Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekulace

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od Sobo »

Zkousel jsi v biosu vypnout P-states? Zkus povypinat vsechny sracky, co podtaktovavaji procesor, pripadne maji vliv na jeho napeti. Klidne na test jeste nastav ve Windows power planu minimum CPU frequency na 100%.

Je tam jeste nejaka dalsi podminka, aby ten problem nastal? Kdyz to hodis do spanku a zkusis hned zase probudit, tak uz se to nerozdeje? Nebo musis nejakou dobu cekat? Spanek jsem nikdy nikde nepouzival, ale pokud to netrva dlouho, muzu ti to vyzkouset u sebe.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Problémy se spánkem bejvaj většinou SW rázu, ala problémovej driver kterej to nedá ala místo probuzení systém vytuhne. Zde ale došlo k pádu už během post kódů, tzn je to HW problém. Resp jsou zde 2 možnosti.

1. VRM nejsou v dobrym stavu a trpěj cold-starty. Tomu ale u total nové desky dávám tak 10%.
2. Na 90% konflikt prostředků při probuzení, ala něco co by mohl vyřešit novej bios.

Já osobně jsem režim spánku nikdy nepoužíval. U starejch mašin mě to ani nenapadlo, pak jsem cca 2007 koupil audiotrak pdogidi 7.1 hifi jejíž drivery sleep mode nedávaj a tím má story s nim zkončila. Teď jsem to na Havliho popud zkoušel nedávno a ty modlá X99 s microcode hackem pro Xeony se taky neprobudí kvůli tomu hacku heh. Jedinej systém kde jsem to používal byla ta dual-Xeon ES doomsday machine, kde to překvapivě fungovalo ok, a to z důvodu extrémního post času té sestavy, bios postoval dlouho a raid řadič ještě déle.
miho
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 29. kvě 2003
Bydliště: Orlová-Lutyně
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od miho »

Neni nutne na nic cekat, za 5s muzes probouzet. Akorat musis predtim vypnout hibernaci a/nebo hybridni spanek. Zajimalo by me, zda ti na desce neco sviti kdyz spi. Pac me vsechno zhasne, resp. sviti toho mene, nez kdyz pocitac vypnu, coz mi prijde dive ;-)

Tady je sleep nutny, nez by se nastartovaly vsechny virtualy a dalsi softy tak by bylo pul sichty fuc. Vypinaji se aktualizace aby to mohlo bezet co nejdele, restartuje se jen v nejvyssi nouzi tak jednou za 3-4 mesice. Hibernace je vzhledem k mnozstvi (opravdu obsazene) paneti neprakticka a take pomala a SSD zbytecne nicici. A nechavat to bezet nonstop je pry neekologicke ;-)
127.0.0.1, sweet 127.0.0.1
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od Sobo »

Rozjelo se mi to uplne normalne (i7 7820X, ASUS X299 TUF Mark 1 bios 0402, hibernace vypla). Na desce nic dalsiho nesvitilo, jenom ta jedna power ledka nebo co to je (sviti i kdyz pocitac bezi). V biosu mam nastavenou fixni frekvenci, vcore, vypnute p-states a ve Windows v power planu nastavenou minimalni CPU frekvenci na 100%.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
miho
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 29. kvě 2003
Bydliště: Orlová-Lutyně
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od miho »

Temi power staty myslis turbo a EIST? Pac nic jineho tam snad neni nebo to nikde nevidim. Jen tak mimochodem- to ti nevadi, ze ti to v takovem stavu zere jako tank? ;-)
127.0.0.1, sweet 127.0.0.1
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od -Vladimir- »

Asi má vlastní elektrárnu a palivo zadarmo :-D samo sebou kecám, ale to su holt já mno...
ignorelist: Stratos (již trvale)
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od Sobo »

