Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Jackal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2005
Bydliště: Děčín

Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od Jackal »

Lze SSD disk defragmentovat ? :oops:

Na co mi je funkce TRIM ? :oops:

Lze SSD disk čistit pomocí programů na odmazávání cache, přebytečných souborů a zbytkového bordelu po odinstalacích, například CClenaer ?

Lze používat funkci Wipe Free Space, nebo to disk " opotřebovává " ?

Mám zakoupený program O&O Defrag 20 Professional. Na plotny je velmi dobrý, ale nevím jestli je mi k něčemu pro SSD Disk. Jinak píšu o reset licence a nechám ho v rodině, na jiném PC.

Jakým způsobem se o SSD disk starat, aby se nesnížil brzo výkon a disk samotný vydržel dlouho v dobré kondici ?

Děkuji za odpovědi. Je to můj 9 notebook a první SSD, ale není to hybrid. Žádná plotna.
Acer Nitro 17 AN17 (Ryzen 7 7840HS, 32GB RAM DDR5, GeForce RTX 4050, SSD 1000GB, 17.3" QHD 165Hz), 27" AOC Q27G2S, MX Keys S Graphite, Predator Cestus 350
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od python.p »

Google má odstávku? Nebo si prostě jenom strašně línej a pohodlnej? :twisted:

Lze, ale je to kontraproduktivní. Může za to zastaralé NTFS (pokud se teda bavíme o Win)

Na to aby řadič disku věděl kde má "volné buňky" a kam může zapisovat.

Lze, ale je to na houno.

Wipe free space ? Nějaká 3rd party srajda?

Viz první odpověď.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jirka_T
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. úno 2013

Re: Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od Jirka_T »

Jackal: Pokud jsi NB koupil s tím SSD a nainstalovanými W10, není třeba nic kolem SSD řešit, mělo by to být už správně nastavené.
Jenom bych si pohlídal, kolik se při běžném provozu zapíše za jeden den na disk. Pokud je to do 10GB, nic neřešit... :) K tomu použít např. program CrystalDiskInfo.

EDIT: za běžný provoz nelze považovat např. stahování několika filmů v blu-ray kvalitě za den na ten SSD :)
PC1: CPU: Core I3-3225, MB: ASUS P8H77-M, RAM: 16GB DDR3 1600, HD:Samsung SSD 850 EVO 250GB, OS: W10 Pro x64 Cz
NB: HP EliteBook 2540P, CPU: Intel Core I5, 8GB RAM, HD Samsung 850 EVO 250 GB, W10 Pro x64 Cz
PC2: I5-2500K, GIGABYTE GA-B75N, RAM 8GB DDR3 1600, SSD SAMSUNG EVO 120GB, W10 - Insider aktuální
Jackal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2005
Bydliště: Děčín

Re: Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od Jackal »

python.p: Google nemá odstávku ... kdybych tam našel vše, na co jsem se ptal, nemusím na toto fórum. Na co je tedy diskusní fórum, když na každou odpověď, jsem odkazován na Google ?

" Wipe free space ? Nějaká 3rd party srajda? " - Google má odstávku ? Za ostatní odpovědi děkuji.

Jirka_T: Jirko děkuji za odpověď, protože má otázka se týký hlavně programu O&O Defrag 20 Professional, ze kterého tedy jen občas spustit TRIM, jestli jsem to pochopil, jinak mi je už k ničemu ?
Acer Nitro 17 AN17 (Ryzen 7 7840HS, 32GB RAM DDR5, GeForce RTX 4050, SSD 1000GB, 17.3" QHD 165Hz), 27" AOC Q27G2S, MX Keys S Graphite, Predator Cestus 350
Jirka_T
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. úno 2013

Re: Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od Jirka_T »

Defrag a podobné utility nemá samozřejmě vůbec smysl pouštět. Jsou určeny na plotnové HD...
PC1: CPU: Core I3-3225, MB: ASUS P8H77-M, RAM: 16GB DDR3 1600, HD:Samsung SSD 850 EVO 250GB, OS: W10 Pro x64 Cz
NB: HP EliteBook 2540P, CPU: Intel Core I5, 8GB RAM, HD Samsung 850 EVO 250 GB, W10 Pro x64 Cz
PC2: I5-2500K, GIGABYTE GA-B75N, RAM 8GB DDR3 1600, SSD SAMSUNG EVO 120GB, W10 - Insider aktuální
Jeltík
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. říj 2004
Bydliště: HK, /edit-promaz!
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od Jeltík »

První pravidlo, jak se starat o SSD: zapomeň na všechny tyhle peachoviny jako je defrag nebo nástroje na správu disků a nech Winy, ať se o něj starají samy. Maximálně si pusť nějaký bench, abys věděl, že máš přibližně 2-X krát větší rychlost na přenosy dat než klasické HDD a asi 100x rychlejší manipulaci se 4K a konec. A měl bys mít AHCI, ale to tam bude na 100%.

