!!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
AoD
Nováček
Nováček
Registrován: 17. úno 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od AoD »

Zdravím,

Prosím o radu, mám už za sebou 3 reinstaly Windows 7 - 64 bit na nový SSD OCZ Vertex2 3.5 180 GB a ten mi jede stále maximálně na polovičních hodnotách.

Viz.http://www.pixhost.org/show/2082/594603 ... ky_new.png

Motherboard je Gigabyte GA-MA790FX DQ 6 tedy chipset AMD

Zapnul jsem v BIOSu AHCI, ale když chci nahrát nějaké AHCI drivery v průběhu instalace, tak mi je neoznačí jako ovladače komptaibilní s připojeným zařízením a tak mi to prvně v benchmarku ukazovalo pciide a teď zase RAID ty se mi tam nějaké podařilo při druhé instakaci nahrát, všichni tam mají AHCI nebude problém v tom ?
Viz. http://www.pixhost.org/show/1951/594605 ... -08-30.png

Dokonce mi některé testy ani nejdou spustit a hlasí, že mám snad odebrat všechny partitions.
http://www.pixhost.org/show/1951/594606 ... -chyba.png

Děkuji za jakoukoliv radu.
Orbithek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2003
Bydliště: Fulnek
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od Orbithek »

Nějak mi z toho hlava nebere :sad: viz. zde Jak to vyřešit? Mohl bych ho i vyměnit za jiný v rámci 14 dní.
CASE/ Corsair Obsidian 1000D,ZDROJ/ Corsair RM850x, 850W,CPU/ Intel Core i9 - 13900KS@deafult,MB/ Asus ROG Z690 Hero, RAM/ G.SKILL 32GB KIT DDR5 6600MHz CL34 Trident Z5 RGB,VGA/ GIGABYTE GeForce RTX 4090 GAMING OC 24G, HDD/ Samsung 990 PRO 2TB ,WIN/ Win 11 Enterprise 64bit,REPRO/ KRK Rokit 7G4 Mouse/Logitech G Pro Wireless, CHLAZENÍ/ Watercooled, MONITOR/ 49" Odyssey OLED G9 Smart
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

@AoD: Máš na disku flashnutý poslední firmware? Možná už i do drahých a velkých disků zapojují menší počet kanálů? Upřímnou soustrast. :nervous:

Ještě zkus rady z tohoto čínského fóra (pomůže to, pokud je to softwarová závada, za kterou může AMD): http://translate.google.com/translate?h ... 8-1-1.html

Povinné čtení před koupí SSD se SandForce (moje práce): Zkus si ty rady projít z toho čínského serveru (strojový kód do EN je relativně v pohodě, občas to chce přemýšlet, pohon = řadič, splachování = trim), budu pár dní mimo a nemám čas si to nastudovat. Ale:
1) Pokud platí to, o čem jsem napsal v aktualitě, tak má disk méně kanálů
2) Pokud nutně nepotřebuješ SandForce (který má na AMD problémy s trimem), kup Intel
3) Pokud chceš SandForce, nech si to vyměnit za alternativu v podobě Patriot Inferno Extreme
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
fobos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od fobos »

nejde mi nahrať firmware 1.29 na Agility 2. Posledný mam 1.24 a od 1.28, keď sa ten firmware inštaluje už cez ten Toolbox mi to vypisuje toto:

Obrázek

v default 1.11 od výrobcu bol výkon pri sekvenčnom zápise 100MB/s, teraz s 1.24 je len 65MB/s. Trim je enabled , AHCI tak isto. Any ideas ?

A ešte sa chcem spýtať, keď ho chcem resetnúť do továrenského nastavenia, tak tým sa obnoví pôvodný firmware, ktorý tam bol?
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

Musíš ho mít jako druhý disk (tzn. SATA 1, 2, 3) a na prvním portu SATA 0 systémový disk a dále nainstalované Intel RST v9.6.
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
fobos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od fobos »

aha, ja som to pochopil tak, že nie je podporovaný samotný disk a nie že je nepodporovaný, keď je primárny. Lebo do firmware 1.24 bez toolboxu to šlo aj na primárnom disku a teraz už nie. Čiže keď mám notebook tak mám smolu :| nikoho zo stolným PC v okolí nemám

a čo ta druhá otázka? Resetuje sa to na firmware z výroby?
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

foboss píše:a čo ta druhá otázka? Resetuje sa to na firmware z výroby?
Nevím přesně, co to dělá. Šlo mi to pouze u archaické verze fw (že by v1.08??), snad to maže wear-leveling tabulku, ale nevím.

Pokud chceš zkusit aktualizovat firmware, zkus naklonovat systém na externí disk a nabootovat z něj. Jen budeš muset při zálohování měnit ručně zarovnání sektorů.
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
K8_
Nováček
Nováček
Registrován: 26. úno 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od K8_ »

U Windows serveru R2 s SP1 už ten problém se standardním ovladačem msahci není a funguje to stejně dobře, jako s instalovanými ovladači od intelu - navíc ovladače 9.6 neumí HDD > 2TB, což msahci umí
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

K8_ píše:U Windows serveru R2 s SP1 už ten problém se standardním ovladačem msahci není a funguje to stejně dobře, jako s instalovanými ovladači od intelu - navíc ovladače 9.6 neumí HDD > 2TB, což msahci umí
To není bohužel úplná pravda - příkaz trim v řadiči SandForce 1500/1200 není kompatibilní s normou ATA8/ACS-2 a proto je nutné použít ovladač Intelu. Schválně si zkus náhodný přístup v HD Tune.

