Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvuky

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Pappy
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2005
Bydliště: Terezín
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Pappy »

Přispěji také zkušenostmi.. První kus koupen hned jak vyšel... Vrazil jsem ho do QNAP TS-253 Pro a vše v pořádku. Po 216 dnech dle NASu jsem dokoupil druhý disk a dal ho do RAID1. Oba měli firmware AR13. Nikdy jsem neměl problem s data, zápisem, čtením apod... Dokonce i výpadky elektřiny zvládli v pohodě.. Po dvou letech jsem koupil 4 šachtový QNAP TS-453B a k němu další stejné disky. Tentokrát s firmwarem AR17. Vše jsem dal do RAID 5 a naprostá pohoda. Dokonce je pro mě překvapení plná rychlost zápisu - 1Gbit dle LAN. NAS nadále v RAID 5 funguje spolehlivě. Jediné mě mrzí, že jsem nedokázal přehrát firmware u starších disků na AR17 :(
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

jo, všiml jsem si taky, že AR17 je k dispozici už i pro starší kousky, ale neměl jsem koule na to to flashovat (byť mám vedle data zálohovaná 1:1 na 8TB Desktop disku, takže vlastně o nic nejde).
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Pappy
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2005
Bydliště: Terezín
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Pappy »

Vytvořil jsem si USB boot linux disk dle jejich návodu, ale v linuxu jsem jalouvej. Návod mají celkem o ničem :( Chtěl bych je hodit do AR17, ale nevim jestli je tu někdo tak zdatný pro radu..
apopisde
Nováček
Nováček
Registrován: 19. led 2014
Bydliště: Usti nad Orlici
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od apopisde »

A prinasi ten AR17 nejake razantni zlepseni?
Pappy
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2005
Bydliště: Terezín
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Pappy »

Docela ano. Lze to najit na internetu. Je tam ztiseni disku a myslim, ze plynulejsi a lepsi zapis. U stareho firmwaru pod Win se stavalo, ze se naplnil buffer a disk chvili nic nedelal. Vykon sel pak do haje.
Naposledy upravil(a) Pappy dne čtv 30. lis 2017, 12:02, celkem upraveno 2 x.
apopisde
Nováček
Nováček
Registrován: 19. led 2014
Bydliště: Usti nad Orlici
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od apopisde »

Hm.. tak to po vanocich se na to vrhnu, jestli si teda udelam radost a poridim dalsi...
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

mě určitě jedna 8TB čeká, ale tentokrát jdu do klasického PMR disku. ta prodleva, kterou SMR má, mě fakt nebaví. jako záložní disky pro PMR to je super, ale odezva "uspaného" disku v řádu několika sekund už mi celkem vadí. teď ceny sympaticky padly a cenový rozdíl mezi PMR a SMR disky je sice pořád brutální, ale už "únosný" (8TB WD Red nebo Seagate IronWolf vychází na nějakých 6200 s DPH, zatímco SMR 8TB Archive nebo jeho nástupce Barracuda ST8000DM004 vychází kolem 5600 - pozor neplést s ST8000DM0004, to je jiný disk - plnotučná 7200rpm Barracuda Pro s PMR za jinou cenu)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Pappy
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2005
Bydliště: Terezín
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Pappy »

Chtěl jsem udělat update firmwaru a vypadá to, že AR17 byl stažen. Programy od Seagate nedetekují žádné aktualizace. Ani při ručním vyhledání dle SN. Navíc dnes mi u nových disků s firmware AR17 zahlásilo, že mají vadné sektory a naopak staré AR13 fungují na 100%. Poměrně vtipné.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Ache »

