AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, testy, recenze

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od Vivec »

ta spotřeba je fantastická... taky zvuk ke každému monitoru zvlášť je nejlepší fíčura za poslední dobu

nějak mě udivuje, s jakým klidem ta karta přišla, normálně mívali thready se spekulacema 100+ stran a teď ani ťuk, tajit informace se AMD daří čím dál tim líp
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od Hladis »

No vypada to ze AMD vytvorila zajimavou kartu a konecne i pouzitelnou i v tesselaci (aspon uz nebudou majitele AMD brecet nad zlou nV :) ). Tim padem by se tesselace konecne mohla vice rozsirit ,kdyz i druhej tabor ma konecne Dx11 pouzitelnou kartu. By me zajimalo zda v tech ovladacich je uz zahrnut multithread rendering ,ale podle vysledku z Civ5 opet neni :roll: No zkusim az sem dojde, osaham a mozna po delsi pauze se zase vratime k AMD :)
Vivec píše:nějak mě udivuje, s jakým klidem ta karta přišla, normálně mívali thready se spekulacema 100+ stran a teď ani ťuk, tajit informace se AMD daří čím dál tim líp
Me nejak XXX strankovy thread kde fanatici onanuji nad svou znackou nechybi. Stacil Bulldozer....
Obrázek
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od webwalker »

Hladis: Já si imho myslím, že se teselace naopak vrátí tam, kam byla původně určena - ulehčit cpu život a ne s ní plýtvat na blbinách.
Jinak tenhle thread žil celou dobu v ústraní právě díky threadu Bulldozeru, kam přispíval snad každej. Já osobně ale nejsem příznivcem tak tvrdých NDA, které praktikuje AMD. Přijde mi to poněkud kontraproduktivní.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od no-X »

DOC_ZENITH píše:
Broxik píše:vypada to hezky ale na druhou stranu sem rad ze jen 1/5 vykonu nad gtx vynecham jak keplera tak tady to. A pockame na gtx 8xx a amd 8xx ehm ted na to koukam ze by proto nvidia schvalne preskocila 6kovou radu aby byla z amd na stejne urovni? ikdyz ati fici na tisicovkach a nvidia v stovkach?:D
Nvidia si může značit karty a přeskakovat řady jak chce, co je podstatné je jak se mění čipy uvnitř. Kepler až vyjde což bude zapár měsíců, tak NV chystá obdobnej 384-bit čip a později ještě velkej 512-bit čip kterej má převzít korunu nejrychljšího GPU. Vždyť 7970 má plochu čipu jen 365 mm², návrh musí bejt skvělej když nacpali tolik tranzistorů, 128TMU a 384-bit sběrnici na takto, niak moc nepřerostlej čip.
On je ten čip popravdě trochu větší, než by vzhledem k počtu tranzistorů měl být, ale to může být dáno právě 384bit sběrnicí. Na druhou stranu je ale stejně velkej jako GF114 / GTX 560 Ti, což je pro AMD velice výhodné - i když bude 28nm proces o něco dražší, stále budou výrobní náklady blíž konkurenčnímu mainstreamu než high-endu.

Přesto mi přijde, že výkon není až takový, jaký by se dal čekat, tak snad AMD efektivně využije náskok o který jsou na trhu dřív a vyladí drivery, než přijde Kepler. Celkově ale z té architektury mám velice pozitivní dojem a spíš než 3D akcelerace mě dostala multimediální podpora. VCE a DDM Audio jsou moc fajn věci a nápad využít QSAD instrunkce pro kombinaci s VCE a dosažení ještě vyššího výkonu při encodingu videa je až geniální :-)
Nejlepší moderátor ve výslužbě
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ten OC... ten OC! Proč nevydali třeba 1100Mhz model? no ehm při příští revizi/refreshi klidně 1200+ sotck proč ne, ihmo já dokonce ňákou takovou odpověď na keplera očekávám. Na 512-bit keplera asi single čip nepřipravujou ale kdyby náhodou byl 384-bit model schopen tuhle řadu porazit, tak tu máme ještě možnost vydat model s taktem o 300+ Mhz vyšším. Protože to GPU teď jede hluboko pod svými možnostmi a většina karet dá 1125Mhz s prstem v nose bez zvedání vcore, a víc to zatím nejde protože to Catalysty nepustí. Jsem zvědavej až přijde verze afterburneru nebo něčeho podobného kde to půjde výš + zvedat vcore.
webwalker píše:Hladis: Já si imho myslím, že se teselace naopak vrátí tam, kam byla původně určena - ulehčit cpu život a ne s ní plýtvat na blbinách.
Jinak tenhle thread žil celou dobu v ústraní právě díky threadu Bulldozeru, kam přispíval snad každej. Já osobně ale nejsem příznivcem tak tvrdých NDA, které praktikuje AMD. Přijde mi to poněkud kontraproduktivní.
Já mám takové zbožné přání, že teselace konečně přijde. Zatím jsem se s ní krom techdem a hrstky benchmarků v hrách setkávali typem "uděláme tuhle primárně DX9 hru a pak tam doděláme DX11 patch s teselací" takže teselace byla na hovno + slow.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne čtv 22. pro 2011, 16:47, celkem upraveno 1 x.
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od Dithius »

