Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od ThomasVT »

Ahoj, v plánu mám koupi komplet sestavy na což mám i jiný topic v sekci sestav.

Zde bych se chtěl optat konkrétně na monitor, tip jsem dostal na Dell UltraSharp U2515H viz. https://www.czc.cz/dell-ultrasharp-u251 ... 43/produkt který stojí okolo 8tisíc, dotaz je jednoduchý, má někdo přehled na trhu monitorů, jestli je podobně kvalitativně tomu i jiný/levnější model? Nebo má smysl zůstat u tohoto DELLu. Díky za reakce.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od Blue Storm »

Klidně u něj zůstat, je to snad ještě pořád nejlepší varianta v téhle ceně. Ale pokud to s fotkami myslíš nějak vážně, rozhodně si sežeň potom sondu na kalibraci. Můj U2515H je sice už z výroby zkalibrovaný perfektně, ale nemusí tomu být tak vždy.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od ThomasVT »

Ok díky za radu, můj 19" už je po otevření photoshopu dost ztísněnej
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
michal3d
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. úno 2007

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od michal3d »

Ja si teraz tiež vyberám monitor v tejto triede, ale osobne nejdem do staršieho U2515H ale čakám na nový U2518D:

https://www.alza.sk/25-dell-up2518d-ult ... 61.htm?o=2

Mne osobne by asi vadili tie nesymetrické okraje, že na stranách sú tenké a dole taký vysoký pás, tá U2518D to má pekne už rovnomerne všetko tenké. Okrem toho by aspoň podla parametrov mala byť ešte lepšie skalibrovaná, konkrétne na Delta-E<2.
MB: ASUS P9X79 CPU: Intel i7-4820K + Noctua NH-U12P RAM: 48 GB DDR3 1333 MHz GPU: EVGA GeForce RTX 2070 XC GAMING SSD: Intel 730 240 GB, Crucial MX300 1 TB
PSU: Seasonic X-560 SOUND: ASUS Xonar Essence ST + Xonar H6 + beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ω + Creative 6.1 6700 CASE: Cooler Master Silencio 650 LCD: HP Z32 4K
KEYBOARD: CM Storm Quickfire XT MOUSE: Logitech G502 HERO + G240 GAMING: Logitech G29, Xbox Elite Controller, Saitek X56 Rhino H.O.T.A.S. OS: Windows 10 Pro 64-bit
Andre1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2008
Bydliště: Žilina

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od Andre1 »

ak srgb tak p2416d alebo u2515h
ak rgb tak up2516d
a aku mas sondu? ak ziadnu, tak zober spyder 5 express staci
skalibrovanie od vyrobi je bieda + treba robit rekalibraciu pravidelne
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
logingame
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2015

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od logingame »

Ahoj, mohu se zeptat. Ty jses "pro" uzivatel anebo jen fanousek do fotografie a chces editovat fotky co nejverneji a pak je reprodukovat?
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od Blue Storm »

michal3d píše:Ja si teraz tiež vyberám monitor v tejto triede, ale osobne nejdem do staršieho U2515H ale čakám na nový U2518D:
https://www.alza.sk/25-dell-up2518d-ult ... 61.htm?o=2
Mne osobne by asi vadili tie nesymetrické okraje, že na stranách sú tenké a dole taký vysoký pás, tá U2518D to má pekne už rovnomerne všetko tenké. Okrem toho by aspoň podla parametrov mala byť ešte lepšie skalibrovaná, konkrétne na Delta-E<2.
Tyjo, o tom jsem ani nevěděl, díky za tip. Myslím, že vím, co bude jako náhrada za U2412M :D U2515H půjde jako sekundární a U2518D jako primární. Já si jinak tlustšího spodního rámečku u U2515H vůbec nevšímám.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od ThomasVT »

logingame píše:Ahoj, mohu se zeptat. Ty jses "pro" uzivatel anebo jen fanousek do fotografie a chces editovat fotky co nejverneji a pak je reprodukovat?
Budu ho používat doma pro úpravu fotek a dodělávání z práce-úprava produktových fotek/střih-úprava videa photoshop/premiere
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
logingame
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2015

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od logingame »

jestli budes sebou domu tahat praci a v tomhle odvetvi, tak jedine stejny monitor co mas v praci se stejnym profilem. Pohybuji se v podobnem bahni pouzivam, ale MacOS vsude. Jestli budes mit doma jine barvy nez v praci pak se to tezko koriguje a je v tom akorat zmatek. Jinak jestli te to zivi tak bys mel sahnout po necem kvalitnejsi jako je NEC nebo EIZO
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od Blue Storm »

