Pásková mechanika

Vše o CD-R/RW, DVD±R/RW, Blu-ray, HD DVD, ZIP, FDD a dalších.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Pásková mechanika

Příspěvek od Fox_25 »

Ahoj,
už delší dobu hledám jak dlouhodobě uskladnit data. Mám slušnou knihovničku hudby a seriálů, nějaké ty fotky, velmi pomalý internet a tak hledám cestu jak tyto data vhodně uskladnit pokud by se nenávratně odporoučel disk.

Stačí mi když se např. jedna složka s daty nahraje na kazetu a v případě potřeby nahraje zpět na disk, nic jiného od toho asi ani čekat nemůžu a mám k dispozici acronis true image který by měl pracovat i s páskovými jednotkami.

Má někdo tušení zda se dá někde v čr pořídit jetá mechanika LTO 2 nebo LTO 3? Inzeráty jsem zkoumal a na nic kloudného jsem nenarazil, proti tomu na ebay je i LTO 4 za necelých 70 dolarů, leč bohužel s ebay dělat vůbec neumím a kupovat něco takového ze zahraničí mi přijde celkem ošemetné.

Vím že se dá pořídit NAS a do něj třeba mrsknout 4ks 2TB disků ultrastar(1700kč) z aukra, ale pásková jednotka mi pořád přijde jako lepší řešení.

Optická média jsem zavrhl úplně, stará CD jsou +- čitelná, ovšem DVD jsou čitelné 2ks z deseti a nedělám si iluze že na tom bude bluray lépe.


//morke - přesun do podsekce
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásková mechanika

Příspěvek od Baneshee »

Kolik tech dat potrebujes zalohovat? Jestli to nejsou desitky TB, tak se ti zadny paskovky a podobny blbosti nevyplati. Spis bych koupil velkej disk (6TB) do externiho boxu a data si tam z internich disku obcas zazalohoval.
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Pásková mechanika

Příspěvek od Fox_25 »

No, problém je v tom že diskům tak nějak nevěřím. Mám doma disky které jsou i po mnoha letech ok, ale taky mám disky které jsou špatné, přitom se na ně asi třikrát nahrály zálohy a po půl roce nepoužívání jsou disky nečitelné. Když nad tím tak přemýšlím, disky od westernu už chcíply všechny, od kapacity 80GB až po 2TB.

Aktuálně by mi stačilo zálohovat 4TB, ovšem pokud budu dál kupovat klasickou hudbu ve formátu 24bit/192Khz tak to poroste nahoru. Fotky taky neutěšeně rostou, 12MPix tif zabírá kolem 30MB.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Pásková mechanika

Příspěvek od zombux »

a páskám věříš? :lol: nebuď naivní :roll:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásková mechanika

Příspěvek od Baneshee »

Tak zaklad je v tom, mit ty data jak na internich discich, tak i na tom externim. Ze by odesly oba naraz je velice nepravdepodobny. Jestli ti vsechno od WD chcipe, tak je otazka, co s nima delas :) Protoze WD obecne nemivaj poruchovost nad 5%. Jako kazdej disk ale nemaj rady vibrace a prehrivani. Nebo treba mizernej zdroj, kterymu lita napeti.
Kdyz si koupis disk na zalohu, tak je taky dobry jej prvne par dnu otestovat v PC, zkusit jej zaplnit datama, dat mu dlouhej format a az kdyz bude OK tak jej zacit pouzivat na zalohu. Disk muze byt spatnej od vyroby nebo mohl dostat ranu pri doprave a vetsinou se to docela rychle projevi. Kdyz koupis novej disk, hned na nej natlacis zalohu, vypnes ho a po pul roce zjistis ze je mrtvej i kdyz jen lezel v supliku, tak to je spatnej postup :)
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
Exp
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásková mechanika

Příspěvek od Exp »

Pasky taky nejsou stoprocentni. Mam v praci knihovnu za pul mice a kdyz chcipne paska tak s tim nic neudelam...
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Pásková mechanika

Příspěvek od Fox_25 »

Ale jo, tohle všechno vím, zdroj mám Fractal design Tesla R2 650W, disky jsem před zálohováním prozkoušel činností v PC a pokud byl smart ok tak na ně šli zálohy. Na ty westerny jsem měl prostě smůlu, dva chcíply na mechanickou závadu, tři se už neroztočili a všechny "grýny" měli po roce a nebo dvou nečitelný povrch. Jeden jsem z části překopíroval v mrazáku a další se doloval opakovaným čtením mnoho hodin. U těch zelených vím že byla nějaká vadná série a zhruba po dvou letech chcípali na to samé, potvrdil mi to i jeden menší prodejce PC.

Rád bych měl zálohu 3x, jednu v PC, další na disku a pro jistotu ještě pásek.

Exp
Já zase slyšel na pásek chválu, mělo by to být velmi spolehlivé, respektive více než běžná média, tak nevím.
Exp
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásková mechanika

Příspěvek od Exp »

Ja netvrdim ze je to nespolehlivy, jen uz mam proste zkusenost i s mrtvou paskou s >1 TB dat. Zapsal jsem na ni a pak jednou po loadu robotem ji mechanika vubec nenacetla. Blby je ze je to bez jakyhokoli upozorneni.
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Pásková mechanika

Příspěvek od Fox_25 »

To není fajn, ale tak snad se dá kazeta po záznamu překontrolovat, ne?
Exp
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásková mechanika

Příspěvek od Exp »

Da, ale nicemu to nepomuze. Proste najednou nesla nacist...
Odpovědět

Zpět na „Optická, výměnná a jiná zařízení“