těch 1125 MHz se projeví když se zatíží jádro na 95%+ takže to nelze brát jako by to nebylo vydaní karty s clockem nad 1000MHz
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Dithius píše:těch 1125 MHz se projeví když se zatíží jádro na 95%+ takže to nelze brát jako by to nebylo vydaní karty s clockem nad 1000MHz
Co je toto s prominutím za blábol...
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od Hladis »

webwalker píše:Hladis: Já si imho myslím, že se teselace naopak vrátí tam, kam byla původně určena - ulehčit cpu život a ne s ní plýtvat na blbinách.
Jinak tenhle thread žil celou dobu v ústraní právě díky threadu Bulldozeru, kam přispíval snad každej. Já osobně ale nejsem příznivcem tak tvrdých NDA, které praktikuje AMD. Přijde mi to poněkud kontraproduktivní.
Tohle je bohuzel jen sen. Pochybuju ze najednou vsichni vyvojari zacnou delat pure Dx11 enginy. Cekam dalsi nasilne roubovani tesselace na DX9 enginy jako do ted jen ve vetsi mire. To by museli vyjit pure DX11 konzole ,aby se to nekam hnulo a stale AMD nema dle vysledku multithread rendering v ovladacich a v Civ5 zapasi s GTX570. Pokud chce ulevit CPU limitaci a vyuzit poradne vetsi pocet threadu ,tak zrovna tady by to bodlo nejvic.
Tenhle thread zil v ustrani prave diky tomu ze nikdo nic nevedel. Je to pozitivni v tom ze to neni XXX stranek nesmyslu a hype jako sveho casu R600 ci Bulldozer ,kde to byl doslova festival fanatismu od drtice po epic fail. Negativni je ze clovek neodhadne co to bude zac a nemuze se na to nijak pripravit.
Jeste by me zajimalo kdy to vubec dorazi do obchodu v nejakem vetsim mnozstvi ,aby se to dalo normalne koupit. Zatim vidim reklamni paperlaunch ve vanocnim case a ani na recenze tech karet moc neni. Takze kdy budou bezne dostupne....to je otazka na kterou ani ve zdejsim velkoobchode neznaji odpoved.
Obrázek
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od ArgCZ »

mě se tohle líbilo, dost mi to připomínalo loňské vydání GTX580 a GTX570, zaskočilo mě to jak rychle a zčistajasna se to objevilo a přitom to ostranilo to co bylo na předchůdci kritizovaný, příjemný překvapení, ale důležitý protože to snad AMD nakopne... možná ve stylu uvedení je již podepsán Rory?
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
blekota je boss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. črc 2006
Bydliště: okolí Hradce Králové

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od blekota je boss »

hodně slušný, až se vychytaj ovladače v určitejch hrách bude vymalováno :) sou tam cejtit rezervy
chtěl bych vidět technologický demo který by vytěžilo z týhle karty maximum možností... fotorealismus :razz:
maj viditelnej náskok tak ať si to kluci nepo*erou
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od no-X »

DOC_ZENITH: Nvidia si při vydání Fermi vybrala jednu DX11 fíčuru, kterou její hardware zvládal líp než konkurenční a marketingově z ní udělala svatý grál. Teselace je pro řadu účelů fajn věc, ale pro řadu účelů jsou efektivnější techniky, se kterými se dá obdobného efektu dosáhnout při vyšším výkonu. Dost lidí se dokonce domnívalo, že důvodem vysokého geometrického výkonu Fermi nemusela být ani samotná teselace, jako spíš experimenty s hardwarovým deferred renderingem (který potřebuje vysoký geometrický výkon, protože geometrie je v podstatě zpracovávána 2×). Ale to je teď asi jedno - dopadne to jako s TnL, HDR a podobných fíčurách, které žily z marketingu a když už se nehodily do krámu, tak po nich ani pes neštěkl.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od maltra »

