Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Cokoli okolo skříní, jejich výběru, doporučení a problémů. Úpravy se řeší v sekci Casemodding.

Moderátor: L4mka

santaj
Nováček
Nováček
Registrován: 19. pro 2005

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od santaj »

Tady nedopadla s chlazením moc dobře: http://www.hardwareluxx.com/index.php/r ... ml?start=5
Molda222
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. srp 2010
Bydliště: Havířov

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Molda222 »

Já mohu jedině doporučit z vlastní zkušenosti. Nad skříní jsem hodně dlouho uvažoval a vybíral než jsem skončil u této. KAždému samozřejmě pro jeho potřeby vyhovuje něco jiného. Já jsem chtěl něco prostorného, tichého bez toho, aniž by to nějak ovlivnilo dobrý airflow, s horním USB panelem, předními dvířky, modulární co se týče množství pozic pro větráky či vodníky a taky pokud možno slušné prachové filtry.
Ta skřín splnuje naprosto vše co jsem chtěl.

-Je hodně prostorná, skvěle řešená co se týče práce s kabeláží, hodně pozic pro různé varianty počtů a pozic větráků, vyjmutelné a na různá místa umístitelné klece pro HDD.
-Je velice tichá a to i přesto, že mám verzi s bočním oknem, která je samozřejmě o trochu méně tichá než ta verze bez okna.
-Skvělé prachové filtry, jeden masivní po celé délce a šířce spodní části skříně, krásně jednoduše vysunutelný zepředu oproti ostatním skříním, kde to většinou bývá zezadu nebo není vůbec. Další perfektní je samozřejmě na čelní straně. Jsou dostatečně husté, aby pochytaly prach, ale ne natolik aby "dusili" pc špatnou propustností vzduchu.
-Materiálově i designově super.
- Teploty luxusní
- Přední dvířka si člověk může jednoduše přesadit tak, aby se otevíraly na levou či pravou stranu, což se taky hodí a dost skříní se dvířky na toto zapomíná.
- Dva stock větráky jsou 140ky, jsou tiché a kvalitní. Ale mám raději pozitivní airflow a tak jsem si ještě jeden přikoupil.
Obrovská spokojenost a jsem rád, že jsem nakonec vybral právě tuto a peněz určitě nelituju. Spousta "expertů" tvrdí a radí, že skřín je první věc při sestavování PC na které by se mělo nejvíce šetřit a stačí "jakákoliv", ale stojím si za tím, že to není pravda.
CPU: Intel Xeon 1231v3 │ GPU: MSI Nvidia GTX 970 │ MB: Gigabyte H97-D3H │ RAM: Crucial 32 GB,
PSU: Seasonic M12II-620 EVO │ CASE: Fractal Define R5 │ SSD: 2x Crucial MX100 256 GB │ HDD: 2x WD Blue 1 TB,
MONITOR: Samsung S24390HL │ COOLER: Silentium PC Fera 2 │ OS: WIN 10
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Behemot »

Skříň se zdrojem je naopak první věc co maj jít do košíku a až pak se tam dává ten zbytek, protože tyhle dvě komponenty jsou třeba na dekádu, zatímco zbytek se může měnit jak ponožky.


//edit Don: Promaz OT
theedge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. bře 2004

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od theedge »

Teď tu mám doma vedle sebe R4 a R5. Stavím sestavu rodičům z mý starých vnitřností a chtěli tiché PC tak volba padla logicky na vyzkoušný Fractal v poslední verzi R5. Původně jsem si chtěl nechat R5 pro sebe ale nakonec pod dlouhém zvažování jsem se rozhodl si nechat R4 - neuvažuji totiž o přechodu na vodní chlazení a na vzduch se mi R4 zdá o něco lepší.

