 2x 27" Iiyama XB2783HSU-B1DP OS: Win 10 64b
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od nou »

no ja mam ATI tiez. a musim povedat ze som si tuto optimalizaciu dokazal vsimnut v zapale hry. takze az tak neviditelna nie je.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

OK, zaregistroval jsem se tu abych napsal tento post ke kvalitě filteringu:

Začneme... hodně dávno. V dobách Geforce 4TI. Ta sice uměla jen AF8x max. Ale nepoužívala žádné optimlizace, naprosto žádné, ani ty u kterých se říká, že niak negativně neovlivňují kvalitu obrazu. Pokud člověk zapnul ten AF8x, filtrace byla nádherná a asi nejlepší co jsem dodnes viděl, žádná moderní karta to nikdy nedorovnala. Nicméně její zapnutí znamenalo 50% výkonu dolů.

Poté přišel Radeon 9700pro se svoují slavnou úhlovou optimilazí ve tvaru kytičky. Ačkoliv to mělo na obraz negativní dopad, AF filtr už nebral 50% výkonu ale jen 10% a vypadal pořád dobře. Těch 10% výkonu dolů za ten obrovskej boost v kvalitě obrazu opravdu stálo. (úhlové optimlizace mají na obraz menší vliv než "cheating" v podobě binilearní aniso + různé formy diteringu, atd.)

Pak příšla NV40 architektura Nvidie (všechny NV4x a G7x čipy) a u té byl problém, že architektura uměla ( řekněme to velice zjednodušeně ) provést na pipeline 2 pixel shader operace namísto jedné, pokud ale jednotka již nebyla příliš vázána operacemi s texturou. Vzheldem k tomu že ATI tehdy předvedla asi to nejlepší co kdy udělala ala R5xx architekturu, která již toto měla oddělené) tak se NV začala dostávat do úzkých výkonem. Aby svým technologicky nevyhovujícím čipům dodala sílu v shaderech, musela hodně ořezat filtering. Nasadila binilear + dithering a to ve hrách způsobovalo neplynulé přechody + takzvaný shimmering. Pokud člověk měl tehdy ATI kartu (X1xxx) ta i na max performace měl lepší kvalitu jak NV na max quality + asi dvojnásobný výkon. Pokud člověk chtěl max kvalitu, tak mohl vypnout i úhlové optimalizace. Které u Nvidií 6xxx a 7xxx + radeonů 9xxx a X8xx byly vždy natvrdo zapnuté.

Co je důležité dodat, že max AF kvalita Radeonu X1800XT z roku 2005. je to co ATI měla až do HD4890, niak se mezi tím nezměnila.

Nvidia poučena z předchozích chyb pro G80 předvedla komplet novou formu AF, lepší než tu co měla ATI a dá se řici do přichodu G100 (fermi) nelepší na trhu. Všechny karty NV vycházející z G80 používají tu samou.

Co se Rv870 (Radeon HD 58xx) týče, tak sice předvedl nulovou závislost na úhlech, nicméně naopak přechody mezi jednotlivými LOD vrstvami se zhoršily. Pokud to mám srovnat s tím co měl Radeon HD4xxx předtím, tak na HD5870 jsem pozoroval menší shimmering, ale zase méně plynulé ty přechody LOD vrstev. Celkově mě tedy do kvality obrazu nové Radeon nenadchly, + nefunkčnost trasparentního AA u ATI karet asi už od driverů 9.2..... ( jaktože to nikdo neřeší? ) Na G80 se to stále nechytá.

Radeon 5870 jsem měl při vydání ale kvůli problémům s drivery + nefunkčnímu transparency AA jsem se vrátil k GTX260. V únoru jsem si zkusil HD5970 jestli se už AFR založené multiGPU někam pohnulo - nepohnulo tak jsem šel zpět k GTX260. 14 dní dozádu co přišla Fermi na sklad jsem si vzal i 5870 abych to znovu otestoval. Drivery na Radeonu urazily velký kus cesty, ale transparency AA furt nene. A navíc obě karty co jsem měl v rukouch byly HD5870 a obě nic moc OC. Obě dvě měly strop na 950mhz a to už jsem do nich musel prát 1,3v a hluk referenčního chladiče překonal Deltu na GTX480 při plných otáčkách. Radeony jsou provozními vlastnostmi ok když se nešahá na Vcore, ale bez toho zas prakticky vůbec nejdou taktovat, takže asi tak no.

Co se Fermi týče tak základní filtering je stejnej jak u G80, jen transparency AA doznalo upgradu a lze nastavit i supersampling 2x/4x/8x nezávisle na hlavním AA. Dříve šlo jen vybrat multisampling (kterej je pro TRAA k ničemu) a supersampling, ne už konkrétní hodnotu.

