Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows XP, Windows 2000 a Windows NT.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
Sicco2
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. srp 2007
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Sicco2 »

Mám 10let starý notebook, který nemá mechaniku, doted' tam byl Win98, který se nějak poškodil a nejde spustit, chtěl bych tam nějak dostat Win XP. Potíž je v tom, že takto starý notebook nepodporuje bootování z USB, takže odpadá možnost instalace z flashky, externího HDD, externí mechaniky.

Jsou ještě nějaké jiné možnosti, jak by se to dalo udělat?
Briketa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. zář 2003
Bydliště: Kladno

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Briketa »

Vyndej disk z NB a připoj ho do jiného NB nebo přes redukci do PC. Udělěj na něm FAT32 partišn, naformátuj ji a přenes na ni DOS pomocí startovací diskety Windows 98. Pak na disk nakopíruj adresář i386 z instalačního disku Windows XP. Disk vrať do notebooku a až ti nastartuje DOS, tak spustíš z adresáře i386 setup.
PC: Core i3-12100F, Gigabyte B660M-DS3H, Patriot 2 x 8GB DDR4 3200 MHz , Crucial MP510 480GB PCIe 4x, MSI RX6600 Mech 8GB, HP w2207, Asus DRW-2014L1T
NB: Dell Latitude 5510
Sicco2
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. srp 2007
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Sicco2 »

není to moc složité? mě napadla jiná možnost, že vyndám disk a přes redukci USB-IDE to připojím k jinému PC a nainstaluju na to normálně ty XP, mělo by to taky fungovat ne?
Exp
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Exp »

Imo bys tam měl v tvém případě nainstalovaný ovladače na ten pc, ke kterému bys ten disk připojil, což asi není uplně to pravý ořechový. Jít by to mohlo, ale už by to nebyla "čistá" instalace.
Sicco2
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. srp 2007
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Sicco2 »

můžete mi teda trochu podrobněji popsat jak na to s tím DOSem? mám doma akorát druhý notebook, takže nemám možnost staré disketovky což může být problém.
kocourleo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. dub 2007
Bydliště: Brno

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od kocourleo »

"mě napadla jiná možnost, že vyndám disk a přes redukci USB-IDE to připojím k jinému PC a nainstaluju na to normálně ty XP, mělo by to taky fungovat ne?"

Nebude to fungovat, protože skončíš s modrou obrazovkou na "Inaccessible boot device". Jde to ale obejít tímto postupem: http://www.diit.cz/clanek/jak-vyzrat-na ... vice/3687/ . Z toho článku zvol tu "poslední" možnost s kopírováním diskových řadičů a zápisem do registrů. Jinak ale postup Brikety je nejčistší, vždy je lepší čistá instalace než podobné čachry, stejně pak budeš muset reinstalovat všechny ovladače... Časově ti to vyjde hůř.
Gigabyte GA-MA78G-DS3H, Athlon 64 X2 5050+, 6GB RAM, 2X WD6400AAKS 640GB, integrovaný zvuk i grafika, zdroj SEASONIC S12-550 Energy+, AverTV DVB-T Volar X, Samsung SH-203B, Logitech MX-518
Sicco2
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. srp 2007
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Sicco2 »

můžete mi to trochu víc rozepsat jak to udělat pomocí toho DOSu jak psal Briketa? redukce na připojení disku k pc mi přijde během týdne tak to do té doby musim nějak vymyslet, jen se v takto starých věcech moc neorientuju, takže by se mi hodila každá rada co a jak udělat, odkud co stáhnout atd...diky
Briketa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. zář 2003
Bydliště: Kladno

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Briketa »

Počítač, na kterém budeš disk připravovat, musí umět bootovat z USB nebo diskety. Budeš potřebovat startovací disketu nebo USB flashku se systémem DOS z Windows 98. Tu vytvoříš pomocí HP USB Disk Storage Format Tool. Disk z notebooku někde zformátuj na systém FAT32. Pak na ten disk nějak dostaň ten adresář i386 z CD Windows XP. Pak musíš na ten disk nahrát systém, to uděláš tak, že nabootuješ s připojenám NB diskem z flashky a použiješ příkaz sys c:. Pak už bude disk schopen pustit DOS na starém NB a ty budeš schopen pustit instalaci z adresáře i386 z disku.
PC: Core i3-12100F, Gigabyte B660M-DS3H, Patriot 2 x 8GB DDR4 3200 MHz , Crucial MP510 480GB PCIe 4x, MSI RX6600 Mech 8GB, HP w2207, Asus DRW-2014L1T
NB: Dell Latitude 5510
Sicco2
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. srp 2007
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Sicco2 »

