Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od racecar »

DOC_ZENITH píše:což je ale fuk protože Geforce jaksi 10 nevytlačí ani když to nastavíte (vizuálně je to furt 8-bit kvalita).
No ja neviem ale rozdiel medzi 8 a 10 je znacny (aspon u mna) a nemam quadro.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od petsild »

DOC_ZENITH píše:OK, tak už to mam doma a nedalo mi to musel jsem hned vše změřit a otestovat.

Takže dámy a pánové, po dlouhé době zde méme dobré PVAčko, a okamžitě můj novej favorit mezi monitory, asi tak moc že si jej možná i nechám. Ano mohlo by to bejt dokonalejší, mohlo by to mít ještě více hz, nebo freesync/gsync, mohla by se ovládat brighhtness a backlight separé, mohla by fungovat správně gamma 2.4, mohlo by to mít použitelnej upsacaling. Ale i se všim tim všim když jsem si to odladil tak mam v ruce nádhernej obraz a monitor co nezklame ani v hrách. Je to novej favorit, IPSka s jejich mlhou místo černé a glowem se můžou jít bodnout, protože tu konečně po 8 letech máme rychlé a barevně dobře odladěné PVAčko. Můžu jen doporučit, je drahej, ale stojí to za to, jen platí to co jsem napsal už předtim, je zde velká zmetkovitost, tzn vybírat opatrně, testovat před koupí na pixely a backlight.
Mám opravdu velkou radost že existují i kvalitní kusy a navíc jsi naměřil minimální odezvu zpoždění, to je velká výhoda u tak velké uhlopříčky. Tak to objednám další kousek, snad bude stejně dobrý jak ten tvůj no. Raději bych hned vzal ten od tebe a měl tak klidné spaní.
Děkuji za tvé poznatky, skvělá práce chlape hoj. Pet
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

racecar píše:
DOC_ZENITH píše:což je ale fuk protože Geforce jaksi 10 nevytlačí ani když to nastavíte (vizuálně je to furt 8-bit kvalita).
No ja neviem ale rozdiel medzi 8 a 10 je znacny (aspon u mna) a nemam quadro.
Počkej počkej, jak "značný"? Jedinej rozíl by měl bejt v jemynm gradientu, ala plynulejší přechody mezi barvami jednoho toho samého odstínu (když se jedná o postupné plynulé přechody), nemělo by to zásadně ovlivnit celej obraz. Jisté minotory můžou reagovat nestandardně když se jim pošle určitej typ signálu, třeba maj jinej kontrast nebo default gamut když se pošle YBCR, RGB. RGB full RGB 10-bit , YBCR 10 bit, atd. V čem jsi to testoval? Běženj SW a běžná grafika co s 10-bit nepočítá by z něj totiž neměla mít viditelnej benefit. Dokonce jsem se dočetl že na win vyšších než 7 to vůbec nejede ani v photoshopu protože jim chybí určitá OpenGL volání. Kde jsi to tedy otestoval.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od racecar »

Netestoval som to v nicom konkretnom skor som si to vsimol pri beznych cinnostiach. Hlavne farby v tabulkach a ikonkach su ovela viac ziarive a krajsie. Trebarz logo a ikonka youtube su neskutocne cervene. Proste sa to nedalo nevsimnut a chvilu som nechapal ake krasne ziarive to je. :-D

Ale asi mas pravdu s tym ze by to nemalo zasadne ovplyvnit cely obraz lebo pri fotkach som to nijak nevnimal.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

racecar píše:Netestoval som to v nicom konkretnom skor som si to vsimol pri beznych cinnostiach. Hlavne farby v tabulkach a ikonkach su ovela viac ziarive a krajsie. Trebarz logo a ikonka youtube su neskutocne cervene. Proste sa to nedalo nevsimnut a chvilu som nechapal ake krasne ziarive to je. :-D

Ale asi mas pravdu s tym ze by to nemalo zasadne ovplyvnit cely obraz lebo pri fotkach som to nijak nevnimal.
No, tak to vůbec nebylo 10-bit ale změnil se ti kontrast/saturace/gamut. 10-bit nemá jiné barvy, jen jemnější gradient.
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od oneb1t »

Blbost 8 bit vs 10bit je rozdíl minimální rozhodne nejde bez gradientu poznat
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od petsild »

Polská micro recenze na novinku iiyama ProLite XUB3490WQSU.

zde: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... -test.html
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Naprostá katastrofa

Příspěvek od petsild »