Ache si tu konečně všimnul těhlech věcí a snaží se je zdokumentovat a vy jej ihned kamenujete, nicméně má pravdu + se to velice těžko dokazuje pokud člověk nemá 2 kompy se stejnym monitorem u sebe a na jednom Geforce a na druhym Radeona. Ty neplynulé přechody a shimerring se totiž z 90% projevují hlavě v pohybu, ze statického screenshotu nelze vyčíst nic. Dokonce nejlépe by vypadal total nefiltrovaný obraz s totálním shimmeringem, na screenshotu by ale byl super ostrej a kvalitní. Stejně jako max výkon na NV na screenu může vypadat lépe jak max kvalita NV, tak v pohybu má větší sklony k shimmeringu a ten s MAX kvalitou má naopak mnohem plynulejší vyhlazenější a přirozenější obraz. A nutno dodat že i ten max performace je dnes lepší na ATI max quality. Nicméně už jsou to rozdíly co spousta uživatelnů vyignoruje. Nezapomínejte že AF většina lidí ani nikdy neviděla protože hry to nezapínaj ( nebo obvykle jen na 4x) a v driverech je to defaultně na app controlled. Chce to vidět v chodu a nebo mít zachytávací HDMI kartu a nahrát to v plenjch detailech bez jakejchkoliv kompresních artefaktů, což ani já nemám.

Nakonec mi v kompu skončila GTX480. Fermi jelikož maj mizernou výtěžnost, tak do karet jdou i jinak nic moc čipy, ale já jsem zrovna chytil dobrej čip, kterej tolik netopil, tudiž karta nebyla niak enormě hlučná + vcore měla default 1,015v. Přičemž zvládá provoz na default taktech i při 0,925v a to srazí spotřebu o 75W. Jen v Metru 2033 jsem šel opačným směrem ala 1,125V a 1700 shadery 4400 mem. To už je hlučný, ale radeon 5870 při 950mhz byl hlučnej víc. + perfektní geometrickej výkon, atd. S 5870 jsem si připadal že mam solidní DX10 kartu co umí DX11 kód (něco jako Geforce FX ve svý době i když srovnávat je nechci, FX byl krám 58xx radeony jsou dobrý karty), prostě furt z toho byla cejtit R600 jen s jinym procesem více jednotka a teselátorem upravenym (možná jen SW cestou) aby vyhovoval DX11 specifikacím, nicméně na masivní teselaci všech objektů na scéně to neni. Fermi už mi přišla jako GPU navržený pro DX11 ne zrovna extra excelující v starších (dnešních) tiulech, nicméně furt nejlepší. Ale Radeon X1800XT při vydání taky konkuroval 7800GTX, 2 roky poté už v moderních hrách měl téměř dvojnásobnej výkon. cejtim že to tak dopadne. A když se zmílim, příští rok upgraduju no.

Takže shrnuto kvalita driverů + kvalita filtrace, u mě vyhrála Geforce. Jen čekám až Artic udělá Acelero extreme pro tuhle kartu a hned ho vezmu, měl jsem jeho verzi pro HD2900 a pro GTX2xx a byly to nejlepší vzduchový chladiče na VGA.

Jo a ještě tu někdo kdysi velice "chytře řekl" jak chceš Fermi přetaktovat když na základu má 95 stupňů? Fermi začne zvedat otářky na 90 a drží teplotu na 95. Takže budete mít pořád 95, jen když jí necháte na zákadu tak fan pojede na 50% a po OC na 70% ale furt tam bude těch 95. Toť pro rejpaly.
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od sam_217 »

Zajímavý teda...fakticky mě tohle nutí o fermi uvažovat místo koupě HD5870, ale nevim stále, to s tim filteringem mě dostává, nvidia má ten AF filter asi fakticky lepší, pokud vám budu věřit, ATi horší, přesněji by mě teda zajímalo srovnání filtering HD5870vs HD4890 nebo srovnání HD5000 vs G80,G92 karty (g92 mám teď a nechci kupovat kartu za 9tisíc která mi dá horší filtering než ta moje současná za 3,5tisíce...) ale hlavní otázka mě zajímá, a to jestli je ten rozdíl v těch hrách opravdu tak velkej, že za to stojí o tom vůbec uvažovat a brát to jako celkem velké + pro Fermi a aby se to stalo důvodem proč se vyplatí např koupit GTX470 místo HD5870... když to tak shrnem tak podle všeho co tvrdíte, tak všechna + jsou jenom pro Fermi

+ Má lepší AF
+ lepší výkon v DX11, tesselace...
+ podpora PhysX, která se někde dá využít
+ lepší AA, transparency, supersample, 32xCSAA