Zkusím ty rozdíly popsat a napřed začnu tím čím je R5 lepší:
1 - Nejvíc se mi na R5 líbí modularita košů na disky a na 5" pozice. Koše jsou celkově oproti R4 víc otevřené a vzduch z předního case fanu se rozhodně líp dostane na disky. Koše jdou snadno prohodit mezi sebou - tzn. pokud potřebujete víc než 3 pevné disky nemusíte na spodní malý koš přidávat velký a ucpat si airflow, ale stačí je prohodit. velký jde dát dolů místo malého. To mi u R4 dost chybí - mám 3 datové HDD a pokud koupím další tak ho musím nacpat přes redukci do 5" pozice pod DVDromku.

2 - Lepší uchycení SSD na zadní desce. Pozice pro SSD jsou 2 a díky takovému uchycovacímu adaptéru se velmi snadno montují a demontují a jdou do nich krásně i kabely. 2 pozice na SSD nejsou k zahození pokud na PC chcete provozovat 2 různé OS. U R4 byla pozice pro SSD jen jedna ( i když druhé není problém umístit kamkoliv ) a SSD se muselo namontovat ještě než jste do case namotovali základní desku - bylo přišroubované skrz backplate a navíc přímo na ni takže se pak do SSD blbě strkají kabely ( vyřešil jsem to distančníma podložkama ). Pokud pak chcete SSD vyměnit tak to znamena vymontovat z case ven celé MoBo.
Ale zase je fakt to to člověk asi moc často dělat nebude.

3 - Asi o něco lepší prostor na cablemanagement - možnost uchycení pmocí malých suchých zipů.

4 - Spodní prachový filtr je konečně zepředu a při jeho čištění s case nemusíte složitě manipulovat.

5 - Kvalitněji provedený horní panel s Vypínačem, USB a výstupem na sluchátka a mic. Pokud používáte výstup na sluchátka v předním panelu tak je kovový. R4 to má celé v plastu a působí to dost vachrlatě (používám ale dedikovanou zvukovku tak výstup pro sluchátka na předním panelu u mé R4 nepoužívám ).
Zmizelo barevné označení USB 3.0 vs 2.0 - vše je černé což mi spíš nevyhovyje, ale časem si zvyknete že 3.0 je napravo a 2.0 nalevo ( opačně než na R4 ). Další nepříjemná věc je že restart se na R5 nedá zmáčknout rukou jako na R4 ale musíte oužít nějakou propisku. Celkově je ale přední panel bytelnější a působí luxusněji.

6 - Přední dveře s možností nastavit si otvírání buď doleva nebo doprava. Já osobně nevyžiju ale pro hodně lidí asi výhoda. I když kdyby regulátor otáček pro case ventilátory umístili na přední panel, tak ty dveře v podstatě nemusíte vůbec otevírat - CD, DVD se používají čím dál méně a pak už dveře používám jen při luxování a čištění prachového filtru. Nejčastěji je ale otevírám kvůli regulaci větráků, které dávám na max když hraju a PC s grafikou R9 290 topí.
Dveře je ale pořeba tlakem "zacvaknout nahoře a dole" na rozdíl od R4, kde se dveře chytly velmi lehce samy na magnet, který už R5 nemá. Takže dveře u R5 ocení opravdu spíš jen ti kteří je potřebují předelat na druhou stranu. Něco za něco ...

A teď ty negativa - některé výtky budou z pohledu vzduchového chlazení, protože některé kompromisy jsou kvůli větším vodníkům:

1 - Celkově je R5 lehčí ( tudíž musí být použity tenčí plechy ) a daleko víc preforovaná - hlavně v zadní části. Vedle slotů na přídavné karty je veliká preforace jako kdyby tam měl být další malý casefan. To jsem moc nepochopil. Jednak to může dělat problém při airflow v case a hlavně taky se tudy může do case dostávat prach. Potřeba asi něčím zalepit, zakrýt ... zabastlit.

