Windows 10 WDDM 2.0 memory management

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Ingamacek
Červená karta
Červená karta
Registrován: 04. kvě 2013
Bydliště: SNV

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Ingamacek »

Tak to tazko. Az na to ze tak to vyzera ze zatial maju benefity akurat tak zostavy s 16gb+ ram viz Eddward, tak si mozes s menej ram s tou kartou v 1440p vies co :D ak bude vobec fungovat rovnako
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od HEAD »

jo..Lidi s 8GB maj smulu....
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od dexterav »

VeCkO píše:V tom případě je GTX 970 na 1440p pod Win 10 zase "ve hře". :wink:
problém 970 neni v ram ale vo výkone :wink:
nahovárať si môžeš čo chceš je to dobrá karta ale na fhd, podobne aj 980
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Hladis »

Presne tak. Ikdyz je GTX 970 zkriplena. ma na svůj vykon dostatek VRAM. Je to grafarna na FullHD. Na vic nemá stejne vykon a vice pameti ji nijak nepomuze. Na 1440p uz to chce GTX980Ti.
HEAD píše:jo..Lidi s 8GB maj smulu....
Ja se na to asi ještě dnes podivam, nakolik to zere RAM. Ale vytahovat dalších 8GB, abych zjistoval zda to zacne drhnout, to se mi moc nechce.

PS: Ache, nechces napsat clanecek na PCT ? To je docela zasadni věc, ze 2-3GB grafarny jsou opet ve hre a pochybuju, ze to někdo na nejakym magu rozmaz.
Obrázek
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Ache »

HEAD píše:jo..Lidi s 8GB maj smulu....
Lidi co si kupují takový grafiky snad nemají jen 8GB RAM... nakonec vidim že Vecko má v podpisu 16GB RAM. (16GB RAM už před těmi lety, když sem dával dohromady to PC, Sandy Bridge stálo cca 2000Kč... a jak je vidět tak celá platforma byla opravdu hodně future ready)

Je logický, že když W10 uvolňují více RAM pro grafiku, tak musí mít i vyšší nároky na RAM, ale brečet v dnešní době kvůli tomu? konzole mají 8GB RAM, takže je logické, že pro moderní hry bude vhodné PC mít 16GB RAM pokud to má běžět ve vyšším rozlišení a lepších detailech a efektech.

A to jak se ten memory management změnil je úžasný. Nejde ani tak o 3,5GB GTX970 jako o takové ty 2GB grafiky typu GTX960 nebo Tonga... či starý keplery typu GTX770/670. Jako ten Shadow of mordor na ultra textury, se kterým se trápila GTX970 pod W8.1 je fakt masakr.

8GB RAM bych tedy neřešil... né v době když takové množství RAM mají i ty konzole. snad každému normálnímu dojde, že ta samá hra na PC v lepších detailech a vyšším rozlišení bude vyžadovat více paměťi. Pokud někdo v dnešní době chce brečet, že mu nějaká moderní hra na 8GB RAM neběží hladce... asi bych to nekomentoval. :lol:

Hladis:
jo článek bych rád udělal, ale chtělo by to i s testem frametimes W8.1 vs. W10... minimálně ten SOM a WD. což už já nemůžu udělat po tom upgardu. :( A vracet se na W8.1 :|

Mam strach trochu o to abych si nerozházel tu licenci, přece jen je to upgarde zdarma* jen defakto taková demoverze. Pro nás HW nadšence co často mění HW to stejně znamená nákup nový licence při změně HW. :( Takže z mého pohledu bylo výhodnější upgarde z W7 na W8 / 8.1, kdy si za asi 750Kč získal upgarde na W8.1Pro v krabicové licenci (pokud si měl i stejnou licenci na W7)... Na W10 se upgarduje pouze na ten HW ID klíč co máš, takže zásadní změna HW = máš smůlu. Takže ten upgarde zdarma* je vlastně méně výhodný, než upgarde za prachy v době W7 na W8.

Ale článek to chce, abych na něj pak mohl v rozborech odkazovat. (jako že na hry je W10 vhodnější a pod.)

EDIT: No zkusim hodit ty W8.1 (teoreticky je snad ani nemusim aktivovat) na jiný disk a na tu dobu odpojit SSDčko s W10... udělam testy (SOM, WatchDogs), a pak vyhodim HDD s W8.1 a normálně jako by se nic nestalo zase zapojim W10 SSD.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od HEAD »

Treba nekdo koupil 8Gb pred 5 lety(ja) a nechce se mu kupovat starty DDR3 kdyz tu sou novy DDR4 :P
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Hladis »

Ja mam klonovany W8.1 na jinym disku, takze pro me není problem prehodit to, akorát 8.1 nejsou na SSD. Jinak bych ti ty testy klidne dal na vyuziti.