zombux píše:mě určitě jedna 8TB čeká, ale tentokrát jdu do klasického PMR disku. ta prodleva, kterou SMR má, mě fakt nebaví. jako záložní disky pro PMR to je super, ale odezva "uspaného" disku v řádu několika sekund už mi celkem vadí. teď ceny sympaticky padly a cenový rozdíl mezi PMR a SMR disky je sice pořád brutální, ale už "únosný" (8TB WD Red nebo Seagate IronWolf vychází na nějakých 6200 s DPH, zatímco SMR 8TB Archive nebo jeho nástupce Barracuda ST8000DM004 vychází kolem 5600 - pozor neplést s ST8000DM0004, to je jiný disk - plnotučná 7200rpm Barracuda Pro s PMR za jinou cenu)
Teda, já sem si pořídil tu šindelovou Barracudu 4TB jako nádrahu za starý (asi 7 let) klasický 7200ot. disk. Na systém, hry a "rychlý data" mam SSD a tak mě na odkládání všeho ostatního stačí i 5400ot. disk. A tahle Barracuda je ok. Přesouval jsem tam téměř 2TB dat a minimální rychlost byla kolem 60MB/s. Většinou ale letěla nad 100MB/s. Takže jako zálohovací disk - alá přesunu tam najednou tunu dat ideál. Ten Archival 8TB disk jak to tak vypadá byla asi betaverze. :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Pappy
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2005
Bydliště: Terezín
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Pappy »

Tak to mas nejake hodne pomale, protoze rychlost, kterou pises to vypada na SATA II. Ja si na hry ze Steamu apod kupoval ted Baracuda Pro 4TB a jelo to porad cca 200 -220MB/s jak uvadi vyrobce.
Pappy
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2005
Bydliště: Terezín
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Pappy »

Ted Seagate Archive 8TB projizdim Zero Fill a mazani probiha kolem rychlosti 180 MB/s. Coz je vice nez uvadis u sve Baracudy, ktera by mela byt lepsi.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

ale jo, je možný že ta novější verze šindelových Barracud je o něco optimalizovanější než původní Archive řada :) a nesouhlas s tou SATA2, u mě při nalívání dat na šindely rychlost bez problémů jela nad 100MB/s právě na SATA2, těch 60 vypadá zvláštně... ale mohlo to být způsobeno ledasčím, SMR je holt třeba brát do značné míry jako "černou skříňku", která má trochu společného i s hybridními disky, a přístup na plotny samotné je dost odstíněn tou logikou nad nimi.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Ache »

Těch 60 MB/s bylo takový minimum co jsem viděl (v ukazateli rychlosti v TC) - a mohlo to být jednoduše i tím diskem, ze kterého se četlo (třeba data byly z konce disku, kde je rychlost méně než 1/2 té maximální na okraji. Maximum té staré barracudy bylo někde kolem 130-140MB/s.
Celkem jsem měl z toho šindelu strach, ale je to přece jen trochu jiný disk. Absolutně tichý, celkem svižný a levný :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

souhlas. tichost je super! na druhou stranu, disky jsou obecně čím dál tišší, musím ještě srovnat hlučnost s 8TB Desktop Drive (plnotučný současník 8TB Archive Drive), nějakým současným 8TB NAS diskem (chystám se na něj první týden v lednu) a nějakým starším 4TB 7200rpm diskem.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tichost je u disků dost relativní. Jsou dvě věci. Jedna je seek kde když si v loadu cvrdliká tak to mi fakt moc nevadí. Druhá věc jsou ale vibrace a tam je to občas naprostá loterie. Pamatuju si že v CZC když jsem bral třeba 2TB greena tak se jich vzalo 5 a bral se ten co nejméně vibroval a kusové rozdíly byly masivní. Nejhůře na tom tehdy bejvaly Seagate (tradičně) a nejéle Hitachi. Vibrace ani nekorespondovaly s počtem RPM disku. Nebylo pravidlem že by 5400rpm disky vibrovaly méně jak 7200rpm. Jakmile disk vibruje je to konečná a jde z domu nebo jako cold storage backup do šuplete.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

naprostej souhlas. už dávno to není o tom, že disk s míň plotnama je tišší - není. je to loterie jak blázen. jen obecně to prostě je tak, že disky jsou tišší než dřív. vždycky když dám do doku nějakou starou mrchu kolem 500GB nebo míň, tak to je jak cirkulárka, o ještě starších discích ani nemluvě.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Pappy
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2005
Bydliště: Terezín
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Pappy »

Tak je to přeci logické :-D Čím starší motor a ložiška, tak tím hlučnější. Když si koupíš novou Škodu Octavia, tak uvnitř je krásné ticho a diesel motor neslyšíš. Po 200 tis kilometrech z toho máš traktor a slyšíš každou díru.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo ložiska se opotřebovávaj a vysichaj (vysichání probíhá i když se disk nepoužívá).