2 - Moc mi oproti R4 nevyhovuje provedení předních IN case větráků. V R4 jsou přední case fany umístěny v takovém boxu který jde celý včetně filtru předními dveřmi snadno vyjmout ven a důkladně vyluxovat a vyluxovat i prostor mezi těmito fany a přední částí košů na disky. U R5 jsou fany napevno přišroubovány ve svých pozicích, tudíž důkladnější čistění znamená je vyšroubovat ( naštěstí to nejsou samořezky do plastu fanu, ale kovové šroubky skrz fan do kovového závitu v rámu case ). Přední filtr se u R5 vydělává snadno, ale má před sebou takové "stříšky" z plastu takže to vysávání je trošku komplikovanější.

3 - nejvíc mi z pohledu vzduchového mi chlazení vadí provedení horní strany case - tzv. moduvent systém. Ta konstrukce mi přijde že je dělaná hlavně na veliký vodníky než na vzduchové chlazení. Po odkrytí plastového krytu je perforace velmi široká (cca 18 x 14cm ) a i vedle 140mm fanu tak zbývá ještě cca 4cm volné perforace -> vyšší hlučnost z case ven a opět volné pronikání prachu. Zase to člověk vedle 140 fanu musí něčím zabastlit ...
Další věc co mi na tom systému vadí je že rošt pro uchycení fanů ( popř. vodníka ) je zapuštěný - snížený do case do takové jakoby vany kterou shora vyplňují ony plastové odhlučňěné krytky. To znamená že horní fan daleko víc zasahuje do vnitřního prostoru case a zavazí nad základní deskou. Systém v R4, kde fan zespodu nahradil onu odhlučněnou krytku je daleko lepší - jednak shora máte rovnou case a fan míň zavazí vevnitř. Vzhledem k tomu že v case používám 2 IN a 2 OUT fany ( druhý v zadní stropní pozici ), tak mi toto dost vadí.

Takže tolik mé male recenzi R5 vs R4 :-) po dlouhém rozhodvání jsem se vzhledem ke snadnějšímu čištění IN fanů a lepšímu umístění OUT fanu ve stropě case rozhodl nechat R4. Ale je pravda že jinak má v sobě R4 hodně vylepšení - hlavně to variabilnější uložení košů na disky. ideální by pro mne byla kombinace R4 a R5 :-D
Naposledy upravil(a) theedge dne sob 12. zář 2015, 11:38, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 7 5800X3D || Scythe Ninja 4 || ASUS Rog Strix B550-F Gaming || 32GB DDR4 Crucial Ballistix 3200@3600 CL16|| EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra || SSD M.2 NVMe Samsung 980 PRO 2TB + Samsung 970 EVO 500GB || 3x HDD WD Red 3 TB || Creative X-Fi Titanium HD + Shure SRH840 || FRACTAL Define R4 + Corsair HX850 850W|| Razer DeathAdder 3500 || 27" Gigabyte Aorus FI27Q-P (1440p + 165 Hz)
Renegate
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. čer 2014

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Renegate »

diky za pekne zhrnutie,je dobre ze som ani nerozmyslal o r5 ,kedze mam r4
theedge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. bře 2004

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od theedge »

Měnit cíleně R4 za R5 má smysl jen v opravdu specifických případech.
AMD Ryzen 7 5800X3D || Scythe Ninja 4 || ASUS Rog Strix B550-F Gaming || 32GB DDR4 Crucial Ballistix 3200@3600 CL16|| EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra || SSD M.2 NVMe Samsung 980 PRO 2TB + Samsung 970 EVO 500GB || 3x HDD WD Red 3 TB || Creative X-Fi Titanium HD + Shure SRH840 || FRACTAL Define R4 + Corsair HX850 850W|| Razer DeathAdder 3500 || 27" Gigabyte Aorus FI27Q-P (1440p + 165 Hz)
Yeahalex
Nováček
Nováček
Registrován: 29. zář 2015

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Yeahalex »

