Windows 10 aktivace

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows 10.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od chrochtadlo »

zombux píše:tak, ono teoreticky by aktivačnímu automatu (případně operátorovi) mělo být fuk, jaká edice Windows to je, ne? alespoň podle mých dávných zkušeností to celkem nikoho netrápilo, takže jestli jde o OEM/FPP nebo o upgrade, by mělo být jedno ne?
No to by rozhodne byt jedno nemelo. Jak k tomu prijdou lidi co si koupi drazsi prenositelnou licenci a maji ve vysledku stejna prava jako lidi co maj OEM.
Navic co ctu diskuzi na MS strankach, tak par lidi zkouselo primo s MS komunikovat pres helpdesk bo tak neco a zda se ze dostavaji jasne odpovedi, ze to proste prenositelne neni - coz potvrzuje ze to MS jedno neni.
Na argumentace s EULA nereagují. Problem je, ze tady v EU nikoho EULA moc nezajima, ale treba v US je to jinak.

P.S.: btw jen prezentuji svoje nazory zalozene na informacich na netu a na strankach/diskuzich MS.
Nejsem zadnej expert na danou problematiku a mohu se mylit :)
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od CageJ »

samozrejme mam na mysli MS ucet, s ktorym sa prihlasis na onedrive atd.. W-Live ako sluzba je uz zrusena
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od chrochtadlo »

Sem se nahodou mrknul primo v mych win 10 na licencni podminky a nestacim se divit. Kdo to sakra prekladal a byl v tom umysl? :D. Pro jistotu sem si to zkontroloval i na webu MS,ale tam je to stejne.
https://www.microsoft.com/en-us/useterms

dulezita cast z licencniho ujednani - EULA.

CZ: Pokud jste získali software jako samostatný software, můžete jej převést na jiné zařízení, které vlastníte.

ENG: If you acquired the software as stand-alone software (and also if you upgraded from software you acquired as stand-alone software), you may transfer the software to another device that belongs to you

Nevim co si o tom myslet :) To vazne nekdo umyslne vynechal a neprelozil tu dulezitou cast v zavorce a nebo to je jen nahodna chyba/neduslednost?

edit: mno musi to bejt ta chyba/neduslednost, pac kdybych si ted zmenil jazyk win 10 na anglictinu, tak se mi zmeni licencni podminky, coz je blbost.

edit2: hehe, slovaci sou na tom lepe:

Ak ste softvér získali ako samostatný softvér(a tiež ak ste inovovali zo softvéru získaného ako samostatný softvér), môžete ho previesť na iné zariadenie, ktoré vám patrí.
hadas
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. dub 2012

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od hadas »

chrochtadlo píše:Sem se nahodou mrknul primo v mych win 10 na licencni podminky a nestacim se divit. Kdo to sakra prekladal a byl v tom umysl? :D. Pro jistotu sem si to zkontroloval i na webu MS,ale tam je to stejne.
https://www.microsoft.com/en-us/useterms

dulezita cast z licencniho ujednani - EULA.

CZ: Pokud jste získali software jako samostatný software, můžete jej převést na jiné zařízení, které vlastníte.

ENG: If you acquired the software as stand-alone software (and also if you upgraded from software you acquired as stand-alone software), you may transfer the software to another device that belongs to you

Nevim co si o tom myslet :) To vazne nekdo umyslne vynechal a neprelozil tu dulezitou cast v zavorce a nebo to je jen nahodna chyba/neduslednost?

edit: mno musi to bejt ta chyba/neduslednost, pac kdybych si ted zmenil jazyk win 10 na anglictinu, tak se mi zmeni licencni podminky, coz je blbost.

edit2: hehe, slovaci sou na tom lepe:

Ak ste softvér získali ako samostatný softvér(a tiež ak ste inovovali zo softvéru získaného ako samostatný softvér), môžete ho previesť na iné zariadenie, ktoré vám patrí.
A psal jsi nějak na cz ms?
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od chrochtadlo »

hadas píše: A psal jsi nějak na cz ms?
Ne, na to raději nemám nervy :). Je to urcite jen nedbalost v prekladu, ale pekna teda :D.
Problem je taky v tom, ze vsechny ty helpdesky a technicky podpory obsluhujou lidi/operatori, kteri o tehle licencnich vecech nemaji ani tuseni (a nebo o tom maji zakazano mluvit) a tak se ridi nejakejma zakladnima otazkama a odpovedma co MS publikoval na netu. A to v tomhle pripade nestaci.
Jedine rozumne co se ted da asi delat, je vyckat az se MS oficialne vyjadri.
lukasfait
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. pro 2008
Bydliště: Praha 4

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od lukasfait »