Turbo a EIST mam taky vypnute, ale nekde v napajeni tam jeste jsou ty p-states (je to schovane v nejakem submenu u Asusu, nechce se mi ted rebootovat a hledat to). Priznam se, ze spotrebu jsem nemeril, ale kdyz to neni vylozene v zatezi, tak si nemyslim, ze by tam byl nejaky dramaticky rozdil. 7820X je jeste v pohode, ale u toho preznaceneho Xeonu uz bych se tim mozna taky zabyval. :mrgreen:
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od Blue Storm »

miho píše:Temi power staty myslis turbo a EIST? Pac nic jineho tam snad neni nebo to nikde nevidim. Jen tak mimochodem- to ti nevadi, ze ti to v takovem stavu zere jako tank? ;-)
Spotřeba se moc lišit nebude, naopak to bývá téměř vždycky hodně málo. U jeho 7820X bych to tipoval do 10-15 W.ú
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
miho
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 29. kvě 2003
Bydliště: Orlová-Lutyně
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od miho »

Otestoval jsem vsechny permutace nastaveni C-states (nic tykajiciho se P states tam fakt neni ;-) ). Vzdavam to. Davam tomu tak 5 % sance, ze to opravi pristi BIOS pokud ne tak to proste pobezi nonstop. Reklamace v Alze potrva mesic a hadam ze vysledek by stejne byl - "zapojili jsme to a nabotovalo to takze deska je ok; co je sleep to my nevime (asi nejaka nadavka) takze to otestovat nemuzeme" ;-) takze na to kaslu.
127.0.0.1, sweet 127.0.0.1
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od Sobo »

Okej, tak jsem vymenil RAMky: misto Corsair LPX 3200 @ 15-17-17-33 (1T, 480 trfc) jsou tam vrazil G.Skill Trident Z (mely by mit B-die IC), ktere jsem rucne nastavil na 3800 @ 16-16-16-36 (1T, 300 trfc, 28+k trefi).

Takhle nejak to vypadalo s Corsairama (Hynix, never again):

Obrázek

---------------------------------------------------------------

A takhle s G.Skillama:

Obrázek

Fun fact: podivejte se na tu latenci a porovnejte to s OBRovym OC vysledkem v jeho recenzi i9 7980XE. :mrgreen: (spoiler: OBR mel skoro 80ns s 3800Mhz ramkama)

Rozdil v praxi? Testil jsem to na Far Cry Primal benchmarku na ultra v 720p (na 1080p uz jsem mistama GPU bound se svou GTX 1080):

Corsairy: 105 FPS
G.Skill: 118 FPS

Takze pres 12% narust "herniho IPC" jenom diky tomu, ze pouzijete non-potato pameti a mate je dobre nastavene. Pro porovnani: ten klaun z Hardware Unboxed (aka Techspot) nameril 105FPS se 4.7Ghz SKX - proc ma oproti mne pri frekvenci vetsi o 4.5% zaroven o 12% nizsi vykon? Protoze si trotl neumi spravne nastavit CPUcko, pameti, kaskadu a operak. On jenom splaca hardware dohromady a klikne na "run benchmark"...
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Leon_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2015

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od Leon_ »

rozdiel frenvencie vôbec neurobil ten rozdiel, však? :D
.
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od Sobo »

Ani ne. Na standardni XMP profil (3600 CL16) pred rucnim ladenim to davalo asi 108 FPS. Jinak ty Corsairy uz byly taky upravene, normalni XMP maji 3200 16-18-18-36 a 560 trfc.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
miho
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 29. kvě 2003
Bydliště: Orlová-Lutyně
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od miho »

No dobra, a jaky je realny prinos? Protoze to, co jsi nameril bych rozhodne "narust herniho IPC" nenazyval, je to spise synteticky test.
127.0.0.1, sweet 127.0.0.1
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od Sobo »

Realny prinos? Pres desetinu vykonu navic nepovazujes za realny prinos? Jinak nevim, co je na FC syntetickeho - ja myslel, ze je to docela popularni hra, ktera prodala peknych par kopii. Vykon poleze nahoru ve vsech CPU bound situatich co se tyce her, mimo ne pak tam, kde se uplatnuje pametova propustnost jako napr. nejake vedecky vypocty, komprimace apod.

