Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od ToxicTears »

Zdravím všechny,

4.10. 2017 jsem kupoval novou EK pumpu 100 SPC-60 PWM
23.10.2017 jsem kupoval na zkoušku novou vodu s nanočásticemi zlata Mayhem Aurora Red
25.11.2017 se mi zadřela pumpa
27.11.2017 jsem objednal novou stejnou pumpu
20.12.2017 dneska mi odešla druhá pumpa

Úplně stejný zvuky jako první pumpa. Trochu v ní cvaká, tak půl vteřiny a pumpa prostě netočí. Když jí přepojím na druhý zdroj přímo do molexu, tak stejný, prostě nic.
Když jsem tu první měl vyndanou, tak lopatkou jsem skoro ani neotočil (mechanicky asi zadřená)
S novou pumpou jsem mohl točit skoro bez odporu.
Dneska úplně stejný případ a stejný zvuky jako když odešla ta první, takže tuším, že je opět zadřená.
Teď otázka kde by mohla být chyba, protože už mám docela nerva.

Je problém v téhle nové vodě, kde jsou nanočástice, které se mohou usadit a nebo je problém v tom, že pumpy nemám v PWM, ale v LCD fan controleru na 3pin přímo a jede naplno pořád a tak to mohlo mechanicky něco odpálit.

Měl by k tomu někdo nějaký názor, třeba že jsem lopata nebo že je by to mělo být i tak v pohodě a natrefil jsem na zvláštní sérii?
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od racecar »

Aurora. Je otazne ci ti to vobec vyreklamuju.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Mayki
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2004
Bydliště: Nejmladší město ČR

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od Mayki »

Určitě kapalina, měl jse ji chvíli v okruhu a takový bordel a zanášení jsem ještě neviděl.
Ryzen 9 5900X, Asus ROG Strix X570-E, G.Skill Ripjaws V Black 32GB(2x16GB) 3600MHz, RX 6800XT a to vše pod vodou
Nějaké info : http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=259257 a fotky : https://imgur.com/a/S5C76
Alien Arcade Cabinet : https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=270645
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od ToxicTears »

Už mám vyjádření od EKWB :

Yes, Mayhem Aurora is known to cause such problems like clogging the system, forming some kind of goo inside and other similar things. It is good for showcasing, but not for every day use. I would not recommend using it for longer than a week in a loop and even than, I would recommend flushing the system thoroughly before filling the loop with a usable coolant.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od MaWa »

Nemyslím si, že je to kapalinou. Co jsem se díval tak pár setupů s SPC MX a Aurorou naši zákazníci mají a ty jsi jediný, kdo má problém. Ale samozřejmě pro EKWB je nejjednodušší to hodit na kapalinu :roll:
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od ToxicTears »

Popravdě jsem tu pumpu před pár hodiny rozebral a elektronika v pohodě. Ale mechanicky ta spirála co žene vodu se skoro ani netočila, když už, tak hodně s větší silou (prstem) a otočilo se to tak o 1/8 otáčky. Takže jsem to vyndal, vyčistil, tyčka co drží spirálu (nebo jak to mám nazvat) tak byla špinavá, ale od vnitřního uložení. Takže jsem to vyčistil, hodil ještě jednu podložku setinovou, aby to sedlo lépe, lehce udělal film silikonovým olejem (uvnitř, žádný kontakt s vodou) a spirála se začala krásně a lehoučce točit. Hodil jsem to do okruhu a ta pumpa krásně natáhla vodu, že jsem nestačil přilejvat. Nikde žádné bubliny po pár minutách a samozřejmě jsem dal jinou kapalinu, čistou bez nanočástic. Takže co na to říct.

Samozřejmě teď je otázka, jak dlouho to vydrží, ale buď je problém v EKWB a nebo v kapalině. Za jedno si trochu mohu tím, že nikde není napsaný, že se to nemá používat a věřit tak EKWB a nebo je pumpou a to by mě pak zajímalo proč, když minulá Magicool čínská pumpa mi v přesně stejném zapojení (co se týče okruhu, komponenty už jsou jiný jako radiátor a grafická karta) jela 1 rok bez problémů.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od MaWa »

Hele já opravdu nevím, kde vznikla chyba, ale platí to, co jsem ti psal do mailu - za prvé, fakt si nemyslím, že za to může kapalina a za druhé, kromě tvojí minulé reklamace jsme nikdy neměli jediný kus vadný.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od ToxicTears »

MaWa píše:Hele já opravdu nevím, kde vznikla chyba, ale platí to, co jsem ti psal do mailu - za prvé, fakt si nemyslím, že za to může kapalina a za druhé, kromě tvojí minulé reklamace jsme nikdy neměli jediný kus vadný.