Pokud má k dispozici sondu a ten Dell zkalibruje co nejlépe, tak je už potom jedno, jestli má Dell, NEC, EIZO,... bavíme se pořád o tom, že pracuje s běžným 8bit obsahem v sRGB. Pro práci v sRGB mi přijde celkem zbytené dávat majlant za monitor, když ani pořádně nemusí být v ničem lepší. Barvy budou ok, kontrast taky, protože U2515H (a pochybuji, že nový model by Dell udělal horší) mívají většinou 1200-1300:1, gamma taky ok. A jestli v práci bude mít barevnou odchylku dE 0,2 (a to jen za předpokladu, že jim ty monitory pravidelně kalibrují) a doma dE 0,4, tak ten rozdíl ani nepozná. To už mezi těmi vašimi Macy budou větší barevné rozdíly. Nesnažím se obhajovat Dell za každou cenu, byť je to výborný monitor za ty peníze, ale obecně nechápu smysl utrácení hromady peněz za monitor pro práci v sRGB, když velmi slušný monitor s případným ručním doladěním, a poté stejnými obrazovými vlastnostmi, má člověk pod 10 tisíc.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
logingame
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2015

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od logingame »

Vsak panovi vubec necpu aby si porizoval Mac, jen jsem chtel nastinit nechtenou cituaci,s kterou muze dojit pri rozdilnym monitorem/profilem. Zazil jsem to na vlastni kuzi behem studia a je to neprijemny(skola/prace/doma/staz)ne vsude bylo stejne podminky. Psal jsem ze se pohybuji v podobnem bahni, nezabyvam se primo fotografii, ale VideoPostprodukce a Graficky Designem a MacOS pouzivam, protoze jako system mi vyhovuje k me praci. A proti DELL uz taky vubec nic nemam naopak. Myslim si ze vyrabeji kvalitni monitory a specialne u nich je dobra zaruka/servis. Sam mam Herni PC, kde je DELL S2417DG a jsem spokojen. Jsem s nazorem ze pracuji s cim co mi vyhovuje a ulehcuje pri praci a kdyz na to vydelam tak proc si to nekoupit. Panovi preju stesti pri vyberu ;-)
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od ThomasVT »

logingame píše:jestli budes sebou domu tahat praci a v tomhle odvetvi, tak jedine stejny monitor co mas v praci se stejnym profilem. Pohybuji se v podobnem bahni pouzivam, ale MacOS vsude. Jestli budes mit doma jine barvy nez v praci pak se to tezko koriguje a je v tom akorat zmatek. Jinak jestli te to zivi tak bys mel sahnout po necem kvalitnejsi jako je NEC nebo EIZO
Právě tenhle Dell mám i v práci, ale co jsem zjišťoval, žádnou kalibraci na něm nikdo nedělal, takže bude asi tak jak ho přivezli z obchodu. Pořídím nejspíš ten, děkuju všem za rady.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od Ache »

Blue Storm píše: (a pochybuji, že nový model by Dell udělal horší)
Tak třeba U2410 vs. novější U2413 - to byl kdysi upgrade na zabití...
Ne vždycky novější model musí být lepší (nebo určitě ne ve všem). To samé platí pro U2414H vs. U2417H - ten starší v sobě měl lepší panel s nízkým IPS Glow. Viz recenze na tftcentral.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od Blue Storm »

Já měl na mysli čistě kalibraci panelu. Naštěstí je na ten U2518D už i recenze, podle které víme, že je v pohodě. Pokud se samozřejmě do budoucna nezmění panel, což se občas děje i u Dellu.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od CageJ »

no poznam par chudakov, co si kupili dva stejne DELL pre 3D Maya s rozpatim 4-6 mesiacov a jeden kus horsi jak druhy a nepomohla ani kalibracia..
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od ThomasVT »

Tak jen abych trochu doplnil téma.

Moje dosavadní zkušenost s koupí novýho monitoru je asi takováhle.

1. Dell U2515H - zaseknutej pixel - zpzorovanej asi za 15 minut běžnýho užívání, vráceno ve 14 dnech
2. Dell U2515H - zaseknutej pixel - ten už jsem našel po vybalení monitoru, když jsem kontroloval, jestli po první zkušenosti už je vše OK, bohužel - vráceno ve 14 dnech
3. Dell U2518D jak zmiňujete nahoře, ten neměl mrtvej pixel žádnej, ale měl problém s blikáním monitoru (nenarazil jsem na to jinde než ve hrách, ale taky na to nebyl čas to všechno testovat, hodně obtěžující záležitost) - vráceno ve 14 dnech (odkaz na téma - https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=16&t=260701 )
4. BenQ GW2765HT - mrtvej pixel - svítivej na jakymkoliv pozadí, i na černym - vráceno ve 14 dnech
5. a 6. BenQ GW2765HT (teď už jsem objednal dva ze zoufalství) - oba špatnej pixel, první kus jeden, druhej kus dva - oba vráceny ve 14 dnech

Musim říct, že moje zkušenost s koupí nový věci v hodnotě okolo 8 tisíc, tragédie. Člověk chce jen aby to nepřišlo s vadou a i to je problém.