AMD ukazalo ze "umi", ta karta je fakt dost dobra. Hlavne "smekam" z tej spotreby aj po OC. Vykon, vzhladom na to ze to je na prvych ovladacoch a velmi konzervativnych taktoch je kralovsky, plus konecne zapracovali aj na vylepseni chladica. Salamunske uvedenie par dni pred koncom roka a narokovanie si titulu najvykonnejsej single karty 2011 im tiez vyslo ;-).
@ no-X: blahozelam k recenzii, dost prestizna zalezitost ;-). Práskač Lojza si ani neskrtol, iba sa na svojom bulvare zmohol na nejake detske nareky ohladne OC GTX 580 a vyhrazky Keplerom, ake ubohe :-).
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od HEAD »

Ja bych rek, ze chladic neni zas az tak super.Chladi sice dobre ale na ukor vysi hlucnosti...
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od no-X »

Je dost dobře možné, že veškerá měření spotřeby, teplot a hlučnosti jsou mimo. Nepředpokládám, že by AMD náhodně mezi karty zamíchalo pár těch, na kterých někdo sundaval chladič, ale spíš si myslím, že se to týká všech samplů. Uvidí se, až přijdou recenze produkčních kusů. AMD má jedinečnou schopnost, že i vydání celkově povedeného hardwaru si sama pokazí nějakým excesem...
Nejlepší moderátor ve výslužbě
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od ArgCZ »

já jsem si teda hlavně všiml že má karta dost nízké teploty, kdyby se změnila křivka chlazení a nechala se teplota o 10 stupínků celsia jít dál, tak možná bude tiší(a víc žrát), takže podle mě tam je rezerva
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
izerS18
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Praha - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od izerS18 »

Pánové... výborná karta s perfektním výkonem, danou spotřebou IDLE či LOAD a furt brbláte, že hlučí.
Prostě ten výkon je třeba chladit a pak se holt koupí jiný chladič nebo počká na jiné verze.
Kdyby to bylo hned, co pak MSI,ASUS atd dělali za jiné verze? :)

Karta mě velmi překvapila, udáváná cena $549 mě trochu zaskočila... očekával jsem od AMD cenu 10-10,5CZK s DPH u našich obchodníků... ale chápu, že je výkonější než GTX580, tak se dá i větší cena. Takto počkám na Kepler
AsRock Z370 Taichi | 8700K @ 4,9GHz 1.28v @ Corsair 110i GT | Crucial Ballistix 2 x 16 GB 3200MHz CL 16 | Evga RTX 3080 Ti Ultra | Corsair MP510 1GB + 20TB Capacity | Seasonic Prime 1200 W Platinum | PHANTEKS Enthoo Elite
hnizdo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. bře 2007
Kontaktovat uživatele:

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od hnizdo »

Tak hlucnost samozrejme vadi vzdycky, ale uvidime co prodejni karty. Navic si lze chlazeni prenastavit na teplota na ukor hlucnosti, karta ma velke rezervy.
Ted se vazne tesim na Kepler, tahle deluxe karticka by mela srazit Kepleru nejen hrebinek, ale hlavne cenu.
MB: Asrock Z690 Extreme CPU: Core i9-12900K cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 RAM: 32GB 2x16 DDR4-3600 CL16 Kingston Renegade, VGA: MSI 4090 Suprim Liquid SSD: Samsung 960Pro 1TB + EK-M.2 HS HDD: 3TB Toshiba, 18TB WD DC HC550, 8TB Seagate SMR, 2x12TB HGST DC HC520 - RAID1, Optical: LG BH16NS55 BR-RW , Mouse: Roccat Kone XTD Keyb.: Logitech G15+G13+F710, Case: BQ Dark Base PRO 900 r2 PSU: Seasonic Platinum 860W SS-860XP2, Monitor: Asus PG27UQ, Repro: Logitech Z-5500, Headset: Turtle Beach Stealth 700X Gen 2 MAX, OS: Win11/64 Pro

>>>>Fórum pro much VRAM much doge věrozvěsty otevřeno! Vstup ZDARMA<<<<
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od Raikkonen »