U SoM ale stale bacha na ten bench. ten je na VRAM min narocnej, nez samotna hra.

Jinak si myslim, ze zda 16GB nebo 8GB RAM, nebude mit vliv.
Obrázek
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od van Bellen »

Mozete spravit test pagefile na ssd vs hdd ?
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Ache »

Hladis píše:Ja mam klonovany W8.1 na jinym disku, takze pro me není problem prehodit to, akorát 8.1 nejsou na SSD. Jinak bych ti ty testy klidne dal na vyuziti.
Já ty osmy taky budu házet na obyčejný HDD, jen tak volný SSD navíc tu nemam. :-D Kdyby jo, tak už je stejně v AMD sestavě, která s tím HDD je fakt porod na tom něco zkoušet (i čistý W10 na tom nabíhaj 50x pomaleji než na SSD).

Ten benchmark je sice míň náročný na VRAM, ale zase bude spolehlivý a myslím že 2GB grafiku sestřelí stejně. Uvidim... až pořešim na jaký disk to dát.

Spíš bych potřeboval testy z nějakého Radeonu 2GB. Já tu mam jen ten 4GB Hawaj a ta na ty 4GB nějak nenaráží. Ale WatchDogs na tom beží lépe než pod W8.1 také... méně stutterů a lepší vytížení GPU.

Ale článek to chce, i když mam takový pochybnosti zda ještě vůbec někdo, koho zajímá HW ten PCT čte, když spambot Jiříková to tam za**** sr**** který na webu který se jmenuje PCTuning nemají co dělat. :x
Že Vágner testoval FURY sem zjistil až teď když sem listoval AMD sekci, co se tam děje nového. :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od PET5 »

Neboj, čtenářů, které to bude zajímat, se stále dost najde. I diskuze pod články se občas trochu rozjedou :wink: Každopádně toto je téma, které je v magazínu potřeba.

Osobně zůstávám u Win8.1, protože mám rozděláno několik projektů a nemohu riskovat, že mě některá z modelovacích aplikací nebude po upgradu fungovat korektně. Jinak bych to chování grafiky Hawaii pod W10 také prověřil.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
VeCkO
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. říj 2008
Bydliště: Vratimov
Kontaktovat uživatele:

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od VeCkO »

Ache píše:Že Vágner testoval FURY sem zjistil až teď když sem listoval AMD sekci, co se tam děje nového. :)
:D :D Tak samo..
Jinak já jsem předpokládal, že 16GB RAM je už minimálně tak rok snad běžné.. hlavně když lidi kupují GTX980 apod..

Hrát třeba GTA 5 s 8GB RAM :cry:
Ryzen 7 5800X3D -|- ASUS ROG Strix B550-F Gaming-|- RX 7900 XTX 24GB Nitro+ -|- G.SKILL 4x8GB 3600MHz CL14
3440x1440 UltraWide -|- SAMSUNG S24 ULTRA


>>>>INSTAGRAM<<<<
>>>>CBR1000RR / GoPro / POV / YOUTUBE<<<<
Ingamacek
Červená karta
Červená karta
Registrován: 04. kvě 2013
Bydliště: SNV

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Ingamacek »

Ukaz mi hlupaka ktory si kupi na hry 16gb ram namiesto 8, ked si za tie prachy moze doplatit na lepsiu grafiku.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Ache »

VeCkO píše::D :D Tak samo..
Jinak já jsem předpokládal, že 16GB RAM je už minimálně tak rok snad běžné.. hlavně když lidi kupují GTX980 apod..

Hrát třeba GTA 5 s 8GB RAM :cry:
Pro mě 16GB bylo běžné už v době nákupu... taky to bylo levnejší než dnes. 16GB DDR3 kit tehdy stál pod 2000Kč :) ... jak řikam, to PC co jsem před těmi 4,5 lety koupil se ukázalo jako hodně future-proof. 8)

Osmičky nahozeny, tak sem na to sám zvědavej. SoM sem předtím nikdy neviděl.

