M.2 disk problem

Základní desky firmy ASRock a firmy MSI.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
MajklHool
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2017
Bydliště: Neptun 72

M.2 disk problem

Příspěvek od MajklHool »

Zdravím všechny příznivce PC.
I když je to opakované téma tak mám problém s M.2 diskem.

Mám novou zkl.desku MSI Z270 Gaming M3.
Upgradoval jsem Bios přes M-Flash na nejnovější verzi 7A62v14.
A mám jen zapojený M.2 disk (samsung SSD 960 EVO 250GB) do spodního turbo M2/2 slotu.

Problém je v tom že i když je zapnutá funkce M2 genie a postupuji podle třeba tohoto videa: obou jeho verzí jak man. tak s genie
https://www.youtube.com/watch?v=VlcD9tjOV0Q

tak se zadrhnu na tom že po uložení změn v biosu a jeho opětovném načtení nezobrazí tabulka RST RAID Remapping finishet.
Když si najdu uložiště tak mi to disk najde ale hlásí non RAID.
V kolonce Settings\advanced\Intel(R)Rapid storage technology - nenabídne možnost Create RAID volume abych mohl pokračovat dle instrukcí.
Disk se v této kolonce zobrazí ale nejde s tím nic dělat!!!

Prosím o nějakou dobrou radu. Díky Moc
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Re: M.2 disk problem

Příspěvek od Jája »

Nevím o co se snažíš, jestli jsem to pochopil správně, ale z jednoho disku nemůžeš dělat raid pole.
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: M.2 disk problem

Příspěvek od Atapi »

Co je RAID? Je to způsob práce se dvěma nebo více pevnými disky jako s jednou logickou datovou jednotkou (blokovým zařízením), která na fyzické úrovni poskytuje jistý kompromis mezi odolností proti výpadku jednoho nebo více disků, kapacitou a výkonem.

Odolnost proti výpadkům je zajišťována jistou formou redundance (liší se u jednotlivých typů RAIDu), která ovšem jistým způsobem snižuje úložný prostor (kapacitu) pole. Typů RAIDu je mnoho, já se zaměřím na ty nejtypičtější a nejzajímavější (informace o ostatních typech naleznete v článcích odkazovaných v závěru článku):
RAID 0

Data se rozmisťují střídavě po všech discích z pole, chybí redundance - ztráta jednoho disku znamená ztrátu všech dat z pole. Výkon je ze všech typů RAIDu nejlepší, kapacita pole je rovna počtu disků.
Obrázek
MajklHool
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2017
Bydliště: Neptun 72

Re: M.2 disk problem

Příspěvek od MajklHool »

Díky za odpovědi.
Už je mi to jasnější.
Šlo mi jen o to nainstalovat operační systém na M.2 disk a protože s na M.2 to
dělám na poprvé.
Mám problém s boot a viditelností toho disku tak sem natrefil na tenhle návod.
Jenže jak vidím tak to je na něco úplně jiného.
Nemate teda prosím někdo odkaz nebo návod na instalaci op. (win 10) na M.2 (samsung 960 evo 250GB) a pokud možno ,správného nastavení v Biosu od MSI.
Zatím sem zkoušel různé návody a nic nemělo správný účinek.
Dík moc......
del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: M.2 disk problem

Příspěvek od del42sa »

jestli máš win 10 tak nemusíš nic extra nastavovat, jen nastav M2 disk jako bootovací a vypnout raid ( nastavis SATA režim na AHCI + vypnout funkci M2 genie ! ), ostatní za tebe udělá instalačka :) Instaluješ z flashky ?
"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

Case NZXT H230 Silent, CPU AMD Cezanne, Ryzen 7 5700G + SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024, GPU Sapphire Radeon RX 7600 8GB, MB Gigabyte Aorus B550-PRO V2, 16GB DDR4 4400Mhz CL18 Patriot Viper 4 Blackout, system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB, Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III , data HDD WD RED 1TB SATA III, Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Mhz 10bit HDR, Win 10-64 bit Pro, zdroj Cooler Master V550 Semi-Modular 550W 80 PLUS GOLD
MajklHool
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2017
Bydliště: Neptun 72

Re: M.2 disk problem

Příspěvek od MajklHool »

Mám možnost instal. jak s flash tak DVD.
Briketa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. zář 2003
Bydliště: Kladno

Re: M.2 disk problem

Příspěvek od Briketa »

Musíš použít UEFI boot.
PC: Core i3-12100F, Gigabyte B660M-DS3H, Patriot 2 x 8GB DDR4 3200 MHz , Crucial MP510 480GB PCIe 4x, MSI RX6600 Mech 8GB, HP w2207, Asus DRW-2014L1T
NB: Dell Latitude 5510
MajklHool
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2017
Bydliště: Neptun 72

Re: M.2 disk problem

Příspěvek od MajklHool »

Dík...... :)
Odpovědět

Zpět na „ASRock a MSI“