Krása! Takhle se to má dělat, pánové. Super výkon, skvělé provozní vlastnosti, úplně nová architektura (takže ještě výkon díky ovladačům stoupne), ještě má dost velkou rezervu ve frekvencích na lepší model a je to slušný příslib do budoucna. A pak že se vánoční zázraky nedějí. Ještě kdyby to byl hard-launch a recenze se objevily ve všech magazínech, to už by bylo úplně dokonalé, ale to už bychom od AMD asi chtěli moc. Teď jen co nejrychleji dovalit dostatečný počet grafik na trh! AMD už pořádný úspěch potřebuje jako sůl. Jakýto krásný rozdíl oproti opačným vlastnostem oplývajícímu Bulldozeru. Rory by měl ve firmě zavést právo útrpné, sešvihat všechny v procesorové divizi do kuličky a inženýry grafické divize na rukou nosit!
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od Ache »

Tak po přečtení recenzí musim říct, že AMD docela překvapilo.

- Na ComputerBase krásně otestovali AF filtraci. A ačkoliv Nvidia je stále lepší (menší shimmering i plynulost přechodu) tak z ukázkového screenu AF testeru vidím i já že problém proužkování bude ještě menší než na HD6900 generaci. Nebudu předbíhat dokud nevyzkouším osobně, ale aspoň že to upravili. A hlavně i na CB dali AF do plusů, takže asi by to už nemuselo vadit ani mě :-D :-D

-Výkon je velmi solidní, ovšem co mě dostalo je OC. Naprosto nechápu proč default frekvence není 1GHz když ve všech recenzích dosáhli maxima co umožňuje AMD Overdrive. :? A spotřeba díky tomu že se nesahá na napětí stoupá minimálně (maximálně by museli změnit TDP z 210 na 220, což může štvát jen blbce, protože u High-Endu se na spotřebu tolik nekouká). Výkon a OC potenciál (ani nevíme jaký je, protože Overdrive víc než 1125MHz neumí :-D ) je dost slušný a výkon po max OC je velmi, velmi zajmavý. Pokud to není jen OC potenciál pečlivě vybraných kusů na recenze tak ta cenovka 499€ je docela luxusní. :)

- Bohužel chladič je trochu podivný... karta žere jako GTX570, ale podle testů je hlučná a to ani nedosahuje vysokých otáček (meších než chladič Fermi). Otáčky jsou docela agresivně, a jak je vidět snaží se to držet pod 80°C, ale jak je prostě vidět, tak chladič je hlučný i při nízkých otáčkách. Což je trochu v rozporu s tím co tvrdí presentace, protože chladič na HD6950 byl i na 2400ot celkem kultivovaný... No sem zvědavej až se mi dostane do ruky. Třeba je zvuk hlasitější, ale tón může být zase příjemnější... uvidím otestuji... Každopádně teploty mohli klidně nechat vyšší. Fakt se mi zdá, že to hrotili moc - stejně jako EVGA na GTX580 Classified, kde už i na 80°C ventilátor docela hučí. Přitom v normální edici je GTX580 na 80°C celkem tichá.

Jinak takhle z testů se mi ta karta velmi líbí. Možná kdybych nějak výhodně prodal GTX580, tak bych si i lajznul souboj s AMD ovladači... ten výkon po OC je neuvěřitelný. A ta tesselace... Na tom Crysis 2 už pojede jak po másle. A Metro2033 v 1920x1200 na maximum s vyhlazováním jakbysmet :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: ATi/AMD Southern Islands (HD 7xxx) - informace, spekulace

Příspěvek od no-X »

Raikkonen: Spíš by si zasloužili sešvihat bývalí manažeři, kteří nechali z AMD odejít nejlepší CPU inženýry.
---
Mimochodem, nějaké nápady, jak by mohly vypadat HD 7800 a 7700?

HD 7970
32 CUs (1/4 DP)
32 ROPs
384bit
365 mm²

S HD 7800 jsou dvě možnosti. Buď jí nastavit jako polovinu po všech stránkách, nebo cílit tak na 60-70% výkonu 7970. To mi přijde kapku pravděpodobnější, protože se očekává, že 7950 nebude výkonem extrémně vzdálená od 7950 a kdyby byla HD 7800 jen polovinou, byl by rozdíl ve výkonu příliš velký...
20-24 CUs
32 ROPs
256bit
~245 mm²

HD 7700
12-14 CUs (1/16 DP)
16 ROPs
128bit
~125 mm²

Jen hádám :-)
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“