EDIT:
hmm... tak sem sám zvědavej, jak tohle dopadne. Začal jsem s těmi Watch Dogs - intro misi (savy jsou na odpojeným SSD :lol: ), ta se vevnitř nijak neškube. Vylezl jsem ven a:
W10: http://i.imgur.com/4VT4Yhm.jpg
W8.1: http://i.imgur.com/frkrC7J.jpg

.... minimálně je tedy vidět, o kolik % výkonu brzdí přenosy textur navíc přes PCI-E grafiku. protože pod osmičkama se to memory management snaží nacpat do VRAM = stutter při čistění, ale statický snímek více fps. Pod W10 to nestutteruje, ale fps asi budou v průměru nižší. :|
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Hladis »

U me jsem nezaznamenal nejaky zpomaleni ale mam o 1GB VRAM navíc.

Tak jsem chvili drtil SoM a RAM se zaplnila na 9GB a pagefile na 11GB. Slusny :) Ale to není nic proti videopameti, která ukazuje silenych 6.9 GB :mrgreen:
Obrázek
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Ache »

Hele ten SoM nehraju, takže potřebuju poradit. Od testování na W10 si to převzalo save (ze steamu) to je sice super, ale je úplně jiný počasí (běží to výrazně hůře, ale otázka je jakou roli hraje to počasí). Dá se to zafixovat nějak? Watchdogs jsem schopnej vždy díky safehouse přetočit třeba na 12:00 čas a v ten testovat. Ale jak testovat správně gameplay v SoM?
Hladis píše:U me jsem nezaznamenal nejaky zpomaleni ale mam o 1GB VRAM navíc.
Taky při pouze SMAA se to defakto téměř vejde do těch 3GB, na 3,5GB GTX970 to jen se SMAA běželo úplně hladce bez znatelných záseků (takže maximálně ty 30-40ms framy při streamingu nových textur). s 4xMSAA je to pod Windows 8.1 na GTX670 výrazný stutter fest, ale average fps mě přijde také výrazně vyšší. Uvidim až to proženu FLACem co z toho vyleze.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Hladis »

Musis jit na jednu z tech vezi a tam zmackni Z. Muzes pak posouvat cas.
Obrázek
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Ache »

Hladis píše:Musis jit na jednu z tech vezi a tam zmackni Z. Muzes pak posouvat cas.
Díky, zkusim to. Samotný benchmark je fakt k ničemu, když je to fly-by = něco co určitě neodpovídá hratelnosti. Stejně jako stupidní GTA 5 benhcmark kde až konečná sekvence je trochu vypovídající. GTA 5 testnu taky, to mě připadá, že běží stejně, tak uvidíme, protože VRAM si ve W10 žere víc (nastavení detailů je na úroveň 2700MB).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Hladis »

van Bellen píše:Mozete spravit test pagefile na ssd vs hdd ?
Jsem hodil pagefile na HDD a to Green, coz je pomalejsi nez bezny Blue a Black. Nepozoruju zadny rozdil v SoM proti SSD.
Obrázek
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Ache »

Hladis píše:
van Bellen píše:Mozete spravit test pagefile na ssd vs hdd ?
Jsem hodil pagefile na HDD a to Green, coz je pomalejsi nez bezny Blue a Black. Nepozoruju zadny rozdil v SoM proti SSD.
Když máš hodně RAM, tak se do pagefile snad ani nic co běžně používáš neodkládá, já jí mam ručně zmenšenou jen na tu minimální požadovanou, aby widle neměly kecy.

A tou veží v SOM myslíš tohle?
http://i.imgur.com/gBeXQco.jpg
- nějak totiž Z nic nedělá. :| A od posledního loadu se zase změnila atmosféra (ale blbě to běží stejně :-D )

EDIT:
tak Watch Dogs vypadají zajímavě... pokles průměrného fps je výrazný (benchmarkoval jsem jízdu defakto přes celý down town - trasa o něco delší než ta oneb1tovo = vystřídá se více textur v paměti. Při 4xMSAA, kdy i GTX970 měla co dělat je výsledek zajímavý:
http://abload.de/img/beznzvu1gzfy.png

Takže to zítra dotestuju a dam to dohromady.
Naposledy upravil(a) Ache dne ned 16. srp 2015, 01:24, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: nVidia Windows 10 memory management

Příspěvek od Hladis »

Na mape mas ty veze a když na ni najedes, mas tam Advance time, nebo fast travel, tak to první posouva cas.


Edit// Tak nevim co ten Afterburner ukazuje u pagefile. Nastavil jsem ve Win natvrdo 1-2GB a on mi stale ukazuje, ze to leze az k 10GB, při tom místo na disku se nemeni.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“