Nový procesor

Vše kolem srovnání a rad s nákupem procesorů.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Stenycz
Nováček
Nováček
Registrován: 13. říj 2015

Nový procesor

Příspěvek od Stenycz »

Zdravím,

chci si koupit novou grafickou kartu (Gainward GTX 960 Phantom GLH 2GB) ale mám slabý procesor...
V počítači mám základní procesor Intel pentium E5200 který prý grafickou kartu moc nevyužije.
Bohužel, nemám moc zkušenosti s nákupem různých komponentů. Chci se zeptat na nějaký lepší procesor který my bude pasovat do počítače (Kamarád říkal že si kupoval nový procesor a nepasoval mu tam)

Díky a předem se omlouvám, že toho o komponentech moc nevím. :oops:
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Nový procesor

Příspěvek od AllowedCry »

To chce spíše novou sestavu komplet, můžeš sem vypsat konkrétní komponenty, které máš v PC?
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Meridius
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. říj 2004

Re: Nový procesor

Příspěvek od Meridius »

Na 960tku je úplně fuk, co má momentálně v počítači :-) A ani upgrade tam žádný smysluplný neudělá....rozhodně ne takový, který by směřova k osazení gtx 960.
Acer Nitro 5 (NH.Q6ZEC.004) - AMD Ryzen 5 3550H (2,1 GHz, TB až 3,7 GHz) | 8 GB RAM DDR4 | 512 GB SSD | NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB GDDR5
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový procesor

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Asi tak, žádná Core2, ani nejvyšší quad dnenší GPU prostě neuživí. Chce to všechno ven.
spajaa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2014
Bydliště: Soběslav

Re: Nový procesor

Příspěvek od spajaa »

Záleží co máš za základní desku pokud nějakou slušnou s chipsetem P35, P45 atd koupil bych bazarovou Q9550 (cca 1600-1700 Kč) když ho přetaktuješ ještě tak o 20% strčíš do kapsy i CPU jako I3 Haswel. Nedávno jsem hrál v kombinaci Q9550 @3,6 /GTX960 Witcher 3 naprosto bez problému.

Zde např video na Q9550 @ 4 Ghz /GTX 970 a Witcher 3 ULTRA

https://www.youtube.com/watch?v=9r84HcI9cf4

Nebo se dají koupit velice levně Xeony 771 s mod do 775 též mám ozkoušené a fungují perfektně. Třeba takový E5450 4x3Ghz 12 Mb se dá sehnat již upravený do 1000 Kč. Výkon stejný jako Q9650
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový procesor

Příspěvek od PKBO »

A vidiš to, já měl v kanclu Q9550 @4,3 Ghz a bylo to naprosto tragický, prodal jsem to s deskou za 4000 a za 1700 Kč si koupil G3258 + desku s poškozenými piny a funkčními pouze dvěma sloty pro RAM, OC na 4,3 Ghz s boxem, we WOT šli FPS z 50 na 100 a maká to všude podstatně líp.

Než vrátět peníze do něčeho z C2Q za 2000, to si za to radši koupil haswell i3.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový procesor

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Je to pravda, dnes nejlevnější CoreI3 z obchodu bude mít realisticky výkon všude dvojnásobnej občas i více jak Core2 quad oclej na 4Ghz. Když pominu zastaralost té platformy a že se pro ní už roky nic neoptimalizuje, tak C2Q má ještě jeden problém, ala neni to 4 jádro ale dvě 2 jádra. Core2 byly ve své době ideální 2 jádra s monolitickou velkou L2, ale jako 4 jádra jsou to krámy. Je to stejná jak mít dva CPU komunikující přes starou FSB. Zkuste si ject hru která pojede na threadech co seděj na jinym CPU/cache, ztratíte hned tak 1/4 výkonu jen na tom. C2Q ve své době skórovala docela dobře, heavy multi apliakce většinou na cache neseděj nebo jednotlivé thready individuálně, tzn tam to nevadí (rendering, enkóding) a hry tehdy byly většinou single thread, ty lepší 2 thready. tzn tenhle problém nenastával, ale na moderní hry je core2 prostě shit. Ano někdo tam možná dohrál CPU nenáročnýho witchera ale co ty náročnější, mmo/rts, hry, nebo GTA a tak... to je konec. Prodat, a jít pro Skylake I3 když už je dostupná, nic pod tim nemá smysl. Či pokud člověk najde ňákej funkční board pro 115x tak do toho sehnat CPU.

