Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
jaskulenka
Nováček
Nováček
Registrován: 04. srp 2013

Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od jaskulenka »

Prosím o radu. Koupil jsem z druhé ruky Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5. Karta fungovala perfektně. Měl jsem pocit, že se mírně přehřívá. Teploty ve Windows se pohybovaly od 38 do 45 stupňů. A v maximální zátěži 78 stupňů na 100% otáček. Tak jsem se rozhodl, že ji přepastuju (ještě jsem to nikdy nedělal). Teploty mám teď horší ve Win o dva stupně a ve furmarku je karta za minutu na 84 stupních. Větráčky nefoukají skoro vůbec teplý vzduch, přitom je karta rozpálená. Při rozložení karty se vzájemě plochy dotýkaly. Zkoušel jsem různé vrstvy pasty. Různě silně zašroubované šroubky. Nejvíce se mi osvědčila silná vrstva a méně dotáhnout šrouby. Jenže pořád se karta přehřívá jakoby se netočily větráčky (ty ale fungují jak mají). Pastu používám Cooler Master V1 IC Value. Pastoval jsem s ní můj i5 3570K a s průměrným chladičem mám teploty o kterých se většině může jen zdát. Takže nevím v čem je problém. Jsem z Prahy 3. Pokud by mi to někdo zkušený byl ochotný přepastovat. tak bych byl moc rád
BananSK
Černá karta
Černá karta
Registrován: 24. říj 2014

Re: Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od BananSK »

Stiahni si nejaky tool na overclocking a skus ju podvoltovat v zatazi co to da.
jaskulenka
Nováček
Nováček
Registrován: 04. srp 2013

Re: Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od jaskulenka »

Používám Afterbruner. Chápu proč ji podtatktovat. Ale proč bych ji měl podvoltovat? Tak už jsem se dostal na původní teploty před pastováním. Ale i tak se mi to zdá moc. Navíc ani tak ty větráčky nefoukají teplý vzduch. prostě si myslím, že ty teploty bych mohl mít mnohem níže a zároveň i hlučnost o kterou mi jde. Myslíte, že pomůže jiná pasta? S touhle jsem pastoval před dvěma měsíci. Je asi rok stará a už jsem ji vyplácal
BananSK
Černá karta
Černá karta
Registrován: 24. říj 2014

Re: Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od BananSK »

Pretoze vo fyzike na ZS si sa ucil jednoduchy vzorec. W=U*I, to znamena odpadove teplo karty = W

To pri PC komponentoch plati skoro presne, kedze nemaju okrem chladenia ziadne pohyblive casti.
jaskulenka
Nováček
Nováček
Registrován: 04. srp 2013

Re: Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od jaskulenka »

Jsem amatér. Jak na to? Neklesne mi tím výkon? Ještě jsem si všiml, že jakmile zapnu furmark, tak mi teplota během vteřiny vyletí na 60 stupňů .... pak už to jde pomaličku. Nevím co to znamená. Možná když by ten průběh byl pomalejší, tak by ty teploty nebyly tak vysoké. Jaká se dává vrstva pasty? Šroubky se dotahují na max? Možná moc vytlačuji pastu
Naposledy upravil(a) jaskulenka dne stř 5. lis 2014, 23:12, celkem upraveno 1 x.
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od LoCo99 »

osobně bych to zase rozmontoval, vyčistil to lihem , jak jádro tak chladič grafiky, a na jádro udělej ťupku o velikosti zrnka rýže (možná menší trochu), hod na to ten chladič, přišroubuj decentně aby to nebylo na volno ale šlo to ještě dost přitáhnout (pozor, ja takhle zničil grafiku)

problem je očividně v tom že se teplo nerozvádí
jaskulenka
Nováček
Nováček
Registrován: 04. srp 2013

Re: Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od jaskulenka »

díky.. vyzkouším. Na co si mám teda dát pozor? nebude to zrnko rýže málo? Rozprostře se to rovnoměrně? Já tu pastu vždycky rovnoměrně rozetřu. Jakou pastu si mám koupit za normální peníze?
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od oneb1t »

treba arctic mx2 a bude to az moc :D
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od PET5 »

Teplovodivá pasta se používá výhradně na eliminaci mikroskopických nerovností povrchů kontaktních ploch, které by se při kontaktu na sucho nedotýkaly. Ideálním případem by byly dokonale hladké povrchy, kdy by pasta nemusela být vůbec použita. Pasta totiž klade přechodu tepla vyšší odpor, než přímý kontakt. Proto musí být pasta aplikována pouze v takovém množství, aby po přitisknutí byla vytlačena a zůstala pouze v nerovnostech povrchů a zbývající části kontaktních ploch se dotýkaly přímo. Takže platí, že méně je lépe. Napatlání velké vrstvy a lehké dotažení je špatně.
Pasta se aplikuje podle hustoty. Pokud je řídká, stačí ťupka velikosti špendlíkové hlavičky doprostřed jádra a po přiložení chladiče a přitlačení je vhodné s ním před přišroubováním párkrát lehce pootočit, aby se pasta dobře rozprostřela. Pokud je pasta hustší, dá se použít více menších ťupek po ploše jádra, případně prstem v mikrotenovém sáčku pastu po ploše rozetřít ve velmi tenké vrstvě (spíše jen pošpinit).
Utahování chladiče musí být rovnoměrné. Postupně přitahujeme všechny šrouby. Po utažení by se neměla viditelně ohnout základní deska grafiky pod jádrem.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
jaskulenka
Nováček
Nováček
Registrován: 04. srp 2013

Re: Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od jaskulenka »

Děkuju za rady. Moc mi to pomohlo. Mám neskutečně dobré teploty a krásně tichý PC i v zátěži. Koupil jsem si MX4 a jsem moc spokojený. Ještě jednou děkuju.
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X OC 3GB DDR5 ..přehřívání

Příspěvek od oneb1t »

melo by se to vzdycky nanaset jako hrasek nebo kriz ve vsem ostatnim zustanou bublinky ;)
mx4 je podle me horsi jak mx2 :) takze radsi kdyz muzu tak koupim mx2
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“