BTW: tím, že tady budeš "chytře" reagovat na oprávněně vyčítavý post není moc dobrá cesta, jak se chovat na foru. Protože 99% odpovědí sis mohl opravdu vygůglit, kdybys nebyl líný/neschopný.
OO defrag Professional je krásná ukázka toho, jak dokáže výrobce přesvědčit zákazníka, aby si koupil něco, co je v reálu úplně k ničemu.

A že google nefunguje? První odkaz, který na mě vyskočil je stále aktuální. http://pctuning.tyden.cz/software/laden ... ne?start=1 a http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky ... em-provozu
Jackal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2005
Bydliště: Děčín

Re: Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od Jackal »

Jeltíku: OT: chlapče, když jsem stavěl počítače v době své registrace, tak jsem radil tomu, kdo to potřeboval a neschazoval to tím, aby hledal na Google, tyhle chytré a chlapské komentáře opravdu nepatří na diskusní fórum. Na Google se dá najít prakticky všechno, jen v různých kvalitách a já chtěl uživatelský přínos k mým otázkám, takže reagovat Googlem, není dosti moudré. Zamysli se nad tím. Těch 1000 příspěvků co mám bylo za diskusi na tomto fóru, takže kroť ty, co to potřebují. Kdyby mi pár let neuteklo z kategorie HW pro PC/notebooky, tak věř, že se takhle neptám. Za odpovědi, které jsi mi napsal, Ti děkuji i za linky. Hezký den.

Jirko: díky za odpověď.

Prosím o LOCK, už tu nečekám žádný diskusní přínos. Vše co jsem potřeboval vědět, už vím.

Děkuji za prostor.
Acer Nitro 17 AN17 (Ryzen 7 7840HS, 32GB RAM DDR5, GeForce RTX 4050, SSD 1000GB, 17.3" QHD 165Hz), 27" AOC Q27G2S, MX Keys S Graphite, Predator Cestus 350
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od python.p »

Moje druhá otázka byla spíše řečnická, jistě že jsem si našel co to je za chujovinu :) Ano diskuzní fóra mají své opodstatnění, viz odkaz v mém podpisu. Takhle to vnímám já a jak tak koukám nejsem v tom sám.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jeltík
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. říj 2004
Bydliště: HK, /edit-promaz!
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od Jeltík »

Jackale OT:Chlapče si říkej svýmu starýmu, troubo. Sorry jako, ale když je pro tebe problém najít si 3 nejzákladnější informace o SSD, tak ti ani jinak říct nemůžu.
Nazdar.
certes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2008

Re: Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od certes »

Já bych tu neznalost zase až tak nehrotil, taky jsem nainstaloval několik SSD ale až zpětně si říkám zda jsem něco nezapomněl změnit v nastavení systému.
Windows sice SSD pozná a zapne trim ale vypne prefetch a zakáže defragmentaci automaticky ?
Samosebou nejlépe je nainstalovat prográmek od výrobce disku, který nastavení systému zoptimalizuje. Ale co se stane pokud HDD migruji na SSD a zapomenu vypnout defragmentaci v sheduleru ?
A pak je tady třeba ještě prohlížeč chrome či firefox a jejich nezdravé používání cache.
http://www.cnews.cz/webove-prohlizece-o ... ych-disku/
V tom odkazu co Jeltík uvedl je doporučeno vypnout stránkovací soubor u Windows 7. Ale ve Windows 10 se ten soubor využívá minimálně pokud je dostatek RAM.
Ryzen 7 5800X@87W - NH-U12A - TUF B550 - 4x8GB 3600CL16 - RX 5600XT@130W - 870 EVO + 860 EVO - TX550M 550W - Xonar DX - EIZO FG2421
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový SSD, nová zkušenost, odpovědi ...

Příspěvek od havli »

Neni potreba nic moc resit, stejne to SSD chcipne na studenak pod radicem, kolik se vycerpa zapisu je v ten okamzik uz jedno.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“