Zdarec, chtěl jsem se zeptat mám FD R5,. Narazil jsem na menší problém ohledně ATX 4+4 CPu konektoru. Ze zdroje dole jsem ho chtěl protáhnout zadkem za deskou, ale narazil jsem na problém, kabel je sice dostatečně dlouhý a v pohodě má délku na to, abych ho natáhnul zadkem, ale konektor neprostrčím skrze horní okno pro kabeláž, protože je zdá se mi moc úzké, zkrátka ho tudy neprotlačím a prozatím mě teda nenapadlo nic lepšího než ho kolem desky jakoby omotat, fanům sice nepřekáží, ale esteticky je to na facku. Nemáte někdo nějaký lepší nápad, popř jak to máte řešené vy? Díky za radu .-)
CPU: I7 6700K 4.0@4.8Ghz/1.376V DELID RAM: KingstonHyperX Fury 2x8Gb 2133@3000Mhz 1,2V@1.36V CL15 15-15-28-1T CPU Cooler:SilentiumPC Grandis XE1226 + 4x Noctua NF-P14s redux-1200 MB: MSI Z107A Gaming M7 GK: MSI R9 390 8G 1060/6100 MHz SSD/HDD: OCZ Vector 180 256GB/Seagate Barracuda 2TB 7200ot.PSU: Corsair 650RM Case: Fractal Design Define R5 Monitor: 27" BenQ GW2765HT
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od junglist »

Se zdrojem EVGA G2 jsem nemel problem, tak nevim.. Ale zkousel jsi vyndat tu gumu? Melo by tam vzniknout o kousek vic mista a pak pripadne po protazeni ji tam vratit..
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Blue Storm »

Případně zkusit ten konektor rozdělit a protáhnout ho po jednotlivých čtyřpinech, to by taky mělo jít v pohodě.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
Yeahalex
Nováček
Nováček
Registrován: 29. zář 2015

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Yeahalex »

yop, povedlo se :-). Sice jsem si málem zlámal prsty, protože se mě kvůli tomu nechtělo oddělávat chladič CPU, ale povedlo se :D... Díky moc :-)

Pak jsem se chtěl ještě zeptat k čemu patří ten docela masivní konektor, co má modrou koncovku pro piny?
CPU: I7 6700K 4.0@4.8Ghz/1.376V DELID RAM: KingstonHyperX Fury 2x8Gb 2133@3000Mhz 1,2V@1.36V CL15 15-15-28-1T CPU Cooler:SilentiumPC Grandis XE1226 + 4x Noctua NF-P14s redux-1200 MB: MSI Z107A Gaming M7 GK: MSI R9 390 8G 1060/6100 MHz SSD/HDD: OCZ Vector 180 256GB/Seagate Barracuda 2TB 7200ot.PSU: Corsair 650RM Case: Fractal Design Define R5 Monitor: 27" BenQ GW2765HT
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od junglist »

Ten masivni konektor je pro USB 3.0 co mas nahore na case.
Yeahalex
Nováček
Nováček
Registrován: 29. zář 2015

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Yeahalex »

ok, díky :)
CPU: I7 6700K 4.0@4.8Ghz/1.376V DELID RAM: KingstonHyperX Fury 2x8Gb 2133@3000Mhz 1,2V@1.36V CL15 15-15-28-1T CPU Cooler:SilentiumPC Grandis XE1226 + 4x Noctua NF-P14s redux-1200 MB: MSI Z107A Gaming M7 GK: MSI R9 390 8G 1060/6100 MHz SSD/HDD: OCZ Vector 180 256GB/Seagate Barracuda 2TB 7200ot.PSU: Corsair 650RM Case: Fractal Design Define R5 Monitor: 27" BenQ GW2765HT
Ukuk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. kvě 2012

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Ukuk »

Zdravim panove

Vcera jsem si koupil tuhle skrin a mam dotaz k prednim USB 3.0.Na moji desce (viz podpis...) mi jede jenom jeden port druhej je jakoby mrtvej.Ty USB 2.0 jedou normalne.Je to tim ze to neumi deska, nebo je chyba v ovladacich USB? Nebo je chyba na strane skrine?