Kus vedle je thread kde člověk chce spárovat špičkovou C2Q s GTX650TI a i to jsme mu rozmlouvali.
spajaa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2014
Bydliště: Soběslav

Re: Nový procesor

Příspěvek od spajaa »

No nevím srovnávat hru jako moderní Witcher 3 s WOT které pokud si dobře pamatuji nedokáže ani 4 jádra využít. V jedno vláknových úlohách je přetaktované G3258 super to je pravda a poráží i .i7 4770 což je úsměvné.Ve vícevláknových úlohách má ale Q9550 v základu obdobný výkon jako i5 750 do 1156 a na taktu 4,3 GHz (to musel být super kousek) převálcuje i i7 920 a některé starší i5 SB.
spajaa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2014
Bydliště: Soběslav

Re: Nový procesor

Příspěvek od spajaa »

Jen pro zajímavost zde si dal někdo práci (viz odkaz) a otestoval důkladně přetaktované Q9550 4GHz proti i5 2500 K (mnoho her a Benchmarku) a na tože i5 2500K @ 4,8Ghz je úplně jiná liga jsou výsledky velice zajímavé.

http://www.techpowerup.com/forums/threa ... 60.211898/
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový procesor

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud řikáš že C2Q má obodbný výkon jak stará I5 tak jsi naprosto mimo, ta I5 ho v moderních aplikacích naprosto roznese na kopytech. Zkus si spustit ňákou CPU limitovanou hru na Nahelemu a na Core2, naprosto nesrovnatelný. Nejde ani o počet jader ale o architekturu . WOT je since jen 2 thread ale rozdíl architektur tam udělá ten rozdíl, ne jádra či takty. Já vim jakej byl přechod z Core2 @ 4,4Ghz na starou I7-920 @ 4,2Ghz a ten skok v CPU limited hrách byl obrovskej (v recenzích to tak moc nevycházelo ale většinou to neuměli správně otestovat + tehdy byly hodně pomalá GPU), a s postupem času se zvedá protože se vše optimalizuje pro Nehalem (ze kterého vycházej všechny architektury intelu od jeho příchodu) a na P6 architekturu co používá Core2 sere pes.

To že přetaktovaná C2Q je rychlá jak I5-750 byla pravda v den uvedení, dnes v roce 2015 to dávno pravda neni.

I to co si sem teď postnul to dokazuje, jakmile začne jít na CPu limit má C2 až poloviční výkon a zde budeme na tom sandy pořáíd dost GPU limited, šlo-li by o pure CPU limited situaci (třeba velká bitva v SC2) tak tam kde bude mít Core2 cca 20fps bude sandy 4,8Ghz mít 50, starej Nehalem dejme tomu 40 po OC, před OC 30.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne stř 21. říj 2015, 15:35, celkem upraveno 1 x.
spajaa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2014
Bydliště: Soběslav

Re: Nový procesor

Příspěvek od spajaa »

Já se nechci dohadovat, ale měl by ses začíst do diskuze pod těmito testy.Pokud bych to bral podle tebe tak je teda mimo hafo lidí včetně těch lidí co dělali tento test. Jinak Witcher 3 má v min nárokách i5 SB sož nepovažuji za nějakou jednoduchou a nenáročnou hru. V tom testu níže je více jak 70 her.

http://www.techpowerup.com/forums/threa ... 60.211898/

Je tam hafo lidi co jsou z výkonu přetaktovaného q9550 vyvalený jak je pořád na dnešní dobu dobrý. Proto si také bazarové Q9xxx drží cenu a velice dobře se prodávají. Stačí se podívat na aukro blázni tam dávaj za Q9650 3000 Kč!!! Myslím že to nemá cenu řšit ty máš svůj názor a já též
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový procesor

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já nemam názor ale zkušenost z CPU limited MMO a RTS her, kde prostě Core2 dávno odpadla.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový procesor

Příspěvek od PKBO »

A já mám prostě úplně stejnou zkušennost jako DOC, jak jsem psal - 8 let starou platformu jsem prodal za 4000 + řekněme litr za chladič od noctua takže 5000 Kč, koupil G3258 s deskou půl roku stará platforma za 1700 Kč a s dvojnásobným výkonem v Singlu, pochopitelně s větším výkonem i v multivláknu vzhledem k omezenosti c2.

Za 5000 který má cenu taková stará platfroma prostě dneska koupíš sandybridge i5 s deskou a na 4,5 Ghz jsi totálně někde jinde.