Zdravím,

mám tak trochu dotaz, tak trochu možná vysvětlení vašich neshod ohledně aktivace Win10 na jiném HW, než původně. Tedy pokud bude moje úvaha správna je to vysvětlení :D jinak dotaz :wink:

Jak to chápu já, tím, že nám MS poskytne "upgrade zdarma" (řekl bych, že po právní stránce bude tohle spojení hrát ještě roli), tak nezávisle na tom z jaké verze Win upgrade provedete (OEM, FPP) dostanete OEM Win10 svázanou s vaším HW, na kterém jste upgrade provedli, dle HWID. To podle mě není obejití EULy, protože novou verzi sw dostanete zdarma, a tedy MS není nijak povinen zachovat vaše licenční práva z předchozí verze Windows. Prostě "je to zdarma za podmínek x, ber nebo nech být" Problémy však nastanou po výměně HW. Opět, jak já to chápu.

OEM postup
Takže dejme tomu, že upgrade provedu z OEM instalace Win7/8.1. kde již mám u MS vygenerováno HWID. Vyměním MB a CPU a automatická aktivace samozřejmě nepůjde, protože dojde ke změně HWID. Mělo by jít využít aktivaci přes telefonní automat ALE už je to "vyšší" krok v aktivačním procesu a nemusí projít. NAROZDÍL od následujícího.

FPP postup
Upgrade provedu z FPP instalace Win7/8.1 kde HWID nehraje roli (při aktivaci). Vyměním MB a CPU, NEJDŘÍVE nasinstaluju FPP verzi Win7/8.1, kterážto mě opravňuje k aktivaci na jakékoliv sestavě, tím tedy dojde ke spárování klíče z krabičky s novou sestavou, pak provedu upgrade na Win10. A pak lze případně udělat čistou instalaci. Sice těžkej oser a piráti to budou mít zase jednodušší ale pokud upgrade komponent stihnete do 7/2016 (do kdy platí nabídka bezplatného upgradu), mělo by vše fungovat.

A ohledně generování HWID, jisté změny máte povolené, generuje se tuším z 10-ti skupin HW, kde alespoň 7 musí zůstat stejných, takže výměna GPU, HDD a RAM jakožto "spotřebních" věcí by vám aktivaci zrušit neměla. Deska a CPU ano

Mám pravdu??
CPU: Intel Core i5-6500 Skylake @ 3,2 GHz, MB: MSI Z170A Gaming PRO Carbon, s1151, VGA: MSI GTX 970 Gaming 4G (4GB GDDR5), RAM: HyperX Fury DDR4, 16GB @ 2400 MHz,M2: Samsung 970 EVO NVMe M.2 - 250GB, SSD: Crucial M4 (128 GB), HDD: WD Black - 500GB, PSU: Enermax PRO82+ 525W, CASE: Phanteks Eclipse P400s, MOUSE:SteelSeries Rival 300, MOUSEPAD:Asus Cerberus MousePad
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od chrochtadlo »

Ano, mas pravdu.
A ja jsem ani tak nemluvil o obchazeni EULA jak popisujes (to je celkem standardni postup), ja to myslel ciste s ohledem na tu dulezitou cast 4b, ktera by mohla naznacovat, ze pokud byly puvodni Win 7/8.1 prenositelne, tak i upgradovane Win 10 budou dale prenositelne - nijak casove neomezene. Proste ze se z puvodni licence prenese prenositelnost.
Na netu se da najit i nejake info, ze nekdo snad i z MS vysvetloval, ze se to opravdu prenese. Jenze posledni dobou MS neustale odpovida ze ne, ze free upgrade je proste neprenositelnej (krome uvedenych moznosti), v podstate presne jak jsi popsal :).
Da se to cele interpretovat vselijak a nevim kde je nakonec pravda. Ale uz sem s tim tak nejak smirenej, zda se.

Problem je, ze ta cast (v zavorce) EULA:
If you acquired the software as stand-alone software (and also if you upgraded from software you acquired as stand-alone software), you may transfer the software to another device that belongs to you
se da interpretovat i tak, ze upgrade je proveden pomoci zakoupeneho upgrade media, ktery teprve vyjdou na DVD/flash disku.
To mi/nam ale uz vubec nepomuze :P
lukasfait
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. pro 2008
Bydliště: Praha 4

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od lukasfait »

Pravda je že toto (co odpovídal někdo na Microsoft Answers) nahrává té šťastnější variantě, leč MS na nás opět vyzrál aneb nic není zdarma, vždy je tu ALE

When I upgrade a preinstalled (OEM) or retail version of Windows 7 or Windows 8/8.1 license to Windows 10, does that license remain OEM or become a retail license?