Ahoj,
tak jsem udělal jednu z největších chyb v životě a to při pořízení monitoru Asus PB328Q. Posledně jsem si nechal panel důkladně předvést a kvůli jednomu vadnému pixlu nevhodně umístěnému jsem monitor nevzal. Natěšen z dobré recenze od DOC_ZENITHA, který měl štěstí a dostal velice dobrý kus, jsem monitor rovnou čapl a odvezl bez testu domů.
Řeknu to rovnou… jak na potvoru jsem dostal bohužel extra nepovedený šmejd, napíšu jen ty nehorší vady které jsou na první pohled vidět nejvíce.
Hned co mě trklo je nerovnoměrné podsvícení vypadá to celkově dost flekatě, dále po všech částech obrazu jsou na pozadí podsvícené i tmavší flíčky někde 1,5 – 3 mm. Při kontrole jsem napočítal opravdu (minimálně 11) vadných trvale černých pixlů.
Ale ještě víc rušivé jsou pevné nepatrně tmavší podélné pruhy 20cm od kraje levého i pravého, na světlém pozadí a skrolování se vada extra zviditelní.
Protože mě monitor po všech stránkách nasr… tak třeba kvalita a podání barev, už mě u tohodle kusu přestala naprosto zajímat a při default nastavení mi příjde že se barvy slévají a obraz vypadá jak omalovánky bez detailů uvnitř, to může být nesprávným nastavením kontrastu nebo jiných parametrů.
Monitor ženu před DP a rovnou jsem tedy nastavil 75Hz to umožní monitor v základu přímo výrobce.
Tedy poslední mojí zkouškou byla celková odezva panelu na systém.
No desktop se vykresluje opravdu rychle a na první pohled jsou přechody barev rychlejší než u mého 8 let dnes už staršího ale obrazově bezchybného Eiza.
Tak jsem zkusil alespoň mé oblíbené simulátory a tam mě celková rychlost, tedy input lag docela mile překvapil, ale to je bohužel jediná dobrá vlastnost mého zmetkového kusu.
Monitor rozhodně nechci, má tolika defektů a levný taky zrovna není, naštěstí jsem se v životě s podobnou kazovostí nikde u žádného výrobce nesetkal.
Tak mi prosím poraďte… tenhle kus vrátím do 14 dní, raději dříve a vezmu tak peníze zpět, nebo špatný kus budu reklamovat a pokoušet osud do třetice o čekat kvalitní kus?
Jsem opravdu hodně znechucen a moc rád se zpět vrátím ke svému Eizu a počkám třeba na úplně něco jiného co myslíte?
Všem děkuji za případné reakce hojda. Pet
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak já nevim co na to říci, udělal jsem to 2 velký posty, v obouch varoval před kvalitou výroby a že je jich hodně velké % vadnejch a ty uděláš tohle, vezmeš na slepo jako blázen...(a zatim asi nejhorší kus), takže to tu zatim máme 4:1 na vadné vs 100% stav, a ten zatim jedinej total OK mam já na stole. :P


Jinak co se nastavení týče, já jedu scenery mode, contrast 80, saturation 60 (může bejt 55 já mam rád barvičky), HUE 50, teplota 6500K, sharpness 60, track-free(overdrive) 60% Vivid pixel 0% (toto nikdy nezapínat, děsně to kazí obraz a by default je to na 25%), ASCR offline.

Co jsem ještě já udělal, ale obecně nedoporučuju, je zvednutí kontrastu v NV driverech na 60%, defakto tim emuluju gamu 2.4, zvedat více kontrast na monitoru ne protože zvedá jen jeho světlejší část, to samé dělaj drivery AMD, u NV je to lineární, ala přepraží trochu světlou i temnou část. Nicméně toto je mé nastavení na co jsem zvyklej z minulýho monitoru, a total mimo specifikace.
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Jája »

DOCu když v tom máš takový přehled, nevíš jestli ty pseudo IPS panely od AUO (AHVA) taky trpí na gamashift z přímého úhlu? nebo jak se tomu říká?
Já mám pořád TN monitor, a chtěl bych IPS- na televizi mám IPS a nijak mi nevadí, ale ten gamashift mi vadil - měl jsem před lety doma půjčený Samsung 215TW SPVA a pořád jsem si říkal co se to tam jakoby leskne nebo co. Akorát tenkrát se o tom nikde nemluvilo. Tak bych rád věděl jestli ty AHVA panely na to trpí taky.
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Uuuh neplete se ti to trochu?