Do c2q má smysl invetovat jenom pro srandu, benche a z nostalgie, určitě né pro poměr cena / výkon.
komancero
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. úno 2008
Bydliště: Holešov

Re: Nový procesor

Příspěvek od komancero »

zaver : nema cenu neco hledat v archeologii ,kdyz nova a levnejsi platforma nabizi vice
7700k (4,7/4,5 1,296v),noctua nh-d15,asus IX hero,gskill tridentz 3,6 cl16,gigabyte 1080 aorus 2050/12000,samsung 850evo 500gb,toshiba p300 2tb,evga sup. p2 750w,be quiet! pro900,logitech g510s,g500s,logitech z906,hyperx cloud II,msi optix
i5 4690k (4,5ghz 1,165v),noctua nh-d14,asus z97-pro,seasonic platinum 660w,fractal r4,g.skill 2x4gb,intel 530 480gb,3xhdd (9tb),sony bdrw
(ulozenka:i7 3770k (4,6ghz 1,240v),noctua nh-d14,sapphire hd 7950 1050/6300,asus-p8z77-v pro,seasonic platinum 860w,g.skill 1866mhz (2x8gb),cm stacker 830,samsung 840 pro 256gb,plantronics gamecom 777)
spajaa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2014
Bydliště: Soběslav

Re: Nový procesor

Příspěvek od spajaa »

Ano u MMO a RTS to je horší jestli jsi zaměřen jen na to, ale pokud někdo hraje, hlavně single a věci jako Witcher 3/ AC unity,rouge/Cryssis 3 /Far cry 4 atd tak se dá na tomto CPU ještě slušně zahrát a vzhledem k tomu že zakladatel vlákna má E5200 tak na Q9550 nebo jiný ekvivalent je to ohromný skok dopředu. Samozřejmě že Skylake i3 je lepší volba,ale taky o jiných penězích.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový procesor

Příspěvek od PKBO »

no právě že ne, však to píšu, že jsem starou platformu za 5 000 prodal a novou si sehnal za 1700, uznávám že to byla taky trochu klika, ale prostě místo toho aby kupoval nějaký Q9550 za 2000, to ať radši prodá zbytek a jde do nového, však DDR2 stojí stejné prachy jak nové DDR3, slušná 775 deska se dá speněžit za 1000-1500 a za to je v bazaru výběr hodně slušneš a i3 koupí za 2000 taky, takže ho to nebude stát prakticky nic.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový procesor

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Core2 je fakt nevýhodná se s ní vůbec zabejvat, super levné jsou dnes LGA1366 Xeony 6 jádra, spousta firem ruší servery na nich postavené a většina 1366 desek je s nima kompatibilní, tzn pokud člověk má takovou desku nebo jí levně sežene + často se u toho válej DDR3 kterejch je taky tuna a lidi se jcih už začínaj zbavovat, tak se za levno postaví sakra výkonnej stroj, navíc ty CPU jdou krásně točit. Ale Core2 už je prostě useless.
leonin
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 17. lis 2009
Bydliště: Brno

Re: Nový procesor

Příspěvek od leonin »

At nevytvařim nove tema tak to hodim sem.Vyplati se do teto desky asus H81M-E cpat cpu Intel Pentium G3258 pujde stabilně někam přetočit? nini tam mam Intel Celeron G1820.Pc mam u rodiču pouze na hrani her couter strike-GO k tomu mam Ati 6850 a ta neni s celeronem scela vytížená.Diky
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový procesor

Příspěvek od PKBO »

Nevím jak konkrétně tento model, ale zpravidla mají omezené možnosti v nastavení napětí, tzn třeba 1,2V strop - pokud vůbec umí něco jiného než Auto --- ovšem i 1,2 V by u průměrného g3258 mělo stačit na 4,1 Ghz... Moje dávala na 1,2V v B85 4,4 Ghz... Upgrade je to slušný, ale než dávat 1900 za Géčko, tak bych si možná raději našel nějakou i3 v bazaru, za 2000 by neměl být problém takovou pořídit a odměnou bude především stabilnější chod všude jinde ---> moje Géčko na 4,4 spolehlivě zabilo 15 záložek v Chrome + nedejbože jedno video. Ale pařit na tom šlo celekem fajn, jen člověk nesměl prostě dělat nic jiného.
Johann
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 21. čer 2009
Bydliště: Praha - západ

Re: Nový procesor

Příspěvek od Johann »

Stenycz píše:Zdravím,

chci si koupit novou grafickou kartu (Gainward GTX 960 Phantom GLH 2GB) ale mám slabý procesor...
V počítači mám základní procesor Intel pentium E5200 který prý grafickou kartu moc nevyužije.
Bohužel, nemám moc zkušenosti s nákupem různých komponentů. Chci se zeptat na nějaký lepší procesor který my bude pasovat do počítače (Kamarád říkal že si kupoval nový procesor a nepasoval mu tam)

Díky a předem se omlouvám, že toho o komponentech moc nevím. :oops:
Souhlasím s AllowedCry. Vše záleží na tom, kolik máš připravených financí 8)
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“