Jen něco málo ohledně tzv. "pixel policy", tu má jinou Dell i BenQ, u Dellu berou jako vadu, na kterou se vztahuje záruka, u týhle řady (ultrasharp - neboli "U") buď 1 trvale svítivej bod, nebo 6 a víc bodů jinak defektních, u BenQ je to tak, že tolerují 1 světlý v kombinaci dalších 4 tmavých, nebo 5 tmavých pixelů (musí bejt vzdálený 15mm od sebe - tzn. nesmí bejt hned vedle, to by taky šlo na záruku)

A malej dodatek k tý pixel policy, kontaktoval jsem jak BenQ US tak BenQ CZ ve stejnou chvíli, dostalo se mi odpovědi od obou a v US by mi monitor vyměnili i s jednou vadou jako jsem měl, zato v CZ nás tu berou za joudy a odepsali mi to co je popsáno nahoře, prostě opapoškovali záruku a nazdar.


Takže už nevím co kupovat, nebo jestli pořád dokola kupovat jeden monitor, než budu mít normální kus.

S monitorama co jsem měl, jsem byl spokojenej vcelku se všema, až na ty pixely.

Tak tomu dám teď asi pauzu a počkám, jestli něco nezlevní po svátcích, pak dám druhý kolečko. (a nejspíš je začnu rovnou brát po třech, ať se nezdržuju čekáním na vrácený peníze... achjo... :x )
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od ThomasVT »

Tak jsem našel na czc za normální cenu UP2716D, monitor fajn, podsvícení fajn, ale zase, zaseklej pixel, tak já už nevim, jestli vy, co tu píšete, že jste roky neměly monitor s vadnym pixelem, to jen nekontrolujete na bílym/černym pozadí, nebo mam prostě nesmyslnou smůlu na monitory?

Tenhle kus má jeden pixel řekněme 1cm x 1cm od kraje v pravym hornim rohu, což by asi šlo snést
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
Oldspice
Nováček
Nováček
Registrován: 18. lis 2012

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od Oldspice »

Já zažil stuck pixel (red) i na Eizu (S2433W).. bohužel po pár měsících od koupi ale nevím, jestli to nebylo od dloubnutí mé tehdejší drahé polovičky.. Každopádně nemizel nemizel až jsem ho prodal se ztrátou asi 4k a koupil si nový - tam to bylo téměř uprostřed, ale já bych to viděl i v tom rohu :(

Jinak jsem zažil i stuck pixely na jinejch plackách a neměl jsem to štěstí vidět, že by zmizely časem ani po probliku.. za mě jsou tyhle věci automaticky s řešením vratka/záměna ve 14 dnech - jestli myslíš, že máš na tohle smůlu, za posledních 5 let jsem měl v nákupu čehokoliv (desítky věcí) bezvadnejch výrobků snad na prstech jedný ruky :( .. a nekupuju si drahý věci proto, abych z nich pak byl nešťastnej.. škoda že tyhle vyřizování s tím tu radost z toho stejně vezmou, takže to je na levačku..
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od ThomasVT »

Dík za reakci, no vrátil jsem ho znova.

Už si přijdu jak tatar, furt ty stejný monitory vracet z pořád stejnejch důvodů, jeden den ho koupim, po pěti minutách od zapnutí najdu pixel, a vracim druhej den.

Vůbec se mi nic dalšího kupovat nechce.

Což on se v průběhu používání ten pixel objevit může, to chápu, ale už od začátku to tam mít a neřešit to se mi příčí, ale věřím, že jsou lidi, co to nevidí, nebo je jim to jedno, i proto si myslim, že nebejt takovejch lidí většina, zpřísní se kontrola kvality u těch displayů.

Úvaha: Třeba příklad, když si člověk u Dellu koupí 4K display, kterej má skoro 9milionů pixelů, má stejnou "toleranci" špatnejch bodů, jako monitor co má full-HD rozlišení (pokud bude ze stejný řady - ultrasharp/professional), tak jestliže jde zajistit, aby z 9milionů bodů bylo špatných < 5, jaktože nejde mít full HD bez chyb? Je jedinym faktorem cena? Že když by ty displaye šly do prodeje jen "perfektní" kusy, bude cena tak vysoká, že to nikdo nebude kupovat?

No to už jsou úvahy.. Každopádně pořád monitor nemám, až budu mít náladu zas nějakej objednám a vyzkoušim.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Vhodný monitor pro úpravu foto/video (sRGB/RGB)

Příspěvek od racecar »

Moj 4K UP je bez mrtvych pixelov, presvitania ci inych defektov. Inac celkom sranda tema. Uz by som sa hanbil nieco objednat. :D :D
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“