Já bohužel taky nevím, kde vznikla chyba. Jen předávám informace a poznatky. Mě se opravdu nelíbí, že mi tady pod nosem umřela pumpa a dneska s druhou to samé. Pokud někde něco špatně instaluji, nebo je tady adekvátní fakt, jak tohle opravit, tak samozřejmě to potřebuji vědět. Ale pokud jedna strana říká, kapalinou to není, první pumpa jsi psal, že měla elektronickou vadu, nevím, protože dneska to bylo úplně stejný a teď po vyčištění mi ta druhá pumpa jede. Ano nemusí to být kapalinou, protože z té druhé pumpy jsem tahal nějakou tmavější špínu, zatím co nanočástice jsou světlého původu. Takže buď se to děje v té pumpě a je tam něco špatně a prostě to tak je, ano je hezký že nikdo s ní nemá problém a reklamace nejsou, ale tak potřebuji znát pádný argument, čím by to mohlo být. Protože dneska jsem čistil vodní bloky a ty jsou úplně čistý, krom usazenin těch nanočástic, což bylo docela dost až nechutně. Takže mě musíte chápat, že se přikláním k problému kapaliny. Viz album - https://www.zonerama.com/toxictears/Album/3970623 Zde je jasně vidět co ta kapalina udělala. Od té doby co jí mám a používám, tak takhle dopadly dvě pumpy. Tu druhou jsem naštěstí dneska rozchodil. Samozřejmě jsem udělal tu chybu, že jsem objednal novou, což určitě s politováním mohu stornovat takovou objednávku a uvidíme co vydrží pumpa na nové vodě. Chápu, že se snažíte udělat ze mě uživatele, který udělal někde chybu, nebráním se tomu, nemám s tím problém chybu přiznat, ale chci jí znát od někoho zkušenějšího, tudíž od Vás a jak se tomu vyvarovat. V albu je i fotka mého zapojení. Ano je to balast, mám velkou bednu a spousta věcí v ní, takže to není vzhledné, ale já potřebuji účelnost. Tudíž se mi nezdá, že bych někde dělal chybu, když jsem byl rok na čínské pumpě a normální vodě a od té doby co jsem nasadil Mayhem, tak konec. Kord když EKWB vyloženě napíše, že je problém v kapalině. Asi jsem jedinec na celém světě, ale prostě jsem. I nemoci na světě jsou, kterým se říká vzácné. Jediný co mám od ostatních jinak je možná to, že vodní pumpu mám nahoře místo dole jako ostatní, ale to já nemohu, nicméně tohle se mi nezdá jako problém zadřené pumpy. Nicméně teploty při náročném hraní i se streamem jsou na GTX 1080 do 51°C a procesor Ryzen 1700 max 40°C. Takže chladící výkon tam je, kdyby tam bylo něco špatně, viděl bych to na teplotách. Jediný kdo tady z té situace trpí jsem já, tak mi prosím někdo pomozte. Nerad někoho otravuji se svými problémy, ale tohle jsou situace, kterých na světě není mnoho, ba možná jenom jedna.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od MaWa »

ToxicTears píše:Chápu, že se snažíte udělat ze mě uživatele, který udělal někde chybu.
My si nerozumíme. Já jsem to nemyslel tak, že chyba je někde v montáži nebo jak se říká "rukama" = že jsi BFU. To mě ani nenapadlo a pokud jsi to tak pochopil tak se omlouvám. Spíše jsem se tím snažil říct to, že ta kombinace Aurora + SPC MX je bezproblémová (schválně jsem si vyjel faktury za posledních 12 měsíců, kde má zákazník na jedné faktuře Auroru a zároveň SPXC MX pumpu a je jich dost a reklamace jak jsem psal, ani jedna, kromě tvojí) a za druhé že i ta samotné pumpa je bezproblémová (kromě tvojí jedné reklamace máme reklamací NULA). Tudíž že naprosto nechápu, jak mohly ty pumpy umřít dvě. Každopádně, ta tvoje první vadná pumpa je pořád tady, protože my posíláme reklamace do EKWB čtvrtletně, tudíž zkusím zítra nebo mezi svátky až bude trochu času jí rozebrat a uvidíme, co najdu uvnitř. Každopádně platí to, co jsem psal, ta pumpa je mrtvá elektricky, ne mechanicky.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od L!po »