If you upgrade from a OEM or retail version of Windows 7 or Windows 8/8.1 to the free Windows 10 upgrade this summer, the license is consumed into it. Because the free upgrade is derived from the base qualifying license, Windows 10 will carry that licensing too.
If you upgrade from a retail version, it carries the rights of a retail version.
If you upgrade from a OEM version, it carries the rights of a OEM version.
CPU: Intel Core i5-6500 Skylake @ 3,2 GHz, MB: MSI Z170A Gaming PRO Carbon, s1151, VGA: MSI GTX 970 Gaming 4G (4GB GDDR5), RAM: HyperX Fury DDR4, 16GB @ 2400 MHz,M2: Samsung 970 EVO NVMe M.2 - 250GB, SSD: Crucial M4 (128 GB), HDD: WD Black - 500GB, PSU: Enermax PRO82+ 525W, CASE: Phanteks Eclipse P400s, MOUSE:SteelSeries Rival 300, MOUSEPAD:Asus Cerberus MousePad
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od chrochtadlo »

lukasfait píše:Pravda je že toto (co odpovídal někdo na Microsoft Answers) nahrává té šťastnější variantě, leč MS na nás opět vyzrál aneb nic není zdarma, vždy je tu ALE

When I upgrade a preinstalled (OEM) or retail version of Windows 7 or Windows 8/8.1 license to Windows 10, does that license remain OEM or become a retail license?

If you upgrade from a OEM or retail version of Windows 7 or Windows 8/8.1 to the free Windows 10 upgrade this summer, the license is consumed into it. Because the free upgrade is derived from the base qualifying license, Windows 10 will carry that licensing too.
If you upgrade from a retail version, it carries the rights of a retail version.
If you upgrade from a OEM version, it carries the rights of a OEM version.
Jj, to je ono, co sem naznacoval :). Je to od MVP (Microsoft most Valuable Professional) ikdyz uz pul roku stary.
http://answers.microsoft.com/en-us/insi ... f4b7ed2fb9
Problem je, ze kdyz se dneska kdokoliv zepta na helpdesku/podpore jak to skutecne je, nikdo nevi, pripadne se ridi zakladnim oficialnim FAQ, tzn. samotne upgradovane Win 10 jsou neprenositelne.
http://www.microsoft.com/cs-cz/windows/windows-10-faq

V jine diskuzi odpovidal jeden "Microsoft support engineer" 30.7. takto:
You can’t transfer Windows 10 to new computer. However you can create recovery disk and install Windows 10 on the same computer multiple times.
par prispevku podtim pak dalsi MVP:
Yes, this is an upgrade license only, and can only be applied on a single PC. If you want a license that is allowed to be transferred to a new future computer, you need to buy Windows 10, rather than taking the free single update.
Potom este vysvetluje, ze jedina moznost "preneseni" je instalace puvodniho OS na novy HW a provedeni upgrade odznova jak jiz bylo popsano. Jenze to mame jen na rok.
zdroj: http://answers.microsoft.com/en-us/wind ... 9190871569.
Je spousta argumentu pro "dobrou" variantu (jsou zminene v tom poslednim odkazu, ale je to cteni na dlouho a obzvlaste s moji desnou anglictinou). Tak jako tak, zda se ze je v tom momentalne chaos a potrebujeme MS aby se oficialne na toto tema vyjadril- a to uz se sakra opakuju :D
Edit: Pro jistotu jeste zminim, ze ta stara licence nezanikne uplne/doslova jak by se mohlo z "the license is consumed into it" zdat. Jen se spoji s upgradnutymi Win 10.
Kdykoliv v budoucnu se muzeme vratit k puvodnimu systemu, jen je mozne ze po prvnim mesici od upgrade bude jiz potreba zavolat na MS, ze uz nepouzivate Win 10 a chcete zaktivovat starou/puvodni licenci na Win 7/8.1.
No nic, musim valit do prace :(, hezky den vsem :)
F1looo
Nováček
Nováček
Registrován: 11. srp 2015

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od F1looo »

Nevíte někdo, zda bezplatný upgrade na win10 lze provézt i z msdnaa licence? Před pár lety jsem získal originální kopii windows 7 professional při studiu na VUT a někde jsem se dočetl, že tato licence se nazývá msdnaa, ale nedočetl jsem se, zda i tato licence umožňuje bezplatný upgrade na win 10. Momentálně totiž nemám čas na zálohu dat a přeinstalování systému, abych to mohl vyzkoušet :)
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od chrochtadlo »

edice 8.1 Pro for Students de upgradnout, ale nenasel jsem info o 7. Takze nejspis ne, ale metoda pokus omyl to jisti :).
Ankar_23
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. kvě 2014

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od Ankar_23 »