Gama-shiftem trpěj PVA (pohled z příma je více černej než pohled z boku). AHVA je IPS, tzn netrpí gama.-shiftem ale zas IPS-glow (černá ještě méně černá), a na tom se už X let nic nezměnilo. Cheap PVA se vyhjbej, tenhle Asus o kterym se tu bavíme je po X letech první dobré PVA (a ještě jsem neviděl tu oneb1tovu Illyamu ta dle senzoru taky vypadá OK, ale je to 25ms inputlagu a tenhle asus má 0 + na VA je sakra rychlej + 75hz.

Mě poslední dobou IPS tězce zklamaly, kontrastem (to tu ale bylo vždy), glow je horší jak 6-8 let dozadu a hlavně barvy, žlutá nemá gamut co by měla mít a pleťové odstíny tahnou do zelené, atd, atd. Prostě ty cheap IPS panely nedovedou s tim W-LED podsvícenim pracovat. Tzn podle mě pokud IPS, tak leda wide-gamut, a nebo ňákej starší s CCFL.

Pokud máš IPS TV a je to ještě CCFL TV ne LED podsvícení, tak by jsi taky mohl bejt nakonec dost zklamanej. I ten Asus PB328Q, ačkoliv se s tim LED podsvícenim popral mnohem lépe a žlutá je žlutá, tak tam narážim na situace (hlavně u filmů) kdy si řeknu "tohle W4000 zorbazovala lépe". Teď když hype a nadšení vyprchalo tak jsem jej odpojil a pojedu pár dní zase na W4000 abych měl oběktivní srovnání.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne úte 16. úno 2016, 17:21, celkem upraveno 1 x.
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Jája »

Dík, to jsem potřeboval slyšet že AHVA tím netrpí. Já jsem se bál, že když to má v názvu VA tak to tam bude taky. A co jsem viděl pár recenzí, tak mi připadá že ty AHVA obrazovky mají trochu vyšší kontrast než AH-IPS nebo E-IPS.
Jinak co se týká barev, tak z mého hlediska cokoli bude lepší než TN monitor. Ta tv co mám už je ledková - direct led LG rv 2014 (žádnej zázrak) a když na tom pustím jen černou plochu, tak je strašně flekatá do bíla - nevím jestli to je nerovnoměrností podsvícení, nebo průsvitem mezi buňkama. Když je na tom normální scéna, tak s tím ale nemám problém. http://www.lg.com/cz/televizory/lg-42LB630V
Používám ji při hraní na volantu, zvládne 75Hz.
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od petsild »

Ahoj,
tak PB328Q jsem úspěšně vrátil a znovu pokoušet štěstí nebudu. Tohle osobní selhání neprovádět kontrolu mě dostatečně poučilo.
Ještě jak jsem psal o vertikálních proužkách, tak to vypadalo přesně jako na fotkách co ukázal Michalpuk str2.
Na netu nyní píšou o velkém počtu zmetků od Asus, osobní zkušenost mě přesvědčila tuhle značku jako budoucí monitor naprosto vypustit.
Nyní pátrám znovu po šikovném panelu a je jasné že velikost musí být nad 30 palců no.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

OK, takže po X dnech testování jsem se rozhodl že si necham starou W4000, barevně mi sedne více a to rozlišeníá +75hz neobhájí takovou investici. Tzn monitor se bude vracet, necham zde tuto zprávu přes víken kdyby někdo chtěl ten můj dobrej kus, napište mi PM, pokud se nikdo neozve, jde zpátky. Nicméně vše co jsem o něm doteď napsal platí, pokud by mi W4000 chcípnula, je to jasnej favorit.
pruchy
Nováček
Nováček
Registrován: 06. říj 2015

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od pruchy »

Ahoj,

měl bych dotaz, chci nějakou 32" ale ne chci do toho moc nacpat. Chci to převážně na net, filmy, sem tam si zahraju nějakou hru (Diablo III, Starcraft 2 ...). Našel jsem tuhle za dobrej peníz https://www.alza.cz/32-samsung-db32d-d2305676.htm#popis a tak se chci zeptat na váš názor.

Předem díky za rady :)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nwe protože Samsung TV maj PWM backlight, a jaké je nyní OK TV co umí 4:4:4 in + má použitelnej panel + je bez inputlagu ti neporadim, naposledy co jsem je testoval (tak cca 2 roky dozadu) tak nebyla v 32" žádná, vše se hrálo na cenu a kvalita trpěla u všech. Akorát Toshiba tehy ušla ale zase měla inputlag.
Evok
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2004
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Evok »

To se opravdu v dnešní době nedá pořídit žádný 32"-34" monitor na hry? Mám Dell U3011 a docela bych ho i vyměnil, ale jak se tak dívám, není za co velice.