OS Win 10 x64 jinak viz podpis
MB: ASUS rog strix z370-h gaming CPU: Intel I5 8600k RAM:Adata 16gb kit ddr4 3000mhz cl16 xpg spectrix GPU:Sapphire Pulse RX5700XT HDD:WD 1TB Zdroj:Corsair Gaming Series 600W LCD: DELL U2412M SSD: Samsung 840 EVO 120GB
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od junglist »

Ukuk: Jsem na tom uplne stejne s touhle skrini a s deskou GIGABYTE GA-Z97X. Netusim proc.. :)
Ukuk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. kvě 2012

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Ukuk »

Me nefunguje ten uplne napravo, osobne si myslim ze je to deskou, nebo chybi nejaky drivery ale ty mas novejsi desku a mas stejny problem divne:)
MB: ASUS rog strix z370-h gaming CPU: Intel I5 8600k RAM:Adata 16gb kit ddr4 3000mhz cl16 xpg spectrix GPU:Sapphire Pulse RX5700XT HDD:WD 1TB Zdroj:Corsair Gaming Series 600W LCD: DELL U2412M SSD: Samsung 840 EVO 120GB
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od junglist »

Ctu jeste jednou, co jsi vcera napsal, a asi jsem to pred tim nepochopil :) Muj problem se trochu lisi. Me pravy USB nefunguje jako 3.0, ale kdyz do nej zapojim 2.0 zarizeni, tak funguje. Kdyz do nej zapojim 3.0 zarizeni, tak je mrtvej.
Jelikoz nemam zadny 3.0 zarizeni, krome flashky od Microsoftu s intalackou Win10, tak to nejak neresim, ale nemelo by to tak bejt. Ja bych si tipnul, ze to bude chyba na strane skrine..
Ukuk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. kvě 2012

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Ukuk »

Me nedetekuje ani 2.0 prave ale resit to nebudu. 3.0 zarizeni mam jen jednu flashku, takze to ani tolik nevadi:)
MB: ASUS rog strix z370-h gaming CPU: Intel I5 8600k RAM:Adata 16gb kit ddr4 3000mhz cl16 xpg spectrix GPU:Sapphire Pulse RX5700XT HDD:WD 1TB Zdroj:Corsair Gaming Series 600W LCD: DELL U2412M SSD: Samsung 840 EVO 120GB
Ondas
Nováček
Nováček
Registrován: 10. pro 2014

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od Ondas »

robuTEKK píše:Ukuk: Jsem na tom uplne stejne s touhle skrini a s deskou GIGABYTE GA-Z97X. Netusim proc.. :)
Mam uplne stejnou desku i skrin a flashku Transcend JF780 USB 3.0, ted jsem to zkousel a funguje mi na hornich usb 3.0 (vpravo) i 2.0 (vlevo) naprosto bez problemu.
T101
Nováček
Nováček
Registrován: 14. lis 2013

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Příspěvek od T101 »

Zdar všem,
po montáži komponent do R5 mě při zapnutí pc nemile překvapily vibrace disků, které se přenáší do celé skříně, včetně dvířek. Zvuk je to dosti nepříjemný. Disky jsou ve spodním koši, který je v základní pozici od výroby. V šuplících jsou přišroubovány skrz gumové podložky, tak jak je to v návodu.

Řešil jste někdo podobný problém?

Jinak skříň mi za tu cenu přijde dosti fórová, dvířka se zkroutí a dovřou pouze v horní pozici, pokud za ně nevezmete uprostřed. Ke skříni bez bočnic se musíte chovat něžně, aby se nekroutila jako had. Filtry jsou fajn, i montáž byla poměrně snadná.
Díky za rady.
Odpovědět

Zpět na „Počítačové skříně“