Před přechodem.. Vyplatí se udělat si Microsoft účet? V jednom videu na YT jsem se dozvěděl, že se W10 uloží do účtu a pak budu moci i po 26.7. 2016 moci zpět na 8.1 a pak někdy zase díky tomu bezplatně nainstalovat W10. Je to pravda?
CPU AMD Ryzen 5 5600X MB ASRock B550 Pro4 RAM Corsair Vengeance LPX Black 16GB SSD Samsung 860 EVO 250GB GK MSi GTX 1660Ti PSU Seasonic S12II 620W Case Fractal Design Define R4
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od zombux »

účet se samozřejmě vyplatí, nejen kvůli provázání s Win10 (přístup do Storu, cloudové služby MS), ale i dalším funkcím nezávislým na Win10.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od chrochtadlo »

Ankar_23 píše:Před přechodem.. Vyplatí se udělat si Microsoft účet? V jednom videu na YT jsem se dozvěděl, že se W10 uloží do účtu a pak budu moci i po 26.7. 2016 moci zpět na 8.1 a pak někdy zase díky tomu bezplatně nainstalovat W10. Je to pravda?
MS ucet nesouvisi s aktivaci windows. Co je mi znamo, tak "Store" s tim nejak souvisi a tam mas pristup i z mistniho uctu, aspon ja mam.
Zpatky na 8.1 muzes kdykoliv, jen po mesici od upgrade bude mozna nutne zkontaktovat MS na reaktivaci 8.1 licence.
Ankar_23
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. kvě 2014

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od Ankar_23 »

Ale já to myslím tak, že když se již po 26.7. vrátím na W8.1 a někdy zase budu chtít zase W10, tak budu opět moci bezplatně, ale jen pokud budu mít Microsoft účet ne?
CPU AMD Ryzen 5 5600X MB ASRock B550 Pro4 RAM Corsair Vengeance LPX Black 16GB SSD Samsung 860 EVO 250GB GK MSi GTX 1660Ti PSU Seasonic S12II 620W Case Fractal Design Define R4
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od chrochtadlo »

Ankar_23 píše:Ale já to myslím tak, že když se již po 26.7. vrátím na W8.1 a někdy zase budu chtít zase W10, tak budu opět moci bezplatně, ale jen pokud budu mít Microsoft účet ne?
Ja myslel, ze je to jasne :). Ne, Microsoft ucet s tim nesouvisi ani v tomhle smyslu.
MS ucet ma urcite nejaky vyhody pro nekoho kdo je vyuzije, takze uzivat dle libosti, ale jinak to na nic zasadniho nema vliv.
Sk1X1
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. srp 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od Sk1X1 »

Mám několik instalací z klíču, co jsem dostal od školy (Dreamspark) a na Win 7, 8 i 8.1 to nabídlo aktualizaci na Win 10
Corsair 400R Carbide Series, EVGA SuperNova G2 750W, MSI Z170A KRAIT GAMING, Intel Core i7-6700K, Scythe SCMGD-1000 Mugen MAX, Sapphire Radeon RX 470 NITRO+ 8GB DDR5, CRUCIAL Ballistix Sport LT Single Ranked 2400MHz CL16 2x8GB, LG 23MP75HM, Trust GXT 280, ConnectIT CI-78
F1looo
Nováček
Nováček
Registrován: 11. srp 2015

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od F1looo »

Díky za info, až budu mít čas tak to pak vyzkouším :)
Lion_K
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2005
Bydliště: Olomouc

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od Lion_K »

Nechápu aktivační služu u WIN10.
Na PC jsem prováděl čistou instalaci po upgradu.

Rovnou jsem vyměnil SSD Kingston za Samsung a to byl zřejmě problém.

Po čisté instalaci systém nebyl aktivován - klíč zablokovaný.
Znovu Win8.1 - upgrade na Win10 - čistá instalace. Systém opět v pořádku - aktivován.

Výměna SSD/HDD by přeci neměla mít vliv na aktivaci.

OS byl před čistou instalací aktivován, kde se tedy stala chyba?
PC 1 - AMD Ryzen 9 5900X - ASUS ROG STRIX B550-A GAMING - NZXT Kraken X62 - Crucial Ballistix Sport 32GB DDR4 3200MHz@3600MHz CL16 - GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 SSD 1TB - GAINWARD GeForce RTX 3080 Phantom+ GS LHR - MSI Optix MAG274QRF - LED monitor 27" - Seasonic Prime PX-850 - 850W
PC 2 - AMD Ryzen 5 5600X - ASUS TUF Gaming B550M Plus - Scythe Ninja 5 - Patriot Viper Steel 16GB KIT DDR4 4400Mhz@4000MHz CL16 - Transcend MTES-22 - M.2 1TB - MSI GeForce RTX 3070 GAMING X TRIO - Dell S2721DGF - LED monitor 27" - Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Windows 10 aktivace

Příspěvek od zombux »

změna hardware, na tom není nic k nechápání.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Odpovědět

Zpět na „Windows 10“