A pro ATi tim pádem nemluví nic
- blbý AA
- blbý AF
- blbý DX11, tesselace ne jenže je i na kartách jako HD5770 který maj ale výkon tak naprd, že jim je ta podpora DX11 zbytečná, ale DX11 efekty nezvládají ani nejvýkonější čip, kde by ta podpora měla být k věci, a to je HD5870
- problémy s drivery, nefunkční transparency AA??...
- nejdou taktovat? no to zase nevim, v jiném threadu se mluví přesně obráceně a to tak, ž RV870 má "obrovský" taktovací potenciál - kdyby to byl jenom kec, ale mám známýho, koupil asi před týdnem HD5870 od ASUS tu nejlevněješí co dělá i s voltage tweakem, a cosáhl 1GHz bez zvýšení napětí, 5200MHz na pamětech... - takže jestli je tohle plus nebo mínus...

jediný plusy má ATi v
+ spotřeba
+ hluk, i HD5870 nejvýkonější karta je nehlučná karta (u mého známeho bez zvýšení napětí na 1GHz a s fanem taky na defaultu....)
+ teploty
NV:
- teplota
- hluk
- SPOTŘEBA

A teď, co se víc vyplatí, z hlediska cen má cenu rovnávat jen HD5870 vs GTX470, cenou sou na tom skoro stejně, GTX470 co sou s kladem stojej stejně přes 9tisíc, takže se to dá brát jako konkurence HD5870...
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Ache »

Děkuji těm co také potvrdili horší filtraci textur, už jsem si myslel, že jsem jediný blázen kterému vadí optimalizace v obrazu. Hlavně DOC_ZENITH vše co napsal víceméně sedí. A pro někoho možná překvapující i fakt z tím taktováním! Můj radeon bez V-modu nad 900MHz nedáte. A známému dokonce ani 900MHz neběží naprosto stabilně! A s V-modem sice 1GHz možný je (při 1,3V), ale hlučností to s přehledem překová tu Deltu na max. otáčky.

Co se týče hlučnosti povedlo se mi v 3D + OC na 700/3600 při hraní Metro 2033 dostat GeForce skoro pod úroveň hluku HD5870! Stačilo na zadní stranu PCB připevnit (zatím hodně amatérsky) ventilátor 8cm - 1500ot. Fan na grafice nepřesáhl při hraní Metra 70% = hluk cca Ati fan HD5870 na 40-43%. Takže aby to vypadalo lépe, vyměním ten ventilátor za nějaký lepší (třeba Noctua), tenhle noname Yate Loon vypadá fakt hnusně :-D http://www.abload.de/img/gtx470-coolingw76q.jpg. hlučnost je tedy po tuningo naproto parádní. A jsme přece na PCtuningu né? :-D Nakonec se díky tomuto tuningu snížila i teplota čipsetu.
A jak zase poznamenal DOC_ZENITH, s teplotama to neudělá nic, protože GTX470 má target temp 90°C - takže se jen sníží otáčky, ale teplota je stejná. Takže mínus teplota není, protože karta na to je stavěná, což dokazují i ty tantalový kondíky kolem těch nejžhavějších částí.

Co se týče spotřeby... nevim jak dobrý mam kus GTX470 (v core 0.987V), ale při porovnávání OC Radeon 900/5200 vs. GTX 470 na 700/3600 mě vychází ve stejné pasáži v METRO 2033 - (otevírání tý brány na začátku - dost vyvařuje grafiku). rozdíl mezi oběma grafikama 30W! Což přesně odpovídá udávanému rozdílu TDP! - cca 185W vs. 215W TDP.) Zdroj co mám má účinnost nad 90%, takže výsledek je zkreslen zdrojem minimálně.

Další screenshoty z Radeona jsem už také nedělal, protože jak si můžete všimnout, Samovi_217 se víc líbí screenshot Nvidia s ošizeným filtrováním než ten z poctivým, takže je vidět že screenshoty vám toho moc neprozradí.

Takže se asi pomálu přiblížím k finálnímu verdiktu po týdnu testování těchto dvou karet. Závěr může být trochu subjektivní, a někomu se třeba něco nebude líbit, ale je to pohled na obě karty očima a zkušenostmi hráče, a né jen honiče benchmarků a pod...
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od Vivec »

Ache píše:Další screenshoty z Radeona jsem už také nedělal, protože jak si můžete všimnout, Samovi_217 se víc líbí screenshot Nvidia s ošizeným filtrováním než ten z poctivým, takže je vidět že screenshoty vám toho moc neprozradí.
njn, to je ten problém, že je to vidět především v pohybu a ne na screenshotu, a i když na to takhle někdo upozorní na fóru nebo v recenzi, tak si pod tim stejně nikdo nic moc nepředstaví :(
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: GF GTX 470/480 - recenze, porovnání výkonu

Příspěvek od HEAD »

Ja nevim prechazel sem z gtx 260 na 5850 a filtrovani na 5850 mi pripada uplne stejny a nebo i lepsi.
U obou karet pouzivam vynuceni 16xAF natvrdo v ovladacich.
A supersampling funguje.Zkousel sem WOW, risen a BF2 a fungovalo to.
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“