nevim, zda může být připojen i stávající disk kde mám W7, když budu kopírovat ten DOS z flashky na disk, jak to pozná, že se to má zkopírovat na ten disk co chci a né na disk co mám v NB s W7 (na obou discích je oddíl C: tak jak to pozná, že se mají ty DOS soubory zkopírovat na ten správný disk) A poslední věc, jak pak spustím tu instalaci z adresáře i386, kterým souborem?

tu flashku už sem vytvořil, jen čekám až mi přijde ta usb redukce na připojení disku k PC...

Sem rád za vaše rady, moc se v tom nevyznám :oops:
Briketa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. zář 2003
Bydliště: Kladno

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Briketa »

Nejsem si jistý, jestli to půjde s diskem připojeným přes USB radukci. Ideální by bylo připojit to přes IDE redukci. A jednodušší bude mít připojený jen jeden disk, složitě bys zjišťoval, jaký parametr dát příkazu sys.
Instalace se spustí příkazem c:\i386\winnt /b.
PC: Core i3-12100F, Gigabyte B660M-DS3H, Patriot 2 x 8GB DDR4 3200 MHz , Crucial MP510 480GB PCIe 4x, MSI RX6600 Mech 8GB, HP w2207, Asus DRW-2014L1T
NB: Dell Latitude 5510
Sicco2
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. srp 2007
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Sicco2 »

takže na to mám zase chvilu času, už sem sehnal redukci na připojení disku k PC...

mám ten disk zformátovaný na FAT32, na něm složku I386
na flash disku jsem vytvořil ty 3 bootovací soubory (pomocí toho softu HP USB Disk Storage Format Tool)

ale ted' sem se zasekl...odpojil jsem původní disk a připojil flash disk a ten starý disk s tím I386, nabootuju s flashky a jem v dosu, konkrétně je cesta A:\. ale když napíšu "sys c:" tak mi to vyhodí hlášku Bad command line. Jak zní přesně ten příkaz?

co se týká pak toho spuštění instalace je to tak správně? "c:\i386\winnt /b" že je tam mezera a opačné lomítko?
diky
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Nagant »

Podle mne je SYS.COM externí příkaz, nikoli interní příkaz interpretru COMMAND.COM. Tak ho musíš dát na ten flashdisk, nejlépe i se souborem FDISK.EXE, pokud by bylo třeba udělat partišnu na tom disku aktivní.
(U Win NT 4.0 bývalo pro rychlé kopírování dobré zprovoznit i bootování z HDD se SMARTDRV v AUTOEXEC.BAT a vyhradit mu dostatek paměti, to ale vyžaduje zas další soubory, minimálně SMARTDRV.EXE a HIMEM.SYS, to máš asi jako uživatel Windows 98 zmáknuté. W2000 ani XP jsem už takto neinstaloval, tak nevím.)
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od zombux »

mohl by zafungovat taky
format c: /s
nabootovat a pak jen spustit setup
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Sicco2
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. srp 2007
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Sicco2 »

zkusil jsem ten příkaz format c:/s, disk se zformátoval a vytvořily se na něm 3 soubory (command.com, io.sys, msdos.sys).

Pak jsem disk vložil do starého nb (prvně mi to nechtělo dos spustit tak sem dal defaultní nastavení biosu a už to šlo...) no ale nyní když jsem napsal c:\i386\winnt /b tak disk pár sekund pracoval a nestalo se nic, skočila mi tam zas cesta C:\>

není to nějak jinak to spuštění instalace?
Sicco2
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. srp 2007
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace XP na starý NB bez mechaniky

Příspěvek od Sicco2 »

takže sem pohledal na support.microsoft.com a našel toto:

Zadejte příkaz cd i386 a stiskněte klávesu ENTER.
Zadejte příkaz winnt a potom stiskněte klávesu ENTER. Spustí se instalační program systému Windows XP.

už instaluju :) snad to nespadne...
Odpovědět

Zpět na „Windows XP, 2000, NT“