Tady mas par dalsich tesku ohledne skalovani pameti pro Skylake-X: https://www.reddit.com/r/intel/comments ... y_affects/

Proste TL;DR: vykon SKX je pomerne vyrazne ovlivnen schopnosti pametoveho subsystemu.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
miho
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 29. kvě 2003
Bydliště: Orlová-Lutyně
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od miho »

Synteticky test to je protoze jsi testoval v nerealnych podminkach (720p na GTX 1080). Samozrejme chapu duvod, snaha zmerit zmenu bez ovlivneni jinymi faktory/bottlenecky, ktere by nastaly za realnych podminek. Jenze presne tohle z toho testu dela syntetiku.

Dalsi pozadavek na realny prinos je takovy, kdy jsem schopen okem rozeznat rozdil. 53->60 a 105->118 jsou procentualne zhruba stejne narusty ale to prvni ma nejaky realny prinos zatimco to druhe okem nepoznam ani na 120Hz g-sync LCD.
127.0.0.1, sweet 127.0.0.1
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od Sobo »

Jak jsem psal, tech 720p jsem dal schvalne, protoze nemam nejrychlejsi grafiku. Kdybych mel 1080Ti, tak by tam byl uplne stejny bottleneck v 1080p. A co teprve GTX 2080 za chvili? Nebo GTX 3080? Celou platformu opravdu nebudu menit za rok, je treba se divat trochu dale.

Framerate nad 100FPS vetsinu lidi az tak moc zajimat nemusi, ale prave ty situace 53 -> 60 FPS se deji, a tam to ma nejvetsi smysl. Taky nas zajimava herni komfort v podobe minimalnich FPS, presneji teda 1% low a 0.1% low. Jakmile to jde pod 60 (vetsina monitoru ma 60hz), tak se ti bud vypne synchro, nebo se bude hledat nejblizsi nasobek (30FPS) - oboji docela mizerie. G-Sync s timhle pomaha, ale kolik stoji a kolik lidi jej realne ma?

Nevim, hadat se tady o tom, ze CPU bottleneck neexistuje... Treba Docent by ti o tom rekl svoje :mrgreen:
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od dexterav »

problém je v tom že to nastavovanie robí mizivé percento ľudí, poprípade práve tí čo kúpia GSYNC, FREESYNC
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od -Vladimir- »

Tak kdo by si úmyslně snižoval jemnost obrazu...

Stejně ten kdo hraje v 720p s GTX 1080/Ti tak to dělá akorát kvůli CPU bottlenecku...
ignorelist: Stratos (již trvale)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Co tady zase řešíte, vždyť je dávno známo že tyhle CPU jsou limitovaný rychlostí RAM a její rychlost má na herní výkon zásadní vliv. A nemusíte to tahat zrovna do 720p, stačí aby jste hráli něco s těžkym CPU bottleneckem.
Timmah!
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. kvě 2010
Bydliště: Bojnice Slovakia

Re: Intel Skylake-X a Kaby Lake-X (LGA 2066) - infa a spekul

Příspěvek od Timmah! »

Ak sa mozem opytat, cimze chladite Vase Skylake-y?

Druha otazka, bude podla vasho nazoru Corsair H105 dostacovat na 7940x@4,4GHz? Alebo to pojde s nim na 90C uz aj v Cinebenchi, o nejakych Prime95 nehovoriac?

Ak je ta H105 slaba, je nieco mimo custom loop, co bude stacit, resp. rozdiel medzi H105 a danym AiO bude viac ako nejake 3 stupne? AlphaCool Eisbaer 280 alebo BeQuiet SilentLoop 280 by boli dobre volby, ci aj to je slabota?

Vopred diky za pripadnu radu.
OLD: Intel Core i9 7940X - 32GB DDR4 3000 MHz - X299 Aorus Gaming 7 - RTX3090 + RTX2080Ti - Samsung 950 Pro 256GB - Samsung 960 Evo 500 GB - Samsung 850 Evo 500GB - Intel 530 Series 240GB - WD Caviar Black 2TB - WD Caviar Green 2TB - AlphaCool Eisbaer 360 - Fractal Design Define R5

NEW: Ryzen 9 7950X - 64GB DDR5 6000 MHz - X670E Hero - 2x RTX 4090 - Samsung 990 Pro 2TB - Kingston KC3000 2TB - Kingston KC3000 1TB - Crucial MX500 4TB - WD Caviar Gold 6TB - Arctic Liquid Freezer 420 ARGB - Fractal Design Define 7XL
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“