nechci se vám do toho motat ale koukal sem že ta pumpa má brushless motor a pokud mu odejde elektronika tím stylem že se to natvrdo prorazí(šlusne), tak se to může tvářit jako mechanicky seknuté(přidřené), u těhle motorů se zkratováním vinutí docela slušně brzdí.
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
icebosss
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2008
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od icebosss »

MaWa píše:
ToxicTears píše:Chápu, že se snažíte udělat ze mě uživatele, který udělal někde chybu.
My si nerozumíme. Já jsem to nemyslel tak, že chyba je někde v montáži nebo jak se říká "rukama" = že jsi BFU. To mě ani nenapadlo a pokud jsi to tak pochopil tak se omlouvám. Spíše jsem se tím snažil říct to, že ta kombinace Aurora + SPC MX je bezproblémová (schválně jsem si vyjel faktury za posledních 12 měsíců, kde má zákazník na jedné faktuře Auroru a zároveň SPXC MX pumpu a je jich dost a reklamace jak jsem psal, ani jedna, kromě tvojí) a za druhé že i ta samotné pumpa je bezproblémová (kromě tvojí jedné reklamace máme reklamací NULA). Tudíž že naprosto nechápu, jak mohly ty pumpy umřít dvě. Každopádně, ta tvoje první vadná pumpa je pořád tady, protože my posíláme reklamace do EKWB čtvrtletně, tudíž zkusím zítra nebo mezi svátky až bude trochu času jí rozebrat a uvidíme, co najdu uvnitř. Každopádně platí to, co jsem psal, ta pumpa je mrtvá elektricky, ne mechanicky.
vždy je někdo první, mi taky protíkala a pak rupla ta magicool pumpa a také jsi říkal, že s tím nikdo jiný problém neměl a to byla po výměně obou těsnících kroužků a stejně to nepomohlo :)
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od MaWa »

icebosss píše: vždy je někdo první, mi taky protíkala a pak rupla ta magicool pumpa a také jsi říkal, že s tím nikdo jiný problém neměl a to byla po výměně obou těsnících kroužků a stejně to nepomohlo :)
Jojo ty jsi byl asi první co dostal novou sérii která už na tohle trpí :(
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od MaWa »

Tak jsem se konečně dostal k rozebrání a pumpa byla uvnitř čistá, žádný bordel tam nebyl. Zkusil jsem tam dát elektroniku z jiného kusu a pumpa se normálně rozjela. Takže ten kus, co jsi posílal na reklamaci opravdu umřel elektricky (tedy nějaký problém v PCB nebo vinutí), ne mechanicky, což popisuješ jako závadu toho druhého kusu, co máš. Vypadá to tedy na dva různé problémy dvou různých pump, i když se stejným výsledkem = pumpa nefunkční.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrtvé EKWB 100 SPC-60

Příspěvek od ToxicTears »

MaWa píše:Tak jsem se konečně dostal k rozebrání a pumpa byla uvnitř čistá, žádný bordel tam nebyl. Zkusil jsem tam dát elektroniku z jiného kusu a pumpa se normálně rozjela. Takže ten kus, co jsi posílal na reklamaci opravdu umřel elektricky (tedy nějaký problém v PCB nebo vinutí), ne mechanicky, což popisuješ jako závadu toho druhého kusu, co máš. Vypadá to tedy na dva různé problémy dvou různých pump, i když se stejným výsledkem = pumpa nefunkční.

Dobře děkuji za info. Je to ale zvláštní, protože ta druhá pumpa měla úplně stejný příznaky, ale je možný, že to přežila elektronicky, protože jsem už věděl o co jde a všiml jsem si závady dříve, takže jsem to nemučil dlouho zapnutý. Což jsem u první fakt nečekal. Ta druhá mi zatím jede naprosto v pořádku.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
Odpovědět

Zpět na „Voda“