Čištění PC

Vše co se týká chlazení vzduchem - větráčky, ventilátory, žebrované pasivy, atp.

Moderátor: morke

Odpovědět
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Čištění PC

Příspěvek od morke »

Provedl jsem test rozdílu mezi mírně zaprášeným PC a následně vyfoukaným stlačeným plynem. Nejprve jsem nechal tři měsíce PC v provozu bez čištění a poté čištění stlačeným plynem D Clean Booster. PC nebyl přes přítomnost prachových filtrů příliš zaprášen, ale z pasivu Noctua NH-D14 a ventilátorů skříně vyšel jemný prach.

Sestava: CPU: Intel i7-4770K, MB: GIGABYTE Z87X-D3H, VGA: EVGA GeForce GTX 980 Superclocked ACX 2.0, RAM: CRUCIAL Ballistix Tactical LP 16 GB, PSU: Corsair AX750, SSD: Samsung 840 Pro 128 GB, HDD: WD Caviar Black 1 TB, CPU Cooler: Noctua NH-D14, CASE: Lian Li PC-7FNW, ZK: ASUS Xonar DX/XD, Repro: Creative T3, Inakustik Premium RCA/jack, Fostex PC-1

Teplota v místnosti stabilní, 22°C.

Teplota byla měřena v krátkém úseku, tím spíše se ukázala reakce změny teplot. SW OCCT: CPU OCCT.

Před čištěním:

Obrázek

Po čištění:

Obrázek

Je vidět rozdíl až 3°C.


Závěr je, že pokud necháte skříň bez čištění nějaký rok, teploty jistě vzrostou. Není třeba prvně hledat problém v pastě mezi chladičem a IHS procesoru nebo jejich vadě.

Čistota půl zdraví, tak toto je můj vzkaz případným tazatelům na vysoké teploty PC.
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Čištění PC

Příspěvek od HafanPetr »

Já mám pravidelně nejvíc prachu vždy na grafice. Čistím zhruba 1x za rok a zdaleka nestačí jen sundat kryt a vyfoukat. Grafika se musí vyndat ze skříně a pořádně vyčistit stlač. vzduchem, protože za ten rok jsou tam doslova nánosy prachu. Ale teploty pak jdou klidně i o -10°C dolů.
blaho
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 31. pro 2011
Bydliště: Nyíregyháza

Re: Čištění PC

Příspěvek od blaho »

thx morke :wink:

dobre ze som to uvidel ,
to mi pripomenulo , ze rano som hral https://youtu.be/_OmpU5VzzZw
a VGA mala sem tam az 74 °C /normalne ma do 72 °C/ , tak som osprchoval 2 protiprachove kryty
na cese proti prachu , a vzdy teplota klesne . Ale inak ja mam v pracovni 25°C , lebo
rad sedim v pracovni v slipoch :D

ale minule som pri vymene zdroja , zobral PC do znameho firmy
a prefukal stlačenym vzduchom a rozdiely boli fak razantne, CPU snad o 5-6 °C !

Ona kto ma case bez protiprachovych filtrov , tak to je ina kapitola,
tam uz treba mat pristup k stlačenemu vzduchu častejšie ,
zanaša so to fakt brutalne a niekedy to neni ani moc vidieť voľným okom
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Čištění PC

Příspěvek od morke »

Prachové filtry i grafiku čistím stejně vzduchem. EVGA má výhodu s ACX chladiče, žebra jsou kolmo k bočnici a celá odhalená. Není třeba ji vyndávat.

Ten vzduch je dobrý, pokud je PC jen zaprášený, pokud jej někdo provozuje v místnosti kde je kouř nebo nějaké mastné výpary, tam už nestačí jen stlačený vzduch.
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
WOB
Červená karta
Červená karta
Registrován: 05. říj 2015

Re: Čištění PC

Příspěvek od WOB »

:| fouknu ze svých plic do pc jednou za rok a nepozoruji výraznou změnu.
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Čištění PC

Příspěvek od HafanPetr »

WOB píše::| fouknu ze svých plic do pc jednou za rok a nepozoruji výraznou změnu.
Ani se ti nedivím. :lol:
jagoda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. pro 2012
Bydliště: Bratislava

