Extrémní zpomalení SSD disku

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

demo
Nováček
Nováček
Registrován: 30. lis 2014

Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od demo »

Dobrý den, rád bych poprosil o radu ohledně extrémního zpomalení SSD disku v NTB.

Jedná se NTB Lenovo U300s ve kterém je SSD disk 69N0YNR10D01, SSD je nestandardního formátu, kdy má i nestandardní připojení. NTB šlapal v cajku, ale najednou z ničeho nic se vše extrémně zpomalilo (reinstal windows na toto ssd trval asi 4 hodiny). Jinak např. brouzdání po internetu jde stále stejně rychle. Tímto jsem se chtěl zeptat, zda jste se už s něčím podobným potkali, popř. řešení problému.

Bylo provedeno měření rychlosti na SSD, kde jsem zjistil extrémně nízké rychlosti na zápisu.
Obrázek

Diagnostika disku nehlásí žádnou chybu.
Obrázek

Jedná se toto nestandardní SSD + nestandardní konentor konektor
Obrázek
Obrázek

Děkuji za odpověď.
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od Nagant »

Neskrývá se pod tou folií na SSD redukce na něco standardnějšího?
Asi ne, co?
Toto pak bude nejspíš náhrada:
https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 61524d34db
(Je tam ale "69N0YNR15B01", tak kdoví.)
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
demo
Nováček
Nováček
Registrován: 30. lis 2014

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od demo »

Bohužel žádná redukce se nikde neskrývá. Vypadá to, že tohle je vyloženě know how Lenova :D. Na to co jsi mi poslal jsem taky narazil, je to nějáká homemade redukce na M.2. Dále jsem někde v zahraničí narazil i na ten disk co potřebuji ale chtěli za něj kolem 5,5K za 128GB :D Jsem ještě zvědavý co mi napíšou z Lenova, jestli tyhle disky někde mají skladem. Možná to nakonec bude vypadat na nový NTB a to jen kvůli tomu, že lenovo si řeklo "uděláme si svoje SSD s vlastním konektorem" :D
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od Zivan »

Vypada to, ze tam nic standardniho neni
http://www.tomshardware.co.uk/answers/i ... -card.html

Na tom odkazu z Aliexpress to vypada, ze nekdo upravil redukci na M.2 SSD. Ale samostatne ji nevidim prodavat. Za to 128GB SSD by tak dal 3000Kc a k tomu DPH, poplatek poste za zastupovani...a je na 4000Kc.

Zkusil bych toho prodejce, jestli neproda samotnou tu redukci.

Edit:
Pozde :)

Narazil jsem na 2 roky starou informaci od nekoho z Irska, ze pry servis Lenova zadne nahradni SSD na U300s nema. Ted to asi nebude lepsi.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
demo
Nováček
Nováček
Registrován: 30. lis 2014

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od demo »

Teď jsem mluvil s klukem ze servisu a taky mi řekl, že žádné náhradní ssd už nejsou. Nicméné mi poradil zkusit vyměnit konektorový kabel od desky k ssd, tak jsem ho objednal a uvidim. Na ten alliexpress jsem už taky psal jestli by prodal jen redukci :D ale díky za postřeh. Nevim sice jak moc prodejci na alli reagují na PM, ale za pokus to stojí.
JKopecky
Nováček
Nováček
Registrován: 22. úno 2017

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od JKopecky »

Ahoj, mam stejny problem :( Podarilo se ti to nejakym zpusobem vyresit?
demo
Nováček
Nováček
Registrován: 30. lis 2014

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od demo »

Vzhledem k tomu, že jsem nesehnal SSD se stejnym konektorem, tak jsem Ntn prodal na náhradní díly na Aukru od 1kč. Jedině co jsem našel byla redukce na aliexpresu.
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od ifkopifko »

Ahoj, neskúšal si postup tzv. secure-erase?
http://www.pcworld.com/article/2088341/ ... mance.html
Všetky dáta na disku budú tou operáciou odstránené, takže si všetko zálohuj.