4k rozlišení nemá smysl a jinak sem nic rozumného nenašel.

Jedině snad 27" ? To je ale krok zpět co se velikosti týče, nevím jestli bych si zvykl :)
iPhone 11 Pro 256GB / SONY Playstation 4 Pro/ Xbox One X 1TB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nejlepší herní 30" je dodnes HP ZR30W. Ty 30cítky bez scaleru/řídící elektroniky byly obecně skvělý. Nic co přišlo od té doby v 30 palcích neni lepší, kvalita šla dolu hlavně co se týče barev.
Reptile
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. bře 2005
Bydliště: Plzeň

Re: Výběr 30'' monitoru

Příspěvek od Reptile »

racecar píše:
Reptile píše:nějaké reference na tyto 2 monitory? parametrově vypada ten ASUS lepší...

DELL -UP3216Q
http://www.czc.cz/dell-ultrasharp-up321 ... 52/produkt

ASUS PA329Q
http://www.asus.com/US/Monitors/PA329Q/
Ten dell mam od rana na stole. Ak nieco chces vediet tak sa kludne pytaj :wink:
Ahoj, tak super...
z toho co tu ctu tak zatim neni zadna lepsi volba nez porad tyto dva zminene monitory. Koukal jsem na Asus a maji ted jen PA328Q, ale verim ze PA329Q bude lepsi..minimalne ma 99.5 adobe rgb a 100% srgb. Jinak ten 328 nevypada zle:

http://www.tomshardware.com/reviews/asu ... 356-8.html
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... html#Fazit
http://www.kitguru.net/peripherals/moni ... -review/6/


Ale zpet k Dellu.

Mam 30" dell asi pet let a vim, ze je kvalitni. Nedavno jsem videl nazivo ten prohnutej tusim ze 32" a moc se mi libil i kdyz pusobi dojmem ze je maly na vysku. Mozna to ani neni dojem :)

No co bych chtel vedet... idealne porovnat primo s 3008wpf ;) jinak

1] da se na tom normalne hrat - zadnej hardcore online fps gamer nejsem :D, na to uz bohuzel nemam cas - chodim do prace :D

2] nejake znatelne ips glow?

3] realne foto by nebylo ?

4] nejake znatelne nedostatky/ problemy/ stiznosti? :D

5] mel si sanci porovnat s nejakym prohnutym lcd?

6] zkousel si polovicni rozliseni? coz bych pri nejhorsim pouzil pri hrani, pokud by Pascal/Polaris nestihal :)

Mozna me casem neco jeste napadne :)
CPU:Intel Core i5 2500k @ 4,7GHz - 1,27V Cooler:Thermalright Silver Arrow MB:Asus P8P67 B3 RAM:4x4GB Kingston HyperX 1600Mhz GPU: MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 1820/1780 HDD:Samsung SSD 840 EVO 120GB, Samsung 1TB, Samsung 1,5TB, Seagate 2TB, Seagate 4TB Case:Thermaltake VH8000BWS Armor+ Mx PSU:Seasonic X-560 Gold Writer:Samsung SH-S223C Mouse:Razer Diamondback + Logitech MX 1100 Keyboard:Logitech Cordless Desktop Wave Pro
Chief4
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Chief4 »

momentálně mám Benq BL2411 a gtx970, jsem spokojen co se týče input lagu, odezvy a všeho ale potřebuju větší abych ho moch občas sledovat z dálky, a větší rozlišení 970 utáhne tak proč ne. Ideálně nějakej 32 s 2560x1440, 4k asi ne i kdyz do budoucna s tím počítám, ale to bych musel vylepšit celou sestavu až vyjdou nové karty a kdoví co bude. primárně mi teda jde o hry a občasnou úpravu fotek z výletů atd, nic velkýho. a možnost sledovat i z gauče takže proto těch 32 palců.

Existuje momentálně něco co se momentálně vyplatí koupit včetně korejskejch z ebaye? Některé modely jsou na trhu už dost dlouho tak nevim jestli je to rozum. nebráním se i jiným velikostem a technologiím ale primárně musí být dobrý na hry a fps a mít větší úhlopříčku. Díky
9900k, 3070ti, wqhd@144 & 4k@60 OLED
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“