Re: Čištění PC

Příspěvek od jagoda »

Raz za rok kompresorom vyfukam cely case a sem tam povysavam. Setko pohoda.
i7 2600k / 16GB DDR3 / GTX760
lofasek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. zář 2013
Bydliště: Roztoky u Prahy

Re: Čištění PC

Příspěvek od lofasek »

Zdravím, chtěl bych se zeptat, čím efektivně provádět čištění. Nedávno jsem narazil na yt kanál, kde člověk staví počítače za relativně nízký peníz. Komponenty nakupuje bazarové a následně je efektivně čistí, že vypadají jako nové. Přikládám video a ptám se, dá se někde tento přípravek sehnat ? Někde dokonce stříká nějaký sprej klidně i do slotů ram či pci. Čili jak udělat takový blízkající se stroj, který ale čistěním nezabiji ?

https://youtu.be/0mX_y48RHiQ?t=2m16s
jagoda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. pro 2012
Bydliště: Bratislava

Re: Čištění PC

Příspěvek od jagoda »

Ved citaj hore. Stlaceny vzduch v spreji, kompresor, stetce, vysavac. Ale vsetko jemne a s mierou... Tam kde nic nehrozi aj nejaky lieh alebo vlhcene obrusky.
A ten tvoj PC Hero na 3:10 nanasa pastu prstom, co je teda pekna humusarna.
i7 2600k / 16GB DDR3 / GTX760
lofasek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. zář 2013
Bydliště: Roztoky u Prahy

Re: Čištění PC

Příspěvek od lofasek »

jagoda píše:Ved citaj hore. Stlaceny vzduch v spreji, kompresor, stetce, vysavac. Ale vsetko jemne a s mierou... Tam kde nic nehrozi aj nejaky lieh alebo vlhcene obrusky.
Nejspíše ten líh a ubrousky, šlo mi o to, že to září jak nové z fabriky.
jagoda píše:A ten tvoj PC Hero na 3:10 nanasa pastu prstom, co je teda pekna humusarna.
Kde si vzal "tvoj PC Hero", bylo to jen ilustrační. :?

I tak díky.
jagoda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. pro 2012
Bydliště: Bratislava

Re: Čištění PC

Příspěvek od jagoda »

Tak sry no... Ked si das zalezat a pouzijes vymenovane techniky tak to moze vyzerat ako z fabriky, preco ne.
i7 2600k / 16GB DDR3 / GTX760
madPav3L
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. pro 2005
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Čištění PC

Příspěvek od madPav3L »

Měl jsem nějaké velké teploty na grafice 58°C v klidu a přes 80°C v zátěži. Tak jsem zase jako každý rok vyfoukal PC kompresorem a teda takovou změnu jsem nečekal. Grafika v klidu 46°C a v zátěži 72°C.
CPU: i7-12700KF MB: ASUS ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4 RAM: T-FORCE XTREEM 2x16GB DDR4 3600 MHz@CL14 GPU: Palit RTX 4090 GameRock FAN: Noctua NH-D15S SSD: 1x Samsung 960 Pro M.2 512GB, 1x Samsung 960 Pro M.2 1TB, 1x Samsung 840 Pro 256GB, 1x Samsung 850 EVO 1TB HDD: 3x Seagate Barracuda 7200 3TB Display: Dell AW3423DWF 3440x1440 165 Hz OLED PSU: Seasonic Prime SSR-750PD 750W Mouse: Logitech G602 Keyboard: Cherry MX-Board 6.0 UPS: CyberPower Professional Tower 1000VA/900W CASE: Fractal Design Meshify 2 XL Audio: Creative Sound Blaster Z + Logitech Z906
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: Čištění PC

Příspěvek od rbclass »

Malý tip pre tých čo s tým začinajú. Keď fúkate na akýkoľvek vetrák,pridržte ho prstami nech sa netočí. Predídete poškodením ložiskám.
jagoda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. pro 2012
Bydliště: Bratislava

Re: Čištění PC

Příspěvek od jagoda »

niekde som zapocul ze to moze aj generovat prud a nieco poskodit, ak sa to roztoci moc, napr kompresorom. je to pravda ?
i7 2600k / 16GB DDR3 / GTX760
Odpovědět

Zpět na „Vzduch“