To by podľa mňa mohlo vrátiť výkon na pôvodné hodnoty. Možno na tom SSD z nejakého dôvodu nefungujú tzv garbage-collection algoritmy úplne efektívne.
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
JKopecky
Nováček
Nováček
Registrován: 22. úno 2017

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od JKopecky »

@demo: redukci na Aliexpresu jsem nasel taky a psal jsem jim na PM jestli je to kompatibilni i s mym diskem, protoze je tam trochu jine SN. Na to mi ale nikdo neodpovedel. Zakaznicka podpora Lenovo v CR je tragicka .. nic nevi a doporucili mi jen objednat disk na medion.com coz jsem zkousel dvakrat a neobtezovali se ani odpovedet. Zkousel jsem i servis v CR kde mi nabidli kompatibilni nahradni dil Mic MT29F128G08CEAAAC5:A MLC Nandflash za 11 000 bez DPH :shock: .. Co ten kontektorovy kabel? S tim jsi nejak uspel?

@ifkopifko: muj disk uz nacita jen bios. Zkousel jsem linuxovy badblocks a hlasi to chybne vsechny bloky
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od ifkopifko »

Aha, no tak to nie je ten istý problém ako mal zakladateľ vlákna...
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
demo
Nováček
Nováček
Registrován: 30. lis 2014

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od demo »

Konektorový kabel jsem sehnal, ale nic se nezměnilo. Na tom aliexpresu je redukce která se napojí na ten extra Lenovo kabel a do ty redukce se osadí standardní M.2 SSD
JKopecky
Nováček
Nováček
Registrován: 22. úno 2017

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od JKopecky »

Tak ja asi zkusim ten aliexpres .. jestli to bude fungovat tak to bude lepsi nez nejaky repasovany disk co muze kdykoliv odejit znovu. Kazdopadne diky za informace.
demo
Nováček
Nováček
Registrován: 30. lis 2014

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od demo »

Já to z aliexpresu neobjednal, protože redukce prodávali i s SSD a chtěli za to až moc, to jsem raději prodal Ntn a koupil nový. Byla to pro mě větší jistota. Psal jsem jim jestli mi prodají jen redukci, ale nikdo mi neodepsal.
demo
Nováček
Nováček
Registrován: 30. lis 2014

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od demo »

Tady je odkaz na tu redukci, jen si zkontrolujte jestli opravdu je to stejný konektor. Free shipping L-e- novo Ideapad U300s 13.3" 64GB Compatible SSD CARD 11S1100168 69N0YNR15B01
http://s.aliexpress.com/aMRVZZzU
(from AliExpress Android)
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od Nagant »

Našel jsem tohle, ale nepřipadne mi, že by bylo úplně ono, podle obrázku:
http://www.nbdily.cz/cs/redukce-asus-ng ... ml_nb=2174
Asi mají špatně zařazené. Ale zkus se tam zeptat.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
JKopecky
Nováček
Nováček
Registrován: 22. úno 2017

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od JKopecky »

Tak objednano na Aliexpressu. Uvidime jestli to pobezi.

@Nagant: vypada to zajimave, ale vizualne to asi ono nebude. Ten kontektor je 14 pin "nacvakavaci" ze shora. Jedine ze by byl na druhe strane.
demo
Nováček
Nováček
Registrován: 30. lis 2014

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od demo »

Tak dej potom vědět, jak to šlape a v jaký to je kvalitě. Do jakýho Ntn to jde? Do u300s?
JKopecky
Nováček
Nováček
Registrován: 22. úno 2017

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od JKopecky »

Melo by to dorazit za par tydnu tak pak napisu jestli to funguje pripadne pridam foto. Jde to do u300s.
JKopecky
Nováček
Nováček
Registrován: 22. úno 2017

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od JKopecky »

Tak disk s redukci dnes dorazil. Po vymene ho BIOS vubec nedetekoval. Pri zkouseni jsem prisel na to, ze je disk videt jen kdyz nemam nasazeny zadni kryt. Nejdriv BIOS detekoval disk jen jako zarizeni s oznacenim SM2246AA-5 a velikosti 1 GB. Zkusil jsem tedy vyndat/zandat disk z redukce a uz ho to detekovalo spravne jako ATA LITEON CS1-SB64. Instalace OS take probehla, ale problem s tim, ze system disk nedetekuje pri zavrenem krytu zustava. Zatim se mi to nepodarilo vyresit. Nema nekdo nejaky napad?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Extrémní zpomalení SSD disku

Příspěvek od ifkopifko »

To vyzerá na nejaký mechanický problém. Skús zistiť, či sa niečo neprimerane nepotlačí keď nasadíš kryt. Prípadne zlomený káblik alebo podobne...
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“