Co se týče toho Intel RST v9.6 jiný není komatibilní OCZ/SandForce Toolboxem.
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
K8_
Nováček
Nováček
Registrován: 26. úno 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od K8_ »

-HoNY- píše:Schválně si zkus náhodný přístup v HD Tune.
no to jsem prave zkousel a ukazovalo to "normální" hodnoty, zítra dodám printscreen
on to totiz neni asi problem jen trimu a SSD, nebot se to projevovalo i u klasických HDD - viz prilozený obrázek msahci
01.png
a Intel RST 9.6
03.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) K8_ dne ned 27. úno 2011, 14:23, celkem upraveno 1 x.
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

K8_ píše:
-HoNY- píše:Schválně si zkus náhodný přístup v HD Tune.
no to jsem prave zkousel a ukazovalo to "normální" hodnoty, zítra dodám printscreen
on to totiz neni asi problem jen trimu a SSD, nebot se to projevovalo i u klasických HDD - viz prilozený obrázek
01.png
Dělá to i u opakovaných měření? Jaký řadič má na sobě ten disk? Vím že, se hodně osazuje Marvell a JMicron.

Někde jsem viděl tweaky v registrech na zlepšení přístupu po sběrnici. Zkusím dohledat. Prováděl jsem je jen u notebooku a tam mi to snížilo výdrž baterie a zrychlylo zápis asi o 5 %.
-HoNY- píše:Řadič SandForce 1500/1200 není kompatibilní s normou ATA8/ACS-2 a proto je nutné použít ovladač Intelu.
Obrázek
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
K8_
Nováček
Nováček
Registrován: 26. úno 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od K8_ »

dela to opakovane a zkousel jsem nekolik disku stejneho typu, co je tam za radic zjistim zitra - pokud se mi to povede nejak snadno na disku zjistit
ale napr. u 3TB disku WD30EZRS to neni (nebo presneji, neni to tak drasticke) viz
read.png
a
write.png
a s Intel 10.1 zápis
write.png
s 9.6 mereni neslo provest, kdyz takto velke disky neumi
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) K8_ dne ned 27. úno 2011, 14:45, celkem upraveno 1 x.
K8_
Nováček
Nováček
Registrován: 26. úno 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od K8_ »

a ten 3TB disk WD30EZRS na řadiči (Rocket, speciální řada pro WD), co s ním WD dodává
read.png
write.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
K8_
Nováček
Nováček
Registrován: 26. úno 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od K8_ »

Jinak všechny staré (bez SP1) naměřené hodnoty jsou teď k vidění http://disky.kreteni.eu/
K8_
Nováček
Nováček
Registrován: 26. úno 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od K8_ »

A na http://disky.kreteni.eu/ přibyly testy na Windows serveru s tím SP1 a zítra přidám ještě další
K8_
Nováček
Nováček
Registrován: 26. úno 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od K8_ »

tak testy jsem doplnil o všechny varianty
jinak Vertex 2 na 25nm bych uplně nezatracoval, podle mých měření má mírně horší zápis, ale výrazně lepší čtení oproti 34nm a to s tím ovladačem msahci z toho SP1:
34nm http://disky.kreteni.eu/index.php?disk=43
25nm http://disky.kreteni.eu/index.php?disk=46
hit.man
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2007

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od hit.man »

Dotaz, dělám známýmu pc, má desku ASUS M4A87TD/USB3 a ssd ocz 60gb, přes as sdd mi to vypíše že primárně je nainstalovaný ms ahci, mám tam přeinstalovat ovladač od intelu jak je tu pořád propagovaný? vysvětlí mě někdo proč bych měl či neměl ho tam dávat i když je chipset od AMD a neměl tam deafultně nainstalovat sata ovladače od amd? dík zaodpoved
K8_
Nováček
Nováček
Registrován: 26. úno 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od K8_ »

Ovladač od Intelu je možné instalovat jen na desky, které mají Intel chipset - což není váš případ, pak jde o verzi msahci, jak jsem dělal měření já, tak mě msahci ze service packu 1 pro W7 nebo W2K8 přišel lepší, než ovladač od Intelu, takže nejlépe si nainstalovat windows a otestovat pomocí http://www.hdtune.com/download.html a zjistit, který ovladač dává lepší výsledky - jestli ten msahci od Microsoftu, nebo ten od AMD k danému chipsetu.
hit.man
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2007

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od hit.man »

Otestuju a dám vědět :)
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

Rozdíl mezi msahci a Intel RST v10.1 je u Intel SSD 510 okolo 5-15% v počtu IOps. AMD do tohoto srovnání nepočítám, je to jen papírový drak - jejich SATA 6 Gb/s je na úrovni různých Marvellů a JMicronů v PCIe ×1.
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“