Příklad prvního budiž můj RIP starej 40GB Western, kterej měl najeto tolik, že jeho ložisko bylo už tak volný že jednoho dne jsem jej překlopil za chodu (celkem jemně, nic brutálního) ale přesto to stačilo k vychílení plotny a hlava se dotka = death screech a instant KO. Naštěstí to nebyltotal KO a rychlostí cca 2MB/s se tehdy povedlo většinu dat ještě dostat. Byly tam soubory co fakt ne, ale naštěstí nic důležitýho.

Příklad druhého budiž tuna disků co tu mam. Takový ty z doby 2004/5, ty při provozu už jemně syčej, ještě ok mimo case neslyšitelné, ale už jsou tam náznaky stárnutí ložiska. Pak ty starý z 90.tejch let z dob 486, ty ještě fungujou, ale řve to jak cirgulárka, takovej ten ječivej zvuk starejch high RPM scsi disků , k tomu bych to přirovnal. Přitom pamatuju že třeba ten 6GB Caviar co jsem používal tehdy byl tichej, dnes ječí. Prostě ložisko vyschlo.

V hlavnim kompu mam nejstarší ten 2TB Hitachi (první 2TB disk, 7200rpm pětitplotna heh) ten má cca 7 let a zatim stále ok nezaznamenávám stárnutí.
Pappy
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2005
Bydliště: Terezín
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Pappy »

Tak do NASu jsou to asi opravdu disky k hovnu. Měl jsem 4x 8TB. Kvůli virtualizaci a zrychlení odezvy jsem si přikoupil PCIe kartu pro SSD cache popřípadě QTIER. Nainstaloval a zjistil jsem, že disky musí být naformátovány na hustý nebo tenký svazek. Vše jsem zálohoval okolo.. Spustil přeformátování a od té doby 14 dní peklo. Nejmladší dva disky zařvaly chyby. Tak jsem to projel HD Tune Pro, který opravil - promazal chybné sektory. Říkam si, tak super.. Najednou odešel nejstarší disk. HD Tune Pro už ho neoživil a nahlásil několik vysloveně zničených sektorů. Záruka mi končí v únoru 2018 :-D Pokud vrátí peníze apod, tak jdu do jiného. Zřejmě Iron Wolf. Po 14 dnech stále nevím jak dopadnou zbývající 3 disky, kde se mi teď 3 dny dělá RAID 5.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

no jasně že jo... SMR na tohle vůbec není stavěný.
With the attractively low price per TB that the Seagate Archive 8TB HDD has, it can be difficult to not consider purchasing a set for NAS storage. StorageReview strongly recommends against such usage, as at this time SMR drives are not designed to cope with sustained write behavior. Many contend that NAS shares tend to be very read-focused during normal operation. While that's true, the exception is when a drive fails and a RAID rebuild has to occur. In this case the results clearly show that this implementation of SMR is not a good fit for RAID.
http://www.storagereview.com/seagate_ar ... review_8tb
pokud jde o mě, vidím to na WD Red. asi by šel i SG IronWolf, je o 250Kč levnější, jen nevím... po rebrandingu mám vůči těm přiblble pojmenovaným diskům nějakej divnej odpor, byť samozřejmě víceméně iracionální... a dát další litr navíc za plnotučnou Barracudu Pro se mi taky nechce.
no tak jako tak, musím to rozseknout už po víkendu, dochází mi místo :mrgreen:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“