Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Odpovědět
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Mr Lucas »

Jo, protože mají vícelamelové clony, ne dnes max 9, často i 7 nebo 6, děs :(
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
Maxtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. říj 2003

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Maxtor »

Muze mi nekdo vysvetlit rozdil mezi APS-C a FF objektivem? Vetsina vyrobcu je dnes rozlisuje a nikdo mi dodones nebyl schopen vysvetlit, kde je rozdil.

- Mam Sony APS-C telo s crop factorem 1,5. Resim nakup rekneme standard 50mm.
- Co je crop factor apod. vim, nereba se pozastavovat na tehle technikaliich

Proc tedy vyrobci znaci objektivy jako urcene pro oba typy snimacu.. kde je ten rozdil? I kdyz si koupim 50mm objektiv pro jedno nebo pro druhe bude to realne 75mm, coz prave absolutne nechapu..
Potom bych tedy mohl nasadit APS-C sklo na FF snimac a vlastne by to bylo stejny jako nasadit na nej sklo urcene pro FF, protoze pokud i APS-C skla prepocitavam crop factorem museji poskytovat pokryti FF (coz by potom byla podotazka - zda na pokryti sklem eistuje nejaky standard - pochybuju.. maximalne tak dany typy snimacu)
Nikde mi na to nejsou schopny odpovedet.. vsechny vysvetleni se tak nejak zakoncuji obecnym - APS-C sklo s tim jako nejak pocita, ze je tam mensi senzor a bla bla.. to by ale opet znamenalo ze APS-C 50mm sklo je proste 50mm sklo a neprepoitaval bych ji..

:(
Smith
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 11. úno 2004
Bydliště: někde u UH
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Smith »

Rozdíl je v tom, že APS-C sklo vykreslí jen plochu APS-C snímače... kdybys ho nasadil na fullframe, tak nevykreslí celou plochu fullframe snímače - tady je to pěkně vidět.

Všechny objektivy (ať jsou stavěná na APS-C crop 1,5x, APS-C crop 1,6x, MFT crop 2x nebo dokonce středoformátová a velkoformátová skla) se uvádí s ohniskem přepočteným na fullframe, tzn. jak by se chovaly na fullframe snímači. Což ovšem neznamená, že fullframe vykreslí, nebo že budou na fullframe vůbec fungovat (Canon EF-S se nedají na EF bajonet ani nasadit).

Takže všechno co nasadíš na APS-C se přepočítává cropem - ať je to přímo APS-C objektiv nebo fullframe objektiv.
# Desktop [Ryzen 9 5950X, 128 GB RAM, GeForce GTX 1660 Ti, 5x SSD, 3x Dell UP2716D(A), W11 Pro]
# Notebook Dell XPS 13 [i7-7500U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, W11 Pro], Apple MacBook Air 13" [M2, 16 GB RAM, 512 GB SSD]
# Home Server [2x E5-2630 v3, 128 GB RAM, WS2019] # Storage Synology DS1815+ [24 TB RAID6], Synology DS1819+ [24 TB RAID6, 10 GbE]
# Samsung Galaxy S23 Ultra # Canon EOS R5, Canon EOS 3, Canonet QL17 G-III, Bronica SQ-A # www.photosmith.cz
Maxtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. říj 2003

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Maxtor »

Diky moc.. nejak mi neprisla do mail notifikace..
Presne takhle jsem si to predstavoval.. tedy to, ze APS-C sklo Nevykresli FullFrame.. Skoda.. MegaPixel.. znami.. vsude bez jasne odpovedi..

Pro me to tedy znamena ze by mozna melo smysl kupovat pouze FF skla protoze vyrobci (mam Sony E) ty bajonety obcas drzi pro vsechny modely.. skla mi alepson po vymene tela zustanou..
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Blue Storm »

Pokud plánuješ přechod na FF, tak ano, vyplatí se asi rovnou kupovat FF skla.

Jinak k Megapixelu, hodně bych se divil tomu, kdyby tohle kluci od nás nevěděli, protože o technice ví mnohem více, než jen takovéhle základy :)
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
Maxtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. říj 2003

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Maxtor »

Ver mi ze jsem z toho byl sam trochu zmaten.. jinak jasny.. FF sklo je teda bohuzel o vice penezich, casto dost, ale za tehle okolnosti, bez ohledu na snimac, jsou APS-C skla vlastne slepa ulicka (myslim pro daneho fotografa s ohledem na jeho gear).
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Blue Storm »

Jsou fotografové, kteří třeba i portréty fotí na APS-C (Fujiny, D500 v kombinaci třeba se Sigmou 50-100 Art, apod.), takže slepá ulička to nutně není.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“