Vliv zvukové karty na výkon PC

Zvukové karty, reproduktory, mikrofony, zesilovače a další.

Moderátor: CageJ

Odpovědět
TOMIKK
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. črc 2011

Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od TOMIKK »

Dobrý den mam asi stupidní dotaz :D ale mám starší počítač a když si chci pustit nějaké nové hry například The Bureau: XCOM Declassified, Saints Row IV tak mi to jede celkově na 20 čistýho FPS ale po čase cca. 10 minut se začne hra sekat ale nejdřív se šíleně zaseká zvuk uplně ho vypne nebo spadnou nějaké efekty například střílení, mluvení nebo efekty okolí tak bych se chtěl zeptat zdali je možný že zvuková karta nestihne přes starou desku zachytit všechny zvukové efekty a zasekne tim i výkon pc. Integrovanou zvukovku jsem nezkoušel přepojit. Zvuková karta je taky staříček ale za kterej se nemusí nikdo stydět a měnit jí nehodlám :D je to Sound Blaster X-Fi Elite Pro a taky ještě dodám že když se ve hře vyhodí takhle zvuk tak mi FPS vylítne i na 50 ale po chvilce zase zvuk normálně naskočí. Já už si stím nevím rady proč to dělá :D už jsem to jednou řešil ale chtěl bych právě vědět jestli je opravdu možný že to dělá zvuková karta tady dávám link s lepším popisem mého problému ve hře. Budu rád za každej názor.

http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=39&t=201572
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od crashPC »

Zvukovka nějaký vliv mít může, ale ne, že by něco nestíhala zvuková karta. Všechno co je špatně dělá PC. Respektive procesor a přenosové rychlosti všech zásadních sběrnic. Prostě na to asi nemá.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
NihilusCZ
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2006

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od NihilusCZ »

Zdravím, já jsem zrovna chtěl založit téma na podobný dotaz a tak bych se rád zeptal tady. Počítač mám Core i3 3,2 Ghz, takže zatím ok, grafiku AMD HD7770 2GB, RAMku 4 GB, win7, jen zvukovku jsem do PCI slotu strčil dnes již pár let zastaralou Creative X-Fi Fatality PRO Extreme gamer... samozřejmě mám na motherboardu integrovaný Realtek 7.1... Dotaz je teď ten, jakou zvukovku byste mi doporučili používat? Na tu X-Fi už jsou jen velice osekané ovladače a soft, než bývaly na win XP, ale na druhou stranu má výkonný audioprocesor (snad i na dnešní dobu), má pasivní chlazení, ve své době TOP zvukovka. Příjde mi ale, že hudba je takové nemastná neslaná. PC to není zrovna nabušené, ale přesto chci ve hrách využít veškerý výkon , moc jsem to netestoval, ale příjde mi, že s tou X-FI mám ve hrách více FPS než s integrovanou zvukovkou. Může mi někdo zkušený povědět, jestli může mít zvuková karta opravdu nějaký znatelnější vliv na plynulost her? Jsou např. zde na pctuningu nějaké testy s grafy, fps atd.? Nic jsem o tom nenašel, budu rád za odpovědi.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od crashPC »

Záleží na konkrétní situaci. Vliv to opravdu mít může, pokud hra podporuje a aplikuje plno zvukových efektů. Pokud je zvládne provádět zvuková karta s jejím procesorem a ovladači, jistě to je jiné než když to musí dělat už tak vytížený CPU. Sám jsem to kdysi měřil, a za jistých okolností může být rozdíl nad odchylkou měření. Tedy třeba 5-10FPS. Samozřejmě ne vždy.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od dexterav »

zvukovka síce má vplyv ale je to iba v jednotkách %
povedané inak neurobí z 50FPS 20, 30 a dokonca ani 40 :)
duplom nie XFI ktorá práve ako jedna zmála práve aspoň niečo akceleruje
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
TOMIKK
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. črc 2011

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od TOMIKK »

NihilusCZ je stejnak zajímavý že máme oba jinou zvukovku a stejnak je uplně stejná :D:D:D:D teda nevím jak to máš se softwarovou podporou ale já mam miliardu originálních programů na nahrávání zvuků :D a hlavně uplně vyšperkovaný equalizéry :D Jinak zatim dík za odpovědi ... jak napsal crashPC tak to bude asi z 80% přenosem dat na sběrnicích..... což stím nic nenadělám ...
NihilusCZ
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2006

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od NihilusCZ »

TOMIKK Tak to by mě zajímalo, kde jsi sehnal ten soft, já se to pro Win7 snažil stáhnout přímo od Creative a tam něco je, ale je to opravdu žalostný, mám instalnutej vlastně jen základní ovladač, kterej neumí skoro nic.. Prostě podpora produktu už skončila.
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od CageJ »

S novymi WDDM ovladacmi je to takmer 0%.. a k tomu este dost ku*** ovladac kvalitu zvuku... Takze tak...
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od crashPC »

TOMIIKK: To byl jen typ, než jsem vůbec věděl, jaký máš PC: Přecejen, starší PC, dokonce i první dvoujádra, za extrémních podmínek měly problém při zátěži krmit i pokakané USB.
U i3 už bych si to nedovolil tak sebejistě tvrdit. Mám ale na dvoujádru změřeno, že v extrémech opravdu může jít i o 10FPS, řekněme při 50FPS...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od CageJ »

dvojjadro nie je na hranie, aj ked ma SMT
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
TOMIKK
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. črc 2011

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od TOMIKK »

NihilusCZ Já jsem to vyřešil tak že jsem ovladače stáhl na na Creative a zbytek jsem doinstaloval z přidaných CD pro win vistu a ty softwary se chytli stěma ovladačema ale ze začátku než jsem přišel na to jak to instalovat tak to byla pakárna a taky sem tam neměl nic krom ovladačú a základních nějakej sra*** :D jinak já mám 4 jádro a to Intel Core 2 Extreme QX6700 jako je dobrej ale právě šíleně pomalej na dnešní poměry...
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od crashPC »

CageJ: To nevím. Nejvíc hodin jsem hrál Diablo I,II, HOMAM3,Liero,Tyrian,CS. Na to dvoujádro stačí :-)
V plno hrách na FullHD ještě i3 taky stačí, když je dobrá grafárna.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
NihilusCZ
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2006

Re: Vliv zvukové karty na výkon PC

Příspěvek od NihilusCZ »

Jo, já jsem právě tenhle počítač dostal a má nějakou podivnou desku, na kterou už nic lepšího neosadim, tak jsem alespoň koupil tu low endovku AMD HD7770, a nový hry běžej velice solidně na vysoký detaily, zajímavý je tady na pctuningu ve spoustě recenzí ke hrám dávají grafy vlivu výkonu procesoru na danou hru a u spousty je ta i3 třeba jen o 2 fps horší než i5... pohoda. A War thunder hraju skoro na max při full hd...
Odpovědět

Zpět na „Zvuk“